Kotzias tërhiqet nga akuzat: Shtypi grek e opozita u kanë fryrë tensioneve me Shqipërinë

Kotzias-Bushati-GR-IBNAVetëm pak ditë pas dhënies së rekomandimit nga ana e Komisionit Europian për hapjen e negociatave të Shqipërisë me BE dhe takimit të ministrit të Jashtëm shqiptar Bushati me homologun e tij gre Kotzias, ky i fundit duket se është tërhequr nga akuzat ndaj qeverisë shqiptare.

Ish-­ministrja e Jashtme greke, Dora Bakojanis, është përplasur ashpër me ministrin e Jashtëm grek, Nikos Kotzias, për tensionet e fundit me Shqipërinë.

Ajo ka kërkuar që Kotzias të bëjë interpelancë në parlament për deklaratat e KE-­së mbi çështjen “Çame” dhe prishjen e disa ndërtesave në Himarë.

Por Kotzias është nervozuar, raporton “Kathimerini”, dhe i është përgjigjur opozitares që t’i lexojë me kujdes deklaratat e KE-­së dhe të mos bëjë politike me çështje të tilla.

“Unë mendoj se opozita, në vend që të lexojë shtypin grek, të lexojë deklaratat e KE­së më me kujdes”, tha Kotzias, duke sugjeruar se çështjet janë fryrë nga mediat.

 

REMOTE_ADDR:[]

24 komente në “Kotzias tërhiqet nga akuzat: Shtypi grek e opozita u kanë fryrë tensioneve me Shqipërinë”

 1. ''....askush nuk urrehet me shume,se ai qe thote perhere te verteten[Plato]. says:

  Kotzias: varu ”to makri” suniteve se nuk behen miq ata…………..sikter miliet!

  1. xxxx says:

   Kujt po i rruhet per miqesi me ju more kriminele hajduter parazite me jeni bere me keq se maloket e Sales me Camerine “toke e xanum” ne te semes me “miqesine” tuaj hiena anadollake

  2. qifi says:

   O Habit Kotzias,pse e drodhe keshtu mer?

  3. greece & turkey are shit says:

   te qifsha kryqin e mamlukeve, jeni me breke neper kembe, madja pa breke fare dhe prape hapeni bythesh….sepse jeni kurva dhe kurva vetem pyken do. te fala janulles

 2. ,,,,,,, says:

  Ka fryrje dhe deformim me te medha se gazetat Shqipetare…. Jo ne as nje vend te Botes.

 3. ,,,,,,, says:

  Ka fryrje dhe deformim me te medha se gazetat Shqipetare…. Jo ne as nje vend te Botes.
  Demokracia e Greqise ka mekanizma “vet korigjuese”, populli Grek eshte shume me i “pjekur”, tolerant dhe demokrat, se sa “fyellat” Komleksik Arnaut.

 4. Mateo says:

  Keta jane shtet i mbarum po e kptojne qe sja fut njeri ne pordhe

 5. G says:

  Sic duket i kene thene derrkucit mjaft na cate kkk me perrallat e juaja te dala boje nuk kemi me kohe te merremi me mendjet e semura te Parlamentit grek o thirrini mendjes ose mbani pasojat qe vijn mbi supe

 6. Arbi says:

  Bravo! Eshte treguar burre me karakter.

 7. kodrasadikitk says:

  Si Dora njashtu ky Kotzias duhet te kthehen te rrenjet e veta Arvanitase dhe njiher e mire te pranojne te verteten per qeshtje Qame dhe Arvanitase.Pse Dora nji ish ministre mos te shprehet lirshem ne gjuhen e te parve te vete dhe njiher e mire te del haptas se shqipja te behet gjuhe zyrtare e Greqise .Nese shumica e popullsise se Greqise Arvanitasit i gezojne te drejtat kombetare marrdhenjet mes Greqise e Shqipnise do te ishin ideale siq jan sot psh marrdhenjet mes Austrise e Gjermanise .Kjo varet nga Greqija dhe nga vetedija kombetare e Avanitaseve qe e bene Greqine shtet …..

 8. frank says:

  Mos u merzitni sunnita se do vije Donaldi dhe i do shume sunnitet.Qeveria Hellene jane turp qe terhoqen tanket nga kufiri se filluan te benin ne breke sunnitet dhe zhelefina.

  1. mirel says:

   Haha…jevgu i Greqise. Donaldi 4 vjet dhe si do ta shtyje. Me zor te madh se e mbushmbush mandatin.

 9. EleΥΘeriskeΨi (1) says:

  Dizinformimi i rradhes nga Tema qe eshte kthyer ne avoktin diabolik te Rames.
  Deklarata e Kotzias eshte si me poshte.,
  “Κοτζιάς: «Η Αλβανία να ικανοποιήσει και τις πέντε ενταξιακές προϋποθέσεις – και όχι μόνο τη μία»

  Ο Έλληνας Υπουργός Εξωτερικών, κ. Νίκος Κοτζιάς, μετά την ολοκλήρωση των εργασιών του Συμβουλίου Εξωτερικών Υποθέσεων (Βρυξέλλες, 14 Νοεμβρίου), προέβη στις ακόλουθες δηλώσεις:

  ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Θα μπορούσατε να μας ενημερώσετε για την συνάντηση με τον Υπουργό Εξωτερικών της Αλβανίας, κ. Bushati;

  N. ΚΟΤΖΙΑΣ: Με τον κ. Μπουσάτι κάναμε μία συνολική αξιολόγηση-εκτίμηση για το που πάνε οι ελληνοαλβανικές σχέσεις και το που βρίσκονται οι συζητήσεις που κάνουμε για την λύση των προβλημάτων που έχουν προκύψει ανάμεσα στις δύο χώρες. Σημειώσαμε ότι πρέπει να πέσουν οι τόνοι που με διάφορους τρόπους εκδηλώνονται ως προς τις σχέσεις μας.

  ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Υπολογίζετε ότι θα μπορούσε να δοθεί ημερομηνία για την έναρξη των διαπραγματεύσεων ένταξης της Αλβανίας στην ΕΕ, εντός του 2016;

  N. ΚΟΤΖΙΑΣ: Στην εισήγηση της Επιτροπής – στην Έκθεσή της δηλαδή- δεν δίνεται κάτι τέτοιο.

  ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Η κα Μπακογιάννη έκανε μια ερώτηση σε σας για το θέμα της Έκθεσης της Επιτροπής.

  N.ΚΟΤΖΙΑΣ: Ναι, νομίζω πως πρέπει να την διαβάσει πιο προσεκτικά και θα αντιληφθεί ότι η σειρά των επικριτικών παρατηρήσεων που υπάρχουν στην Έκθεση, απλώς δεν έχουν προβληθεί στον ελληνικό Τύπο. Άρα νομίζω ότι οφείλει η αξιωματική αντιπολίτευση να μελετά με προσοχή τα κείμενα. Θέλω, επίσης, να σας πω ότι μόλις από το 2015 που έγινα Υπουργός, άρχισαν τα κείμενα της Ευρωπαϊκής Ένωσης να έχουν σαφή και συγκεκριμένη αναφορά, καθώς και συγκεκριμένες διεκδικήσεις, ως προς τα δικαιώματα της γηγενούς ελληνικής μειονότητας στην Αλβανία.

  ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Κύριε Υπουργέ, ποιο είναι το μήνυμα από το χθεσινό άτυπο δείπνο των 28;

  Ν. ΚΟΤΖΙΑΣ: Η ΕΕ προσπάθησε να επαναπροσδιορίσει και να αναζητήσει τους στόχους της συνεργασίας στο ευρωατλαντικό επίπεδο. Το ίδιο αντικείμενο συζητήθηκε σήμερα για μία άλλη χώρα, για την Τουρκία, από άλλη σκοπιά ασφαλώς. Εξέτασε την πορεία των ευρωτουρκικών σχέσεων και αξιολόγησε την κατάσταση στο εσωτερικό της Τουρκίας. Στη συνέχεια είχαμε μία συζήτηση για τις Βαλκανικές χώρες και ορισμένες σχετικές δραστηριότητες, κατά την οποία έγινε αναφορά σε ορισμένα ζητήματα που έχουν προκύψει με την Αλβανία και με την περιοχή, γενικά, των Βαλκανίων. Τέλος, κάναμε μία συζήτηση για τη Λιβύη και τη Συρία, όπου η κατάσταση εξακολουθεί να είναι ασταθής και περίπλοκη.

  ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Στο ζήτημα της Αλβανίας η ολλανδική πλευρά θεωρεί ότι η ενταξιακή διαπραγμάτευση θα πρέπει να ξεκινήσει μετά τις εκλογές στη γείτονα. Η δική μας θέση σε αυτό;

  Ν. ΚΟΤΖΙΑΣ: Η δική μας θέση είναι ότι η Αλβανία πρέπει να ικανοποιήσει και τις πέντε προϋποθέσεις – και όχι μόνο τη μία που αφορά στη δικαστική μεταρρύθμιση- για να έχει ουσία η διαδικασία ένταξής της στην ΕΕ.

  1. kodrasadikitk says:

   Na rrofsh opingat na per lisa ti per fshisa kush e mohon vetveten eshte i mallkuar edhe nga robi dhe nga zoti prandaj greqija eshte e tille qfar eshte fale shqiptareve gjegjesisht Arvanitasve me rrenje Iliro -pellazge….

  2. E says:

   Vari to Kari. Kush di me lexu ato shkarravina ??

 10. sos says:

  Amerika ju shtyp si plesht more buzuqas. Hiku koha e Saliut antishqipetar ,qe ju kishte bere si pashain e tij
  Vicidolit, i kishte erdhur dita te shes dete dhe toka te Shqiperise ,sikur ishin te sheqeres .

 11. xyz says:

  Zgjidhja e Ceshtjes Came duke i lejuar Camet ne shtepite etyre, do ti sjelli shume perfitime Greqise.

 12. ???? says:

  Heme e kthyt pllakën ee he buçe buçe keni fryk ka historia pranej se dilni që jeni arrxhi te ardh pranej,me i fjal rob pa identitet rob kot me i llaf,se kjo qeveria sotçme ka fillu me hap defterët

 13. nje ish myslyman says:

  Kujdes nga sunitet shqiptare se jane te pabese e ta fusin kur s’e ke mendjen o Habit

  1. zz says:

   Me te pabeset duhet te jesh i pabese se ndryshe e ke humbur davane me mire ata per lesh se sa ti hahahahaha e more vesh more turk ortodoks kolon i ardhur ketyre anave

 14. dash says:

  Dolen minjte nga vrimat…kush ka ilac miu?

 15. Akilis says:

  Po kur flasin per pabesi nje thundraket qe kane patur 75% emra Turq dhe tani I kane Elvis, Albion, Eduard, Ersion, tamam si Brazili, emra te bukur he?He te keqen e Historise dhe Identitetit, cdo 50 vjet ndroni emrat, vetem Allahun nuk e ndroni per ju se Besa e “Shqipetarit” eshte Turqia.Po te jini “bura” mos flisni per Arkeollogji edhe Turizem me Polis Helene ne Arabistane.

 16. njeshi says:

  O arkidhis po ju ‘ breket me fal” greket ” vetem ngjyren e fytyres nuk ndrroni dot o lekure miu , se te tjerat i keni nderruar me kohe , edhe pjeset e bythes i keni nderruar o minj kanalesh ptuuuuu ze ehe BESEN ne ate gojen tende te ndyre nga sunxhuku turk ptuuuuuuuuuu

 17. korcari says:

  Nuk u dha rekomandimi. Mos ja fusni kot o Tema.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *