FOTOT/ Rehova, Qendër e mbrojtur. “Rruga e portave”, destinacioni që ruan gjurmët e traditës shekullore të rehovarëve

Rehova piktoreske, e cila shtrihet në rrëze të malit të Gramozit, me vendim të KKR së fundmi është shpallur Qendër e mbrojtur Historike. Fshati i Rehovës është i njohur në të gjithë vendin për artizanatin, mikpritjen, gatimet e veçanta, bukuritë dhe trashëgiminë e pasur, të ruajtur deri në ditët e sotme.

Propozimi për shpalljen e  Qendrës Historike në fshatin Rehovë synon ruajtjen e vlerave historike, urbanistike e arkitektonike të këtij fshati, për t’i dhënë kështu një rol të rëndësishëm si një  qendër e zhvillimit të  turizmit në zonën e  Kolonjës.

Qendra historike ruan vlerat urbanistiko – arkitektonike të fshatit, e cila ruan gjini të ndryshme ndërtimore si: ndërtime shoqërore, kulti dhe banesa popullore. Qendra historike përbëhet edhe nga zonat e gjelbra të përfshira brenda saj.

Qendra Historike e fshatit Rehovë, përfshin të gjitha ndërtimet ekzistuese dhe përbëhet nga një kompozim kompakt tradicional që zhvillohet rreth  kishës  dhe sheshit qendror të fshatit. Ansambli i ndërtuar paraqet tipologji interesante veçanërisht në krijimin e hapësirave urbane, si dhe  përfshin një numër të konsiderueshëm banesash me një tipologji të larmishme dhe një rrjet rrugor të shtruar me kalldrëm. Ndërtimet në përgjithësi janë  2-katëshe dhe janë ndërtuar me mur guri, si dhe ka një numur të konsiderueshëm portash me hark dhe sofat me gurë të gdhendur.

Ministria e Kulturës bashkë me IMK dhe institucionet e tjera të  trashëgimisë është kujdesur që në bazë të vlerave që ruan Rehova, të krijojë një destinacion të veçantë për turistët, atë të “Intenerarit apo Rrugës së Portave”. Në pjesën e vjetër të fshatit Rehovë, një nga gjërat e rralla që vihet re lehtësisht janë portat e shtëpive në rrugët me kalldrëm,  të cilat në një pjesë të madhe të tyre ruajnë karakteristikat e punimit nga mjeshtrat rehovarë si dhe kohën kur janë ndërtuar, që daton deri në fillim të shekullit 20

Në një vizitë të zhvilluar disa javë më parë, ministrja Kumbaro vlerësoi këtë detaj të Rehovës dhe ruajtjen që i kanë bërë vendasit trashëgimisë, të cilët kanë mbrojtur këtë veçanti të shtëpive të tyre, pa u tunduar për ta “modernizuar”.  Kumbaro në bisedat me banorët, u shpjegoi atyre se synimi është që edhe për Rehovën të krijohet i njëjti intenerar si Voskopoja, duke i dhënë këtij fshati një jetë të re.

Kisha që gjendet në qendër të Rehovës, është ndërtuar në vitin 1820. Ikonostasi i saj ndërtuar me kontributet e rehovarëve gjendet sot në Muzeun e Artit Mesjetar në Korcë, si një pjesë e çmuar e koleksionit të artit bizantin.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/DSC_1372-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/DSC_1372.jpg","attachment_id":"583092"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/DSC_1378-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/DSC_1378.jpg","attachment_id":"583093"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/IMG_9393-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/IMG_9393.jpg","attachment_id":"583094"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/R1091546-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/R1091546.jpg","attachment_id":"583095"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/ikonostasi-i-rehoves-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/ikonostasi-i-rehoves.jpg","attachment_id":"583096"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/rehova-2-porta-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/rehova-2-porta.jpg","attachment_id":"583097"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/rehova-1-porta-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/rehova-1-porta.jpg","attachment_id":"583098"}]

12 komente në “FOTOT/ Rehova, Qendër e mbrojtur. “Rruga e portave”, destinacioni që ruan gjurmët e traditës shekullore të rehovarëve”

 1. Belina Budini says:

  Ministrja e Kultures zj. Kumbaro mire ka bere qe ka shkuar ne Rehove per ti ardhur ne ndihme vellahut te saj te rilindur nga klonimi i Edi Rames, por mjerimin e Kolonjes nuk e blini dot ate se bashku me Rehoven do ta shpetoje Dritan Hajro me mbeshtetjen e Agron Dukes, komunitetit te biznesit, elites kolonjare, Partise Demokratike dhe mbare opozites ne teresi!

 2. Petnika Gjergo says:

  Kot lodhet ministria e kultures neper fshatra pasi Kolonjen kete here e kane marre ne dore vete Kolonjaret ndaj do ta zbukuroje Dritan Hajro, dhe jo doktori juaj i lodhur Ilia Stefo dhe i trashur nga ryshfetet qe rrjepin pacientet. Rofte Kolonja, poshte pseudorilindja!

  1. Revizionisti says:

   Ti vemje qe ke vendosur kete emer dhe qe merr te drejten te flasesh ne emer te Kolonjareve do ta marresh pergjigjen neser dhe do ta shikosh se ku qendron Kolonja. Bastard.
   Atij personit qe i ke ndryshuar emrin thuaja ne surrat ato qe ke per ti thene po pate bole.

   1. Petnika Gjergo says:

    O “Revizionisti” shko laj koken nje here pastaj duku ketej nga TemA, se ka nje rregull ketu: nuk mund te flasin kokpalaret. Ne djenine time edhe pse jeni rreze te Gramozit po prape pa uje u la PS, tani hani m.. jo doktori do fitoje, jo terci/verci. Po kujt i plasi se kush fiton ne Kolonje? Po te doni 72 vjet kini qe votoni njerin krah, bejeni 100, dhe vdisni te lumtur, ju qif.. Kina nanen, o rrace komunistesh te pa rinovuar. Se fundi, po ka mbetur ndonje pike uje aty tek rezervuari shkoni mbytuni qe te vije Peleshi tju varrose me funeralin e Korces!

    1. Revizionisti says:

     hahahahaha…lolll…te paska pelqyer shprehja “kokepalare” kur ta kane thene te tjeret drejtperdrejt ne surrat me qindra here, dhe nga ai moment je betuar solemnisht qe do ta perdoresh edhe ti ne cdo rast qe do te kesh, vetem e vetem qe te besh te tjeret te ndjehen si mut ashtu sic je ndjere dhe ti me qindra here. Vaj me det c’na ka gjetur ne me ju morrat dixhitale te SHQUP-it.
     Ti ne rradhe te pare nuk je Kolonjar por nje analfabet funksional qe me shume gjasa eshte nga Shqiperia e Mesme (konkludoj nga perdorimi i fjales “nana”). Te keshilloj te praktikohesh ne drejtshkrim sepse le per te deshiruar. Sa per Kolonjaret, mos u merzit shume se kane dale nga drita dhe nuk mund te pranojne te marrin mend nga askush, sidomos nga njethundrake si lloji juaj. Kolonjaret kane dhene aq shume per kete vend ndre shekuj sa qe nje injorant si puna tende nuk mund ta dije.
     Nuk behet opozite keshtu, o te mjere. Hapni mendjet, lexoni ndonje liber, udhetoni neper bote, pranoni difektet tuaja, pranoni kritikat konstruktive, modernizohuni, qytetarizohuni, kepusni zinxhiret e se kaluares, dhe populli do t’ju ndjeke. Fatkeqesisht kjo s’ka per te ndodhur kurre me opoziten aktuale ne Shqiperi.

     1. Qazimi nga Zaranika says:

      Qe te kthjellohesh me mire ti Revizionisti eja ne Elbasan me gjithe kolonjaret e ty, se jeni mesuar qe shkoni per p.. e pastaj hani ka… Aty mund te mesosh me shume edhe per njethundraket ti o lal, hajde ketu njehere se ia tregoj mire sateme une qe paska pjelle nje monster si ty qe din vetem te perkedhelet me burrat e kolonjes se shekullit te kaluar. Shko o koke p…, u bone ti ne na tregosh librat ti kerrmill. Heres tjeter kur te kujtosh Shqipnine e Mesme matu ca here se kerrmijte i shkundim ne Shkumbin.

      1. Revizionisti says:

       O Qazimo nga Zaranika….lolll…o figure!!!….paskam patur te drejte dhe paskam qelluar ne koke atehere pra per komentuesin me siper. Paska qene vertet nga Shqiperia e Mesme. Me shume gjasa je po ti i njejte person por me alias tjeter.
       Degjo ketu ti turkoshak muti, qe mos e zgjat shume une: Ate punen e karit ju Elbasanllinjte e njihni mire, dhe mbare Shqiperia ju njeh si homoseksuale te devotshem. Ju bashke me Kavajsit. Prandaj mos i ngatarro Kolonjaret me ato gjera qe nuk u takojne.
       Elbasani qe ta dish ti injorant i vogel, bashke me Shqiperine e Mesme ne pergjithesi, ka qene zona ku Turqit nder shekuj u shtrine gjere e gjate dhe e mbollen faren e tyre kudo. Prandaj nje pjese e mire e juaja ka prejardhje Turko-Arabe dhe ti me siguri je nje nga ata.
       Kolonja i ka dhene aq shume figura te ndritura Shqiperise nder shekuj sa qe nuk mjaftojne faqe librash per ti numeruar.
       Tani ik shkerdheu andej me ndonje shok, rrace e keqe. Ahh…dhe thuaji sat eme te me lere rehat se mendjen te kari e ka gjithe diten. Mua vetem kari Kolonjar me ben derman thote.

       1. Qazimi nga Zaranika says:

        O Revizionisto …. e paske gojen si spec, duket, ndaj shko shikoju me pare ne pasqyre pastaj na jep leksione historie. Ta paskan mesuar keq nana apo baba kete zanat… Ne nga keto ane nuk para i kemi qejf keta tipa llapaxhinjsh se dallohen kilometro larg qe ua qi… grate. Ndersa ata Homoseksualet shko gjeji ne ndonje vend tjeter po deshe, jo ne Elbasan o te vrafte Zoti, se po te erdhem ne ne shtepi shih vend ku te futesh o palle, pa bole.

     2. Shqiptari i vertete says:

      Revizionisti- mos e kruaj shume se nuk besoj se perfaqeson dot kolonjaret e mire. Kam pershtypjen se do jesh ndonje kaqol nga ata marksistet e vonuar qe nuk te shpelan dot as Osumi, jo me PD. Po pse ore mbeti kolonja qe rendit nje dyzine burrash te mencur e punetore te avokohen nga nje revizionist i mbaruar si ti delja i Edi Rames? Pyeta ne Peqin e me thane qe ne Cerrik ka nje xhami ku mund te sherohesh….

      1. Revizionisti says:

       Ahhh mor Shqiptar qe sot je tamam i vertete me rastin e pervjetorit te shpalljes se pamvaresise. Ti qenke Kolonjar i mire dhe une qenkam Kolonjar i keq?!…hahahahaha….ju morrat dixhitale te SHQUP-it jeni bere shume patetike dhe te urryer u ka mbetur ora tek komunizmi dhe tek marksizmi dhe jeni aq te deshtuar dhe pa vizion sa qe e perdorni “komunizmin” si nje argument qe u jep sado pak oksigjen. Une nuk e di se c’fare eshte komunizmi, sepse jam shume i ri dhe nuk e kam jetuar ate kohe, por ama di qe partia juaj, e ashtequajtur “Demokratike” nuk eshte e tille. Eshte vetem nje grupim politik qe te ngjall neveri dhe urrjetje. Eshte kthyer ne partine e injoranteve, katundareve mjerane, vrasesve, dhe hajduteve. Nje parti qe drejtohet nga nje nga ata te paktet komuniste qe kane mbetur ne kete vend. Sa per sqarim, Edi Rama mbase nuk eshte shume i mire dhe ka defekte plot, por ama eshte nje mije here me i mire se ai kanceri qe ka zene PD-ne dhe nuk e leshon derisa t’ja marre shpirtin.
       Dhe dicka tjeter, mos me ngatarro me Peqin e me Cerrik, me vende ku nuk me ka shkelur dhe nuk do me shkele kemba asnjehere.
       Ne ne Kolonje kemi kisha dhe teqe…nuk kemi xhami.

       1. Alfonso Mamuras says:

        Qenkerke nje koke qepujke Kolonje ti Revizionisti. Po kujt po i bie ne mend per ty o karabush. Te paska thene mire dikush me siper qe do jesh ndonje kokerdhok socialist i perkedhelur qe me gjasa te ka rritur mami me qumshin e sekretareve te pare. Tung

 3. shushica says:

  Ju komentues deshmoni injorancen tuaj .Kam kaluar në këtë fshat të mrekullueshëm 3 vite të femijèrise.Njerēz punëtorë dhe të kulturuar, na trajtonin si pjesë e tyre , edhe pse nuk ishim kristianë .Kishte energji elektrike që në fillim të viteve 60..të , kishte gjalleri dhe deri diku një nivel jetese të mirë , falë edhe ndihmave të emigrantëve tè fshatit nga SHBA…Shtëpi të pastra , rrugë me kalldrëm të sistemuara , për mua ishte një qytet impresionist në miniaturë .Kisha , klubi , dyqani , sheshi të krijonin një atmosferë të çuditëshme ….sidomos gjatë periudhës së festave fetare.Më të rriturit diskutonin për çdo gjë , shumica e familjeve kishte radio, rinia dashuronte shkollën…Do të ishte shumë ukur në se investimet do ta shndërronin në një qëndër turistike ,
  për të gjithe vitin , nga dimri me borën që zbardhëte kudo , një pranverë me një gjelbërim të skajshëm dhe verën e freskët…….Pèrshendetje Rehova ,,,,,, ku për çudi pashë edhe dollarin e parë…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *