FOTOT/ Brenda bunkerit që protestuesit e PD-së i vunë flakën: Çfarë “fshihet” në të

Bunkeri antiatomik që ndodhet në qendër të Tiranës, pritet të hapet shumë shpejt.

Në ambientet e jashtme, rrethimi i vendosur për të ndaluar kureshtarët të afrohen te ky objekt, është duke u hequr.

Gjurmët e djegies dhe dhunës mbi bunkerin e djegur nga protestuesit e opozitës pranë Ministrisë së Brendshme, janë ruajtur “Shkallarja që, nga hyrja në trajtë bunkeri, shpie poshtë në strehimin antiatomik (nën sheshin e ministrive). E gjithë gjurma e dhunës së ushtruar së fundmi mbi strukturën e brishtë prej betoni do të ruhet sa të jetë e mundur”,  – deklaroi pak kohë më parë arkitekti Artan Shkreli.

Në brendësi të bunkerit janë të vendosura disa foto të cilat bëjnë një ekspozitë të vogël të xhandarmërisë të cilët kanë luftuar dhe kanë dhënë jetën e tyre në shërbim të vendit.

Sapo hynë brenda bunkerit, janë disa shkallë, ku të çojnë në një sheshpushim dhe një hapësirë të madhe.

Aty janë dy dyer të blinduara, njëra prej tyre do të qëndrojë e mbyllur për publikun.

Dera tjetër është e hapur dhe ka një mbishkrim ku duhet të kujdesshëm për kokën, për shkak se hapësira është shumë e vogël dhe nuk është në lartësinë e trupit të njeriut. Aty vëren trashësinë e betonit të përdorur për bunkerin antiatomik.

Pasi kalon këtë derë, shfaqet një korridor i gjatë, ndërsa në dhomat djathtas janë zyrat që do të përdoreshin nga Ministria e Brendshme në raste rreziku apo lufte.

Ish-bunkeri antibërthamor ka rreth 25 ambiente të vizitueshme për publikun. Ajo shtrihet në sheshin midis Ministrisë së Brendshme, Ministrisë së Transportit dhe Telekomunikacionit, Ministrisë së Zhvillimit Urban dhe godinës së Teatrit Kombëtar.

Bunkeri ka katër korridore. Në korridorin e parë ndodhen dhomat ku janë përgatitur ekspozitat ndërsa tre të tjera do të shërbejnë si korridore kalimi për vizitorët dhe për të dalë nga ambientet e bunkerit. Për ta vizituar vetë këtë ambient do të duhet që të prisni festat e 28-29 Nëntorit.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/bunker-4-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/bunker-4.jpg","attachment_id":"583481"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/bunker-9-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/bunker-9.jpg","attachment_id":"583486"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/bunker-10-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/bunker-10.jpg","attachment_id":"583487"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/bunker-8-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/bunker-8.jpg","attachment_id":"583485"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/bunker-7-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/bunker-7.jpg","attachment_id":"583484"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/bunker-6-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/bunker-6.jpg","attachment_id":"583483"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/bunker-5-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/bunker-5.jpg","attachment_id":"583482"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/bunker-3-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/bunker-3.jpg","attachment_id":"583480"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/bunker-2-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/bunker-2.jpg","attachment_id":"583479"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/bunker-1-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/bunker-1.jpg","attachment_id":"583478"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/buner-2-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/buner-2.jpg","attachment_id":"583476"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/bunker-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/bunker.jpg","attachment_id":"583477"}]

2 komente në “FOTOT/ Brenda bunkerit që protestuesit e PD-së i vunë flakën: Çfarë “fshihet” në të”

 1. socialist i zgjenjyer says:

  E gjitha kjo eshte shfrytezuar per te bere propagande !
  Cfare pune ka ne kete strehim te nendheshem xhandarmaria e Zogollit?
  Ne se duan te tregojne te verteten per fortifikimin e vendit,fare mire mund te ishin afishuar te gjitha te dhenat ,skicat,fotot e te gjithe objekteve fortifikuese qe u ndertuan ne vendin tone gjate socializmit ku do dilte madheshtia e shkences ushtarake shqiptare ne kete fushe!
  Por sahan lepiresit e kapitalizmit dhe antishqiptaret sundimtare,nuk ju duhet kjo,por e kunderta!
  Ky objekt dhe mijra te tjere ne te gjithe vendin duhet te trajtohen ushtarakisht dhe shkencerisht e kurrsesi politikisht,sic po veprohet.
  Edhe piramidat e Egjyptit u ndertuan duke perdorur dhjetra mijra skllever,ku vdiqen gjate ndertimit te tyre mijra prej tyre,por sot askush nuk i ze keta me goje,por madheshtia shkencore e atyre qei projektuan ato.
  Boll me propagande boshe idiote!
  Fortifikimi i mbrojtjes se vendit tone eshte nje arritje madheshtore dhe e pa krahasueshme ne te gjithe boten,e shkences ushtarake shqiptare!
  Keshtu te trajtohet e jo te behet propagande boshe nga njerez qe kane mllefe dhe interesa sharlatanesh ne kete mes!
  Shkoni e prishni hidrocentralet,pallatet,teatrot,stadiumet,universitetin ,pallatet e sportit etj te socializmit,se keshtu mbase do beheni me te pranueshem nga armiqte e Shqiperise!
  Ju mohoni gjithcka eshte ndertuar ne socializem ,sepse keni frike qe nuk krahasoheni me asgje me ate periudhe pune,djerse dhe arritjeje!
  E gjithe bota prodhon dhe shet arme,qe dihet se jane per te nxitur luftra,por askush nuk thote se keto shtete jane kriminele,sepse kete krim e drejtojne superfuqite e botes!
  Shume shtete prodhojne dhe kercenojne me armet berthamore,por ato nuk i akuzon njeri,ndersa strehimet e socializmit trajtohen sikur te jene kampet e perqrendrimit nazist si Aushvic etj ,qe shfarosen miliona njerez!
  Na thoni zoterinj:
  -Cfare keqe i erdhi Shqiperise apo te tjereve nga ndertimi i ketij fortifikimi?
  Zoti kryeminister:
  -Boll me spektakle mediatike!
  Ne se do te tregosh punen e qeverise tende,shpall hapur MINIMNUMIN JETIK TE NJERIUT NE SHQIPERI dhge krahasoje me gjendjen reale!
  Ti nuk e ben dot kete,sepse do te dilte kallaji i keshtjelles tende prej rere me bashkefajtore te gjithe lideret qe kane sunduar keto 26 vjet!
  Ti nuk e ben dot kete sepse nuk te lene edhe nderkombetaret,qe kane nxitur me heshtjen e tyre shkaterrimin e te gjitha pasurive kombetare.

 2. socialist i zgjenjyer says:

  E gjitha kjo eshte shfrytezuar per te bere propagande !
  Cfare pune ka ne kete strehim te nendheshem xhandarmaria e Zogollit?
  Ne se duan te tregojne te verteten per fortifikimin e vendit,fare mire mund te ishin afishuar te gjitha te dhenat ,skicat,fotot e te gjithe objekteve fortifikuese qe u ndertuan ne vendin tone gjate socializmit ku do dilte madheshtia e shkences ushtarake shqiptare ne kete fushe!
  Por sahan lepiresit e kapitalizmit dhe antishqiptaret sundimtare,nuk ju duhet kjo,por e kunderta!
  Ky objekt dhe mijra te tjere ne te gjithe vendin duhet te trajtohen ushtarakisht dhe shkencerisht e kurrsesi politikisht,sic po veprohet.
  Edhe piramidat e Egjyptit u ndertuan duke perdorur dhjetra mijra skllever,ku vdiqen gjate ndertimit te tyre mijra prej tyre,por sot askush nuk i ze keta me goje,por madheshtia shkencore e atyre qei projektuan ato.
  Boll me propagande boshe idiote!
  Fortifikimi i mbrojtjes se vendit tone eshte nje arritje madheshtore dhe e pa krahasueshme ne te gjithe boten,e shkences ushtarake shqiptare!
  Keshtu te trajtohet e jo te behet propagande boshe nga njerez qe kane mllefe dhe interesa sharlatanesh ne kete mes!
  Shkoni e prishni hidrocentralet,pallatet,teatrot,stadiumet,universitetin ,pallatet e sportit etj te socializmit,se keshtu mbase do beheni me te pranueshem nga armiqte e Shqiperise!
  Ju mohoni gjithcka eshte ndertuar ne socializem ,sepse keni frike qe nuk krahasoheni me asgje me ate periudhe pune,djerse dhe arritjeje!
  E gjithe bota prodhon dhe shet arme,qe dihet se jane per te nxitur luftra,por askush nuk thote se keto shtete jane kriminele,sepse kete krim e drejtojne superfuqite e botes!
  Shume shtete prodhojne dhe kercenojne me armet berthamore,por ato nuk i akuzon njeri,ndersa strehimet e socializmit trajtohen sikur te jene kampet e perqrendrimit nazist si Aushvic etj ,qe shfarosen miliona njerez!
  Na thoni zoterinj:
  -Cfare keqe i erdhi Shqiperise apo te tjereve nga ndertimi i ketij fortifikimi?
  Zoti kryeminister:
  -Boll me spektakle mediatike!
  Ne se do te tregosh punen e qeverise tende,shpall hapur MINIMUMIN JETIK TE NJERIUT NE SHQIPERI dhge krahasoje me gjendjen reale!
  Ti nuk e ben dot kete,sepse do te dilte kallaji i keshtjelles tende prej rere me bashkefajtore te gjithe lideret qe kane sunduar keto 26 vjet!
  Ti nuk e ben dot kete sepse nuk te lene edhe nderkombetaret,qe kane nxitur me heshtjen e tyre shkaterrimin e te gjitha pasurive kombetare.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *