FOTOT tronditëse! Jeta e emigrantëve të Nju Jorkut

Në fillimin e shekullit të 20-të milionë emigrantë europiane iu drejtuan Amerikës për një jetë më mirë.

Mes tyre kishte edhe shumë shqiptarë.

Autoritetet e Nju Jorkut, një qytet që priti emigrantë më shumë se kushdo, hapën në vitin 1892 Ishullin Ellis.

Ishte një tip azili i përkohshëm para shpërndarjes së emigrantëve në qytete të tjera.

Ky ishull u mbajt u hapur për 60 vjet.

5 mijë deri në 10 mijë njerëz kalonin në stacionin e emigrimit çdo ditë.

Dy fotografë njujorkezë kanë gërmuar në arkiva për të sjellë këto foto.

Shpesh mes emigrantëve kishte të vdekur dhe sherre, për arsye nga më të ndryshmet.

Pisllëku dhe përplasjet mbizotëronin duke e bërë jetën aty të padurueshme.

Sipas History.com, 40 përqind e emigrantëve të gjithë Amerikës, kanë pasur një paraardhës në këtë ishull.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/d1-184-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/d1-184.jpg","attachment_id":"582286"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/d2-179-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/d2-179.jpg","attachment_id":"582287"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/d3-179-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/d3-179.jpg","attachment_id":"582288"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/d4-162-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/d4-162.jpg","attachment_id":"582289"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/d5-152-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/d5-152.jpg","attachment_id":"582290"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/d6-139-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/d6-139.jpg","attachment_id":"582291"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/d7-116-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/d7-116.jpg","attachment_id":"582292"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/d8-97-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/d8-97.jpg","attachment_id":"582293"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/d9-85-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/d9-85.jpg","attachment_id":"582294"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/d10-69-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/d10-69.jpg","attachment_id":"582295"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/d11-53-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/d11-53.jpg","attachment_id":"582296"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/d12-46-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/d12-46.jpg","attachment_id":"582297"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/d13-32-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/d13-32.jpg","attachment_id":"582298"}]

2 komente në “FOTOT tronditëse! Jeta e emigrantëve të Nju Jorkut”

 1. adi says:

  keto foto jane argument
  pse amerika votoi Trump
  jane keta njerez qe e bene me sakrificat e tyre ameriken te madhe.
  dhe tani niperit e ketyre duhet te degjojne pordhet e hilarit , zezakeve dhe mysylmaneve ,qe cfare te bardhet ngriten me mund e sakrifica ti marin si te falura.

 2. Ruka says:

  Hajde ta jetosh sot parajsen amerikane. Skllav i bardhe. Do punosh shtate dite me ore super te zgjatura.
  Skllaveri

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *