Fatos Lubonja: Si më arrestuan me babain e xhaxhain, dhe frika nga akuzat se donim të vrisnim Enver Hoxhën

fatos-lubonja-1Fatos Lubonja në një shkrim të publikuar tek Panorama, ka rrëfyer momentet kur arrestuar bashkë me të atin.

“Afro një vit pas Plenumit IV unë jam arrestuar, vetë i katërt, së bashku me babain, xhaxhain dhe burrin e hallës, pasi Sigurimi, nëpërmjet agjentëve të tij, arriti të marrë informacion se në shtëpinë e xhaxhait gjendeshin të fshehura disa armë të babait (trofe të Luftës).

Aty, gjatë kontrolleve, gjetën të fshehura edhe materiale të tim eti dhe shkrime të miat: një antiroman, poezi dhe ditarët e pesë viteve universitet, që i kisha fshehur pasi kishin përmbajtje kundër regjimit.

Gjatë kontrollit në shtëpinë time m’u gjet edhe një letër kundër Enver Hoxhës, që ma kishte dërguar im atë nga Lezha, ku gjendej asokohe gjysmë i internuar.

U gjenda, pra, përballë këtyre fakteve që hetuesit i kishin të përforcuara dhe me dëshmi të të arrestuarve e dënuarve më parë, me dëshmitarë nga jashtë e përgjime të teknikës operative që kishin kryer.

Gjëja më e frikshme ishte kërcënimi lidhur me armët që donin të na i vishnin si përgatitje për të vrarë Enver Hoxhën, d.m.th., terror.

Janë situata, që, kush i ka provuar, e di mirë se ç’do të thonë. Hetuesia luante me ty si macja me miun, pasi ti nuk dije as se ç’thoshin të tjerët jashtë e brenda, ndërkohë që ata të kishin futur dhe spiunin e birucës në qeli. U përpoqa të mbroj veten, duke mohuar akuzën për terror dhe, kur erdhi puna për të shpjeguar se pse kisha shkruar ato gjëra, si dhe pse im atë kishte shkruar një letër aq të rëndë kundër Enver Hoxhës, u përpoqa të reduktoja gjithçka në pakënaqësitë tona personale.

Se të thosha të vërtetën që mendoja, se e keqja nuk ishim ne, por regjimi dhe Enver Hoxha, kjo ishte barazi me vetëvrasje dhe, për fat të mirë a të keq, më mungonte ky guxim.

Kur kam parasysh se edhe pa gjetur armë të fshehura e dokumente ku udhëheqësi cilësohej si “idiot”, shumë të arrestuar kanë pranuar akuza për agjenturë e komplote e terror, them se, me papërvojën që kisha, kemi shpëtuar mirë vetëm me akuzën për agjitacion e propagandë.

Merita kryesore për këtë e pati im atë, i cili mohoi se armët ishin të tijat, mohoi se letra ishte për Enver Hoxhën, por ai kishte edhe më shumë përvojë, ishte edhe më trim”, shkruan Lubonja.

REMOTE_ADDR:[]

17 komente në “Fatos Lubonja: Si më arrestuan me babain e xhaxhain, dhe frika nga akuzat se donim të vrisnim Enver Hoxhën”

 1. I paemërt says:

  Te arrestuan kur nuk te futen plumbin te kishim rene edhe ne shqiptaret rehat me ty nje hale bastarde me pak por e thene ne te verteten ka vrare shume pak Enveri nga soji jote

 2. 01 vlora says:

  Mjer kjo tok cfar mban njerez si Fatos Lubojna……

 3. goni says:

  Ti sahan lepires ,anti shqiptar,edhe para ca ditesh mohove Himaren shqiptare ,ti klysh , nuk je analist ,por te mbajne si analist dhe te paguajne,medjet pro serbe.Vendi jot eshte ne burg.

 4. TIRONCI says:

  je i madh FATOS LUBONJA, kush te shan te ka inat se je i zgjuar dhe shume i pregatitur prandaj nuk te duan por ti mos e caj koken se populli te don dhe te vlerson dijet dhe aftesit e tua intelektuale, vashdo thuaj cfar di per keto qelbesira qe skan cfar te thon per ty se ja u thua troc gjerat , ja heq petet byrekut prandaj nuk te duan se je shume interesant di cdo gje dhe ja u perplas ne fytyre plehrave, nga te gjitha krahet te majte, te djathte apo te qendres je kolonjar i forte se bashku me BLUSHIN

  1. xheJ eN Bi says:

   TIRONCI…

   Mire qe Tosin e ka lene çyrik burgu ,po ti ç’te la çyrik ?

  2. Dasareti says:

   Po,po:Fatosi-s eshte shume I”Zgjuar dhe shume I pregatitur”! Por,ke harruar te thuash se ai, eshte edhe shume TRADHETAR! Per keta njerez,burrgu ka qene shume pak! Ky njeri,vetem vrrer nxjer nga goja e tij kunder shqiperise dhe shqiptareve!

 5. xheJ eN Bi says:

  Keq me vjen se Lubonja ka bere ca vjet burg dhe e ka lene çyrik.
  Lubonja veten si materie ekziston ,se te tjerat i kane vdekur.
  Do ta ngushelloja Lubonjen : ” Te rrosh vete Fatos se mendja te ka vdekur”.

 6. Nik says:

  Ti ishe vetem nje produkt sharlatan i atij regjimi! Pjelle dhe viktime e tij.
  Enver Hoxhes nuk i vinte ndonje gje e keqe nga parazitet dhe te perkedhelurit qe kishte rritur nen ombrellen e tij. Problemi ishte se sharlatane si ty, te perkedhelurit e bllokut, vetem i degjeneronin imazhin e pushtetit te tij proletar ne popull. Pra nuk te futi ne burg se ishe kunder tij, se ishe disident, por vetem se ishe sharlatan.
  I tille je edhe sot. Histerik, pompoz, hipokrit, i dhunshem, denigrues biles, biles ne perpjekjen tende per tu dukur nje gazetar “i pavarur” dhe “kozmopolit” ke zbuluar qe e vetmja rruge per te qene i tille ne gazetat e fqinjve, eshte antishqiptarizmi.

 7. andromeda says:

  Do ishte më mirë të të kishte vrarë Enveri, se e ke pasë hak.

 8. Juglindori nga Korça says:

  Per agjitacjon dhe propogande denoheshe atehere o Lubonja,kur e dije pse te hengri kot prapanikja

 9. ........ says:

  EJ O POPULL ljuba do vriste ENVERIN a moret vesh apo jo,çfar mban kjo tok mer zot.

 10. Bomba says:

  Babai ishte I zgjuar dhe I mohi armet????????????? Po kush I mori persiper armet???????????????????kujt ja futi babai I juaj per armet? Xhaxhait apo nurrit te halles??????? fatos po na krijon perralla pa mbreter.Regjimi Enverist ishte regjim kriminel e terrorist POR PERRALLA E JUAJ NUK KA KUPTIM.

 11. nuk ka tym pa zjarr says:

  Hipokrit. Ivati ketij todi lderi vone pas 90 tes doli ne tv dhe tha qe une e desha partine dhe enverin.
  Pune hipokritesh. Jo kyvqe ka nje fare te drejte se ka qene ne burg po te persekutuar na doli ramizi, fatosi, saliu e plot plera te tjera.

 12. loli says:

  ngeli tere kohen fatos, sa do qe ka bere dhe shurren ne poture ne burg. Po pse o fatos jane te besueshme vertete ato qe thua? Ballistet i beme heronj se kishin luftuar per demojraci (ata s’dinin fare se çdo te thoshte demokraci ateher), fatosi paska dashe te vriste Enver Hoxhen, por si frikacak qe ishte shpetoi, tani u be trim dhe mori dhe nje these me para per keto genjeshtra, ca na shkruajne libra e histori te pa qena, ca shajne ketu si idioter, ca vazhdojne te tregojne se ata dine, po ne fakt jane gedhenj, …i bejne reklame vetes, ore e dini ju mequrufer se pse nuk i behet reklame Bensit mercedes? Se ai s’ka nevoje per reklame, reklame i behet mallit te keq te shitet ashtu si u behet sot reklame ballisteve, ketyre tipave si fatosi si te persekutuar apo reklama me e madhe qe ja ben vetes eshte Sali Berisha duke uluritur ne parlament: une jam sali berisha (karaxhiçi) ; kjo e griu dhe nuk ndihet, po s’pati nje burre te ja zinte ne goje ne parlament sozise se karaxhiçit. U hapa shume me duket me temen, tani po shkoj te marr nje sy gjume.

 13. Kacamicri says:

  Kane bere shume mire qe te kane arrestuar se ti po e verteton gjithnje e me shume qe e meritove burgun, Lubonja eahte thjesht nje depresiv anti-shqiptar i terbuar qe urren cdo gje nacionaliste tek shqiptaret dhe ky depresivi surrat qelbur financohet nga lobet anti-shqiptare.

 14. Era says:

  DEPRESIV I QELBUR. E MERITON BURGUN DHE VARJEN NE LITAR O PLAK I RRJEDHUR

 15. Ollga Toronto says:

  Te vetmen gje qe kane bere mire komunistet eshte izolimi ne burge i ketij palo njeriu,ky ne cdo rregjim paraqet rrezikshmeri shoqerore.

Lini një Përgjigje te xheJ eN Bi Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *