Trump mund të na surprizojë sërish!

d15Nga Marcello Foa

Shumë njerëz anembanë botës janë të mërzitur dhe ndoshta të frikësuar për zgjedhjen e Trump. Ishte një befasi për shumëkend zgjedhja e tij, natyrisht.

Por jo për mua. Shpesh kam shkruajtur se ai kishte shanse reale të zgjidhje, dhe u zgjodh.

Por edhe një herë tjetër po shkoj kundër rrymës duke mos iu bashkuar korit të pesimistëve.

Tetë vjet më parë të gjithë gëzonin për zgjedhjen e Obamës, por tani e dimë se si shkoi. Sot të gjithë kanë frikë për një Amerikë të papërgjegjshme dhe ekstremiste.

Dëgjoni me vëmendje fjalimin e fitores së Donald Trump. Është një tjetër njeri. Një Trump që ka lënë mënjanë tonet e larta dhe kërkon mirëkuptim, ka moderuar të folurën dhe fton për bashkim. Unë kam përshtypjen që do të jetë një president shumë pragmatik, qoftë në politikën e jashmte por edhe në zgjedhjet ekonomike.

Politika agresive dhe e papërgjegjshme e Hillary Clinton si sekretare Shteti ka qenë shkatërrimtare dhe rrezikonte të çonte SHBa-të në një përplasje me Rusinë. Trump ka lajëmruar ndërkohë se do të ndryshojë kursin dhe do të ketë marrëdhënie të mira me Moskën.

Por edhe në fushën e ekonomisë ai mund të na surprizojë. Është e qartë se dinamikat e globalizimit duhet korrigjuar paksa pasi po çojnë në varfërimin e klasave të mesme në vendet perëndimore, duke gjeneruar dëshpërim dhe mosbesim.

Duhet ricaktuar një pakt social mes elitës dhe popullit, të jepet një provë e vërtetë reformimi ekonomik.

Trump ka shansin të tregojë se paragjykimet për të janë të padrejta ose jo shumë të matura, ashtu siç ishin me Ronald Reagan, që për shumë vjet u përshkrua si një aktor i dështuar dhe një kauboj i çmendur, por doli një president i shkëlqyer.

Trump mund të na surprizojë shumë, pozitivisht! /TemA

REMOTE_ADDR:[]

15 komente në “Trump mund të na surprizojë sërish!”

 1. adi says:

  ore po keta cunat e seksionit te isis atashuar te tema ca mendimi kane nga te jene zhdukur valle?????s i zikja neti pelazgian e te tjere?
  se nuk kane as ku shkojne me ,se mosuli iku alepo gjithashtu babe erdogani ka hall koke per vete , ketyre nuk jua lejon as feja qe te pine e te behen tape ca do jene duke bere valle?????
  kot me pyet keli me mesilen me trumpin kane qene atjeter qe ne filim apo jo ???
  edhe avukat ngjela nuk e besoj se ka ndruar mendim per anglosaksonet apo jo avukat, po si nuk te doli nje parashikim o bur i dheut?????

  1. stambolliu says:

   Mos i qaj hallin Erdoganit se po ju ngref ju a vuri gardhin ne Selanik por qajin hallin arxhinjve te Athines me 500 miliarden borxhe qe do te thote qe gryken e pistoletes e keni ne goje mund te shkreoi nga dita ne dite dhe tju coj nje here e pergjithmon per lesh hahahaha

   1. adi says:

    turko
    kete po them dhe une qe atij babes tend nuk i ngrifet se eshte homo a si i thoni ju dylber !!!!!!!!
    sa per ata te athines ata kane nja 5 mije vjet qe ja dalin per bukuri dhe nuk qaj hallin e tyre jo,
    qaj hallin tone qe nuk kemi as ca te japim e as ca marim !!!!
    bile jemi katandisur qe nuk kemi as ca te na marin me dhe po te duan!!!!!

    1. stambolliu says:

     Mire qe pranon qe nje zhulsi si puna jote nuk i hyne ne pune dreqit kush i do zgjebsit te paaftet parazitet e te semuret psiqik rreth vetes askush

    2. stambolliu says:

     Ato 5 mije vjet futi ne bithe dhe feshkelle shko tregoja ndonje te semuri si puna jote 5000 vjetet hahahaha 200 vjet keni dhe keto 200 vjet me borxhe dhe parazite me mire te kishot ndenjur me turkun krahine e tij ashtu sic edhe deshirlnte ajo pooullate atehere se sa te katandisesisht sic jeni katandisur si shkerdhata duke u hedhur nga ballkonet dhe duke kerkuar neper kazanet e plerave prit prit se ka edhe me keq hahahaha ju ka vu ZOTI ne shenjester nuk ka shpetim uji i zi ka per tju dal

  2. erdogan baba says:

   Jo Trapi te vij President por kush te doj pa Turqine nuk behet ne ate cep te Globit dhe kete e di edhe Trapi shume mire e dine edhe kurvat llapaqene te Athines por nuk ju pelqen moj burbuqe janulluste

 2. kozmo says:

  Mendoj qe kjo e fundit do te ndodhe ,sepse Republikanet tashme po shikojne qe politika e jashteme e Demokrateve ,eshte nje deshtim total . Bota eshte shume e acaruar , prandaj i duhet nje kthese e forte . JAM SHUME OPTIMISTE ,TRAMP NUK ESHTE VETEM ,KA NJE GRUP TE MADH POLITIKANESH QE DO TE JEN TE ZOT, PER TE BERE NDRYSHIME POZITIVE .

 3. sit... back..and relaks →→→ says:

  Po mire mo vlla kaq e veshtire eshte te pranohet nga analistet e leshit ketej dhe andej oqeanit qe kjo qe ndodhi nxorri ne pah ate qe dihej prej kohesh por qe mundohej te fshihej, klasa e bardhe ne amerike eshte rraciste dhe shoqeria ne Amerike eshte thellesisht maskiliste. Trump fitoi duke mobilizuar white voters duke ju thene atyre do t’ja u kthejme Ameriken serish juve dhe duke percmuar femrat . Nenteksti eshte i qarte, cohuni burra se po na e marrin komanden e Amerikes, grate, zezaket, hispaniket, aziatiket emigrantet etj. Te gjithe argumentat e tjera jane bullshit. That’s it. Amerikanet duhet ta pranojne dhe ta hane turpin me buke dhe kur ti pysin neper bote se ke kane president te ulin koken e te ikin duke marre me vete nenqeshjet tallese.
  Sa per ti dhene shanse Trumpit kjo eshte njesoj si ti jap shanse qenit tim qe ti japi makines. The good thing eshte qe Amerika nuk e ka problem ti leshoje karamelen ballit kujtdo presidenti qe del jashte vijave te kuqe.

  1. akrepi says:

   Sit Back and relaks
   e lexova komentin tend
   Por po te kujtoj nje gje te thjeshte
   Pas 10-20 vitesh Amerika do kete perqindjen me te madhe te atyre qe the me siper
   a e kupton se amerikanet u vetevrane me kete qe bene?
   Pra e treguan veten rraciste sic thua, e drejte kjo
   Po me pas
   A e di qe zezaket dhe hispaniket emigrantet arabet skane me ja fal me rraces se bardhe amerikane???
   Cdo ndodhe zgjedhjet e tjera?
   Sa zezake nuk dolen ne zgjedhje?
   kush shtohet me shume, rraca me ngjyre apo pa ngjyre ne amerike???
   Keshtu qe mire bene qe zgjodhen antikrishtin Trump, qe te kuptojne sa budallenj jane
   Tani edhe Anglezet do tallen perseri me Amerikanet, do i quajne me budallenj se ata, se me Brexit u tallen amerikanet
   ja qe amerikanet e bene per vete nje trapllik trampllik
   Le ta shohim ku do i shkoje rracizmi Trumpit….

 4. luli says:

  hajde anal-ist koqe, hajde!!

 5. ????????????????????????????????????????????????????????????????. ??????????????????. ??????

  Mendoj se Trump mund te jete presidenti me i mire i te gjithe koherave presidenciale amerikane !

  ??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

 6. mirel says:

  Ne fakt nuk do jete Trump qe do qeverise.
  Eshte gjithe klani Republikan qe ka marre pushtetin.
  Trump do bindet dhe do zbatoje urdherat.
  Fix si e thote sit back..me siper

 7. rako ferra says:

  Ky do jete simpatizant i Berluskonit
  Se i kujton Trump Berluskonin
  Se ne te vertet Trump eshte Berluskoni i Amerikes
  Agresivitet thote i H Klintonit ndaj Rusise qe mund te na conte ne perplasje !!!!!!!
  O Analist bythe
  Tankset ruse mbajne gjysmen e Gjeorgjise te pushtuare
  Per kete rusia nuk mori pergjigje
  Tankset Ruse hyne ne territorrin e Ukraines dhe bene aneksimin e nje pjese te saj(Krime)
  Pergjigjja e perndimit qe vetem sanksione ekonomike pikerishte pasi nuk do perplasje me Rusine
  Dhe ne qofte se ky lafshekuqi miloner dhe injorant e lene te beje me te vertete ate qe thote ne politiken e jashteme atehere te jeni te sigurte se tankset ruse do ndalen perballe kufirit polak dhe atij rumun
  Shtete siic i njohim sot Lithuania Letonia Esthonia Moldavia do jene pjese e aszj qe qe ruset thone Rusia e vertete

 8. predi says:

  delinna ficco dhe brockullat e saj

 9. Shabani says:

  Me falni por ky gazetari eshte nje idiot dhe i paditur. Mos kujton se po shkruan per Lulin.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *