Bllofi i Berishës për 129 automjetet e reja të qeverisë

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp

berisha 1Sali Berisha ka akuzuar qeverinë se ka kryer shpenzime luksi, duke blerë 129 automjete.

Por, akuzat janë një mashtrim nga ana e ish-liderit të PD-së.

Qeveria, përmes një deklarate për mediat, të shpërndarë ditën e djeshme, ashtu sikurse të publikuar edhe në faqen zyrtare të Kryeministrisë, ka njoftuar dhurimin nga ana e qeverisë japoneze të 129 automjeteve të gjeneratës tjetër.

E ndërsa nga njëra anë është Berisha që del bllof sërish me akuzat e tij, qeveria shqiptare ka saktësuar përpara se të vinin këto akuza, se automjetet janë dhuratë e qeverisë japoneze.

Synimi është ulja e ndotjes në publik dhe ndërgjegjësimi tek qytetarët që sjell ndotja e ajrit nga gazrat e makinave.

“Qeveria Shqiptare falënderon Qeverinë Japoneze, për dhurimin e 129 makinave të prodhimit më të fundit japonez. Kjo dhuratë u mundësua nëpërmjet akordimit të një granti gjeneroz prej 500 milion YEN ose 4.6 mil USD për qeverinë shqiptare, i cili u miratua nëpërmjet nënshkrimit të marrëveshjes dypalëshe me shkëmbim notash më 29 korrik 2015. Qëllimi i kësaj dhurate gjeneroze është zvogëlimi i ndotjes mjedisore dhe reduktimi i gazeve që shkaktojnë efektin serrë (GHG) nëpërmjet promovimit të makinave të gjeneratës së ardhshme miqësore ndaj mjedisit. Këto makina do të shërbejnë në nxitjen e ndërgjegjësimit të institucioneve shtetërore dhe publikut për përmirësimin e cilësisë dhe perfomancës mjedisore.” thuhet në faqen e Kryeministrisë

qeveria

Jo vetëm kaq, por menjëherë pas akuzave të Berishës, edhe në adresën qeveritare transparenca.al, theksohet se janë 129 automjete dhe jo 164 siç pretendon opozita, dhuratë e qeverisë japoneze në bazë të një marrëveshje dypalëshe të nënshkruar në Korrik të 2015

“Pretendimi i ngritur në postimin e Z. Sali Berisha se qeveria shqiptare ka shpenzuar 3.2 milionë euro për blerjen e 164 makinave luksoze Toyota është i pavërtetë. 129 makinat Toyota, dhe jo 164 siç pretendohet në postim, nuk janë blerë nga qeveria shqiptare por janë një dhuratë e Qeverisë Japoneze e mundësuar përmes grantit gjeneroz prej 500 milionë YEN, ose 4.6 milionë dollarë, i miratuar përmes nënshkrimit të marrëveshjes dypalëshe më 29 korrik 2015. Pra qeveria shqiptare nuk shpenzon asnjë qindarkë të taksapaguesve për blerjen e këtyre automjeteve.” thuhet në faqen transparenca.al

transparenca

berisha

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp
REMOTE_ADDR:[]
        
        Loading...
        

4 komente në “Bllofi i Berishës për 129 automjetet e reja të qeverisë”

 1. Denis JUVE says:

  Po ca merreni me kete fundrrine te degjenerum,edhe militantet e vet e kan braktis klyshin,kurse ju i kushtoni shkrime,turp per ju.

  1. Kujtim says:

   U ngjall LUGATI ne mes te dites , LUGAT SALIU ESHTE GJALL.

 2. Fatmir Okaj says:

  Ah Sali Berish ta marrt Fatmiri te keqen sa burr zatni je. Ti rrusha bolet o ndera kombit.
  Ke rrit djal e vajz si dy drita

 3. agim says:

  Se mos eshte hera e pare qe del bllof ky legen me fytyr njeriu:
  Faij eshte i mediave qe i rrine tek bitha kesaj qelbsire qe i vjen era ane e mbane Europes:

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *