Abetaret, PDIU: Burracakëri greke ndaj shqiptarëve, shteti të reagojë menjëherë

shpetim-idrizi1PDIU e ka cilësuar si një veprim absurd, burracak dhe të padrejtë, dënimin e dy shoferëve shqiptarë që kishin një ngarkesë me abetare për fëmijët e komunitetit shqiptar në Greqi. Nëpërmjet një deklarate për mediat, PDIU nënvizon se kjo është një përpjekje e drejtuesve të cirkut grek të pafuqishëm për të ndalur përparimine çështjes çame.

Në deklaratë theksohet se ky akt absurd zemërimi ndaj abetareve shqip në mes të Europës, do të turpërojë autorët e tij, kur ai të mësohet anembanë mediave, kancelarive dhe opinionit publik europian.

PDIU i kërkon autoriteteve shqiptare që të veprojnë me qetësi lidhur me këtë çështje port ë kërkojnë reciprocitet në marrëdhëniet me Greqinë.

Deklarata e plotë PDIU:

Mediat greke njoftuan për dënimin absurd, burracak, të padrejtë të dy shoferëve shqiptarë që kishin një ngarkesë me abetare për fëmijët e komunitetit shqiptar në Greqi.

Ky akt burracak ngjan si përpjekje e drejtuesve të cirkut politik në Greqi, që të pafuqishëm për të ndaluar përparimin e çështjes çame, po i hedhin turmave të paditura dy gladiatorë imagjinarë të armikut. Gladiatorët në fakt nuk janë gjë tjetër veçse dy shoferë që kryejnë detyrën normale apolitike të dikujt që është transportues malli dhe kaq.

Ky akt absurd zemërimi ndaj abetareve shqip në mes të Europës, do të turpërojë autorët e tij, kur ai të mësohet anembanë mediave, kancelarive dhe opinionit publik europian. Abetaret, ushqim mendjeje për 6 vjeçarët nuk përbëjnë rrezik për integritetin territorial të Greqisë, edhe kur në to mësohet se shqiptarët kanë jetuar dikur në territore që sot janë të saj.

Shfaqje të tilla kanë qenë të denja për shekullin e 19 dhe të 20-të, kur shteti fqinjë, kisha e tij, kanë luftuar me zjarr dhe hekur ndaj kulturës shqipe, ndaj gjuhës shqipe, por sot duken të egra dhe jashtë kohe.

PDIU i kërkon autoriteteve shqiptare të veprojnë me qetësi, por me reciprocitet ndaj këtyre veprimeve, duke ndaluar çdo propagandë shoviniste në çdo formë që vjen prej një vendi fqinjë.

REMOTE_ADDR:[]

14 komente në “Abetaret, PDIU: Burracakëri greke ndaj shqiptarëve, shteti të reagojë menjëherë”

 1. Ata votuan mosndeshkimin e tyne says:

  turko- qam, qekur tu dhimbs shqipnia?

  1. Qe atehere kur ka filluar te te dhimset ty Greqia more sorrogato 300 kokra e b…q.. b..lepires i peshtire fick dich am knie du wickser (q..ne gjunj ti shkerdhate)

  2. Qe atehere kur ka filluar te te dhimset ty Greqia more sorrogato 300 kokra e b…q.. b..lepires i peshtire fick dich am knie du wickser (q..ne gjunj ti shkerdhate)

   1. Albani says:

    Ik o Idriz mos na bej me per te vjelle,ti nuk ke asnje lidhje me ceshtjen Came dhe nuk te takon dhe as nuk te shkon ty roli i patriotit,e vetmja gje qe di te besh ti me Aqifet e tu eshte te shesesh ndonje kile heroine dhe te marresh ndonje koncesion
    Hajde dhe fiku ne bythe tani.

 2. AC|DC says:

  Aman vetem camet mos te nxehen se me briskun qe kane ……

 3. Kola says:

  Kjo hale partie duhet te nxirret jashte ligjit, sepse ka shume mundesi ta katandise vendin me keq se Gjermanine e pas luftes se dyte. Bota ka rregulla e norma dhe te cmendurit e rrezikshem i mban te izoluar. Ne i kemi futur ne parlament. Per ceshtjen came ka gjykate nderkombetare dhe me vendimet e saj duhet pershtatur, sado qe te mos na pelqejne.

 4. says:

  Greqia gjithmonë na e ka futur.

 5. Na futi ne loje! says:

  A ka shpetim ne driza?????

 6. Na futi ne loje! says:

  A ka shpetim ne driza?????!

 7. Frank says:

  Pse i shan greket o camut i piste kelyshi i erdoganit.Ku ka vend ne bote te lejoje te besh propagande me harten e nje shteti tjeter evropian dhe ne nato me ishuj grek dhe toke greke qe qenka gjoja e islamikeve turq qe hiqen dhe cam.A mund te na shpjegoje ky qen turk se kur e ka pasur token greke shqiperia??dhe pse e quan token e pushtuar nga turqit dikur si te tija??Epiri nuk ka qenur kurre toke shqiptare dhe republika e arabananias u formua me gjysmen e epirit brenda saj.Kujton ky qelbesire hajdut doganash se nuk e njohim se kush eshte na hiqet dhe patriot me mall te tjeter kujt.Greqise i hane loqen te gjithe qe llapin.Po doni te shikoni se kush jeni shkoni nje dite neper pikat e kufirit me greqine te shikoni si luten sikur jane siriane turkoshqiptaret te kalojne ne token e premtuar hellene dhe shumica kalojne pa problem,ata qe nuk do kalojne kurre jane ky qelbesire dhe te gjithe kelyshet e erdoqenit qe e kane kthyer shqiperine ne koloni turkoarabe me britma arabe 5 here ne dite.ate lloj qyteterimi donit ate keni.ate meritoni.larga nga greqia mbetje turke.Hapni lufte a keni koqe ??Thirni erdoqenin te ja u bejme kurvat te gjitheve bashke nga ballkani turq te dhier antishqiptare.

  1. besgangsta says:

   ti frank qenke idiot komplet…….
   Obama me te vertete e tha qe greqia eshte djepi ku lindi demokracia por kjo eshte me thenie se me vepra jane me keq se fashistet….me kto veprime eshte turp i madh.greqia ishte mbetet dhe do tjete Turpi i europes dhe BE-se.

 8. Qifi says:

  Me mire grek me mire serb se sa çam i pa bese. Po te kishte shtet ti dhe deputetet e pdiu duhet te ishit ne burg te pakten 100 vjet.

 9. Kudreti says:

  Ky rrugaci Shpetim Idrizi le te vazhdoje te lehe, por mjere kush genjen veten dhe i shkon pas. Ata te dy qe zune qeline per hater te kesaj qelbesire. mire tu behet. Shpetim Idrizi ka borxh te paguaj e t’i nxjerre nga burgu, se ata kane familje dhe femije. Ne te kunderten, ketij qeni i duhet shkerdhyer c’i mban pragu.

 10. Pellazg says:

  Frank,inteligjenca jote paska ngelur ne klase!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *