Eurodeputeti grek i ankohet Brukselit: “Rama ka fyer Greqinë”. Hahn injoron akuzat

grekuNjë raport pozitiv ai i Komisionit Europian për progresin që ka bërë Shqipëria, por nuk shprehen kështu përfaqësues grek në Bruksel.

Eurodeputetët greke, dy prej tyre ngritën shqetësimin për Himarën, konkretisht çështjen e minoritetit dhe u ankuan ndaj deklaratave më të kryeministrit Edi Rama ndaj Greqisë.

“Ka bërë gjithçka qeveria shqiptare për të shkatërruar marrëdhëniet me shtetin tonë. Kryeministri ka bërë deklarata duke fyer historinë greke e duke fyer shtetin tim.

Në Himarë po shkelen të drejtat e minoritetit z Hahn”, thanë përfaqësues grekë në mbledhjen e sotme të Komisionit Europian.

Një eurodeputet grek akuzoi kryeministrin Edi Rama se po shkatërron marrëdhëniet me Greqinë, duke theksuar se ka fyer historinë e shtetit të tij.

Ai akuzoi edhe për shkeljen e të drejtave të njeriut, kryesisht ato të minoritetit. ““Zoti Hahn një nga vendet që do të shkojë në BE është Shqipëria. Ne e dimë që Shqipëria ka një rrugë të gjatë që duhet të bëjë përpara.

Nuk ka respektuar kriteret e Kopehagenit për cështjen e minoritetit. Shqipëria apo qeveria shqiptare duhet të kishte bërë çfarë të kishte të mundur, por në fakt ka bërë gjithçka të mundur për të prishur marrëdhëniet e mira që duhet të kishte me qeverinë greke. Shqipëria ka bërë një deklaratë që është një sulm ndaj Greqisë, ka thënë gjëra pa ndonjë arsye, duke fyer historinë e shtetit tim. Duke bllokuar kontaktet dhe takimet me shtetin tim””, u shpreh ai.

Komisioneri për Zgjerimin Johane Hahn në përgjigje të tij për minoritetet u shpreh se shtetet kanë ligjet por dhe praktikat e tyre sa i përket çështjes së respektimit të të drejtave të minoriteteve;

“Të drejtat e minoriteti janë të drejta kyçe për BE. Shoqëritë apo shtetet duhet të zbatojnë të drejtat e minoritete, them se nuk duhet zbatuar thjesht ligji por duhet dhe praktika që ndjekin shtetet. Komunikimi me këtë rajon me Ballkanin Perëndimor shihet që ka një komunikim mes vendeve dhe sa i përket financimeve duhet të ketë financime dhe për qytetarët e thjeshtë.

Fondet duhet të shkojnë tek qytetarët tek ata që preken çdo ditë. Duhet të punojmë për të korrigjuar sëbashku. Të them të drejtën, ky fenomen I strukturave lokale që mund të lejë mënjanë”.

Hahn nuk dha pergjigje mbi deklaratat e eurodeputetit grek për kryeministrin shqiptar Edi Rama.

REMOTE_ADDR:[]

8 komente në “Eurodeputeti grek i ankohet Brukselit: “Rama ka fyer Greqinë”. Hahn injoron akuzat”

 1. undefined says:

  Ik more jevgjite anadollak bizantin qe qelbesh era qofte sufllaki e hurdha ptuuuu gen i poshter kanceroz

  1. the Punisher says:

   Mire qe nuk e kane nxjerre nga salla kete thesin me mut. Jo per gje por eshte bere tradite qe keta helenet me mustaqe si Gyleni t´i nxjerrin nga salla me shkelma..

   https://www.youtube.com/watch?v=kO4-RYvb9Uw

 2. Juglindori nga Korça says:

  Neqoftse jeni per miqesi te mire me shqiptaret atehere pse ankoheni mbrapa kraheve per ceshtje qe nuk ju perkasin.
  Nuk di qe te kete greke ne Himare,ne Dropull po,por dhe sikur te kishte Himara eshte terriotor i Shqiperise e jo Greqise

  1. korcari says:

   Ok, territor Shqiptar po ka te drejte te mbroje te drejtat e minoritetit.

 3. korcari says:

  Ne Dhjetor do paraqitet zyrtarisht nga Komisioni raporti per Shqiperine.
  Nqs raporti nuk rekomandon hapjen e negociatave Athina nuk do kete problem. Nqs raporti do jete pozitiv atehere Athina me keqardhje do detyrohet te ushtroje veton. Keshtu thote i zoti i punes, Greqia.

  1. undefined says:

   Greqise i kane varur koqet ne qafe hahahah nuk eshte me i zoti i shtepise se vet e jo me i zoti per te vendosur per te vendosur per shqiptaret more coban Korce apo je jevgjit me keq hahahaha

  2. niko says:

   Ik bej gojore ti korca bashke me greket

  3. Liburn says:

   Kuptoje dicka se Greqia nuk mund te beje me arrogantin duke luajtur padrejtese dhe poshtersi ne kurriz t fqinjve. Pasi Greqia tani e tutje eshte e detyruar te beje sic thote Evropa me pike dhe me presje se ndryshe ngordh per buke. Lere pastaj lecka te qelbura kembesh 300 evroshe se cmund te katandisen !!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *