A do mbijetojë në Tiranë korrupsioni i elitës politike shqiptare me presidentin Trump?

ngjelaNga Spartak Ngjela

Ja çështjet që ngrihen para nesh sot:

Një President i ri në Uashington që duket se ka shqetësuar shqiptarët: a do të vijojë aleanca shqiptaro-amerikane dhe reforma shqiptaro-amerikane?

Deklarimi i hapjes së negociatave të Shqipërisë me Bashimin Europian, ishte diskreditimi i Sali Berishës nga Komisioni Europian për qëndrimin antishqiptar të tij në lidhje me Reformën dhe pranimin e Shqipërisë në BE: akoma do ta durojnë shqiptarët keqbërësitn e tyre sistematik?

Dhe një amulli e injorancës politike shqiptare që nuk di se çfarë do të ndodhë: A do mbijetojë në Tiranë korrupsioni i elitës plitike shqiptare me presidentin Trump?

Këto janë çështjet a analizës në lidhje me gjendjen e plolitikës aktuale në Shqipëri.

I. Zgjedhja e Donald Trump-it si president i Shteteve të Bashkuara, ka sjellë shqetësim në plitikën e lartë shqiptare. Sigurisht që kjo ka arsyet e veta: është paaftësia politike e elitës politike shqiptare për ta kuptuar realisht se çfarë është aleanca shqiptaro-amerikane, sepse nuk e kupton që aleancat politike janë interes. Politika e jashtme amerikane është interesi amerikan.

Dhe intresi amerikan për Shqipërinë dhe shqiptarët është shumë i madh. Aleanca shqiptaro-amerikane është njëherësh interes shumë i madh shqiptar dhe interes shume i madh amerikan. Atëherë, si ka mundësi që një konservator modern amerikan të jetë kundër interesit amerikan?

Interesi amerikan për Shqipërinë dhe shqiptarët është jetik, prandaj presidenti Trump pritet të jetë edhe më i ethshëm për aleancën shqiptaro amerikane dhe Reformën shqiptaro-amerikane. Ai ende nuk e ka shumë të qartë se çfarë luan në Ballkan, por gjithsesi kurrë nuk mund të jetë për interesin rus në Ballkan, dhe shqiptarët janë e vetmja mundësi reale e interesit amerikan në Ballkan.

Por këtu ka edhe diçka: do të ketë edhe një luftë frontale kundër xhihadisteve të elitës politike shqiptare që kanë sabotuar Reformën në Drejtësi në Shqipëri. Dhe kjo është arsyeja e shqetësimit deri në marrëzi të Berishës. Ai e ndien këtë, se e di që vetë është në atë listë: në listën e xhihadisteve antiamerikane të Presidentit të Shteteve te Bashkuara. Të gjitha te tjerat janë fjalë që dalin nga marazi Berisha.

ll. Berisha mendoi se çoroditje e zgjedhjes së Trumpit në Amerikë, do shtynte Shqipërinë jashtë Europës. Dhe gaboi rëndë. Tani e ndien, se e pa që nuk është vetëm qëndrimi amerikan për antarësimin e domosdoshëm të Shqipërisë në BE, por edhe qëndrimi i elitës politike të Bashkimit Europian. As Greqia nuk i bëri dot gjë Sali ziut. Prandaj e ndien tani se ka rënë në gropë.

Kurse Rama turbullohet nga deklarata e tij anti Trump. Mirë ishte të mos e kishte bërë atë deklarate, por tani, pasi ka parë sot takimin Obama -Trump, e kupton që qëndrimi i tij është i papërfillshëm për politikën e fitimtarit. Rama!

Kuptoje dhe këtë të cilën nuk e njeh: fitimtari ka një specifike në politikën moderne: e respekton të mundurin.

Keq do te jenë ndierë pas takimit Obama-Trump politikanët injorantë pranë Berishës dhe analistët mediokër që vuajnë nga sindromi Berisha.

Është për të qeshur dhe për të qarë. Shqiptarët po e vuajnë shumë injorancën e tyre në arsyetimin politik. Si nuk e kuptuan dot fare këta mjeranë politikën moderne dhe mbetën tërësisht në eksperiencën e patologjise së politikës hoxhiste!

Ill. Korupsioni shqiptar nuk ka shpëtim. Vetingu do të triumfojë pas disa ditësh në Shqipëri. Frika e Saliut tani është proverbiale, kurse kukullat e tij do të vërtiten si në një valle të dehurish. Rama ndërkaq nuk duhet të “bëjë sikur”, sepse ka ardhur kohë tjetër: në luftën antxhihad të Trump-it, nëse ajo do të kryhet ashtu siç ai ka thënë, nuk do të ketë më një Sali kundër Ramës në Partinë Demokratike; por një antixhihadist amerikan si Eduard Selami.

Shumë shpejt shqiptarët do të hyjnë në një etapë të re: nuk do të sundohen më nga korrupsioni elitar i politikës shqiptare. Kjo është një gjë e sigurt. Politikat e interesit kurrë nuk mund të ndryshojnë udhë pasi janë sqaruar dobitë dhe janë çelur udhët në realizimin e interesit.

REMOTE_ADDR:[]

22 komente në “A do mbijetojë në Tiranë korrupsioni i elitës politike shqiptare me presidentin Trump?”

 1. Lugati says:

  o take po pse ja qifsha nonen ksaj pune perdit me salen do merena ne …po e kaloni 4vjecarin e pare ..sala sala vetingu vetingu..O TEMA kush e fito cmimin. qe ka shkrujt me shum artikuj me 2016/ktu ke ju po i shkruj une kandidatet…s.ngjela…e.brace….i.haxhia…a
  bala ene ai tjetri thujse vllai bales. sesmvje as emri

  1. Skypion says:

   Edi Rama ben gjithcka ne koke te vet.Kjo eshte e qarte.
   Por,me ane tjeter,nuk mund te nenvleresohen edhe ndikimet qe ka ai nga rrethrrotullia e tij.Ndikime,te cilat,nuk mund te jene te paperfillshme.
   Keshtu,nje nder arsyet e marrezive te Rames,e sidomos kesaj te fundit,ku fyen dhe ofendon Presidentin e ShBA-se,jane edhe delirante si avokat Ngjela.
   E ky nuk eshte i vetmi,ka edhe te tjere te ngjashem si ky.Vetem ca dite me pare,nje tjeter idiot,i ndryshem me Ngjelen ne shume gjera,por i ngjashem ne shejtanbudallallek,Shpetim Nazarko e quante Edi Ramen si pasardhes te denje te Nolit dhe Konices.Dje,ne Parlament,Rama qe me siguri vetekarfoset kur i lexon keto lajka,citoi Konicen…
   Te vetmit qe e mbrojne Ramen jane ose delirante si Ngjela,ose shejtanebudallenj si Nazarko,ose bolshevike te pandreqshem si Andrea Stefani.Te ndryshem,sic thame,porqe kane nje te perbashket.Kete te perbashket,me mire se cdo fjale tjeter, e cileson nje e tille turke,porqe ka fituar qytetarine shqiptare.
   Ajo eshte fjala AVDALL.
   Rama ,me te vertete vendos vete,por AVDALLET qe e keshillojne si keta qe permendem,ndikojne ne nendergjegjen e tij,duke e ngrefur ne palle,sic thote populli,deri atje,sa te beje marrezira qe te lene pamend.
   Per te kuptuar se cmarrezira te paimagjinueshme ben Rama,vereni reagimet e vonuara te avdall-avokat Ngjeles.Edhe pse e njeh mire Ramen,prapeseprape,edhe ky nuk mund ta marre me mend se deri ne c’pike mund te arrije marrezia e Edi Rames.
   E ben marrezine Rama.Hesht keshilltari i tij avdall, Ngjela!
   Mendohet e mundohet per ca dite se cfare te thote,e pastaj shperthen: Saliu!Saliu!Saliu!
   Keni pare keshtu?!
   Keshilltari i te marrit, me i marre se i marri!
   E jo vetem ky,por te gjithe keshtu jane keta!Njeri me i marre se tjetri.Njeri me delirant se tjetri!Njeri me cmendur se tjetri!
   Une e kame thene me qindra here tashme,qe e keqja me e madhe e kesaj qeverisje rrumpalle te Rames,nuk eshte as korrupsioni as kriminaliteti,sado te tmerrshem te jene,qe edhe jane ne fakt.
   E keqja me e madhe,eshte sociopatia e Rames.Eshte Rama sociopat.Eshte Kryeministri i Shqiperise sociopat.ESthe i korruptuari dhe i inkriminuari sociopat.
   Dhe,sic ndodh gjithmone kur se keqes duhet t’i hapesh deren,ajo nuk ndalet dhe kulmon me keshilltaret e tij.Njeri me psikopat se tjetri.Njeri me i cmendur se tjetri.
   Une ,c’eshte e verteta,kam qene shume dyshues per ndalimin qe do te mund e do te duhej t’i behej kesaj se keqeje,sepse,askush nuk e ka identifikuar ate,edhe pse jane te ndergjegjshem.E kane permendur vetem shkarazi.Ne menyre figurative.
   Por,u desh nje Deux ex Machina qe t’i jepte fund makthit te sociopatit Rama.
   U desh qe ne ShBA te zgjidhej President Donald Trump,qe makthi Rama,per shqiptaret,te merrte fund.
   Dhe,fale zotit,ka marre fund me te vertete!
   Ne oren,minuten,sekonden qe Donald Trump u shpall zyrtarisht President i Shteteve te BAshkuara te Amerikes,Edi Rama ra,qeveria e tij ra!
   Askush te mos kete edhe iluzionin me te vogel,qe Administrata Trump mund te bashkepunoje normalisht me qeverine Rama.
   Kush eshte ai vartes i Trump qe do te bashkepunonte me rrugacin qe fyeu dhe ofendoi,shpifi dhe akuzoi poshtersisht, boterisht shefin e tij,Presidentin e ShBA-se??!!
   Kot lodhen duke u fshehur burracakerisht pas argumentit bajat,qe “politika amerikane ndaj Shqiperise nuk ndryshon”…!!!
   Politika amerikane ndaj Shqiperise,nuk ndryshon.Kjo eshte e vertete,Absolutisht e vertete.
   Por,sjellja e Administrates Trump ndaj qeverise Rama,ndaj Kryeministrit Rama,do te ndryshoje RRENJESISHT,THELBESISHT.Kjo eshte absolutisht e vertete.
   RAma eshte nje i vdekur qe ecen.Kryeministri i Shqiperise eshte nje zombi.Qeveria Rama eshte nje qeveri e vdekur.Shqiperia dhe shqiptaret po qeverisen nga te vdekur te gjalle.
   Por,ky spektakel makaber do te zgjase vetem pak.
   Edhe ca muaj.
   Durojme ne.

   1. kleptofagos says:

    Na mbyten mercenaret qe kalojne edhe ne delir per te fituar nga padronet perkates bakshishin e tyre. Ne krye te radhes, si gjithmone energjik, i palodhur dhe stoik deri ne vdekje, qendron Skypion-i i Temes. Me duket se ne vargun e gjate, nuk qendron shume pas edhe Ngjela, i cili pavaresisht moshes, per nga intensiteti i shkrimeve ja kalon edhe Andi Bushatit. Por nuk eshte vetem Tema. Shikoni dhe gazetat e tjera. Le pastaj televizionet e shumta qe per nga numuri ja kalojne dhe Amerikes. Tamam si partite shqiptare qe kane mbire kudo si kepurdhat pas shiut. Tek e fundit, ata ja kane arritur qellimit perderisa lexues, shikues dhe militante te shumte i begenisin. Si ne internet, qe vlera e “site”-it dhe perfitimet e te zotit varen nga numri i klikimeve. Mos harroni qe vlera e cdo klikimi, ne analize te fundit del nga xhepat tuaj dhe pastaj shkon tek mercenaret dhe padronet e tyre.
    Morali: Lerini mercenaret, ata ushtrojne profesionin e tyre, duke perfituar shperblimet per sherbimet e kryera. Luftoni Hajdutet qe po ju vjedhin prej 25 vitesh dhe me paret tuaja paguajne te gjithe mercenaret e botes.

   2. Kujtesa says:

    Hallall! Qeneria paska ‘vdekur’ sipas Skypion, ndersa eshte ‘gjalle’ Opozita me Lulushin, Salen dhe Topallin. Lum populli qe, largqofte, keta super hajdute, xhahila e tradhetare te rikthehen ne pushtet. Tmerr…

 2. Mark ramy uk scotland irland says:

  Aa me shume flet ky palla aq me shume zbulon injorancen e vet.

 3. Skypion says:

  Edi Rama ben gjithcka ne koke te vet.Kjo eshte e qarte.
  Por,me ane tjeter,nuk mund te nenvleresohen edhe ndikimet qe ka ai nga rrethrrotullia e tij.Ndikime,te cilat,nuk mund te jene te paperfillshme.
  Keshtu,nje nder arsyet e marrezive te Rames,e sidomos kesaj te fundit,ku fyen dhe ofendon Presidentin e ShBA-se,jane edhe delirante si avokat Ngjela.
  E ky nuk eshte i vetmi,ka edhe te tjere te ngjashem si ky.Vetem ca dite me pare,nje tjeter idiot,i ndryshem me Ngjelen ne shume gjera,por i ngjashem ne shejtanbudallallek,Shpetim Nazarko e quante Edi Ramen si pasardhes te denje te Nolit dhe Konices.Dje,ne Parlament,Rama qe me siguri vetekarfoset kur i lexon keto lajka,citoi Konicen…
  Te vetmit qe e mbrojne Ramen jane ose delirante si Ngjela,ose shejtanebudallenj si Nazarko,ose bolshevike te pandreqshem si Andrea Stefani.Te ndryshem,sic thame,porqe kane nje te perbashket.Kete te perbashket,me mire se cdo fjale tjeter, e cileson nje e tille turke,porqe ka fituar qytetarine shqiptare.
  Ajo eshte fjala AVDALL.
  Rama ,me te vertete vendos vete,por AVDALLET qe e keshillojne si keta qe permendem,ndikojne ne nendergjegjen e tij,duke e ngrefur ne palle,sic thote populli,deri atje,sa te beje marrezira qe te lene pamend.
  Per te kuptuar se cmarrezira te paimagjinueshme ben Rama,vereni reagimet e vonuara te avdall-avokat Ngjeles.Edhe pse e njeh mire Ramen,prapeseprape,edhe ky nuk mund ta marre me mend se deri ne c’pike mund te arrije marrezia e Edi Rames.
  E ben marrezine Rama.Hesht keshilltari i tij avdall, Ngjela!
  Mendohet e mundohet per ca dite se cfare te thote,e pastaj shperthen: Saliu!Saliu!Saliu!
  Keni pare keshtu?!
  Keshilltari i te marrit, me i marre se i marri!
  E jo vetem ky,por te gjithe keshtu jane keta!Njeri me i marre se tjetri.Njeri me delirant se tjetri!Njeri me cmendur se tjetri!
  Une e kame thene me qindra here tashme,qe e keqja me e madhe e kesaj qeverisje rrumpalle te Rames,nuk eshte as korrupsioni as kriminaliteti,sado te tmerrshem te jene,qe edhe jane ne fakt.
  E keqja me e madhe,eshte sociopatia e Rames.Eshte Rama sociopat.Eshte Kryeministri i Shqiperise sociopat.ESthe i korruptuari dhe i inkriminuari sociopat.
  Dhe,sic ndodh gjithmone kur se keqes duhet t’i hapesh deren,ajo nuk ndalet dhe kulmon me keshilltaret e tij.Njeri me psikopat se tjetri.Njeri me i cmendur se tjetri.
  Une ,c’eshte e verteta,kam qene shume dyshues per ndalimin qe do te mund e do te duhej t’i behej kesaj se keqeje,sepse,askush nuk e ka identifikuar ate,edhe pse jane te ndergjegjshem.E kane permendur vetem shkarazi.Ne menyre figurative.
  Por,u desh nje Deux ex Machina qe t’i jepte fund makthit te sociopatit Rama.
  U desh qe ne ShBA te zgjidhej President Donald Trump,qe makthi Rama,per shqiptaret,te merrte fund.
  Dhe,fale zotit,ka marre fund me te vertete!
  Ne oren,minuten,sekonden qe Donald Trump u shpall zyrtarisht President i Shteteve te BAshkuara te Amerikes,Edi Rama ra,qeveria e tij ra!
  Askush te mos kete edhe iluzionin me te vogel,qe Administrata Trump mund te bashkepunoje normalisht me qeverine Rama.
  Kush eshte ai vartes i Trump qe do te bashkepunonte me rrugacin qe fyeu dhe ofendoi,shpifi dhe akuzoi poshtersisht, boterisht shefin e tij,Presidentin e ShBA-se??!!
  Kot lodhen duke u fshehur burracakerisht pas argumentit bajat,qe “politika amerikane ndaj Shqiperise nuk ndryshon”…!!!
  Politika amerikane ndaj Shqiperise,nuk ndryshon.Kjo eshte e vertete,Absolutisht e vertete.
  Por,sjellja e Administrates Trump ndaj qeverise Rama,ndaj Kryeministrit Rama,do te ndryshoje RRENJESISHT,THELBESISHT.Kjo eshte absolutisht e vertete.
  RAma eshte nje i vdekur qe ecen.Kryeministri i Shqiperise eshte nje zombi.Qeveria Rama eshte nje qeveri e vdekur.Shqiperia dhe shqiptaret po qeverisen nga te vdekur te gjalle.
  Por,ky spektakel makaber, do te zgjase vetem pak.
  Edhe ca muaj.
  Durojme ne.

 4. stolicknaja says:

  o ngjala po si tia bejme tani qe trampi ka kater senator grek,e dime qe je amerikan lushnjar po mo sna e caj trapin se je bere bajate me ato fjalimet e perseritura.

  1. zz says:

   4 Senatore hahahaha futi ne bithe senatoret Obama e Xhon Kerri ishin progreke dhe prap i hengren kkk shqiptareve madje Xhon Kerri arriti deri aty qe per votat e gabelve greke tha qe ne Shqiperi jane 10 perqind te popullsise greke megjithese as qe nuk ja kishte iden se cfare po fliste e prap nuk ndryshoj gje ti me flet per 4 senatore greke ik ore qyp kastravec te na rruajn topet 4 senatoret homo te Trapit

  2. shqipe says:

   stolicktrahanaja!… Se me foshte gjithnje gjyshja mue: ” O Leme,(Me falni), O stolicknaja,o stolicknaja!”,- Eeeeeee -,i foshja une. -A, c’na ha mun ti dhe kater senatoret e tu!-,Me foshte ajo,gjyshja de!…. Ptuuuu,peshtirosje,more,En’… per peshtymosje… ptu. Rroft Spartaku!

 5. Korrupsioni i elites politike shqiptare, nuk eshte vetem problem i Berishes.
  Ato qe ka thene Rama per Trampin nuk e gudulisin aspak presidentin e sapozgjedhur.
  Pa interes asnje vend nuk te ndihmon sado dashamires qe te jete ai.

  Ja pse Trampi mund te rruaje raportet e bashkepunimit me Shqiperine kushdo qe ta drejtoje ate: (mare nga nje postim ne fejsbuk)

  “I vetmi vend në Europë që do të ishte i gatshëm për të hapur dyert ndaj Amerikës në çdo kohë do të ishte Shqipëria. Duke ditur politikën e njëzet e gjashtë viteve të fundit, ku qeveria shqiptare ka bërë atë që ka kërkuar ambasadori amerikan, Trampi nuk do të ketë asnjë arsye që të mos marrë në konsideratë Shqipërinë. Qeveria shqiptare në të gjitha këto vite ka dëgjuar dhe zbatuar, pa shprehur edhe kundërshtimin më të vogël, çdo lloj vendimi të Amerikës. Pozita gjeografike e Shqipërisë, siperfaqja e vogël, kostoja e ulët per dislokimin e trupave, qeveri me një servilizëm të neveritshëm, një popull që nuk i ndihet zëri, janë arsyet më të forta pse Trampi do të preferonte ta mbante Shqipërinë!

 6. JALLA BABA DAUT says:

  O LUGAT PO SEPSE KJO EHSTE GJEJA ME E RENDESISHME PER SHOQERINE SHQIPTARE MOR PLAK PRANDAJ JA VLEN TE SHKRUHET TE THUHET DHE TE RITHUHET EDHE 3 HERE DITA MBAS BUKE. TE GJITHA TE TJERAT EKONOMIA,MIRQENIA,SIGURIA ETJ VIJNE SI PASOJE E NJE SISTEMI GJYQESOR TE DREJTE DHE TE PA ANSHEM O LUGAT , JA PSE JA VLEN. MJERE KUSH NUK E KUPTON !!

  1. Lugati says:

   po po dauto ne dum pune o daut se jena lodh me lloqe kavaje..bojn si te den jom lodh tu shkrujt

 7. DERA says:

  por kjo nuk quhet “te hapesh deren,” por te hapesh bitthen

 8. DERA says:

  por kjo nuk quhet “te hapesh deren,” por te hapesh bitthen…

 9. DERA says:

  por kjo nuk quhet “te hapesh deren,” por te hapesh bitthen…..

 10. avokat koqja says:

  Ky eshre idiot dhe inatci.
  Interesant fakti se si shqipraret krijojne , ushqejne , pranojne nje flkucke prej vitesh: o…Ngjela eshte intelektual…Ngjela eshte I kultivuar…
  Jo, eshte buble…eshte sajese kafesh te blloku, eshte nje grumbull citatesh, po aq tifoz, inatci, privincial sa pjesa me e madhe eshqiptareve…lol…
  E keni vene re se Ngjela ne biseda nuk u drejtohet njerezve ne emer apo ne z.emer…ose z.mbuemer…jo …nuk u ben pershtypje kjo? Eshte deliri…

  Ngjela: ka bere shume Berisha, shume, por ata si ty vetemmkane lehur dhe do vazhdojne te lehin…nuk ben dot stan me njerez si ty…do lehesh …vetem …njehere oer njeren oale …per tjetren ….

 11. intelektuali says:

  SIPAS TE GJITHA GJASAVE TRUMPI PASI TE HEDHE SYTE NGA BALLKANI NUK DO TE MERRET ME “XHIHADISTIN” E PARTISE SE PUNES SALI BERISHA, POR ME “PARTIZANIN” E ENVERIT EDI RAMA

  sepse:

  Anglo-Saksonet o djali avokat i Kico Ngjeles kane nje cilesi shume te cuditeshme qe nuk harrojne, por qe dine edhe te falin, qe i ka mbetur qe kur pilgrimet e pare Anglo-Saksone mberriten ne brigjet e Amerikes NE VITIN 1620 dhe u shpetuan nga vdekja e sigurt nga hindianet vendas, te cilet me pas i vrane dhe i masakruan dhe pas shume vitesh u kujtuan per ta dhe thane:

  CFARE BEME NE KESHTU?

  dhe Presidenti George Washington urdheroi me dekret qe gjithe SHBA te kerkonte falje per krimet e pilgrimeve Anglo-Saksone ndaj hindianeve vendas duke perkujtuar ne fund te nentorit cdo vit THANKSGIVING si nje indulgjence e te bardheve te ardhur ndaj lekurkuqeve vendas,

  prandaj:

  DO TA FALI APO DO TA NDESHKOJE ANGLO-SAKSONI I BARDHE NGA NJU JORKU, DONALD TRUMP HINDIANIN DRU ME PRE PREJ SHQYPNIE, EDI RAMA KETE GJE DO TA TREGOJE KOHA DHE JO CUNI I KICO NGJELES ME MAGJITE E TIJ PREJ ANALISTI ALBANEZ

 12. ........ says:

  O taku mos e ofendo ENVERIN duke e krahasuar me llumin e PDse kontrollo gojen , as me veten tende mos e krahaso se jeni miza dheu perpara figures se atij burri shteti , qe politiken e vet e beri ne koh tjeter dhe ne situata te tjera te politikes globale mos perziej njerzit qe kan ber politik 40 vjet para me veten tuaj sot , kan qen kohe te tjera histori te tjera dhe situata komplet te tjera me kohen dhe politiken sot, tregohu inteligjent dhe lere ta vlersoj historia ate burr shteti edhe ti je i vogel shum te flasesh per njeriun qe e krijoj dhe e betonoj shtetin SHQIPTAR per nga dinjiteti dhe sovraniteti perball politikes botrore , kujdes mos fol dhe komento me damarin e burgaxhiut se sot je komod dhe duhet te gjykosh me llogjik.

 13. Zara says:

  Si gjithmone shume I kthjellet avokati. Analize e shkelqyer, bravo. Te gjithe komentuesit sot Jane te saliut, dhe nuk ju pelqen e verteta.

  1. tomi says:

   Fiks fare. Avokati eshte aq i kthjellet sa na cau torovilen. Te njejtin artikull ben por nderron vetem vendin e paragrafeve.

 14. loli says:

  Une di te theme vetem nje gje: Deri tani Edi Rames ti pishe dolline; i sakte, kurajoz, i vendosur dhe i sinqerte per ato qe thua. Politika nga shkence eshte kthyer ne kurve. Njerezit me te perbrendeshme te kalbura, vazhdimisht kalbesira do nxjerrin nga goja, mos prisni se gojen e kane transformuar ne anus dhe nuk e kane me mbi shpatulla, por ne bythen ndersa per presidentin Trap mos u shqetesoni: ai nuk di se ku ndodhet Shqiperia apo cila eshte bota dhe çfare hallesh ka; ai noton ne flori dhe ben qejfin e tij si e ka bere. Kjo i kishte ngele pa provuar, president dhe kete e mori apo ja dhane, keshtu qe ai do vdes i qete. Saliu ulurine si derr i plagosur se na ofenduan Trapin , e na prishen me Trapin se trap ka qene e eshte dhe vete. Futeni ne burg Saliun se nuk e besoj te kete vjedhur aq sa ka Trapi.

 15. alphade says:

  Thjeshte dhe qarte ,e pa komente : SHBA -ja nuk ka miq,
  por vetem interesa . Keshtu eshte thene nga shume elitare
  ideologe ne te gjitha kohrat e ekzistences si shtet te SHBA-se .
  Tash kthehem te ky “skypioni” e Co , te cilet i thurin ditirambe
  e hosana MONSTRES se VICIDOLIT ! Mbajene dhe mbrojeni
  zoterinj banditin dhe vrasesin e shqiptareve xhihadistin nr.
  NJE te ketij vendi , QOFTELARGUN qe gjeme me te madhe qe
  i ka bere ketij vendi dhe trojeve shqiptare nuk eshte njohur dhe
  as do te njihet ne historine shqiptare !!!
  Une dhe si une ka miliona shqiptare qe besojne ne VETINGUN ,
  besojne sepse kete nuk po e ben ” elita ” e sotme shqiptare por
  po e bejne nderkombetaret: SHBA- ja dhe BE- ja sepse po te ishte
  per kete ” elite ” per ato qe do te vijne pas. As per nje mije vjet nuk
  do te behej drejtesi ne kete vend qe ka vuajtir aq shume nder shekuj
  nga padrejtesite historike dhe me shume akoma nga elitat politike
  te vendit aq sa nderkombetaret kane nxjerre paranomit si popull jo
  me aftesi shtet formuese …!?
  Se fundi , pershendesh artikullshkruesin Ngjela per analizen sui generis
  qe i ben maredhenieve SHBA- Shqiperi . I sakte si gjithemone. Thjeshte
  nje bravo kozmike , zoti Ngjela !!!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *