FOTOT/ Një park i ri tek “Komuna e Parisit”

Përfundon këndi i gjashtë i lodrave për fëmijët e kryeqytetit. Ashtu siç kishte premtuar, Bashkia e Tiranës, në përmbushje të premtimit për të ndërtuar kënde lodrash në çdo lagje të qytetit, ka mundur të realizojë këndin e ri të lojërave që do t’i shërbejë një prej lagjeve më të mëdha të Tiranës, asaj të “Komunës së Parisit”.

Kjo hapësirë e re, përveç këndit të lodrave, është konceptuar si një ambient rekreativ, ku jo vetëm mund të luajnë fëmijët, por edhe të çlodhen të moshuarit dhe komuniteti përreth.

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, përuroi këtë ambient të ri për fëmijët dhe vlerësoi punën e bërë me mbështetjen edhe të donatorëve.

Ai u shpreh i lumtur për hapjen e këndit të gjashtë të lodrave brenda një kohe të shkurtër dhe se ky kënd është po aq i bukur sa ai te Liqeni Artificial.

Veliaj tha se deri në fund të vitit, të gjitha lagjet e Tiranës do të kenë këndit e tyre të lodrave.

Në bashkëbisedimin e tij me fëmijët, kryebashkiaku u kërkoi atyre dhe prindërve që ta mirëmbajnë dhe të mos e dëmtojnë.

“Dua që t’ju lë një porosi: E di se ju kujdeseni që lodrat dhe lulishtet t’i mbani pastër, por na ndihmoni edhe me të rriturit, që ata të mos bëjnë pis”, u tha ai fëmijëve.

Sheshi rekreativ te Komuna e Parisit u krijua pas rikonceptimit të të gjithë hapësirës së lulishtes së mëparshme, e cila ishte degraduar plotësisht.

Në gjithë sheshin janë shtruar rreth 300m2 trotuare të reja të pajisuara me rampa, me sinjalistikë të re, gjithashtu janë shtuar rreth 40m2 gjelbërim, i shtrirë jo vetëm brenda lulishtes, por edhe në ambientin rrethues të saj. 9 nga pemët e reja janë marrë nga sheshi “Skënderbej”, pas punimeve që po kryehen në këtë shesh, i cili falë projektit të bashkisë do të kthehet në pedonale në shërbim të qytetarëve.

Në ambientin e rikonceptuar tërësisht janë vendosur lodra të ndryshme për fëmijët e të gjitha grupmoshave, por edhe 17 stola që do të shërbejnë si mjedise çlodhëse për prindërit apo gjyshërit dhe gjyshet e më të vegjëlve.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/park-5-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/park-5.jpg","attachment_id":"581755"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/park-6-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/park-6.jpg","attachment_id":"581756"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/park-4-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/park-4.jpg","attachment_id":"581754"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/park-3-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/park-3.jpg","attachment_id":"581753"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/park-2-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/park-2.jpg","attachment_id":"581752"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/park-1-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/park-1.jpg","attachment_id":"581751"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/park-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/park.jpg","attachment_id":"581757"}]

8 komente në “FOTOT/ Një park i ri tek “Komuna e Parisit””

 1. cun Tirone says:

  Edhe Sali Berisha nuk bente kaq shume perurime sa ky pionieri i Bashkise.

  1. Parku qytetar says:

   Une jam salier i kopese se saliereve, dhenve, dhive, derrave, qenerve, gomereve, ujqerve, çakejve. Eshte e pamundur qe kreu i kopese tone te kete lidhje me keto thashetheme. Ai egersire nuk mund te kete qene as zagar i i oxhakut te Enver Hoxhes. Ai shpellar nuk mund te jete as spiun i Serbise. Turma jone eshte me e çmendura, llumi i perparimit ne Shqiperi dhe akoma me shume keshtu eshte shpellari ne krye te kopese tone. Na e kemi per nder te udhehiqemi nga nje shpellar, egersire, kriminel, spiun i Serbise.

 2. qytetar says:

  Eshte e vetmja qeveri mbas ,25 vitdvd qe po rrdgullkn te gjithe Shqiperine ,duke filluar nga Vermoshi deri ne jug .Bravoooo ,vota e jone eshte me RILINDJEN .

 3. maximus says:

  bravo ERION, duket qarte qe kjo maxhorance dhe kryetari ERIONI, kane vizion, dhe jo si rumpalla saliu, qe e kthehu ne hale gjithe shqiperine, njesoj si afganistani. fotoja se si ishte parku, tregon vete dhe s’ka nevoje per koment

 4. E po kjo pune! says:

  dakort por vemendje mirembajtjes sepse do kaloj pak kohe dhe telat do dalin perjashta, kavot do keputen, lisharset po ashtu etj etj sepse problemi jone eshte mirembajtja, nga rruget, pallatet etj etj. me tej, shikoni te rregulloni parkingun e pallateve sepse makinat po u marrin frymen kalamajve qe luajne tek hyrja e shkalles!!! clironi sheshet e pallateve…

 5. artiles says:

  Ky parku eshte hera e trete qe rinovphet, po rrugen qe del nga mbrapa Qendres Kristal kur do ta rregullojne per here te pare??

 6. patriot says:

  Do ishte me e sakte te thoshim qe ka vene dy stola, sesa ta quanim park kete cope vend.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *