Erdogan kërcënon BE-në: Gati t’i lëshoj Europës 3 milionë sirianë

erdogan-shqyp-660x375Presidenti turk Rexhep Taiip Erdogan ka paralajmëruar se tre milionë refugjatë sirianë të cilët ndodhen tashmë në Turqi, janë  gati për të kapur Europën dhe akuzoi Bashkimin  Europian se nuk po mbështet financiarisht Turqinë, teksa kjo e fundit ka shpenzuar miliarda për refugjatët.

“Tani për tani në Turqi janë tre milionë refugjatë sirianë që mund të kalonjnë në Evropë, madje duke udhëtuar në këmbë. Ndërsa ne kujdesemi për tre milionë njerëz, BE-ja është e detyruar të na ndihmojë. Në qoftë se këta refugjatë do të shkojnë në BE, atëherë çfarë do të bëjë Evropa? Atëherë situata do të jetë edhe më e ngatërruar , sepse tani ajo nuk dëshiron të pranojë  as 100 apo 150 njerëz”-tha Erdogan në një  intervistë për Al Jazeera, shkruan Respublica.

Ai shtoi se BE-ja nuk e ka përmbushur marrëveshjen e saj financiare me vlerë tre miliardë euro për të ndihmuar refugjatët, duke shtuar se se shuma që deri më tani ka dhënë Europa është jo më shumë se 250-300 milionë euro.. Erdogan kritikoi gjithashtu SHBA për mosdorëzimin ende  të Fethullah Gulen, të cilin ai  akuzon si nxitës të grushtit të shtetit më 15 korrik.

REMOTE_ADDR:[]

8 komente në “Erdogan kërcënon BE-në: Gati t’i lëshoj Europës 3 milionë sirianë”

 1. ben says:

  O erdocar karagjozi
  E para luften ne siri e nise ti me hilarine, barakun zeshkan, zezaket e shkretetires (Sauditet) dhe ca leshqen kosove e bosnje. Prandaj ju qe I moret ne qafe ju duhet tju dilni dhe per zot!
  Sa per ti leshuar leshoi se edhe maqedonia shteti me kot I europes ju vuri gardhin e nuk kaloi me as nje qen e jo me siriane.
  Vetem se shume shpejt dhe ne europe nuk do kesh me politikane homo dhe lezbike dhe me mire jepju me paqe ca ju takon kurdeve armeneve dhe grekeve se kur te filloje lufta do te marin dhe ankarane se nuk eshte me 1922 o toc.

  1. Januqirja says:

   Ah c’ja bere mire Erdoganit keshtu e do ai!!

  2. I paemërt says:

   Ore @ben kurdet kane kap armet e po luftojn per te drejtat e tyre cpo bejn greket jevgjite apo po presin tja japin te tjeret sic i kane marre gjithe jetes qyl parazitet e m.. te cohen e te kapin armet per te drejtat e tyre si gjithe te tjeret e mjaft priten qyl apo nuk kane b….ma do mendja se ato turma llapaqene e parazite nuk kane b… sic nuk kane pasur gjithe jetes kane fituar vetem me krahet e te tjereve se vete ta rruanin e ta rruajn kkkk

  3. G says:

   Cfare m…duan greket kur vete kane vjedhur e pushtuar toka te huaja si Cameria cfare po na ben ketu moral te dyfishte more gore korofillake more coban b…shitur shko merrini aty i keni apo ju mbushen breket plot bla bls bla si kurva tretuaresh dhe kosovarve e boshnjakeve tu rruash k…jane me burra se sto kurvat greke qe lepijn 45 vjet k…turk ne Qipro dhe rrine squk

 2. The Republic of Islamic kosovo says:

  Po mire more Gazetare po pse ky sulltani aziatik duhet te paraqitet ne kete Foto me flamurin Shqiptar…????????? C’fare lidhje ka ky Turko-arab me Shqiperine……mjaft se na neveritet me kete Foto te ketij qeni islamik erdogan. Ky bajga kujton se do te kercenoje Europen me ata 3 milion islamik siriane qe gjoja do ti leshoje ne kufijte e Europes….Ky plehre te ha mutin e te le pa bythe….. Qellimi i ketij funderrine islamike eshte te ndjeke ligjet Osmane turke qe ate kohe zaptuan ballkanin per 500 vjet ….dhe ky qelbesire me politiken e tij Turko-arabe kerkon te islamizoje Europen e Krishtere.

  1. Lloji says:

   Sepse per tradhetaret ka me shum rendesi provokimi qe (automatikisht) pasohet me nje klik ose koment, sesa industria e injorances qe ka pasoja te tmerrshme dhe afatgjate..
   Nuk ma do mendja te kete institucion ne shqiperi per kete tragjedi qe po ndodh ne portalet shqipfolese!!

 3. maximus says:

  a ka mundesi ju te gazetes, kur te nxirni perseri kete turkun erdogan, mos e nxirrni perseri me flamurin shqiptar, sepse me irriton pa mase , flamuri i te MADHIT KASTRIOTI me kete gjysem henen e ketyre bythezinjve.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *