FOTOT e rralla të Esat pashë Toptanit dhe tradhtisë së tij të madhe

Këto janë disa foto të rralla të Esat pashë Toptanit, të sjella nga gazetari Ilir Ikonomi, i cili së fundmi ka botuar biografinë e këtij të fundit.

Fotot janë siguruar nga arkivi holandez dhe shumë prej tyre botohen për herë të parë, mes të cilave edhe momentet kur ai iu dorëzon Shkodrën, ushtarëve serbë dhe malazezë.

Në librin e botuar nga UET Press, gjenden 60 foto, përveç biografisë së Esat pashë Toptanit, një figurë shumë e diskutuar në Shqipëri.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/esat-1-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/esat-1.jpg","attachment_id":"579707"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/esat-3-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/esat-3.jpg","attachment_id":"579713"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/esat-4-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/esat-4.jpg","attachment_id":"579714"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/esat-5-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/esat-5.jpg","attachment_id":"579715"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/esat-6-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/esat-6.jpg","attachment_id":"579716"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/esat-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/esat.jpg","attachment_id":"579720"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/esat-9-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/esat-9.jpg","attachment_id":"579719"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/esat-8-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/esat-8.jpg","attachment_id":"579718"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/esat-7-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/esat-7.jpg","attachment_id":"579717"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/esat-2-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/esat-2.jpg","attachment_id":"579712"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/esat-12-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/esat-12.jpg","attachment_id":"579710"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/esat-11-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/esat-11.jpg","attachment_id":"579709"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/esat-10-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/esat-10.jpg","attachment_id":"579708"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/esat-13-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/esat-13.jpg","attachment_id":"579711"}]

31 komente në “FOTOT e rralla të Esat pashë Toptanit dhe tradhtisë së tij të madhe”

 1. Lugati says:

  meqi esati qeka tradhtar dhe dorzoje shkodren qi nuk osht 00000000001 perqin e vertete se ju pjella komunisto krimimele e keni huq me e fallsifiku historine..kur perpara te gjithe ecnim me historine fallco te pksh gjakatare se s kishim lexu tjeter..pse nuk lexojme edhe nja dy libra te KOLGJINIT qe ka shkrujte per esatin ..kolgjini ishte nji nga ato qe e ka jetu vete ate periudhe…edhe kushdo qe do dali ktu me shajte per ate qe kom shkrujte mas te shajtmes se skeni argumente te tjera leje tme shkrujn se jom kurioz nje tjeter shqiptar vec esat toptonit..qe boni luften e shkodres nji emer tek du jo mo shum….TEMA BOTOJE JO SI DITET E TJERA QE BOTONI CA JU DO PALLA JU

  1. loni says:

   mso shqip ti kokrra e malokut,pastaj fillo e analizo tradhetite e esatit,kokrra e bythqimit,ti nuk je vet shqiptar ke goj dhe te mbrosh tradhetaret,esati nuk ishte tradhetar,ramiz alia gjithashtu,hamet zogu as ai nuk ishte tradhetar,saliu qe shiti detin prap nuk ishte tradhetar,po kush e shiti atehere pjeset e shqiperise,gopi satame o bythqir lugati,ju masloket jeni per tu varur prej gjuhe,kurse ti na ben se maloku esat ishte hero,kurva njerez jeni maloket,dhe ti bythqim meso shqip,pastaj komento te gjifsha rracen e poshter malok hesapi,jo vetem ti,po te gjithe ju rrace e poshter,te gjithe ju maloket jeni tradhetaret e ketij kombi,plera.

   1. Lugati says:

    o lonni se tema nuk i boton komentet se nuk i leverdis mir une kom 8 vjet shkolle e nuk di me shkrujt po te.pakten nuk shaj tjeret per shkrimin ..kurse ti i thu te tjereve mso shqip..por eke lexu veten sa shqip ke shkrujt hahhajhha..
    TUTJE ERE. LONI SE TE SHQEVA MAMIN

    1. Kuq e Zi says:

     Ik or qelbesire.
     Juve doni xhaxhin prape.

    2. tfgs1 says:

     ptuuuuuuuuuu rrace e ndyre turkoshake,nder shekuj vec tradhetare e ”sumatrice” sulltani keni nxjerre………….

  2. durresi says:

   Kush eshte Kolgjini?

   1. Lugati says:

    per durrsin..tahir kolgjini eshte nga trevat shqiptare te maqedonise ..studius..historian..ka shkrujt poezi..ka qene gjykates ne himare..kukes..drejtor policie me prishtine (nen urdhnat e xhaferr deves)mos gabofsha e shume te tjera …edhe i kerkoj komentuesve po paten deshire dihet???neqoftese e kane pa ne shitje librin e tahir kolgjinit..ceshtja shqiptaro greke ..me lajmru te shkoj ta blej..se nuk po e gjej me as nji vend…jam shum i interesum…respekte

    1. puci says:

     lugat mos u merzit qe je pjelle toptanesh, nuk eshte faji yt. ai ka qene tradhtar dhe mos e mbro ate qe te ka qire qyshet. tfala Boninit

 2. dash says:

  Mire ky qe duhet, Po si tja bejme toptaneve te sotem qe Jane kaq shume….

  1. Arian says:

   Shko URGJENT te mesosh gjuhen shqipe.Ne 5 reshta qe je munduar te shkruash, ke bere 43 gabime gramatikore dhe sintaksore.
   Nuk mund te flase per njohje te historis nje dement si ju.

 3. Dini says:

  Ne shkoder turkofilat me origjin turke I kan ba lapidarin East turk Pashes . Kjo esht historia e shkret e shqiptarve turku I pa bes e ka derrmu at vend me shekuj edhe akoma po e derrmon

  1. Lugati says:

   O dino i pytje pse ja. kan no jo vetem turkofilat por edhe katoliket ka qene dakord ..jom kurioz me e dit simas teje psee??????

 4. katnar tirone safi says:

  ke titulli thote tradhtia masanej m qit vetem foto o s kuptoj o sdi?????????

 5. katnar tirone safi says:

  o lugato ca ke bo i pytje te forte qy ne fillim dua te shoh dhe une ca emrash do mxjerrin komunistat psr luften e shkodres..bravo lugat pytje interesante

 6. kombi says:

  KETO FOTO MORE IDIOT GAZETAR, NUK VERTETOJNE TRADHETINE E TIJ .

 7. KOZi says:

  Nuk ka as foto te pa para as ndonje tradheti. Shkodra eshte dorezuar me 24 Prill 1913 . Qe nje muaj me pare me 22 Mars ishte percaktuar kufiri verior e Shkodra ishte e Shqiperise. Nuk ka monument Esat Pasha por eshte monumenti i Hasan Riza Pashes. Hasan Riza Pasha u vra ne janar 1913 dhe mbrojtjen e shkodres e drejtoi Esat Pasha.
  Ka foto ku tregohet qe ne mes gjithe atyre politikanve e oficerve qe ishin kunder sulltanit ,Esat Pasha caktua qe te jepte njoftimin e rrezimit nga pushteti per sulltanin.
  Ka foto ku Esat Pasha eshte kryetar i dergates per te shoqeruar Princ Viedin per ne Durres. Dhe Viedin e dijme qe e kishte caktuar europa.
  Si dhe foto qe disave nuk do u pelqejne. Foto kur pritet me ceremoni nga komandanti francez ne Selanik. Si eshte ngjarja- Esat Pasha si kryeminister i Shqiperise ne 1915 i shpalli lufte Austrohungarise dhe Gjermanise duke u bere Aleat me Antanten ,pra me Angline,Francen, Serbine,Greqine dhe eshte zyrtarisht fituesi i luftes se pare. Ashtu sic eshte fituesi i Luftes se dyte Enver Hoxha me partizanet. Kjo duhet theksuar ne histori. Esat Pashen e vrau politika e viteve 1920 ………shume e gjate prandej lexoni vete juve.tung

  1. Lugati says:

   lexojeni ca shkru kozi e mos llapi njerj edhe jepini rrespekt kozit kjo dot thote ta njofesh historine do te thote qe ka lexu burri huj dhe nuk e ka me te ngjume nga partia. ju tjeret dini vetem me shajte se skeni argumente

 8. Vladimir says:

  Sa shume gjera pati ne dore ky pis njeri!
  Dhe te gjitha i beri mbrapsht, kunder shqiptareve.

 9. mirel says:

  Mire qe u bete burra o Tema. Se deri dje po qanit per ballistet qe e shiten Shqiperine oo njelloj.
  Dhe askush nuk kujtohet per mijera shqiptare te vrare nga kriminelet zogiste, balliste dhe pushtuesit me te cilet ata bashkepunuan.
  Mbani Ahmet Moterq.rin akoma ne mes te Tiranes. Se jeni vete bythq.ra.

 10. fieraku NGA ferrasi says:

  @ Vladimir qe nga emri me muzhiket.
  E stepat histori nuk bohet me rrena por me fakte
  Po meqe km thote jam partizan edhe ju te tjeret jeni partizane mrqe ballistet Kane ngrene pula sopas jush hyne ne histori si pulangrenes.
  Miku i. Lugati
  Te lutem te MOS shqetesohesh
  Ai qe te quan ty malok eshte vete nga malet e jugut zbriti me nje gjysem gune hyri ne siguri.in e shtetit dhe sot hiqet tirons.
  Histori do te shkruhet sipas fakteve jo sipas te emes se zeqos maje thanes.

  1. Lugati says:

   nuk shqetsohem une o firak e trujte zoti..por une nuk i perdor shprehjet jugut veriut myzeqese domethone..malok..lab..laluc..per mu jane shqiptare..edhe puna malokut qe thote ai aty siper mvjee qesh..edhe kur flitet per histori me pelqen ajo origjinale jo ajo e partise komuniste fallco

   ..dhe pastaj cdo njeri ta venosi simas menjes vet….respekte firak si perhere poshte komunizmi

 11. tfgs1 analfabeti bithekir harixhi prej Anadolli says:

  Esat Pasha ka qene anti shqiprar i terbuar. Madje ai edhe mund te mos kete qene shqiptar vete..

 12. tt says:

  Mbiemri Toptani eshte mbiemer turk qe nuk e luan as topi historine e tij nuk e njoh por sa per Shqiperine e Jugut Esati ra dakord me greket qe tu jepej autonomia pikerisht Vorio Epirit sic kane qef ta permendin greket kjo eshte mese e sigurt

  1. Lugati says:

   o tt si ka mundesi qe ismail qemali modh e boni minister te rendit le qeveria vlores athere???????

   1. tt says:

    Ene Zogu u bo Mreti i Shqipmise por i dha duret Vermoshit e Shen Naumit pranej clidhje ka se u bo minister Rendi me marrveshjen me greket per Shqiperine e Jugut aq me teper kur behej fjale per autonomi e jo per ndryshim kufijsh

  2. KOZi says:

   Toptanet jane nga Kruja, Mbiemri Toptani eshte krijuar kur njeri nga vellezerit Topiaj u kthye ne besim musliman. Topiajt jane pasardhes te Mamica Kastriotit gruaja e Tanush Topiajt. Krijuesi i Tiranes Sulejman Pashe Ballgjini ka lene 4 vajza. Keto u martuan me 4 vellezer Toptani dhe keshtu fillon historia…..tung

 13. maximus says:

  sot çeta e pd-se eshte plot e perplot me esad pasha, mbetje sperme turko arabe ne teritorin e shqiperise

 14. A says:

  ESAD TOPTANI, ishte nje mut, muti. Nje tradhetar i Shkodres dhe i Shqiperise. Nuk kishte pse te vriste me pabesi PASHEN dhe KOMANDANTIN e Shkodres, HASAN RIZA PASHEN. I cili po bente nje mbrojtje te shkelqyer Shkodres te rrethuar nga ushtrite e Malit te Zi dhe te ndihmuara edhe nga forca te armatosura serbe.
  Per te realizuar dorezimin e Shkodres dhe te CELESIN e NDERIT te saj, ai vrau me pabesi dhe me paburreri HASAN RIZA PASHEN me ane te tiranesit te qelbur OSMAN BALI.
  Dorezimin e Shkodres dhe celesin ja dha vete dorazi me ceremoni zyrtare Princit Trashigimtar te Malit te Zi, Princ DANILO. Me kete celes te Shkodres Krajli i Malit te Zi, NIKOLLA, me bashkeshorten e tij, beri shetitje neper Cetine duke e mbajtur ne dore. A ka turp, a ka tradheti me te madhe se veprimi i pa bese dhe tradhetar i ESAD TOPTANIT. Por ate qe mbolli per popullin shqiptar e korri me nje plumb nga Heroi i Madh, Liboheviti, AVNI RUSTEMI.
  Ka nga Shqiperia e Mesme dhe Tirana qe duan Baba Sulltanin, duan islamikun HAXHI QAMILIN, duan edhe perversin, intrigantin, ngaterrestarin, te pabesin ESAD TOPTANI. Arrijne deri atje dhe i del pune edhe me Heroin Gjigant te Popullit dhe Kombit Shqiptar GJERGJ KASTRIOTIN – SKENDERBEUN.
  Por ne kohen e tij, Tirana ishte nje fshat i mbrapambetur i varur direkt nga qyteti i DURRESIT dhe pastaj nga kryeqendra e Vilajetit, SHKODER. Rendesia e Tiranes nga fshat i pjerdh dhe i humbur i Shqiperise e mori thjeshte kur u caktua Kryeqytet. Ne fakt nuk kemi asnje DOKUMENT te firmosur te DALUR nga KONGRESI i LUSHNJES qe Tirana te jete Kryeqytet. Ato qe nuk ekzistojne dhe qe nuk kane bere asgje ose dhe tradhetira duan ti nxjerrin si njerez te dobishem dhe patriot. Si perfundim ESAD TOPTANI ishte “i mire” vetem me pislliqe dhe kaq. Tung.

  1. KORÇARI says:

   Të lumtë goja i A , se na pinë morrat TURKO-SËRBO-GREKË.KËTO MBETJET OSMANE KËTA HAXHI QAMILSAT KËTA DUM BABISTËT JANË LLUMI I SHOQËRISË SHQIPTARE.(Nuk flas për vëllezërit myslimanë SHQIPTARË, por për plehrat Shqipfolëse OSMANE.)

 15. emigranti says:

  E keqja eshte se ne ose te ngrejme ne qiell, ose te fusim 7 pash ne dhe.
  Esat Pasha ka qene plitikan dhe ushtarak nder kryesoret ne ate periudhe dhe nuk mund te krahasohet me injorantin turkoshak Haxhi Qamili.
  Ne Shkoder nuk kishte mundesi tjeter pervec te dorezohej.
  Ka momente te tjera qe Esat Pasha ka mbajtur nje qendrim te dyshimte, sidomos me qeverine e Vlores, duke ngritur qeveri tjeter ne Durres.
  Kjo eshte per tu kritikuar sepse ve ne loje interesat e kombit per interesa te ngushta.
  Historia shkruhet me te mirat dhe te keqiat e personaliteteve me ndikim ne politiken e vendit.

 16. sapa says:

  E kemi te veshtire te vertetojme krimin e politikaneve kriminele te sotem me gjithe keto media e teknike e jo me atehere!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *