Sali Berisha po bën aleancë me Athinën, për t’i shpëtuar burgut. Por këtij banditi i ka ardhur fundi

berisha ngjelaNga Spartak Ngjela

Kur do te vijë ajo kohë kur Shqipëria do të shpëtojnë nga shtija që u bëjnë liderët politikë interesave të saj.

Kjo kohë tani ka ardhur.

Por, historikisht, shitja e interesit kombëtar shqiptar ka qenë fatkeqësia shqiptare, sepse, fqinjët, pasi pushtuan territoret shqiptare, vazhdimisht kanë blerë lidërshipet politikë në Shqiperi. I pari e bëri këtë manovër Esat Pashë Toptani. Pas tij Ahmet Zogu bëri të njëjtën gjë me Beogradin. Enver Hoxha po me Beogradin u lidh për të siguruar ardhjen e tij në pushtet. Te gjithë kundër interesit shqiptar në Ballkan.

Pas tyre, të njëjtën gjë bëri dhe po bën Sali Berisha. Ky duket të jetë me i pështiri: kërkon të shpëtojë burgun e abuzimeve të tij dhe të taborit të tij familiar, duke kërkuan ndihme në Athinë. Ka shitur territor shqiptar dhe po kërkon ndihme: “ja ku jam, – thotë – i gjithi juaji. Si islamik apo dhe si shërbyes çfarëdolloj, si te doni ju. Vetëm të shpëtoj pasurinë e vjedhur dhe “mbarevajtjen” time si i pandëshkuar, se ju jap gjithçka”.

Por këtij banditi i ka ardhur fundi. Nuk shpëton dot. E ke kohën kundër, Sali, do t’i pagush të gjitha krimet që ke bërë kundër shqiptarëve! Nuk ke me çfarë të shesësh.

Çfarë përfaqëson realisht kjo kohë?

Eshte historia e Shqipërisë që nuk e pranon më shitësin e interesit kombëtar. Nuk ka më as Beograd, as Athine dhe as Moskë që të mbajë në këmbë tradhtinë shqiptare kundër shqiptarëve. Nuk ka më kthim mbrapa: korrupsioni shqiptar do të goditet ashpër nga Reforma shqiptaro-amerikane. Venecia e vendosi Vetingun shqiptar si të paprekur.

Reforma tani do të jetë edhe më e thellë dhe interesi shqiptaro-amerikan në Ballkan pritet të jetë edhe më i konsoliduar. E vetmja shpresë e hajdutëve është që të mos kenë më asnjë shpresë.

Brenda muajit janar largohen 200 gjyqtarët dhe prokurorët e parë të korrupsionit shqiptar. Në muajin shkurt do të mbyllet harku i goditjes së parë antikorrupsion në sferat e larta të politikës shqiptare.

Asgjë nuk ka ndryshuar dhe nuk do të ndryshojë në politikën amerikane për vendosjen e moralitetit në politikën drejtuese në Shqipëri. Kthimi i politikës amerikane dhe europiano-perëndimore te politika austrohungareze e vitit 1912-1913, si e mbështetur te bota shqiptare në Ballkan, është domosdoshmëri historike për zhvillimin e qytetërimit perëndimor.

Antikorrupsioni shqiptar dhe krijimi i demokracisë reale shqiptare, do të jetë angazhimi serioz i politikës peremdimore në Shqiperi.

Demokraci shqiptare dhe treg i lirë shqiptar në Ballkan: kjo është filozofia e politikës së re perëndimore për ngritjen e botës shqiptare në Ballkan, në të vërtetën historike që iu është mohuar padrejtësisht shqiptarëve. Kjo është pikëmbështetja e interesit shqiptaro-amerikan dhe perëndimor në këtë periudhë historike. Kjo lloj politike nuk mund të ndryshojë dot as për 40 vjet.

REMOTE_ADDR:[]

16 komente në “Sali Berisha po bën aleancë me Athinën, për t’i shpëtuar burgut. Por këtij banditi i ka ardhur fundi”

 1. adi says:

  avukat per aleancen me te fuqishme ne bote shqiptaro-amerikane qe po dridhte dhe greqine edhe saline nuk kishe ndonje llaf ????
  se nga kjo aleance prape te doli e kunderta se zeshkani obama vajti ne athine ????
  o avukat po si nuk te dolli nje llaf i vetem o lumadh .

 2. undefined says:

  Aleancen e ka bere me kohe Sali serbi nuk e ka lene per sot llumi merret vesh me llumin i poshtri kuptohet me te poshtrin

  1. Saba says:

   Bandit i kulluar vec dita kur ti vjen.

 3. . says:

  z Ngjela kronologjia juaj eshte mese e qaqrte dhe e vertete.ky mesazh duhet te reflektoi per te gjithe ata Shqiptare qe duan Atdhe.

 4. Labi100 % says:

  Mund te bie dakorte me më te shumten e gjerave qe thua o avokat taku po qe te krahasosh Enverin me zogun dhe sali serbin. E pakta ja ke futur si kau peles..

  1. Futja kot says:

   Enveri nuk krahasohet azgjekundi me tradhetaret qe rendit o Taki. Sigurisht qe jane bere gabime ne kohen e komunizmit siç jane bere dhe gjera madheshtore. Nuk ka shitur territore Enveri o Taku se e di shume mire qe territoret i vendosen te medhenjte dhe nuk kishte fuqi Enveri, perfaqedues i nje vendi te vogel qe mezi prisnin ta gllaberonin fqinjet, te ndryshonte kufijte.

 5. Parole parole thote italiani,lesh o lesh thone shqiptaret-
  Kemi 25 vjet po i njejti avaz,keta vidh e shkatrro ,vra e mashtro,jo do kapet ky jo do denohet ai,jo ka faj ky ,jo e ka fajin ai.
  Jo ne kete muaj jo ne ate muaj dhe salikomunisti ashtu sikunder ishte sekretar parie dhe raportonte shoket e tij ne parti ashtu edhe sot tall menderen me popullin edhe me avukatin qe dridhet(si gjithe mutrat e politikes)sa majtas e sa djathtas.
  Ky vend ka mare rrugen e mootit qe ne fillim dhe nuk mund te ndryshoj se jo vetem popitika eshte moot,por edhe populli qe perkrah secili idhullin e vet.
  Avukat ke te fala nga ilir meta.

 6. Rigoni says:

  adi…….apo sypeshkaqeni ,kelyshi i Qen Berishe -Karaxhicit?

 7. tik tik says:

  O Tako o plakush i rrjedhur dhe gjakprishur, fajin nuk e keni ju KURVAT si ti,Berisha etj por e kemi ne si popull qe jemi nje tufe legenash dhe ju leme ju te prrallisni hajvanlleqe ore e pa ore. Po pse mor plak legen na flet per pickat e Athines sot,kur duhe te flasesh per ate vajzen HEROINE qe e degjeneroi ate mender Ministre Arsimi dhe ne ket moment eshte ende ne Komisariat. He mor Hajvan,dil e shkruaj dy fjale per hallet e perditshme te njerzve ose mos na caj trapin me hallet e tua pro apo kunder Berishes !!!

 8. sali KAPSLLEKU says:

  Shqiperia eshte bere KAPS !-Ka nevoje per laksativ qe eshte VETTING-u,i vetmi ilaç per te hedhur ne nevojtore sali kapsllekun.

 9. NjeQytetarOptimist says:

  Mbaju Plaku Vrases, furtune hesapi dhe ste mbajne me poturet..

 10. Leone-53 says:

  Enveri vertet nuk ka shitur teritore por “shiti” Mukjen tek serbet Popovic e Mugosha duke e kthyer Shqiperine ne nje vellavrasje qe pasojat nuk jane sheruar as sot pas 70 vjetesh.
  E kam me ju disa komentues nostalgjik te kriminelit Enver !

 11. tt says:

  1 milion shqiptare ne Greqi qe perdoren per te perulur Shqiperine ne politiken e saj nga ana e Greqise eshte nje shitje e Shqiperise nga Enver kurva varet sa ju pelqen ose sa te holle jeni nga trute per ta kuptuar kete nostargjike te komunizmit qe na derdellisni pacavure ne kete forum

 12. alphade says:

  Zoti avokat ! A e ke vene re keto dite ngazellimin deri ne ekstaze te
  ” lidershipit” ” demokrat” keto dite pas zgjedhjes se zotit Trump si
  president i ardheshem i SHBA ! Besoj se po ! Keta mjerane pa tru,
  mendojne se tash erdhi koha per zbrazur diarrene e gjirizeve te tyre
  te ujrave te zeza dhe duke thirrur me sa fuqi qe kane ” fitore” sic klith
  Bujar Kapexhiu te filmi. Eshte e tmerreshme kur hajni,vrasesi, krimine-
  li therret nae ndihme ate qe e ka perpiluar programin e katasisit te klases
  politike shqiptare per t’ i shpetuar nga gremina ?! Pyetja ime konsiston
  ne ate ne se zoti Trump do te kete kohe dhe durim te merret me nje bande
  mafioze te Vicidolit, me ca muler,bashice, ristaner, paloqer ,bylyker,etj. dhe
  te lere menjane liderazgun boteror qe e pret ne te ardhmen ??? Si zor !
  Ne rastin konkret rekomandoj fabulen e Ezopit ” Dhelpra dhe ‘hallatet’ e
  Dashit” !!!

 13. alphade says:

  Lutem botoni komentin tim . FLM !!!

 14. vaso says:

  ‘FEJA ESHTE OPIUM PER POPULLIN”- ENVER HOXHA.
  “SALI BERISHA OPIUM PER POPULLIN”- TAKU.

Lini një Përgjigje te tik tik Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *