Reagon Edi Rama: Një mike e madhe e Shqipërisë dhe Kosovës s’ia doli dot, por marrëdhëniet me SHBA nuk ndryshojnë

edirama_1477603428-1624345Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas fitores së Donald Trump.

Populli amerikan beri sot zgjedhjen e tij. Nje mike e madhe e Shqiperise, Kosoves dhe gjithe shqiptareve, Hillary Clinton, nuk i’a doli dot te behet presidentja e pare grua ne historine e Shteteve te Bashkuara.

Kundershtari i saj, Donald Trump, u zgjodh presidenti i dyzetepeste i SHBA, duke e bindur sovranin te votoje alternativen e tij, pas nje debati te pazakonshem brenda e jashte Shteteve te Bashkuara te Amerikes.

Duke i uruar presidentit Trump fitoren dhe te gjithe suksesin qe amerikanet dhe miqte e partneret e SHBA, i urojne atij vendi te madh, kam bindjen se marredhenia jone strategjike me Shtetet e Bashkuara, do te vijoje te forcohet ne funksion te vlerave e te interesave te perbashketa, te cilat e bejne Shqiperine nje mik e aleat te çmuar te popullit e te qeverise amerikane”, shkruan Rama.

Ai ka qenë kundër zgjedhjes së Trump president dhe gjatë fushatës presidenciale në Amerikë, ka bërë disa deklarata të forta kundër tij.

REMOTE_ADDR:[]

49 komente në “Reagon Edi Rama: Një mike e madhe e Shqipërisë dhe Kosovës s’ia doli dot, por marrëdhëniet me SHBA nuk ndryshojnë”

 1. artur says:

  Po per kete sikur pate thene se eshte i cmendur!!!!!!!!!!!!!!!!!

  1. ben says:

   Mero
   Jepe pak deklaraten e keshilltarit te Trump per politiken e jashtme.

   1. Adriatik says:

    Tani skandal eshte qe u zgjodh president nje i cmendur onturkoshqiptare.

    Po me kete halabakun dramen qe keni lider si do ja beni. Se ky i lejoi vetes ti jepte mend per zgjedhjet dhe shante trumpin. Po ky ca do beje tani ku do futet?

    1. undefined says:

     Trump do ti rruaj kkk Rames o llum i poshter cobanesh b…lepiresh dhe paidentitet

     1. Sulo says:

      Po Fuge ashtu eshte….. te fala Sorrosit

    2. tfgs1 says:

     Trump pritet te cqyej sumat sunitoshqipfolese dhe bashke me ta edhe te tredhurit[ atheoi]corapekuq ……………

  2. Edkari says:

   Ik vete me mire
   se po te erdhem kemi me ta bere
   autopsine mbi tavolinen e kryeministrit
   dhe te siguroj prej se gjalli.

 2. denis says:

  ik o rrote se le nam

 3. LORA says:

  Sidoqofte nga ligjerimi diplomatic I Kryeministrit Rama,,,,,kokuqi d.trump do te jete nje katastrofe per Boten,,,me perjashtim te Rusise,klloun I se ciles eshte,,,,ndoshta edhe njr product i mirfillte agjenturor.
  Fakti se vota popullore nuk perputhet me ate elektorale do te thote se zgjedhjet ne USA nuk jane te barabarta.

  1. tomi says:

   Sinqerisht po te pyes! Ke bere ndonje analize, se te shoh me probleme te renda ne arsyetim,

  2. Lugati says:

   ik mi budallaqe kti lugatit kryeminister i ka rreshkit goja tashi te rri urte e tshofi. punet e veta..hajdar burre fut hunet ven pa ven rri mer palle meru me ben blushin

  3. Xha Braho says:

   Ashtu eshte shoqja Nafije ashtu. Edhe pse nuk kuptohet cfare ke dashur te thuash me vote elektorale dhe vote popullore. Se nese e ke fjalen per kolegjin zgjedhor, Trump i ka fituar te dyja. Po sic e kane thene lideri yt suprem turp e faqja e zeze per amerikanet qe e votuan.

  4. mzati says:

   o lora o president amerikon o ripjellja shifni fantazma gjithe anej shko vizitohu se nuk je mire …agjent rus hahahahaja

  5. astro says:

   Lora leri vizat se te demtojne shendetin….

 4. tomi says:

  Po ti the te kunderten para ca kohesh? Apo vari hejbet. Ti per zotin je nje aksident ne politike.

  1. the Punisher says:

   Ah te mjeret ne….shikoni c´budallenj mban kjo Shqiperi e vogel. The te kunderten para ca kohesh….thote “tomi” . Ca tha or trap? Mbeshtet Clintonin tha dhe edhe ne koment ka shprehur keqardhjen qe nuk ka fituar Clinton. I qendroi besnik fjaleve te veta. Si KM i nje vendi, si cdo vend i botes i cohen urime presidentit te ri, cilido qofte ai or tunxh. Po me ke replikoj edhe une …..

   1. ben tirona1 says:

    Punisher!
    Ai nuk duhej te pronuncohej per ato zgjedhje.
    Nje politikan i mencur nuk e bente ate gje,nje diletant si Rama po.
    E habitshme!
    Nje idiot ,qe ne vend te paeaqiste mardheniet e shkelqyera USA-shqiptaret,deklaron diletantshe ne CNN dhe padyshim qe po ha veten nga inati ne kete momente dhe e ka kuptuar,por nuk e ndreq.Edhe ne Serbi e beri kete gje dhe tjetri,serbi,ironikisht u shpreh”Ky id i te gjitha,edhe kush do te fitoje ne Amerike…”Diletant dhe wrong.
    Nuk dua tja di se eshte Rama,apo PD,te me kuptosh,por ishte krejtesisht e gabuar dhe jam i sigurte se asnje gje ska per te ndryshuar ne politiken amerikane ndaj nesh.Mgjate sduhej thene.

    1. the Punisher says:

     @ben tirona1
     Ai u prononcua dhe mire beri. Ju bashkangjit mendimit te lidereve perendimore. Ata lidere qe po perpiqen qe ta nxjerrin gomarin shqiptar nga balta. Trump eshte pro rus dhe te gjithe e dine kete. Se cfare do te thote kjo per Shqiperine e vogel, vetekuptohet. Je i rrethuar nga kucedra, roli i Rusise ne destabilizimin e Ballkanit dihet, por tani e me tutje mbase nuk do te kete vemenjden e duhur te SHBA. Rusia tani e tutje do ta kete me te lehte te rrise ndikimin e saj, te paret jane vendet balltike, Polonine e ka zene tartakuti. Ukraina ta harroje Krimene, lindja e mesme behet poligon i interesave ruse etj. Ehhhh jane te thella keto pune o Beni.

     1. reis says:

      Po o “largepames”
      Tamam si shoqi JEnver ke folur
      Po me shendet si e ke gruane dhe motren se keti te gjatit ja kane qire te tera dhe tani e ka radhen ne byth.

 5. Lpl. says:

  Nuk je i vetem ke pase analiste e gazetare qe besuat tek hipokrizua e propaganda e Klinton , aq dini aq flisni ne e kemi ndjere se bota ka nevoje per nje hov te ri origjinal kjo gjendje e deri tanishme i kishte shuar shpresat per nje angazhim dhe ndryshim te rendit boterore .Hipokrizia ishte bere e padurueshme ngjante bota me perandorine Turke shekuj stanjacjon dhe degradim dinjiteti saqe u bene te neveritshem rrangallat e Klintoneve me ata qe ju sherbenin .Kjo eshte nje frymarrje e lire nje shprese re jo vetem per Ameriken por per gjithe boten ishte katastrofe gjendja saqe pata humb shpresat se ne Amerike ka liri ka demokraci ka njerez qe kuptojne gjendjen fyese ku eshte zhytur bota e lire . Amerikanet nuk zhgenjyen ta kuptojne te gjithe se duhet te levizet stanjacjoni eshte i rrezikshem efhe Vatikani ndryshoj Papen nga stanjacjoni qe po kalonte kisha .Edhe Evropa eshte ne stanjacjon me lidera si Hollande Renzi e shume te tjere ku hipokrizia eshte bere sistem si ne Shqiperi .

  1. Mimi says:

   Komplimenti z Rama. NE bar sot ne mengjes po degjoja disa persona qe votojne PD te thoshin sikur te vijne dhe ne shqiperi ca amerikane te votojne ne zgjedhjet e 2017 mbase fitojme zgjedhjet se ketu mbas skandalit ne BE nuk na dhjet me njeri.

  2. Klimax says:

   Dhe kete “hov te ri” do e sjelli 70 vjecari Trump??!! A nuk ishte ky Trump pjese e ketij “sistemi hipokrit” apo erdhi nga ndonje planet tjeter? A nuk ishte ky Trump qe beri miliarda nga ky “sistem hipokrit”?
   Po cfare propagandon Trump? Nje SHBA te pasur e te forte! Si mund te behet SHBA-ja “e pasur dhe e forte” ne nje ekonomi te tregut te lire dhe te globalizuar? E mbyllur ne vetvete me mure? Do heqi dore nga interesat e saj ne Lindjen e Mesme, Azi, Siri, Mesdhe, Detin e Zi, Paqesor, Ameriken Latine, Afrike, Europen Lindore, Baltik, BE, etj? Do te lejoi Rusine e Putin te rikthehet ne territoret e para 1990-es duke rikrijuar Bllokun e Lindjes?
   Do te zgjoi “endrren amerikane” duke mbyllur kufijte e saj, duke ndare racat ne superiore dhe inferiore? Kaq shpejt harruan se amerikanet jane nje komb emigrantesh, te bardhet, te zinjte, te verdhet, te kuq, kristianet, hebrenjte, myslimanet, budistat, induistat, ateistat, etj?
   Asgje nuk eshte stabile more Lpl, shoqeria ecen dhe zhvillohet ashtu si ekonomia e teknologjia! Krizat jane pjese e zhvillimit, faktor per rifrymarrje dhe per nje rinisje te re!
   Mos valle ky Trump me arogancen e tij, me urrejtjen e tij, me bunga-bunga-t e tij, me sharlatanizmin e tij, me shovinizmin e tij, me racizmin e tij, me ekstremizmin e tij dhe me pleqerine e tij do te sjelli “hovin e ri”??!! Qe kur keshtu regresi quhet “hov i ri”?
   Te gjitha keto me kujtojne nje tip te viteve 1930, shume me te ri se Trump, qe me populizmin e tij morri pushtetin ne Gjermani! Megjithate SHBA-ja nuk eshte Gjermania e 1930-tes dhe presidenti amerikan nuk eshte mbret, por nje figure shteterore qe pushteti i tij kontrollohet nga sistemi, nga demokracia amerikane!

   1. reis says:

    ha ha ha ha sa qenke lodhur more mut burre
    Mos ki merak mender komunist se nuk te Qi ty dhe as cfar ke ti Trampi se jeni halet e fundit komuniste

 6. mandala says:

  Ore nuk fituam ne ai fitoi prandaj shko e uroje ate!!

 7. aaaaaaaaaaaa says:

  Keshtu eshte kur flet bytha para gojes ,ha pershesh tani.

 8. aaaaaaaaaaaa says:

  Keshtu eshte kur flet bytha para gojes ,ha pershesh tani..

 9. mirel says:

  Zoti kryeminister, funksuoni jot ne politikeb e jashtme eshte diplomaci dhe jo fushate electorale per zgjedhes te huaj
  Ajo qr bere ti i kalon kufijte e papjekurise dhe ve ne rrezik ekuilibret poltike te vendit tend.
  Prandaj haje kete shuplake te mire dhe pranoje qe je tyc lavir.

 10. po kush e pjerdhe kete gomarin tone ketij i ben zbor dhe mali i zi,tani do ti futet me llape erdoganit se keshtu e kane keta tanet llaposin kush ti dal perpara

  1. I paemërt says:

   Vari kkk se kush i ben zborr ju shkerdhatave greko-jevgjite ju ka bere te shkumezoni nga goja hahahaha keni 2 jave qe lehni si qen plenash si zgjebsa

 11. Populli says:

  Trump tha qe do ta shtypi si mize kete pederastin e Anetes. Te shohim.

 12. kozmo says:

  Per cdo president qe eshte zgjedhur ne Amerike,jane bere parashikime te ndryshme ,por gjithmon kane dale te kundertat . Mos u nxitoni , TRAMPI NUK DO TE RROTULLOJE GLOBIN ESHTD VETEM NJE MARIONETE E REPUBLIKANEVE I CILI PERBALLOJE TE GJITHE FUSHATEN ME SHPENZIMET E TIJ ,QE I KUSHTUAN MILIARDA . NATYRISHT QE E MERITON ATE KARRIGE ,POR POLITIKEN E BEJNE TE TJERE REPUBLIKANE .

 13. korcari says:

  Ky rrota, pas gjith atyre qe ka thene, si do ti dale tani perpara Trampit ne nje takim te mundshem? Me c’surrat???

 14. fieraku NGA ferrasi says:

  Bastexhiut te tatepjetes i flet b para mendjes
  MOS shikoni amwriken qe e nxjerr rezultatin per nje nate
  Po shikoni shqiperine
  Qe do dy jave te numeroje thase
  t e miellit
  As pd MOS te gezohet kaq shume
  Amerike se kupton dot kollaj.
  Lora budallaqe e pandreqshme.

 15. fieraku NGA ferrasi says:

  O lushnja SME plas se shan kryeministrin
  Po me vjen me dhi kur e sjell greqine deri ne lushnje more kembezbathur
  Qe je ngrof me bajga lope .

  1. Lugati says:

   leje mer firak ca merzitesh lushnja e ka me te ngjume jo ka logjika vet..respekte firak

 16. Shqiptari i ILIRISE. says:

  Ju qe gezoheni per fitoren e Trampit jeni vetem ca plera.
  Nga qe keni inat Ramen,si plera te SB kriminelit e tradhetarit me te madh te kombit shqiptar,nuk u ben pershtypje deklarata e tij se NATO beri gabim qe bombardoi Serbine.Dhe dhjetra deklarata te tij ekscentrike.
  Si do rinte Rama indiferent me deklaratat e tij kunder Shqiperise e Kosoves.Vetem SB dhe LB kenaqen me keto deklarata si armiqte me te medhenj te kombit.

  1. tom says:

   E ke gabim.Ajo deklarate doli e pavertete.
   Mos genje!
   Ai nuk duhej te prononcohej,sepse asnjehere nuk i dihet ne zgjedhje.
   Supozohet te jete politikani i mencur i Shqiperise dhe jo nje bixhozxhi!
   Po ti ishe me te tani,do te degjoje duke thene!” E dhjeva,por se ndreq dot!”
   Ishte gabim,or shqiptar i ILirise!

 17. Populli says:

  Rama po pergatitet per azil ne Zelanden e Re. Ligji per importin e plehrave ne Shqiperi, ka ndryshuar tashme per eksportin e tyre.

 18. qiri says:

  Ha mut ha. E dhjeve dhe do ta lyesh tani. stap. Prandaj nuk flitet para kohe “diplomat”

 19. Mark ramy uk scotland irland says:

  Kur te flet bytha para mendjes. Rri si mut nashi.

 20. pirati says:

  Ky kokecjapi qe aksidentalisht kemi koqeminister e la dhjere fare punen te shkoje sa me pare ne ate te se emes,e tregoi vehten injorant dhe nuk ka si te jete ndryshe ku mban vehtes vetem njerez te paafte e servile si l.nikolla,beqja,e trapa re tjere.

 21. anton says:

  o rame pilli o legenat e george soros,sa shpejt i hangre fjalet e tua.e kena zanat si popull thithjen ne.

 22. duno says:

  O Edvin hiqi nje vize te bardhe me hunde e mos bej deklarate se nuk lahet muti me shurre . Ketej e tutje perpiqu mos organizoshe ndonje dreke me ngjala si me Meten , por jo me Trampin se ate ske ku ta gjeshe , por me LU ne , e mbase e zbut pak punen , megjithse edhe LU se vet po i vjen festia verdalle.

 23. grig says:

  Prsh Rama!
  FLM per pergjigjen tende! Eshte perseri dinjotoze! Fjalia e pare eshte tejet e ndershme qe I drejtohet H.CL. Ti ngjan me Tramp por sinqerishte te flnderoj per pergjiegjen. Eshte ndershmeri dhe pergjigje e zgjuar politike!
  Me ty Rama! Une jam.

 24. Sokol says:

  Po cte duhet ty o pall i gjate we prononcohesh para kohe shif halene tste arat e mbjella me droge e mbylle gojen

 25. Askushi says:

  Po ta verem me kujdes nqjarjet tregon se. Reshjet e dentura e mbyten Shqiperin ,nga ana tjeter Trump fiton zqjedhjrt ne Amerik Zoti jep shenjen e par per Shqiperin Nostradam Rama gabon rend ne qarashikimin e tij. Tani Edi Rama duhet te bej nje dorhqje ne politik Kam respekt per Edi Ramen por i ka ngelur 2 ne dor Parashikim i gabuar Ai tani e kupton dhe vet sa gabim ka ber e pa falshme ne politik Mund ti binte asi dhe te vazhdonte te udheheqte bukur po tani ka 2 ne dor Largimi i tij tregon se e do Shqiperin dhe eshte i ri ka ko te meret prap me politik . Lozi kumar me fatet e Shqiperis Mund te fitonte ,po e pa falshme kjo qe beri . U mundua te bente dicka po zoti e denoj e keto momente qjeja me e mir eshte latgimi dorheqja e tij ne menur vudhnetare ,ai eshte njeri me seder nuk mund te jet .Tani Edit i kujtohet ajo fotografia e Blendi Fevziut kur e kap pe veshi .Tani Trumy Edin e ka kapur prej Kadhare dhe po e ngre lart .Nuk jam as me PD ose me LSi jam ma PS eshte e vetmja rug qe duhet te bej kjo eshte prespektiva e tij qe te qendroj ne politik .Kur ka fituar Trump te qjith Shqiptaret e kan menduar gabimin qe ka ber Edi Nostradami . Kjo eshte politika kjo eshte humja per muha larkohu pa ber gabime te tjera .Ishe nje politikan i mir po koha ose Zoti nuk te ndimoj .Leriko vetes te jesh i denj ne politik

 26. Nilu says:

  Edi Rama duhet t’Ju kerkoje falje shqiptareve per deklaratat e papergjegjeshme qe beri kunder Trump ne CNN dhe ne evenimente te tjera publike.
  Amerika eshte me popullin shqiptar pavaresisht kush vjen ne fuqi republican apo demokrat.

 27. fieraku NGA ferrasi says:

  Miku im lugati
  E di po me vjen inat more cfare njerezish
  Te paftyre qe Jane.
  Respekte o mik.

 28. joel shkodra says:

  Ne fund te lajmit thuhet: “shkruan Rama”. Do te thote se e ka shkruar vete Rama. Pra, nuk di perdorimin e apostrofit: i’a shkruhet pa apostrof: ia. Keto jane gjera te vogla. Te medhate i ka thene kundra Trumpit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *