Rama në Samitin e Diasporës: Ideja ishte e Lindës (dhe thumbon Greqinë për Shqipërinë e Madhe)

ramaËshtë mbajtur pasditen e kësaj të premteje në Tiranë ceremonia përuruese e Samitit të Diasporës që do të mbajë punimet këto ditë në kryeqytetin shqiptar.

Gjatë fjalës së tij në Samitin e Parë të Diasporës, kryeministri Rama tha se ideja për një organizim të tillë ka qenë e bashkëshortes së tij, Lindës.

“Një vizitë në Nju Jork, e shtyu Lindën guan time që ishte me ne në tryezë të hidhte idenë fillestare të këtij samiti. Nuk është sekret që unë jam njeri kokëfortë, por duke parë suksesin e fillesës së kësaj nisme, nuk dua që të jetë më e fshehtë e vërteta se idetë gruas më pëlqejnë më shumë nganjëherë se ato të miat.

Prandaj do më falni që si burrë atipik ta felenderoj Lindën që nuk ishte dot këtu sepse duhet të kujdeset për Shqipërinë e Gjeneratës tjetër që kemi në shtëpi”, tha ai.

Rama nuk kurseu as thumbat me fqinjët e Greqisë. Teksa fliste për rëndësinë e rrënjëve të një populli, Rama tha se kishte frikë se mos dikush e merrte provokim dhe për rrënjë të Shqipërisë së Madhe.

Samiti i Parë i Diasporës ka nisur punimet sot dhe mbyllet të dielën. Në të marrin pjesë rreth 600 shqiptarë të cilët përfaqësojnë diasporën në mbarë botën.

REMOTE_ADDR:[]

18 komente në “Rama në Samitin e Diasporës: Ideja ishte e Lindës (dhe thumbon Greqinë për Shqipërinë e Madhe)”

 1. Raimond vlonjati says:

  Po foli kunder Greqise nuk bije kurre nga pushteti Rama , gjithe shqiptaret pro tij do votojne
  ….se Sala dhe Meta ju j ka dale boja si sherbetore te bindur te Greqise

  1. adi says:

   nje nga premtimet e medha te rilindjes ishte se te gjithe emigrantet ne zgjedhjet e 2017 do votonin nga vendet e tyre, si ne fakt e ka gjithe bota!!!!!
   a e permendi kush kete ne takimin me diasporen????
   askush
   pse??????
   sepse ky vend ka shume shume njerez me intelekt te ulet qe genjehen mashtrohen tallen bile me nje deshire te panjgjashme ne bote, dhe mjafton tju thuash nje genjeshter a nje ender idiote tjeter dhe prape bagetia te beson.
   pastaj ka edhe nga race e ketij me siper qe me shume gjasa do jete i biri i asaj socialistets qe nuk donte as buke as drita as uje mjaft qe Fatosi mos te zihej me Ilirin.

 2. Devolliu says:

  Idene e jep Linda dhe ti angazhon gjithe ambasadoret te gjejne viktima qe te vijne te degjojne ty e mjeranet qe kane ardh nga Greqia te duartrokasin sepse kane marre titullin diaspore?
  Shpenzimet e samitit kush i paguan Linda, Dalina, Rudina , apo Matilda?
  Dhe mos u mbur me te ftuarit se me rezulton qe ca prej tyre jane shoket e fakultetit te Ilir Beqes .
  Ky eshte samiti i perçarjes se shqiptareve qe jane jashte vendit.
  Shkurt Linda ka kopjuar keq, por shume keq Mergaten e Qyqeve.

  1. edlira says:

   Kur e mendon si percarje perse nuk shkove edhe ti atehere? Te gjitha shpenzimet te ftuarit i kane bere vete, nese ty nuk te pelqen te vish ne atdhe atehere eshte pune tjeter. Ti je nga ata qe Edi Rama e tha me ironi: Nuk shkoj se kush merret me komunistet. U ka mbetur sahati tek koha e vjeter Nuk ma merr mendja se ti duhet te jesh me i zgjuar se ata te gjithe apo se edhe ambasadoret qe Rama i beka per vete, sepse as ti e askush nga ne nuka kane eksperienca e njohuri me shume se ata. Po ti nga i pe shoket e Ilir Beqes apo se ashtu te pelqen dhe rezultimin e nxjerr nga te shpikurit nga mendja. Saliu juaj ( duket nga menyra e te shprehurit qe jeni idhull i tij e per te mund te jepni edhe jeten)ishte ai qe u perpoq te ngjallte percarje mes shiptaresh po nuk ja doli dot. Nese nuk do t’u bashkohesh vellezerve e motrave te tu te nje gjaku atehere mos fol per percarje se qenke ti apo ndonje si ty ( gjithnje ne minorance) qe e kerkoni kete percarje vetem sepse ne krye te qeverise eshte nje njeri i zgjdhur me shumice nga shumica e shqiptareve qe jetojne ketu ne atdhe

  2. adeci says:

   Ti koqe me siguri do te jesh ndonje dishepull i Ritkes nga Rakicka.

 3. diaspora says:

  Nje fjalim i shkelqyer…
  Bravo Zoti KM !!!!!!!!!!!!!

 4. dash says:

  Po nga Greqia vendi ku ka lindur demokracia do kete ndonje arvanitas si bashkekombas ne origjine…shpresojme te funksionoje edhe sot demokracia…

  1. Spathiati says:

   Ne samit marin pjese vetem delegatet e diaspores turkoarabe te albanistanit dhe te republikes islamike te kosovostanit.

   1. undefined says:

    Corapekuqi me shkop koqeve hibrideve te poshter hallall Edi Rama i ke bo zap kurvat e Pontit

 5. alb sapun says:

  ka vajt puna keq me kete shalgjatin,nuk bind dot popullin injorant qe ska duar e kembe tia perplase kesaj qeverie te koruptuar dhe do bindi diasporen qe ka ikur per te njejtat arsye ketu e 25 vjete.zgjohuni o njerez organizohuni beni dicka se ne funde diaspora ju pret te gjithve akoma se keni kuptuar se kjo klase politike vetem per xhepat e saj interesohet

 6. EleΥΘeriskeΨi (1) says:

  Edhe kete “ide”nga greket e kopjove o i mjere!!
  Po fjalen Diapora j ua shpjegove si perkthehet dhe nga e ka origjinen patriot Ram-IS ?

 7. Omer Shemtira says:

  Mos caj koke Edvin vazhdo fol se qafpalaret bashkombasit e tu e hane pataten ne kakavije e ne kapshtice ,Ti ,Lindza dhe Zaho jeni ne rregull ,ata qe do kthehen ne kufi ta bejne hallall ty se je patriot ,je me partizanet Ti Edvin ,bravo!!

 8. Lpl. says:

  Mashtrim i gjalle ku ka para diaspora per me investuar ne Shqiperi shumica e ketyre jane qe kane ikur pas 90 tes qe kane pak nostalgji edhe njehere per vendin kurse kush ka lind e rrite atje nuk ka argument qe te ndihmoje Shqiperine ata qe mund te jene jane kaputalist profesjonist qe mendojne per te ardhurat e tyre dhe nuk e njohin keta kenget me qifteli e kabate me klarinete qe qajne per madhin e atdheut se nohin as kete stilin e patriotizmit folkiorik Shqiptare qe kane shkaterruar fhe vazhdojne ta bejne me serjozitetin me te madh akoma .Ska me fyerje se kete e beri Linda hipokrizia ka arritur kulmin deshiron qe ta paraqesi Linden si koke e madhe identik si Enveri Negjmijen dhe ky nuk devijon nga nostalgjia ideologjike e pjerlljes se trurit te Shqiptareve keta jane gjeste te patolerushme per ate pjese qe se do hipokrizine dhe mashtrimin , per kete hipokrizi te Berishes dhe Jozefines ti dhame votat ty se menduam se mesuat nga bemat e Berishes dhe sdo i perseritnit edhe ju.Ju ja kaluat je me i trashe ne politike se Berisha qe ka pjerllur me kohe , gjithadhtu edhe i padurushem dhe i rrezikshem me djallezine e sherrbudallajt qe edhe ata jane te zgjuar por nuk jane te arsyshem dhe te logjikshem kjo e ndan njeruun e urte nga sherrbudallaj.

 9. erion brace i verteti says:

  Mire ben qe e thumbon Greqine, po nxirr njehere nga burgu ata hallexhinjte e ministrit Bushati …

 10. Tëmën o Devolli i mençur je, te lumte says:

  Devolliu u nis per ne Korçe me nje thes me fasule per ta shitur,
  rruges donte te ndizte nje duhan, e meqe frynte ere, i ktheu kurrizin eres e ndezi duhanin dhe vazhdoi rrugen per Korçe.
  Por arriti prape ne fshatin e tij.
  – Tëmën o – tha,
  harroi qe i kishte kthyer kurrizin eres …

 11. Leone-53 says:

  Se ke perfaqsojne keta zotrinj te “diaspores” e di zoti kryemimister sepse ne qe jetojme jashte nuk na perfaqsojne.
  Ata qe ti ke mbledh aty mund te jene sherbetoret e tu per efekte elektorale por ti zotri duhet te mbaje fjalen qe u dhe atyre qe te rrethuan na fushaten tende ketu ne veri te Milanos ne qershor te 2013-tes per zgjedhjet e atij viti kur u premtove qe po te fitojme zgjedhjet (per 2013-ten flas) ne 2017-ten ju do te votoni ketu ku jeni !?…
  Qysh athere zotri mund ti jepje ministrit te jashtem te drejten te krijonte infrastrukturen e nevojshme por qellimisht per ta sabotuar u kujtuat tani vone qe te justifikoheni qe nuk eshte koha e nevojshme per te bere realitet premtimin e dhene ne qershor 2013-es.
  Ose “nxitimthi” mund te futesh ne kodin e ri qe po pergatisni (qellimisht e bene vone) qe ne mund te votojme nga ketej ku jemi por votat tona te vene per llogari te partive qe ju perfaqsoni !…
  Keto nuk i ham ne zotri dhe ti mund te maresh votat e sklleverve te tu ketej por kurre te ne emmigranteve qe sna keni llogaritur kurre ne nje kohe qe jemi aq shume sa do te jemi ne gjendje te jemi ne zoter te vetes tone.
  Vetem ketu ne Itali jemi gati 600000 shifer kjo e mjaftushme per disa deputet (qe sigurisht ti ne Kodin Tend do te na “katandisesh” ne shifra perfaqsish qesharake).
  Sido qe te jete “vendimi” i Tiranes zyrtare ne do te reagojme vet ne kohen e menyren e duhur, sot mjetet demokratike nuk mungojne !…
  Ciao !

 12. Krio says:

  Pordh e madhe gris breket e reja

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *