Barometri Ballkanit 2016: Shqiptarët më optimistë për BE-në

tirane 1Korrupsioni problem më i madh për rajonin. Qytetarë të pa shpresë se do ta luftojë qeveria.

Shqiptarët janë ndër njerëzit më optimistë në rajon në lidhje me pritjet e tyre nga procesi i integrimit evropian dhe përfitimet që rrjedhin nga anëtarësimi në BE

– 81% e të anketuarve shqiptarë besojnë se anëtarësimi në BE është një e mirë gjë, ndërkohë që në Evropën Juglindore (EJL) kjo shifër është pothuaj gjysma. 39%

Njoftimi u bë sot në prezantimin e Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal (RÇ) ‘s Ballkanit Barometri 2016 sondazh, në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Shqipërisë, në Tiranë.

“Komisioni Evropian rekomandoi hapjen e bisedimeve me Bashkimin Evropian, kështu që unë jam shumë i kënaqur shqiptarët rezultojnë si mbështetësit kryesorë të procesit të integrimit në BE”, tha ministri i Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Ditmir Bushati, gjatë hapjes ngjarjen. Ai përgëzoi KBR për aktivitetet e ndërmarra në rrugën e rajonit drejt BE-së.

 “Korrupsioni është një çështje e rëndësishme për Evropën Juglindore; në nivel rajonal 27% e të anketuarëve përmendën korrupsionin si një nga problemet më të mëdha. Kjo shifër në 2014, ishte 15 %. Përgjigjet e të anketuarve tregojnë se ata janë të gatshëm për të vepruar për të ndaluar korrupsionin, por shumica e tyre besojnë se qeveria e tyre është e paefektshëm në luftën ndaj korrupsionit “, tha Sekretarin e Përgjithshëm të KBR, Goran Svilanoviç

Ai shtoi se edhe pse Barometrit Ballkanit 2016 tregojn “se ekonomitë e rajonit kanë nisur rimëkëmbjen, mesazhi është i qartë: rajoni ka ende shumë punë për të bërë trajtimin e shumë çështje të rëndësishme për të vijuar me rritjen ekonomike.”

Prezantimi u organizua nga Qendra e Ekselencës e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Shqipërisë, KBR dhe Fridrich Ebert Stiftung. Zëvendës Sekretari i Përgjithshëm, Gazmend Turdiu dha një vështrim në detarjuar të rezultateve të sondazhit “Barometri Ballkanit”.

 Barometri Balkan 2016 është si nje studim i plotë i porositur nga KBR lidhur me qëndrimet, përvojat dhe perceptimet e publikut dhe komunitetit të biznesit në Evropën Juglindore për çështje të ndryshme ekonomike, sociale, politike dhe kulturore

Studimi është realizuar me 8000 qytetarëve dhe 1800 kompanitë në të gjithë rajonin.. Faqja e internetit RÇ ëëë.rç.int lejon shkarkimin e të dy komponentëve të Barometrit Ballkanik – Hulumtimi i mendimit publik dhe të Studimit të Opinionit të biznesit – si dhe grupeve të të dhënave të tyre të cilat janë lehtësisht të kërkueshme. Ajo gjendet në: http://www.rcc.int/seeds/results/2/balkan-opinion-barometer dhe http://www.rcc.int/seeds/results/3/balkan-business-barometer

Gjetjet e “Barometri Balkan 2016 “u prezantuan me përfaqësuesit e nivelit të lartë të qeverisë shqiptare dhe të trupit diplomatik, grupet e ekspertëve, organizatat e shoqërisë civile, si dhe përfaqësues të akademisë dhe nxënësve. Ngjarja i paraprin Konferencës së KBR- kundër terrorizmit dhe ekstremizmit të dhunshëm në Evropën Juglindore, dhe Seminarit me autoritetet kombëtare në SEE 2020 Programimit Dokumentit 2017 -2019. Aktiviteti zhvillohet në Tiranë më 11 nëntor.

REMOTE_ADDR:[]

2 komente në “Barometri Ballkanit 2016: Shqiptarët më optimistë për BE-në”

 1. tfgs1 says:

  lloji i kafshes,varu kkkkkkkkk…………pasi nuk flitet per shqiptare por suma turkoshake!

 2. kanani nga majami says:

  po domosdo!
  shqiptaret kan shekuj qe rendin drejt europs. kupto ktu mir “rendin,vrapojn,lepurojn ne drejtim te europs!
  dhe nuk e bejn shqiperin europ,por shkojn vet ne europ dhe shqipnin e len afro-aziatike. madje e bejn edhe me shum myslimane nga c ka qen.
  dhe a e dini pse rendin drejt europs shqiptart?
  jo sepse duan ta bejn shqipnin europ,por qe te perfitojn nga Europa ato benefite qe Europa I ka per njerzit e saj.
  se,po te donin ta sillnin europen ne shqipni pra ta benin shqipnin si Europa do ta kishin ber prej kohesh se aq esht shqipnija ,nje lagje e kryeqytetit te europs.
  por shqiptaret,si te liq qe jan,si kriminela qe jan,si shkerdhata dhe mashtruesa qe jan mendojn. se,po t shkoj n europ bej nje dor te mir paresh te shpejta (pare krimi pra) dhe vij ne shqipni bos. po te behet shqipnija europ s bej dot krime. dhe kshtu shqiptaret duan te rrojn midis dy karrigeve,edhe ne europ me bo pare krimi edhe ne shqipni me bo rrumpall pa ligj dhe me pastru paret. ky esht edhe shkaku qe s ka drejtsi n shqipni dhe reforma drejtesis po ngec sepse nuk esht vec nje sal dhe PDja por jan masivisht shqiptaret kriminel qe se duan ate reform sepse I heq nje karrige nga bytha dhe ngelen gjysbyth ne ajer,cka esht e rrezikshme se ja ekspozo sumen e tyre te qelbur hajdarit europerndimor te drejtsis I cili esht I ngritur gati per aksjon,perpjet.
  ja sa te futet ne europ shqipnija kur t vershojn me kuc e me mac neper bot.
  ne shqipni do ngelen vec nja 1 miljon dhe aq do rrijn pergjithmon,qe do han me paret e importit refugjat

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *