RAPORTI: Shqipëria, një ndër 4 vendet me klasën politike më të korruptuar në Europë

korrupsionNjë raport i Transperency International vlerëson se Shqipëria po bën përpjekje mesatare në luftën kundër korrupsionit, ndonëse perceptimi për abuzimin e klasës politike dhe ryshfetin mbetet shumë i lartë.

Një raport i Transparency International, i publikuar të mërkurën vlerëson se Shqipëria po bën përpjekje mesatare për të luftuar korrupsionin. Megjithatë, raporti e rendit Shqipërinë si një ndër katër vendet me klasën politike më të korruptuar në Europë.

Raporti “Njerëzit dhe korrupsioni; Europa dhe Azia Qendrore”, pjesë e Barometrit Global të Korrupsionit është një sondazh i realizuar me 60 mijë njerëz në 42 vende të Europës dhe Azisë Qendrore. Në Shqipëri, Transparency International ka intervistuar ballazi 1500 qytetarë gjatë periudhës janar-mars 2016.

Të dhënat e përftuara tregojnë se ndryshe nga Kosova, Spanja dhe Moldavia-vende ku korrupsioni perceptohet si një ndër tre problemet kryesore, në Shqipëri rreziku prej tij konsiderohet mesatar. Transparency International vlerëson gjithashtu se në perceptimin e qytetarëve, qeveria shqiptare po bën përpjekje mesatare për të luftuar korrupsionin.

Transparency International vlerëson megjithatë se në kontrast me këtë perceptim të parë, qytetarët shqiptarë mendojnë se klasa e tyre politike është ndër më të korruptuarat mes vendeve të përfshira në studim.

“Qytetarët e Ukrainës, Shqipërisë, Bosnjes dhe Rumanisë janë më prirur në mendimin se deputetët në Parlamentet e tyre janë shumë të korruptuar. Në këto vende, më shumë se gjysma mendojnë se përfaqësuesit e tyre janë të korruptuar, shifra që rriten në ¾ për Moldavinë,” thuhet në raport.

Paralelisht me korrupsionin në nivelet e larta të qeverisjes, Shqipëria konsiderohet si një ndër vendet ku ryshfeti në këmbim të shërbimeve publike është mjaft i përhapur. Shqipëria ka marrë pikët më të larta në rajon dhe në Europë-çka tregon se kultura e korrupsionit të vogël është gjerësisht e përhapur, duke u renditur në të njëjtin nivel me Rusinë dhe duke lënë pas vetëm vendet e Azisë Qendrore.

Transparency International vlerëson se ekzistojnë një sërë barrierash për qytetarët, për t’i përfshirë ata në strategjitë antikorrupsion. Sipas raportit, shumë njerëz janë të frikësuar për pasojat negative të raportimit apo denoncimit.

“Një ndër tre qytetarë të rajonit mendojnë se korrupsioni është një ndër problemet kryesore me të cilat përballen në vendet e tyre…çka tregon se masa urgjente nevojiten kundër abuzimit me pushtetin dhe marrëveshjeve sekrete,” vlerëson raporti i Transparency International.

REMOTE_ADDR:[]

19 komente në “RAPORTI: Shqipëria, një ndër 4 vendet me klasën politike më të korruptuar në Europë”

 1. adi says:

  ska mundesi.
  e kane fjalen patjeter ose per qeverine e zogut ose te sali berishes!!!!

  1. Aristokrat Viçidoli says:

   Ke të drejtë. Le të japë shembull ëngjëlli Berisha duke u deklaruar. Pastaj të ndjekin dhe të tjerët, si thua ? Po meqë ishte i pari në këtë sezon 25 vjeçar korrupsioni.

 2. duan te futen dhe ne evrope albanezet me ket korupsion as vendet arabe ste pranojne qe jane te se njejtes race e jo me vendet evropiane si greqia italia franca etj

  1. uuuuu says:

   Greqia europiane hahahahahahahahahahaha humor baltaxhish hahahahahaha

  2. uuuuu says:

   Jevgjitet e Pontit anadollak “europian” hahahahaha hahahahaha

  3. uuuuu says:

   ADN libanezo-siriane e grekeve “europiane” hahahahahahahaha

   1. lame says:

    le te ishim dhe ne si ata .Po me gomer si puna jote qe sdine se cbehet jashte shqiperise do ngelemi funderina

 3. england says:

  Patjeter qe i pari dhe i perfshiri me i zi i listes eshte Sali Ram Berisha ti komentuesi qe e ke idhull kete te fundit!
  Nuk besoj se ke nevoje ti numeroj ketu te gjithe mekatet e plakushit ne zbythje,se nuk ka se si shpjegohet ndryshe qe eshte ai qe nuk pranon qe te kaloje vettingu,qe te behet reforma me e rendesishme ne drejtesi,ku rrumpalla e krijuar nga ai dora vete jane te gjithe ata individe ne krye te sistemit te korruptuar te berit (zh)drejtesise,e si mund ta lejoje Sali Berisha qe te gjykohet Shkelzen Berisha,apo dhe Argita Berisha kur kjo e fundit i gllabronte cdo biznesmeni qe vinte ne Shqiperi 3% e shumes qe ai te fillonte punen nen kujdesin e babit kryeminister,kur Zeni per shuma te paimagjinushme dollaresh vriste 26 njerez ne Gerdec,e thashe ne fillim se nuk i rradhis dot korrupsionin galopant te plakushit ish-kryeminister se do me duhej e gjithe mbasditja ti rreshtoja nje nga nje te paberat e plakushit,por qe vrau 4 protestues per te mbrojtur korrupsionin edhe te familjes se tij kjo shpjegon gjithcka se pse institucione te ndryshme arrijne ne keto perfundime,sigurisht qe ka korrupsion dhe ne keto dite te kesaj qeverie,por ne krahasim me ata qe iken dhe nuk do vijne kurre,keta jane si nata me diten…

 4. Njeri i thjeshte says:

  Nuk po na thone ndonje gje te re e dime kete por te na thone konkretisht cfare do te behet qe te sherohet kjo semundje kanceroze per Shqiperne dhe shqiptaret. Populli eshte i lodhur nga fjalet, ka humbur shpresen, kerkon veprim por nuk duket gje ne horizonte.

 5. Ubs says:

  Boll u munove o mero me e mbulu ? me sh.. Jemi te korruptuar dhe pike, sna duhet amnisti International me na e thene. Si duket nga pc jot po habitesh, normal se me realitetin i keni pre Mardheniet… Ju q.. Ato robt!

 6. Ubs says:

  Boll u munove o mero me e mbulu ? me sh.. Jemi te korruptuar dhe pike, sna duhet amnisti International me na e thene. Si duket nga pc jot po habitesh, normal se me realitetin i keni pre Mardheniet… Ju q.. Ato robt!

 7. A eshte ne rregull artikulli? says:

  E manipuluat dhe kete raport? Per qeverisjen e Berishes i kemi pare dhe i dime, por ky eshte raporti vjetor jo 25-vjetor! Kush ka sy, vesh e mendje le te arsyetoj dhe te kuptoj, kushdo tjter le te fluturoj me presh! Dhe nje gje tjeter, shihni Harten ju duket gje spanja aty si e korruptuar? Edhe te bardhen do e beni te zeze qe te mendojne hajt mo se qenkemi mire “me Spanjen” !

 8. ???? says:

  E manipuluat dhe kete raport? Per qeverisjen e Berishes i kemi pare dhe i dime, por ky eshte raporti vjetor jo 25-vjetor! Kush ka sy, vesh e mendje le te arsyetoj dhe te kuptoj, kushdo tjter le te fluturoj me presh! Dhe nje gje tjeter, shihni Harten ju duket gje spanja aty si e korruptuar? Edhe te bardhen do e beni te zeze qe te mendojne hajt mo se qenkemi mire “me Spanjen” !!

 9. ???? says:

  E manipuluat dhe kete raport? Per qeverisjen e Berishes i kemi pare dhe i dime, por ky eshte raporti vjetor jo 25-vjetor! Kush ka sy, vesh e mendje le te arsyetoj dhe te kuptoj, kushdo tjter le te fluturoj me presh! Dhe nje gje tjeter, shihni Harten ju duket gje spanja aty si e korruptuar? Edhe te bardhen do e beni te zeze qe te mendojne hajt mo se qenkemi mire “me Spanjen” !!!!

 10. muza says:

  Qe jemi nder me te korruptuarit e dime ne. Mjafton te shohesh si majtas si djathtas cfare pasurish kane km, ministra, deputete, kryetar komunash e bashkish. Afera me tendera. Afera per vende pune, per biznese, per fondet publike. Oo nuk mbarojne shkojne ne infinit, problemi eshte qe po nuk u perfshive pak ne korrupsion pasiv, apo aktiv nuk ben dot perpara. Te ne korrupsioni eshte i ligjeruar…si nevoje jetesore per mbijetesen e ketyre shushunjava ne kurriz te shqipareve…

 11. freee says:

  korrupsioni ne itali eshte ne nivelin me te larte …ne ate vend jane arrestuar kryeminister, ministra depute jane vvrare gjygjtare, ekz Mafia, camorra dhe grupe te tjera dhe na del me 7%.

 12. Mentari says:

  Aleanca e qelbesirave os shkurt Sperma Enveriste qe qeveris sot eshte qeveria me e korruptuar ne tere historine e kombit shqiptar dhe fatkeqesisht bishtuket e tyre ,Mediat akoma vazhdojne me idiotizem,inbjorance dhe zervilizem te mbrojne Edvin koleren idiotin,injorantin dhe njeriun me te pafte qe ka pasur ndonjere shqiperia si kryeminister,nj gomar qe vetem samari I mungon dhe prap krenohet me “Arritjet” e tija kur dihet se Ekonomija eshte nje Zero e madhe ,Droga eshte bere si biznes I perditsem qe po kriminalizojme edhe fqinjet e tane me ate,Korrupsioni eshte Golopant,neopotizmi esnshte ne majat me te lRTA DHE SHPERDORIMI I Buxhetit te shtetit eshte I pakontrolluar,borxhet kane shkuar raket perpjete nga mosmbledhja e taksave dhe doganeve sherbejne per te paguar paga e punonjesve te shtetit si ne Kohen e Fatos nanos.Per cfar eshte I mir Rilinasi se nuk po e kup[tojme dhe dijme??????????????????????? besoj se eshte I mire per thrsin e tij duke vjedhur shqiptaret.Injoranca dhe perversiteti (Mashtrimi) armik I interesave te kombit shqiptar.Votojeni perseri kete idiot se keni per tja e pare hajrin. Salut

 13. serbogreku says:

  italija ushqehet dhe zhvillohet me fuqit e veta dhe I jep edhe te tjerve,kurse shqipnija ngeli tu mor borxh si morracak lypsaret e urave.
  yyy! komb bythqim!
  edhe kodosh
  edhe lypsar
  edhe krenar
  edhe kokar.
  lypni rrugve te botes azil,pare,dokumenta,……
  dhe ktheheni ne shqipni dhe pordhnoni dhe shani boten!! t pabes t pafe t panershem bukeshkal!
  s ka lypsar krenar.
  me qen lypsari krenar esht njilloj si me qen prostituta virgjnesh!!!

 14. Nje shqiptar ne Itali says:

  Si the ti Freee , Italia ka korrupsion qeveritar si Shqiperia ? Po çfare flet , a i vrare ? Une kam plot 25 vjet ne Itali , nuk kam lene zyre e administrate pa hyre dhe kurren e kurres nuk kam degjuar , nuk kam pare , apo te kem paguar , asnje koker leku . Administrata ketu , nuk e njef rushfetin .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *