TABELA/ Shqipëria shpenzon sa Gjermania për ushtrinë, dhe më shumë se Italia e Spanja. Në krye ndodhet… Greqia

Vendet anëtare të NATO-s janë trembur pas zgjedhjes së Donald Trump president i SHBA-së, pasi ai ka deklaruar se do të rishikojë marrëdhëniet me këtë Aleancë.

Kjo, pasi sipas Trump, NATO u krijua të përballonte një rrezik që nuk ekziston më: Bashkimin Sovjetik.

Sipas Trump, SHBA shpenzon shumë për të qenë pjesë e NATO-s dhe nuk ka përfitime.

Vendet anëtare të NATO-s e kanë detyrim që të shpenzojnë të paktën 2% të buxhetit, për ushtrinë.

Por, nga 26 vende anëtare, vetëm 5 vende shpenzojnë 2 përqind, ose më shumë, për ushtrinë.

Në krye ndodhet natyrisht SHBA dhe pas saj vjen… Greqia.

Të bën përshtypje fakti se Gjermania shpenzon shumë pak për ushtrinë, 1.2 përqind të buxhetit, aq sa dhe Shqipëria.

Vende si Italia, Spanja dhe Belgjika shpenzojnë edhe më pak.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/nato-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/nato.jpg","attachment_id":"581940"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/tabela-1-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/tabela-1.jpg","attachment_id":"581941"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/tabela-2-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/tabela-2.jpg","attachment_id":"581942"}]

10 komente në “TABELA/ Shqipëria shpenzon sa Gjermania për ushtrinë, dhe më shumë se Italia e Spanja. Në krye ndodhet… Greqia”

 1. Albani says:

  Ikni more skerbythje injorante gazetare dhe mos shkruani brockulla sepse shuma 1.2% e Gjermanise korrespondon me 46 miliarde euro,shume qe eshte sa kater here me e madhe sa i gjithe prodhimi i pergjithshem bruto Shqipetar(PPB).
  Shtoni pastaj qe shpenzimet Shqipetare shkojne neper XHEPA ministrash dhe politikanesh.
  Kush mut i nxjerr keto informacione.

  1. . says:

   Athanati HELLAS….. 3500 vjeare.

  2. Jatroi i bythes te papa Tfgs 1 says:

   Alban injoranti

 2. aqifi prej Sauku says:

  O analfabet. Ne tekst po thuhet shume qarte Gjermania dhe Shqiperia shpenzojne vetem 1.2 % te buxhetit per ushtrine dhe nuk po thote qe 1.2 % e Shqiperise eshte e barabarte me 1.2% te Gjermanise….

  1. the Punisher says:

   Aqifo mire e ke ti plako…por edhe titulli eshte enkas “konfuz” per sa me shume klikime. Si puna e asaj ministres se integrimit. Te gjithe klikojne per te pare gop shqiptar por del ukrainase.

  2. Albani says:

   O idiot
   une i referohem titullit,ku ja kalojme dhe Italise dhe Spanjes dhe jo barishteve qe permban qe ushqejne vetem gomaret si ty.
   Mos ndoshta more idiot duhet te vleresojme dhe tezat e Berishes qe Shqiperia dikur barazohej me Gjermanine ne rritje ekonomike dhe zhvillim.

 3. the truth says:

  jo buxhetit por GDP jane shume larg njera tjetres
  psh shqiperia ka buxhet 3 bilion dollare dhe GDP diku te 30 bilion

 4. Janulla says:

  o Llabani po mendo nje here dhe pastaj fol o fshatare i papjekur……po vlerat e kontributeve mbaten me % o injorant jo me vlere reale. 46 miliard euro….o trap e di sa jane? ik mos fol traplleqe se nuk harxhob gjermania aq.

 5. Mirush says:

  Ah shqiptare injorante, as ne kohen e internetit nuk beheni ju idiota qe komentoni ketu. Shifrat jane relative sipas GDP, dhe Albani ka te drejte. Po vk kot sa harxhojme kohen me ju.

 6. Landi says:

  Imagjino Sikur Te kishim flöte ajrore do. zinim vendin e pare ne bote

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *