Humbja më e hidhur! Hillary udhëheq me 1 milion vota

clinton_1478769134-79086Edhe pse votimi ka përfunduar, numërimi ende vazhdon edhe një javë pas votimeve. Hillary Clinton ka 61,963, 234 vota ndërsa Donald Trump ka 60,961,185 vota, raporton “Politico”.

Raportohet se votat nga Maryland, shtuan udhëheqjen e Clinton në më shumë se 1 milion vota. Clinton aty mori 20,000 vota ndërsa Trump 3.000.

Votat janë duke u numëruar ende në California, Utah dhe Washington, sipas Tracy Lewis, menaxhere e operacioneve zgjedhore e cila u prononcua për Associated Press. Rezultatet në Michigan janë shumë afër për t’u përfunduar.

Trump, një republikan dhe një humbës i parashikuar, shkoi në zgjedhje, fitoi Kolegjin Zgjedhor me një diferencë të konsiderueshme, duke mahnitur Washingtonin. Derisa Clinton pati një diferencë të madhe të votave të para në shtetet blu si California dhe u afrua më shumë se demokratët tradicionalisht marrin në shtete si Arizona dhe Georgia, Trump ka arritur të marrë shtetet si Wisconsin, duke e dërguar në fitore, shkruan Express.

Humbja e papritur e Clinton në Kolegjin Zgjedhor ka nxitur disa debate për sistemin zgjedhor në mesin e demokratëve, të cilët gjithashtu humbën Shtëpinë e Bardhë, por fituan votën popullore në vitin 2000. Të martën, senatorja nga California, Barbara Boxer, ka paraqitur një projekt-ligj që do të eliminonte Kolegjin Zgjedhor.

Trump të marten u mburr në llogarinë e tij në Twitter se ai do të kishte fituar votën popullore poqese do të ishte në qendër të fushatës së tij.

“Në qoftë se zgjedhjet do të ishin të bazuara në votim të përgjithshëm popullor unë do të kisha bërë fushatë në N.Y. Florida dhe California dhe do kisha fituar më shumë dhe më lehtë,” shkroi ai. “Kolegji Zgjedhor në fakt është diçka gjeniale në atë që sjell në lojë të gjitha shtetet, duke përfshirë edhe ato më të vogla. Të bësh fushatë është shumë e ndryshme!”

REMOTE_ADDR:[]

19 komente në “Humbja më e hidhur! Hillary udhëheq me 1 milion vota”

 1. nuk ka tym pa zjarr says:

  Zgjedhjet jane te manipuluara

  1. Gjyshi says:

   Zjarri i Revolucionit nuk ka Tym .

   Zgjedhjet mund ti quash Vulgare , gjithe diten e gjithe naten – sa te duash Ti .
   Trump i fitoj demokratikisht Zgjedhjet .
   Fakti qe ne amerike , ka manifestacione e protesta kundra Trumpit ,
   do te thote qe NDOSHTA amerika eshte gati te beje revolucionin e ngjyrave
   ne shtepine e saj .
   Mbasi u lodh se exportuari Bujarisht
   Demokracine neper bote ,
   duke rezuar qeverite Antiamerikane jo te mirepritura .
   Kur fondacionet kontrollojne nje fete te madhe
   te ekonomise ,
   shkollave
   spitaleve ,
   insituteve ,

   dhe emerimin e Elitave politike [ Edvini * Soros ]
   Atehere fillon problemi ,
   Demokracia pa transparence kthehet ne farse .
   Saliu eshte Ufo , i perket nje tjeter planeti ,
   Edvini na u shit si Marsian i ketij planeti .
   Hiqja Lenes e futja prenes i thone kesaj .

   1. Tarrasi . says:

    NUK ESHTE E VERTETE TRUMP OSE GRUPI QE AI PERFQSON I VODHI ZGJEDHJET PER ME SHUME LEXONI KETU.
    1 MILION VOTA U QUAN TE PAVLESHME NE MENYRE TE PADREJT NE SHTETET QE I DHANE FITOREN TRUMP.
    SHTYPI NE USA ASHTU SI NE SHQIPERI JANE TE KORRUPTUAR KUNDER TE VARFERVE NE VEND QE TE MERREN ME TEMA QE JA VLEN MERREN ME DASHNORET E TRUMPIT E EMALET E KLINTON.

    http://www.gregpalast.com/

    Crosscheck in action:
    Trump victory margin in Michigan: 13,107
    Michigan Crosscheck purge list: 449,922

    Trump victory margin in Arizona: 85,257
    Arizona Crosscheck purge list: 270,824

    Trump victory margin in North Carolina: 177,008
    North Carolina Crosscheck purge list: 589,393

 2. Eltoni says:

  Humbja e hidhur sepse ja la ti menaxhoje JOHN PODESTA+PODESTA e kriminelit sali berisha+hajdutit me RAPORTE MJEKESORE+PROCEDURA lylzim basha…

 3. mirel says:

  E kane bere sistemin te tille qe vota popullore nuk peshon ne disa shtete, qe jane me shumice popullsie te varfer. Dikur keto popullsi jane quajtur te padenja te pe votuar, dhe kane me pak delegate.
  Kolegji electoral i merr shumicen zgjedhore nga zonat ku ka me shume republikane. E kane ujdisur te fitojne vete.
  E njejta gje ndodhi me Al Gor.

 4. sit... back..and relaks →→→ says:

  Ne NY Trump fitonte po te bente fushate per Demokratet se me KKK trapin merrte ne NY sic edhe mori. Republikanet kane kohe qe NY e shohin me dylbi

 5. Moni says:

  …. jo nuk eshte e vertete … shifra 1 milion votoes jane shifra te reme te medias qe perkrahin Clinton …. mediat keshtu kane vepruar si para fushates, gjate fushates dhe tani qe humbi pas fushates … CNN-i kurre nuk ka thene te verteten se gjate gjithe mitingjeve Trumpi-it i vinin 20-30.000 (shumehere me shume se Clintonit) nderkohe qe tregonin vetem mitingjet e saj …. CNN-i media prestigjioze qe populli amerikan e ka kuptuar qe vazhdon te dis-informoje dhe manipuloje popullin amerikan …
  Votat e Michigan-it nuk i nxjerrin qellimisht se dhe Detroit-in e ka fituar TRUMP-i … pra Ai eshte me me shume votues dhe jo Clinton: Ky eshte mashtrim i rradhes i disa se Mediave amerikane dhe CNN-i ….

 6. Later says:

  Ju qenki kokkrat e b..eve mor pallosha.
  Po qar te keqe kena nga trump.
  E cte mire kena nga Clinton.
  Me vjen keq per ty mero. Shume I lidhur paske qene
  Me Clinton.
  I wish the best for the president of USA
  Kush e ka inatin ju q..t nana

  1. mirel says:

   Trap, Klintonet ishin aleate te padiskutueshem te Shqiperise.
   Ky trapi tani ka me shume qef ata te tjeret

   1. Daku says:

    Klinton ishte aleate e rames dhe sorosit dhe bizneseve te tyre (perfshire dhe meron ktu) , jo aleate te shqiperise. shqiperia ka aleat popullin amerikan te perfaqesuar tashme nga president trump.

 7. Bushi says:

  Ky ehte nje turp i madh per ameriken.Nuk na e merte mendja qe edhe ne amerike manipulohen zgjedhjet,ku paska nje kolegj zgjedhor te koruptuar.Pra fati i kandidatit nuk eshte te vota e popullit,por ne doren e kolegjit zgjedhor.Kur behen ne Amerike manipulime,po ne vendet e tjera si shqiperia? Prandaj edhe sali Berisha,duke e ditur kete hile,manipulonte votat e popullit si t’i donte qejfi.Por çdo te thote kjo? kjo do te thote se ne demokracine kapitaliste nuk ka drejtesi.Drejtesine e bene i forti dhe i kamuri.

 8. Derri says:

  Hahaha. Ka njerez akoma naive qe besojne se ka vende te ndershle ne bote ku nuk ka manipulime. Hahaha.
  Ne cdo vend te rruzullut tokesor ka manipulile madje ne te ashtuquajturat vende te ndershme alias demokratike manipulimi eshte shume i rafinuar. Sa me e madhe te jete genjeshtra aq me shume besohet.
  Hahahaha. Sa njerez naive qe ka ne bote..

 9. maks says:

  kjo tregon edhe nje here qe demokracia esht fasad per ti hedhur hi syve te popullit tregon dhe nje here fjalet e stalinit te madh qe thoshte ju votoni dhe un i numuroi e njejta gje ndodhi dhe ne amerik

  1. moni says:

   Maks, derri dhe bush….jeni out fare. Behet fjale per sistemin e zgjedhjeve kur thuhet kolegj zgjedhor jo ndonje komision we numeron votat. Pak a shume caktohet qe tirana ka 20 pike psh dhe edhe me 1 vote me shume po fitoi nje kandidat i merr te 20 piket. Elbadani mund te kete 10 pike dhe kaq merr edhe po fitove me 100000 vota me shume.

   1. maks says:

    sa i squt je mor mon hamerikani

 10. rako ferra says:

  Nuk eshte fjala per manipulim por per nje nje paradoks qe ka te beje me sistemin zgjedhor ne Amerike
  Nje sistem zgjedhor qe ka ka ngelur i njejte qysh ne vitet e konsolidimit te shtetit amerikan dhe te formimit te kushtetutes!!
  E megjithate eshte m te vertete shokus q nje kanidat te marri 1 milon vota me shume ne rang te pergjithshem dhe president ivendit te zgjidhet nje tjeter pasi favorizohet nga nje sistem eklogjik paradoksal!!!!!!!!!!!!

 11. Shqiptar says:

  Ca budalliqesh mer ej ….. vota popullore thote!
  O intelektuale ….. cdo shtet ne varesi te popullsise ka nje nr te caktuar votash ne kolegj zgjedhor! Dhe ne cdo shtet, kushdo merr me shum se kandidati tjeter merr gjith votat kolagjiale te shtetit. Me pak fjale o injorante ….. ate diferencat e 1 milion votave i ka mor ne California ( ku banojne gjith robt qe e kan per terezie), ku meqe kishte pergjindje me te larte se kandidati tjeter i mori te 29 votat kolegjiale Hilari.
  Shkurt ato 1 miliom vota, vlejne vetem 1 vote .mo shum se tjetri…. aq duhej per tmor votat kolegjiale te nje shteti.
  Te na rroje partia ….. dhe mos u merzisni

 12. Gorja says:

  O shurra eshte republik e jo demokraci amerika. O gore injorante. Lexoni o cobane lexoni.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *