“Sali, kështu jemi ndarë: Ti një fundërrinë e unë shqiptari i zakonshëm në vendin tim”

faqe 3 erjon-brace-berisha per camet 24Nga Erjon Braçe

Po Sali, kështu jemi ndarë-Ti një fundërrinë e unë shqiptari i zakonshëm në vendin tim.

Reagim ndaj fyerjeve, sharjeve e sulmeve te Sali Berishes ndaj deputeteve socialiste ne Kuvend, i pamundur ne salle

Ky vend ka njohur shume funderrina, i ka ne arkiven kombetare, ca te vdekur e ca te gjalle;

Janë ata që kanë shitur këtë vend. Janë ata që kanë vrarë me këtë vend.

Janë ata që kanë vjedhur këtë vend. Po i kthej nje pergjigje Sali Berishes per fyerjet, sharjet, urrejtjen e tij, adresuar deputeteve socialiste ne Kuvend.

Ne kuptim te fjales tende, ti je funderrina mes nesh Sali Berisha, funderrina me e madhe qe ka ky vend ne 25 vite me rradhe;

Sepse ti Sali Berisha e ke shitur kete vend!

E shite me nje marreveshje teresisht antikushtetuese, antikombetare dhe ekskluzivisht personale, qe i hoqi Shqiperise mbi 300 kilometra territor historik te saj;

Gjykuar si e tille nga Gjykata Kushtetuese e ketij vendi ne menyre unanime, pa asnje vote abstenim e asnje vote kunder;

Gjykuar si e tille per shkak se ti si kryeminister, i hoqe plotfuqishmerine presidentit te Republikes per te hyre ne kete marreveshje.

A ka krim me te madh ndaj atdheut se ky?! Nuk ka!

Por ky qe ti po konsumon tani,

duke i atribuar kete vendim nje pala te trete, te cilen, ti ske bythe ta permendesh edhe pse ta kerkova disa here, eshte nje tjeter krim ndaj atdheut qe fatkeqsisht une e ne shqiptaret e ndajme edhe me ty!

Ti kishe mundesi te therrisje ne ndihme nje pale te trete, Shtetet e Bshkuara te Amerikes, gjate negociatave-sic thuhet ne nje kabllogram te ambasades se saj ne Tirane, por nuk e bere, iu nenshtrove presionit dhe shite interesin kombetar!

Ky eshte nje qendrim prej burracaku por armiku te ketij vendi!

Ti je ky!

Nuk ndryshon, kurre!

Ti per bythen tende e ke shitur dhe e shet kete vend, kur do!

E bere tani, per dy jave me radhe, duke kundershtuar me force, pergjerime aldosh e pafytyresi lulash, nje vendim te marre ne Bruksel, per te negociuar me kete vend per anetaresine tone ne Bashkimin Evropian.

Ai vendim eshte i pakthyeshem, koha kishte rendesi-e rrezikuar qarte nga te djathtet e tu ekstreme qe nuk e duan me Evropen, ndryshe nga ata qe e drejtojne sot kete bashkim edhe ata te djathte e te majte sic ne, kurre si ty!!

I kam shkruash shpesh dhe nuk lodhem se perserituri;

Te ishte thjesht Shqiperia e shitur prej teje do ishte shume, por eshte edhe me shume se kaq;

Është Kosova dhe shqiptarët e Kosovës që janë shitur nga ti, tregtari më i ndyrë i interesave kombëtare ndër shqiptarë.

I ke shitur ne cdo kohe, madje pjekur-kur bashkepunove me bindje te plote gjate fushates se spastrimit etnik te Milloshevicit tend ne Ballkan;

I ke shitur kur dole kunder luftes se perendimit per ti mbrojtur e cliruar nga spastrimi etnik i Milloshevicit tend qe mberriti tek ta; i shite kur dole kunder marreveshjes se Rambujese, marreveshja qe i hapi rruge bombardimeve te perendimit ndaj Serbise;

i ke shitur tamam atehere kur shqiptaret e Kosoves u organizuan dhe morren armet per tu mbrojtur e cliruar nga Milloshevici yt;

E mban mend, atehere i quaje terroriste dhe i arrestoje, torturoje, vrisje, ti dhe sherbimet e tua personalisht.

A ka krime me te medha ndaj kombit se keto?! Nuk ka!

Por ti je ky!

Ti e ke vjedhur kete vend, ti ke vrare ne kete vend!

Kerkush ne 25 vite nuk e ka bere kete si ty!

Masivisht-per pronen dhe pasurine, te ardhurat e parate publike te Shqiperise e shqiptareve; po masivisht-kur nen procesin e vjedhejes vrave 26 shqiptare te zakonshem-punetore ne Gerdec; kur-per tu mbrojtur nga zemerimi i shqiptareve te vjedhur, vrave edhe kater te tjere, duke i pushkatuar pa gjyq ne mes te bulevardit;

Se te kishin rrethu ty-a e mban mend?!

Shiko,

prokuroria e gjykata kurre mund te te mos hetojne e gjykojne ty, ky eshte pushteti yt real; madje madje permes ketij pushteti ti mund te hetosh e denosh cilindo qe flet troc e thote te verteta per ty, madje mund ti pushkatosh serish, por ka nje fund dhe ti te jesh i bindur qe ka nje fund!!

Tani,

ti je ai qe e hape kete vend per plehrat-jane shtrati natyral per nje funderrine si ti.

Une jo, une kam qender kunder perhere.

Ndaj tamam kjo;

te ben ty funderrine e mua ashtu sic jam, shqiptar i zakonshem ne vendin tim!

vo-sqarim: reagimin tim po e bej ketu, ne kuvend eshte e pamundur te marresh fjalen, nuk te le ti!!

REMOTE_ADDR:[]

33 komente në ““Sali, kështu jemi ndarë: Ti një fundërrinë e unë shqiptari i zakonshëm në vendin tim””

 1. santiago says:

  Bravo Brace shkerdhejani Argiden sa me shume ..

  1. Skypion says:

   Zoti Brace ,me vjen keq,por sot,ne kete kohe,nuk mund as te energjizosh fanatiket socialist me te njejtin fjalim qe ka vite, dekada,duke share Sali Berishen.
   Jua them me sinqeritet,pa ironi.Socialistet,deri dje,mallengjeheshin nga antiberishizmi yt patetik.Por,jo sot.Jo sot.
   Dhe e dini pse?!- Sepse ,sot eshte nje epoke tjeter,qe ka permbysur rendin e gjerave.Ne themel.
   Sepse,sot,qeveria jote ,zoti Brace,ka rene!
   Formalisht,vazhdon akoma punen.Do ta vazhdoje edhe per njefare kohe.Ska rendesi sesa mund te zgjase kjo kohe.Aspak rendesi nuk ka.
   Qeveria jote,zoti Brace,qeveria qe drejtohet nga armiku me i eger i Presidentit te sapozgjedhur te Shteteve te BAshkuara te Amerikes,aleatit tone me te madh dhe kryesor ne bote,ka rene!
   Nese mund te kishin ndonje fare vlere,edhe kjo e llojit energjzues per elektoratin,sulmet ndaj Sali Berishes,sot nuk kane me asnje vlere.
   Sot,problemi madhor i shqiptareve,eshte se qeverisen nga nje Kryeminister qe e konsideron Presidentin e zgjedhur amerikan,si rrezikun me te madh per marredheniet shqiptaro-amerikane.
   Te gjithe te tjerat,kane kaluar ne plan te dyte,te trete,te katert e keshtu me radhe sipas rendesise apo parendesise.
   Problemi madhor i shqiptareve sot,me shume madje,edhe se korrupsioni dhe kriminaliteti,eshte qe shqiptaret perfaqesohen nga nje Kryeminister qe e konsideron Presidentin amerikan si armikun e shqiptareve dhe kombit shqiptar.
   Kesaj nuk mund t’i shmangeni zoti Brace.As ju e askush tjeter nder ju,socialistat.Shajeni tere diten Sali Berishen.Quajeni si te doni.Por,nuk mund t’i shmangeni ketij problemi madhor.
   Ja,ne seancat e tjera parlamentare,do te diskutohet dhe debatohet per Reformen ne Drejtesi.Ju zoti Brace,koleget tuaj,e mbi te gjitha shefi juaj sociopat,i vdekuri qe ecen,Edi Rama,keni patur si argumetn kryesor,si argumentin e argumenteve,mbeshtetjen …amerikane!
   Natyrisht,qe te gjithe ata qe kuptonin,e dinin se kjo ishte nje mbeshtetje Sorroiste.Por,ju e kishit mundesine te spekulonit ,megjithate.
   Por,tani e tutje si do t’ia beni?!
   A do te flisni (spekuloni) me ne emer te ShBA-se?!
   Qe do te thote a do te flisni me ne emer te Administrates se ShBA-se?!
   Qe do te thote ,akoma,a do te flisni me ne emer te Presidentit amerikan?!
   Une them qe jo.Te gjithe e dime qe jo.Edhe ju e dini qe jo.
   Tani,une kam nje sugjerim per ju zoti Brace,per koleget tuaj dhe per gjithe ata qe ju mbeshtesin akoma: hani muutin qe ka bere Edi Rama!
   Mos u ngutni.Ka per te gjithe.Eshte muut i madh.

   1. Une says:

    Sala u mbars dhe polli nje mut si puna jote qe ka kohe qe qelb dynjane…

   2. Labi says:

    Dmth jeni njesoj
    nese ky eshte i zakonshem ne cfare jemi

   3. Edi says:

    Shume ka per ty che tie di qe tepelqen muti edit po deshe ha edhe mutin e nokes osé me mire futja me mire me ndonje rrocke NGA ATO qe te pelqejn

   4. TRIBALET E PD-se says:

    E keqja , nuk ka fund , thote populli . Sepse ka shtresa te trasha plehu ,
    per te rritur gjarperinj , si Skopyion–i ! Keta jane patericat e Saliut ,
    qe orvaten te lajne m…n me shu… , me shprese se “populli harron “

  2. robert says:

   Dua edhe une ta shkerdhe Argiten bre cuna si eshte rradha ????

  3. xheJ eN Bi says:

   Skypion berisha…

   Sa shpejte dalloheni ju qe nuk jeni Skypioni origjinal.

   Skypion berisha , Braçe te akuzon si tradhetar te shqiptareve, te akuzon si vrases,
   te akuzon si hajdut te pasurise se shqiptareve, te quan funderrin qe ri ne shtratin
   e plehrave qe i hape vete .

   Skypion berisha , ti nuk i pergenjeshtron dot te gjitha keto qe thote Braçe se
   i di gjithe populli shqiptare dhe siç e ke zakon si ne Parlament ose me gazetaret,
   edhe ne kete koment derdh nje lum fjalesh pa then asgje .

   Skypion berisha , per ato qe ke shkruar ne koment populli do thoshte :
   “Hane shan hane Bagdat ”
   Shenim ” nuk e di ne ç’gjuhe eshte dhe si perkthehet ne shqip,po di qe perdoret
   kur dy gjera s’kane asnje lidhje me njera tjetren.

 2. Diana says:

  Erjon, sinqerisht nuk ju kuptoj ju socialistet qe jeni kaq te dobet perballe kriminelit Sali Berishovici !!!!!!!

  Po si ore nuk paske ti mundesi te flasesh ne parlament dhe te thuash keto qe shkruan…sinqerisht me habit dhe me dhimbsesh…..!!!!!!

  Por mendja ma do qe si buce beni ham ham ham neper gazeta dhe nuk j’ua mban t’ia thoni ne sy ……atje ne Kuvend dhe ti dilni per zot vetes . Ju ka beri gazin e botes…..Ju shan me nene e babe dhe mender m….po i hani….
  Ju ka kap prej hunde dhe ju rotullon si ia do menderja ky provincial qe erdhi ne tirane me breke prej leshi e valixhe druri…..

  Ai do te paguaje per cfare i ka bere ketij kombi me dhimbjen me te madhe tek femijet e tij dhe pjedhat e tyre ….
  Zoti vonon por nuk harron!!!!!!

 3. tfgs1 says:

  HIPOKRIZI,asnje prej tyre nuk eshte shqiptar…………

 4. Briklona says:

  Bravo djale!
  Kerko me kembengulje fjalen ne parlament , pasi jo te gjithe kane mumdesine te te lexojne.
  Cohu Erjon, cohu dhe fol ashtu si di vetem ti te flasesh! Vetem ty nuk te pergjigjet dot Sali krimineli me ate gjuhen e tij te ndyre,se ja perplas me fakte ne surratin e tij te shemtuar, te vertetat te cilat shqiptaret i dine, por duan t’i degjojne qe t’ja perserisni krimet,maskarait!

  1. Lugati says:

   o BRIMKLONA derisa ju te ripjelljes doni me sulmu sale kurven ..me njerez si e.brace .g.ruci etj etj nuk do ju besoj njeri osht e kot kamaru koha propohandes ju keni tre. vjet e gjys qeveri dhe kishit premtuar qe do futshit salen m burg kurse sale komunisti ju bo zbor per dite ne parlament e mos m thuj prit se u plakem tu prit….dhe neqoftese doni analize perfekte lexoni SKYPION me siper
   ..sidoqofte jeni gjith isoj PD. PS. LSI

 5. kumandari says:

  sa turp!
  maxhoranc pa dinjitet!
  nuk merr dot fjalen ne kuvend,!po ca dreq mazhorance jeni ju>?
  kush esht ne pushtet ne shqipni ju,apo sal berisha?
  yyy frikacake!
  len nje djalosh 50 kg per tu perball me sal gjaksorin ne vend qe te dali tjetri 2 metra burr ball per ball me krahet pervesh sic bejn burrat e botes ne parlamentet e tjer qe kur vje nevoja edhe grushtin perdorin.
  cudi sa te mefsht kta socjalistat. sic duket s jan te paster dhe s kan fuqi morale.
  dhe sala e di kte dhe pordhno.
  me kta parlamentar ne pushtet qe kemi ne prite kur t vij nanji rus kinez serb a grek dhe te pordhnoj ne tribun te parlamentit duke shajt shqiptaret dhe askush s do bzaj!!!
  turp per maxhorancen qe nuk ja ben zap me fjal me vepra dhe me ligj e rregulla sal berishes.
  turp!
  si minjt me duken kta socjalistat.

 6. Usa says:

  Ti rruash bythen Berishes more Zagar

 7. Korca 1964 says:

  Te gjitha sa thua ketu qendrojne! Por PSE NUK I THUA NE PARLAMENT KETO? Po tall k… Berisha me ju, u shan mbare e prape, dhe ju vazhdoni te beni gam-gam ne fb. Mire kur ishit ne opozite dhe nuk u jepte fjalen Xhozi, po tani pse? Akoma e dini veten ne opozite? Kujt i ankoheni per gjuhen e Berishes? Me keto mend qe keni e keshtu si po veproni Berisha po u jep hakun, se jeni te pazote te perballeni me te sy-nder-sy, u mbyt ai! Ose pranoni qe nuk keni guxim te perballeni se jeni te zhytur ne pislleqe deri ne gryke dhe ai ja u di te gjitha….

 8. Bena says:

  Ca do bej mazhoranca kur kryetari i kuvendit ilir hajduti nuk zbaton rregulloren ,dhe le sali qenin e zgjebosur te flase dhe ofendoje si i do qejfi ,dhe me kete ilir haleja e verteton qe i vjen mire kur fytyre qelburi dhe funderina sali shan Edi Ramen dhe PS – ne. Bravo Erjon te lumte goja

 9. goni says:

  Funderine,plehre,i ndyre,qen e cdo epitet i keq,qe mua spo me vjen ne mendje…habitem qe pervec pjeses se njerezve qe ka pasuruar,si ka mundesi qe vazhdojne merren me te.vdekte ishalla

 10. tom says:

  Ky fytyre e poshter kruhet me te gjithe dhe eshte nje buce ,qe leh prej kohesh ndaj te gjitheve. dhe e heq veten per “te ndershem dhe te pakorruptuar.”
  Te gjithe jeni maskarenj dhe batakcinj!
  Jo shume kohe me pare,ky kerkopnte qe te mbyllej bisnesi i Saimir Manes dhe shtetit ti hiqte 40 milion te ardhura nga taksat,qe ka punesuar njerez e plot te tjera.
  E akuzonte per Pdist.
  Cfare idioti!
  Ky sflet ndaj ministrit te shendetesise,qe e ka kthyer kete ministri ne prone private ,ku mungojne ilacet me elementare .
  Ky sflet per njerezit a paafte ,qe jetojne ne mizerje,por ky lakon pafundesisht Saline,Pd etj.
  Mjaft,mor batakci,se edhe ti je pjese e nje klase politike te shemtuar,hajdute,qe duhet qeruar nga politika.

 11. arben says:

  Derri do plumb se me urtesi e llogjike nuk ha pyke.Shpellari I Vicidolit eshte tradhetari Esat Toptani I koheve Te sotme prandaj sa me pare duhet Te ringjallet patrioti Avni Rustemi qe eshte I vetmi qe di Te beje dialog me keta Te shitur se po Te jete per pulat qe kakarisin ne parlament Sala ka per ta djegur edhe ate cka ka mbetur nga shkaterimet qe kjo bishe I beri Shqiperise.

 12. Hazalli says:

  Skypion te befte mire dhe ty bashke me familjen tende BERISHA(pjestar i te ciles je}.

 13. astrit says:

  Sali fyu deputet ne parlament. Me shprehjet : une jam Sali BErisha Ju me dukeni si plehra.Ky eshte provokim,Deputetet e Ps duhet te bejne durim dhe te mos bien ne provokimet e sales. I cili kerkon te krijoj ndonje ngjarje te jashzakonshmem,nga krahu socialist.me qellim qe te krijoi ndonje ngjarje te dhunshme ne parlament.Duke ja ven fajin partise Socialiste dhe te krijoi Rremuje,per perfitime politike.

 14. Akil says:

  Nji kujtese per deputetet e majte.

 15. Akil says:

  Sali Berisha provokator

 16. astrit says:

  Sali Berisha provokator.

 17. hektor vlor says:

  o erjon nuk na intersojn me keto budalleqe se cberi saliu prandaj votuam juve te beni ndryshimin e madh ..po prap sjeni kurkund ..plera jeni dhe ju se as fjalen se merni dot ne kuvend ,,,edhe tani qaramaner jeni si ne opozit me keni neveritur opozitarzmin me ne krye edi ramen …e pritem sikur do vinte mesia ,,,dhe ca beri asgje asgje asgje ..ptu plera

 18. Jo vetem kaq says:

  O Erjon Buce,
  Sali eshte nje funderrine e ti nje funderrine e bir funderrine!

 19. XYZ says:

  Nuk e di perese Hale Saleh perdor mbiemrin Berisha kur eshte kopili I njohur I Radovan Karaxhiç? Hahahaaaaahaaaa, cfar kopili I bukur. Paska dit sheqerja o njerez, ka zgjedh nje njeri qe ta qi e te thote eshte cuni jot, Berishes, njerk te Sal Radovan Karaxhiç. Shkoni o njerez qijani Argiten, Desaren, lirien e te gjithe femrat e asaj dere se e paskan zakon, me u qi me te tjere, qe nga gjyshja…hahaaaa, kopili Sali Skypion Radovan Karaxhiç…hahaaaaa , cu kenaqa…me thone Sali Bytha Berisha ohohoo Radovan Karaxhiç…. biri I kurves….

 20. Populli says:

  Ku u be dhe xhepisti Brace burre i mire, mos mbete me maskara ne kete bote pa llustrosur.

 21. Jimi says:

  Brace e ke gabim!
  Detin nuk e shiti, se po ta kishte shitur do te ishte gjysma e te keqes, dicka do te perfitonte edhe vendi. E verteta eshte se e fali.
  Per te shitur vertet qe shiti por jo detin, por veten dhe shpirtin, tek greku e tek serbi! Kete monster damka e tradhetise kombetare e cofte ne xhehenem! apo ne ferrin e Dante Aligerit!

 22. inf says:

  po han mut muti i biri kurves po han mut i biri Armikut gjakut sllobos ky kodosh e bir serbije ky kolere e gjakatar ky rroçke Kari e lapangjoz
  po han mut armiku i betuar i kombit Albania ky qafir e rrugaç me damke ky katrahure e qelbesire ky hajn e kusar .
  po flet e mburret me Tradhti e armiqsi salija i biri sheqeres dhe spermes karaxhixhit.
  i ben presion atyre plerave qe nuk çohen tja shkerrdhejne ate kurven gru sllobodanen bijen e Milices
  pike e ZEZE rrin ligjvensit si plera dhe nuk çohen tja qine rracen ktij bastardi e kopuku .
  Sali qeni je ti po kush je ti e din gjithe bota je nji hajn e nji rrugaç je nji Fundrrine qe kunderrmon Era Cjap i eger 400 metra larg je ti ai dhembe nxirri qe po len nam je ti krye kremineli i biri karraxhixhit qe beri kerrdine ne Kosove
  je ti qe bemat dhe gjemet e tuja nuk kane limit je ti ai qe vrave dhe rrase ne toke me mijra djem Nenash po ky je ti o sllav e bir kurvet
  po je ti o llumi i serbise je ti o hajni Shqipnise o Armiku i Shqipnise duhen jave e jave e muj e vite qe te behet ty historia e legjendes tende qe vjen era tradhti gjak e pisllek
  Sali detin e fale dhe ngyshellon zgjeben e BE grekerit o kodoshi i athines per arbitrash po ku te rruhet ty per Shqipri po ku te nxihet ty per memedhe e atdhe po ku ke ti gjak Albani o rrace e nyte o rrace kusari o katrahure e nyte
  fytyra jote prej sharrlatani fytyra jote prej tradhtari fytyra jote prej xhambazi nuk ka cipe .cipa jote eshte vjedhja vrasja o horri Viçit Dolit je ti
  PTYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYY GOPIN E GOPIT ME SOJ E SORROLLOP TA QIFSHIN POPULLI ALBANIA TY O FUNDRRINE E GJALLE

 23. Emigranti says:

  Te lumte goja e dora zoti Brace, jini nder te paktit deputete te majte, qe qenit plake e te zgjebosur sali berisha ja numuroni krimet dhe bemat ne dem te shqiptareve, ketej e andekje kufirit, Ky qen i zgjebosur dhe zagaret e tije, kane bere njemije e nje te zeza. Ju kini haruar nje krime te madhe,dq1 pa i kujtuat keti maskarai . Urdherin qe dha per hapjen e depove te armatimit te ushtrise ne te gjithe vendin, Jo vetem 4000 vetet , qe u vrane gjate vitit te zi 97, 98, pore vrasjet e qytetareve vazhdojne dita dites , nga qytetare te zakonshem dhe kriminele, qe i mbajne e perdorin per interesat e tyre. Ky moster e ka perdhunuar parlamentin, ulet e ngrihet me lejen e Ilier Metes, i cili sice eshte shprehur dhe vete k, ka dobesi per doktorin. Aresyja dijet. SHarjet, fyerjet nga me rrugaceroret ndaje mazhrances dhe kryeministrit Rama, familjareve , na ka shtuar urejtjen, ndaje keti te mari, qe vendin e ka ne psikiatri, ose ne boten e pertejme, vetem atehere dote shpetoi SHqiperia dhe shqiptaret.

 24. alphade says:

  Eh, sa turp qe kemi nje parlamut te tille !!!
  Shihni shqiptare se ne c’ derexhe ka arritur
  parlamenti yne !!! Nje parlament mjeran !!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *