Presidenti i Komisionit Europian sulmon Donald Trump: Nuk njeh as Europën, as botën. Rrezikon të dëmtojë ekuilibrat ndërkontinentalë

junckerTepër të ashpra janë deklaratat që vijnë nga presidenti i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker, kundër udhëheqësit të sapozgjedhur të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Duke iu përgjigjur pyetjes së një studenteje gjatë një debati me të rinjtë në Luksemburg, Juncker u shpreh pa doreza se fitorja e republikanit rrezikonte të prishte ekuilibrat ndërkontinentalë, në thelb dhe në strukturë.

“Zgjedhja e Donald Trumpit president rrezikon të dëmtojë ekuilibrat ndërkontinentalë. Me të do të humbasim dy vite kohë, pasi ai duhet t’i bjerë rreth e qark një bote, të cilën nuk e njeh. Ndërsa në përgjithësi, vizioni i tij për refugjatët dhe amerikanët me ngjyrë është shumë larg bindjeve tona”.

Gjithsesi, ai shtoi se gjatë karrierës së tij të gjatë në politikë kishte punuar me 4 presidentë amerikanë, duke shtuar se kishte konstatuar faktin që, mes gjërave që thuhen në fushatë dhe atyre që bëhen ka gjithmonë një dallim.

Sipas kreu të Komisionit Europian, zgjedhja e miliarderit vë në dyshim aleancën e NATO-s dhe kësisoj modelin mbi të cilin mbështetet mbrojtja e Europës, raporton TCH. Idetë e Trumpit duket se nuk i pëlqejnë aspak Junckerit, që pohoi se ndaj refugjatëve dhe amerikanëve me ngjyrë, ai sillet në një mënyrë që nuk reflekton bindjet dhe ndjenjat europiane.

Presidenti i KE-së mendon se amerikanët në përgjithësi nuk kanë asnjë lloj interesi për Europën, gjë që vlen si për klasën politike, ashtu edhe për popullin, dhe kjo sipas tij ndodh sepse nuk e njohin kontinentin e vjetër.

Për të argumentuar bindjen e tij, Juncker kujtoi se dikur, Trump e kishte quajtur Belgjikën një fshat. Për këtë arsye, – vijon ai, – presidentit të ri të Amerikës duhet t’i mësojmë se ku konsiston Europa dhe cilat janë parimet e fuknsionimit të saj.

Dhe jo vetëm kaq. Zyrtari i lartë i KE-së pretendon se manjati i pasurive të paluajtshme duhet të mësojë edhe se çfarë është bota, e ky nuk do të jetë një mision i lehtë.

REMOTE_ADDR:[]

18 komente në “Presidenti i Komisionit Europian sulmon Donald Trump: Nuk njeh as Europën, as botën. Rrezikon të dëmtojë ekuilibrat ndërkontinentalë”

 1. Pederastet e ke says:

  Komunistet e KE
  ca ekulibrash o idiot!
  te pasurit te tallin e shtypin te varfrit???

  1. Une... ti... ne te gjithe... says:

   He me te lumte more pederasti i ke-se! I ke rene pikes ashtu si i bie pederasti i vertet.

   Amerika me gjith ate pasuri qe ka, nuk ka as cerekun e perqindjes se shtetit social qe ka evropa perendimore.

   Po ti si pederast qe je e shkrin gozhden si ta kishe karamele.

  2. Lexues says:

   Sipas teje mor karafil, tani qe presidenti do jete nje miliarder, te pasurve po u dridhen leqet e kembeve.

 2. GR says:

  Mossss! Ça i bone vetes o Juncker, te enjten tjeter, shpellaret do merren me ty gjithe seancen, sesi guxon te shash idhullin e demokrateve shqiptare “Trapin”….

  1. Gjyshi says:

   E paska pi Veren
   pa e Hollu me Uje
   ky Junckeri .
   Ka fillu me i bo dom Vena ,
   s’ke çi bo , pleqni hesapi ,

 3. loli says:

  Mos fol keshtu se do te shajne ca shqiptare te Shqiperise se po prish marrdheniet me Trapin; Une po shikoj çdo dite tek Fevzua ca idiota qe kritikojne Edi Ramen se tha diçka per Trapin, apo nje parti qe quhet pd qe po e merr ne balle per Trapin dhe i kane harruar fare hallet e atyre qe i votuan. Eshte çudi, por per te çmendurit s’ka çudi. E moret vesh shqiptare pd-iste. Nuk eshte vetem Rama, por gjithe bota qe thone nje te vertete per nje milardier me gjiithe kusuret morale e ekonomike qe i ka hypur persiper shoqerise. Megjithate amerikanet e votuan a nuk e di se si ka ndodhur, por eshte hesapi tyre, ta gezojne, ndersa te rinjte amerikane po ikijn ne Kanada si shqiptaret para 25 vjetesh. Ky eshte Trapi amerikan dhe trapat shqiptare.

 4. Devolliu says:

  Bobooo…., çka për të hequr tani ky Presidenti i Komisionit Europian nga Saliu i Viçidolit, nga Blushi e nga ush Lul-ushi. Pale që ai Çim Peka, ose siç quhet, ” Çim Pordha e Zenit”, ka për t’i kërkuar dorëheqjen e pa revokueshme.

 5. says:

  Konsullata e Gjermanisë në Afganistan ikur për lesh.

 6. adi says:

  o shoku junker
  bindjet e tua per refugjatet dhe njerzit me ngjyre do i kuptosh shume shpejt ne zgjedhjet qe vijne
  pastaj do beni si te habitur si ka mundesi qe fituan forcat e djathta kur europen ti dhe merkeli donit ta benit nje hale te madhe sunite njelloj si e jema e isis hilarija.
  prit se nuk ke pare asgje akoma!!!!
  PS: ky sulmi i tij ndaj trump eshte shume i rende, shume ofendues
  nuk paska qene elokuent si kr rilindasi qe i tha me takt se trump eshte turpi i historise njerezore. ne CNN live , gjate fushates.

 7. nuk ka tym pa zjarr says:

  Kur u zgjodh bushi, gazetari qe ka vdekur tim ruset e pyeti gjate intervistes se cqendrim do te mbani per pakistanin.
  Bush i rha, car eshte ky pakistan?
  Si i tha tim, nuk e njihni pakistanin?? Eshte vend qe zoteron arme berthamore.
  Pse i tha bush, duhet ti njoh te gjitha une???
  Sa per standartet dhe te drejtat e njeriut qe thote ky. Harroi. Nuk egzistojne me. Koha dhe faktet kane treguar shume.

 8. Sirius Alliance says:

  Keshtu i kane thene qe te thote, e keshtu thote. Ky eshte vasal i erresires. Fle ne xhepin e Rotchildeve e Rokfelereve.

 9. Sirius Alliance says:

  Perse nuk i vendosni komentet, Tema?

 10. Tirana says:

  ore xhanan ! Si flet keshtu ti more babam. Ke pytur ideologun e Vicidolit ti ? Po kete Dritan Preshin qe foli sit ne Nwez 24 ,e pyete? 😮 lulzime Hollanden e pyete? Joooooooooo. Mire ! Bej si te duash! ne nuk mbajme asnje pergjegjesi per ato qe ke thene per Trampin.

 11. VK says:

  Shume mire ka fol. Ju kujtoni se Europa ka nevoje per Ameriken? Amerika ska nevoje per kontinentin e vjeter? USA pa Europen eshte e mbaruar. Pse nderhyri USA ne WW2 mendoni? Pa EU jane nje mut dhe Eu pa ta jane mut. Rusia dhe kina po na mbysin. Trump seriozisht do e dhjesi politiken se eshte debil mendon si businessman jo si politikan(shikon fitimin me te shpejte ne kohe te vogel).

 12. DANIEL says:

  ARTAN FUGA SI FLET NJEHERE NUK FLET HEREN TJETER. NJERIUN QE ERDHI PRESIDENT I SHBA ,E KA KRITIKUAR SHUMICA E JO VETEM Z. RAMA. PER BOTEN KJO ESHTE NJE DITE E ZEZE,QE DO TA SHIHNI ME PAS. KY NJERI KA ARDHUR PER TE STOPUAR NDRYSHIMIN NE SISTEMIN EKONOMIK . KY SPEKULLANTE DO KERKOI TE MBIJETOI KAPITALIZMI I OAZEVE FISKALE DHE TE RRISE TE ARDHURAT E TIJ. NE KETE KRIZE AMERIKA DHE BOTA KISHIN NEVOJ PER NJE PRESIDENT NDRYSHE, SHUME EKONOMIST PARALAJMERUAN AMERIKANET TE MOS VOTONIN TRUMP. POR ME KEQARDHJE SHUME AMERIKANE JANE TE PADITUR E TE TJERE PER INTERESAT E TYRE ,I DHANE VOTEN NJE NJERIU QE PER INERCI DO TA KTHEJ DHE PRESIDENCEN NE BISNESS, NJE KTHIM MBRAPA NE KOHE. E PA TOLERUSHME.

 13. Drmrvr says:

  Per shkak te kesi lloj kafsheshh eurokomuniste…..Britania doli nga kjo OJQ e quajtur Bashkesia Europiane.
  Evropa eshte nje superkurrrrrceeee politike…qe veq AMERIKA I del hakut……..Rusia duhet me i shkaterrue keto egersira europiane…sepse lypinqinone.

 14. Kapedani says:

  Fatkeqesia e Europes eshte qe teknokrate dhe pijanece si puan e Xhan Klodit bejne ligjet dhe vendosin se çduhet te beje Europa.Shikojeni pak kete videon ne YouTube : Jean-Claude Juncker en mode WTF
  http://www.tagtele.com/videos/voir/207027/
  Me kete politike dhe me keta kllounë Europa pas 30-40 vitesh do behet shtet sunitesh ku sdo kete me kisha por vetem xhamija ku arabet do ngrene bythet perpjete.Te besh nje xhiro neper disa lagje te Brukselit te duket vetja si ne arabi .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *