Kur të shet mend dhe i çmenduri

berisha kuvendNga Anri Bala

Komedia “E enjte në Parlament”, ngre siparin në orën 12-të çdo javë dhe njerëzit prej saj kanë filluar t’i largohen programeve televizive që bëjnë për të qeshur, ndërkohë audienca e këtyre të fundit ka rënë ndjeshëm. Por sot, aktori kryesor që na gajas çdo ditë me fantazitë e tija marruke, na e prishi qejfin.

Deri dje bënim humor duke menduar se “babagjyshi” kishte rjedhur pak nga mosha dhe frika që bën këtë lloj humori Sanç Panço, por dje na bindi se: Marshalli i ushtrisë së cofun ka rrëshkitur me të vërtetë! Mbasi doli në tribunën e tij, të pushtuar me pushtllik apo të bërë dhuratë nga pushtat, Marshalli i habiti shqiptarët. Tregoi për të gjitha krimet që u kishte bërë, duke filluar nga shitja e 380 km katrorë hapsirë detare, e deri tek tradhëtia e kombit si bashkëpuntorë i Serbisë.

Por këto ja “faturoi” qeverisë Rama, sepse ai ishte me Greqinë për arbitrazh ndërkombëtar, ishte me sërbo-kosovarët që i lëpijnë çizmet Serbisë dhe ishte kundër shqiptarëve drogmen që duan të shkojnë drejtë Evropës. Ngaqë ishte në gjendje të rënduar, komediani harroi se ku ishte dhe filloi të tregonte histori me Amerikë dhe amerikan, ndërsa lakenjtë e shpurës së tij, qeshnin e ngazlleheshin me duartrokitje, sa mua si spektatorë i kësaj shfaqje të rëndomtë më erdhi për të vjell nga përulësia e tyre.

Por çuditërisht atyre nuk ju bënte përshtypje aspak! Madje babagjyshi i bëri të ndjeheshin të lumtur, të vetkënaqur. Veç t’i shihje sesi masturboheshin nën tavolinë me imazhin e kryetarit de fakto të opozitës, teksa ai u tregonte se ishte Sali Ram Berisha, komunisti i pathyeshëm! Kurse deliranti i drejtohej me ulërima Ministrit të Jashtëm të vendit, një djaloshi të ri e të kulturuar, me fjalët: “Këlysh… fundërrinë… plehr… nuk duhet të ketë në parlament rrugeçë si ti”.

Spektatorët bythëlëpirsa të tij, hoqën duart nga pantallonat dhe u çuan në këmbë për të nisur luftën. Të them të drejtën nuk i mbajta dot të qeshurat, teksa “trimave” trimat u hodhën në sulm “vetvrasës” kundër mullinjve të erës… forcave të sigurisë. Nëse nuk do ishin ato, jam i bindur që do qëndronin si të dhjerë në karriket e tyre të ndyra. Natyrisht Bushati është rrugaç, sepse ai as nuk ka shitur troje, as nuk ka pranuar të luaj me kombin e tij, as nuk ka urdhëruar që të vriten qytetar, e as nuk e ka shitur bythën, si të çmendurit e çmendisë së tij, që shpejt a vonë do të përgjigjen për dëmet që i kanë shkaktuar vendit.

Ai, aktori kryesor i komedisë, i frikësuar deri në palc pasi iu dogj dhe shansi i fundit për të vonuar drejtësin, ishte keq, ama keq sa më ska. Kërcënimet e tij nuk prej të marri nuk trembin askënd, vetëm sa treguan se po i vjen ora dhe më ngjasuan shumë me përpëlitjet e Gaddafit, që kur e kapën “spurdhjakët”, mohoj dhe emrin dhe veten, duke qarë e thirrur: “Nuk jam unë, po bëni gabim të madh”. Më e keqja ishte se vdiq duke mohuar veten.

Mburrja e marrakut si një fëmijë duke bërtitur: “Jam Sali Berisha unë o budallenj, o çakej që flisni… më dukeni si plehra, nuk duhet të merret më si humor i “E enjte në Parlament”. Thirrjet e tij, tashmë janë një kërcënim i madh për ata që nuk e njohin dhe nuk e dinë se çfarë halli ka… për fëmijët. Ndaj njerëz ju rekomandoj të largoni fëmijët nga ekrani kur shfaqet aktori.

Ajo çfarë ra në sy, ishte komediani në çmenduri totale, sepse po ngatërronte fjalët dhe vendin ku ishte. Përçartjet e tij dhe ulurimat për të vënë në pah, se ishte i sigurtë që ishte Sali Berisha dhe përçmimi i të mençurit për “budallenjtë” që kishte përballë, e diagnostikoi me sindromin e “delirit të madhështisë”, e përkthyer në gjuhë popullore: “I marri që shet ato që nuk ka… mend”.

Ruajna o Zot nëse tallet ndokush me të e i mbush mendjen se është Skënderbeu. Do e shikoni plakun e marrë tek xhamia, duke prerë pemë e shkatërruar troruare, e duke u mburruar se po vret turqit dhe Erdoganin, bashkëpuntorin e Ramës kundër grekëve. Tani nuk ja përmend emrin, se ka frikë mos i dalin zullumet që ka bërë me të dhe “Bechtel Enka”, milonat e vjedhura nga i marri numur dy, që askush nuk e di ende shumën e vërtetë. I çmendur i çmendur, por frikën e injeksionit e ka dhe prej saj… bërtet nga frika.

REMOTE_ADDR:[]

27 komente në “Kur të shet mend dhe i çmenduri”

 1. Albania says:

  Ka te drejte saliu o Anri perderisa kjo qeveri ka lindur pa bythe per ti treguar vendin atije dhe disa te tjereve.Rama u mburr shume kur fitoi zgjedhjet por kishte qene nje flluske sapuni qe i mashtroi shqiptaret me fjale te bukura dhe nuk ndryshoi asgje nga paraardhesi i tije….Apo ndoshta po punon me keq se ai.

 2. Shpyllezimi says:

  Avash re anri se nuk eshte gjyshi yt lopcar ai. Eshte sali berisha me doktorature.
  E kam patur petagod ne mjekesi dhe eshte i perkryer ne kete rol.

  1. Dean says:

   Nuk kaq qen ai pedagog i mirë,por ti ke qen student i dobët. Prandaj edhe përfundove ke Tema tu komentu dhe pa dippomë.Ai,Barbar,ështe kokrra e Injorantit dhe Inferiorit.

  2. armand says:

   Une te garantoj se gjyshi im s’ka qene lopcar edhe pse kish me qindra koke dele,dhi, lope,derra etj etj. Te garantoj se diploma qe na paske marre nga mesimet e petaGOD Berishes s’ka me shume vlere se ATO letrat qe gjenden ne raftet e supermarket.
   P.S. te gjitha ato qe shkruajta me lart s’kane vlere po u distancove nga fjalori ordiner i petaDOG-ut ne parlament.

  3. Kujtim says:

   O shpyllezim si luvdon Saliun , ay eshte teadhetar i keti vendi. Nuk numeroen bemat e ketj Hajvani. Ay duhet te ish prapa hekurave , nuk kyptoet cfar ndoth

  4. arti says:

   O ti dru me pre qenke shok i saliut gomarit.

 3. Shpyllezimi says:

  Avash re anri se nuk eshte gjyshi yt lopcar ai. Eshte sali berisha me doktorature.
  E kam patur petagod ne mjekesi dhe eshte i perkryer ne kete rol. ..

 4. kombi says:

  Po i vjen ngordhja . Tani eshte ne fazen e cmendurise
  Populli don te shikoj se si ai degradohet cdo dite e me shume . SKANDALOZ !!!

  1. Kujtim says:

   O shpyllezim si luvdon Saliun , ay eshte teadhetar i keti vendi. Nuk numeroen bemat e ketj Hajvani. Ay duhet te ish prapa hekurave , nuk kyptoet cfar ndoth qe ky legen po ri akoma ne parlament

 5. kashi says:

  bravo
  e sakte ajo qe shkruan

 6. Shpyllezimi . says:

  Avash re anri se nuk eshte gjyshi yt lopcar ai. Eshte sali berisha me doktorature.
  E kam patur petagod ne mjekesi dhe eshte i perkryer ne kete rol. …….

 7. Doktor MORTJA dhe 40 hajdutet says:

  Doktor MORTJA !
  Nje idiot te tille mund ta gjesh ne te gjitha kombet, por popuj te marre si ky i yni qe kane idhull nje personazh te tille nuk ka bota!
  Edhe shimpazete, organizimin e jetes dhe sigurine e territorit ku ushqohen, dalin jashte apo shtohen e kryejne me mire se Doktor MORTJA !
  Duhet be identifikimi i perkrahesve te tij dhe anetareve te PD dhe te kryhet sa me shpejt vaksinimi!

 8. Shqipe says:

  ‘deliri i madheshtise’ eshte karakteristike dhe shprehi e ‘shqetesimit te personalitetit antisocial’ ose siç quhet ndryshe ‘psikopatik’. mekanismi mbrojtes mental qe perdorin keta te semur mendor quhet ‘proieksioni’, qe do te thot qe individi qe vuan kete semundje mendore te gjitha emozionet, ndjesit dhe mendimet e tij, ja projekton nje tjetri sepse nuk i pranon si te tijat. dmth thene popullorçe ‘ta ve kopilin tek prehri’. Ky mekanizem eshte i pandergjeshem dhe ndihmon individin qe te menaxhoje gjithe paranojat, shqetesimet, ankthet dhe ndjesite e fajit. dmth te gjithe ‘skeletet ne dollap’ dhe zullumet qe i Ka bere shqiptareve, ja shkarkon kundershtarit politik qe te çlirohet nga ankthi dhe njekohesisht ta kontrolloje. individet me ‘delir madheshtie’ fantazojne qe mund te kene kontroll te plot tek te tjeret deri tek jeta dhe vdekja e tyre. dmth delirojn qe mund te zevendesojn zotin.
  do ti keshilloja qeverin dhe te gjith shqiptaret qe ta injorojn kete njeri te ndyre dhe te punojn per burgosjen e tij. Ky Ka marre ne qafe shum shqiptar dhe Ka bere shum here tradhti kombetare. prandaj mos e votoni me PD deri ne pastrimin e plote te saj dhe burgosjen e tradhtarit berisha. shqiptaret duhet te tregojn dinjitet dhe ti tregojn vendin tradhtarit sepse po na mbulon çdo dit me turp
  flm

 9. Nave Na says:

  Kjo asht politika jon!
  Me e cu rinin ne emigracion si me Na majt me lek nave!
  Me e LAN popullin me ndertu ku ti doje bitha!
  Me u ba politikan a zyrtar shteti kushdo si asht djale i shkathet !
  Kushdo si do me u marr me gjakmarrje e prostitucion asht i lire me e ba!
  Me prish fabrikat e uzinat ene me shit hekrin per skrap!
  Me prish kanalet kulluese e vaditese se i paten ndertu kamunistat!
  Na jena Nave Nave or tejna!
  Me kalu mire me Gerqine ene Serbijen, se nji pjese e jona ju duhet me vjel ullej e me pre dru!
  Na jena Nave Na eeerrrrr!
  Per kishe te Lacit eeerrrrrrrrrr!
  Rrnoft Xeni ene Sala eerrr

 10. Eltoni says:

  Taman i cmendur,ketij plere te udb-serbe dosjen e cmendurise tek 5-sa ja zhduki famekeqi gazidede+shiku ku sot e drejton gazidede junior visho lika ajazi…

 11. Jugu says:

  Ja ket fut kot o artikull shkrues.

  Cfare Berisha tha, jane te verteta. Ata jave vertet funderrina, pa buth. Asnje nuk ka bythe te perballet me te. I fshikullonte kur ishte ne pushtet, dhe I fshikullon me keq ne opozit. Ata edhe pse ne pushtet, flasin si kone nga vendi. Nuk kan kurajo te dalin ball per ball. Funderrinat. Duan dhe vote nga ne. Si dalin dot zot vetes tyre, jo me ne popullit.

 12. Aseni says:

  Avash or Shpyllezim! Doktor I mire s’do te thote dhe politikan I mire. Ka pjerdh. Ai s’duhet te jete ne ate salle, se eshte bere si Shaban Qosja.

 13. alphade says:

  Po te ishte ndonje qytetar i rendomte dhe te fliste,sic beri dje
  Saliu ne parlament ,me siguri do ta kishim marre si te cmendur
  dhe me siguri do te kishte perfunduar ne manikomio por me qe
  jane mesuar me marrezite e Saliut njerezit gajasen duke thene
  lereni morresin se na rregullon humorin ……Eshte bere komplet
  i cakerdisur …..!!!

 14. alphade says:

  Lutem botoni komentin tim. FLM !

 15. xheJ eN Bi says:

  Shpyllezim…

  Ke filluar te shpyllezosh trurin tend ,se shpyllezimin e trurit Saliu ka 25 qe e ka bere.
  Nese ke qene dhe student i tij besoj se te ka lene çyrik siç eshte dhe vet.

 16. Bena says:

  Mezi pres te vij dita e enjte se i kam dy nipa qe nuk rrine rehat,dhe sa del saliu i them ja gogoli dhe ata skan ku te futen nga firika. O pika o sali Po mire ti ke rrjedhur ,po si nuk kane turp ata qe te duartrokasin ty.

 17. NjeQytetarOptimist says:

  “Floriri” e le te flasi si te doje sepse keshtu I intereson dhe e argeton.. “Shtangisti” e shef si gjysem komedi dhe gjysem strategji.. Apo c’me vishet edhe si “PIMP” vetem kapelloja me bastun te zbukuruara me xhevaire I mungon..

 18. Semanjaku says:

  Dikush duhet ta lidhi kete dreq te cmendur se po na tremb kalamanjt.

 19. Peco says:

  Te pakten nje gje merret vesh sakt nga ky shkrim, kete zotin Bala Berisha e paska cmendur vertete.Se ja, psh. une, te enjten, kur del Berisha ne Parlament,si pensionist qe jam, marr nje batanije, shtrihem duke i kthyer bythen televizorit, i terheq nja dy pordhe dhe bije ne gjume te embel e te rehatshem per shtate pale qejfe, per nja dy a tre ore te mira.Ndaj si perfundim, terheq konkluzien, se Berisha duhet falenderuar me gjithe zemer per kete kenaqesi te parrefyer qe na jep.

 20. Jimi says:

  O i Shpyllezuar! Nese e ke patur pedagog dje dhe sote ke kete mendje, dije mire se vetem mjek nuk je, por vertet duhet te jesh edhe ti sic thote Anri,” lopcar”!

 21. luli i vocer says:

  Akoma me kete budalla merrni ju. faji eshte edhe i Ilir Metes qe elene te flasi sa te doje bytha Sales. kam bere jete partie meSalen ne Spitalin e Tiranes dhe na ka mbajtur nje muaj ne tension me mbledhje te gjata se nje dite shkoje ne hale te spitalit dhe atje gjeti gazeten “bashkimi” dhe ne kete gazete ishte fotografia e Enverit, ku nje hallexhi kishte fshire bythen e vet se kishte menderpsur. Saliu e mori kete gazete e futi ne qese dhe kerkonte me cdo kusht per ta gjetur se kush ka fshire bythen me kete gazete ku ishte edhe fotografia e Enverit. saliu ka pas rrjedhur qe ne ate kohe e jo me tani qe eshte bere plak cjap serb. O popull ky njeri po e mban shqiperine jash europe dhe ne nje rremuje totale se kerkon te fsheje parat e veta dhe te mbroje klanin e vet. Kam pare nje enderr qe viti i ri nuk e zente te gjalle kete cjap plak serb sali kriminelin.
  Nje njeri qe del kundra popullit te vete per tu bashkuar me europen si mund ti thuash ketij njeri shqiptar, pra ky nuk eshte as serb as grek me se keto dhene voten pro shqiperise, por eshte nje fis i pa zbulluar akoma qe mbulohen vetem me gjethe dushku e shkoze nga mbara e para.

 22. keli says:

  sa shume frike e keni saliun more komuniste, po pse mund ta krahasoni nje njeri qe mire apo keq ka udhehequr kete vend, qe edhe kur bene revolucion ne 1997, keta pjellat e komunizmit ai gjeti forca dhe fitoi prap ne 2005, prandaj ju komentues qe shani nga mengjesi deri ne darke saliun merruni me ate qe tallet me kete popull apo fjalorin e poshter qe perdor ai ne parlament????????????

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *