FOTOT/ Kush mungoi, disa pikëpyetje dhe çfarë nuk u pa nga Samiti i Diasporës

Dje në mbrëmje në Tiranë u mblodh Samiti i Diasporës.

Kryeministri Edi Rama ka postuar disa foto nga ky takim, që vazhdon deri të dielën.

Ajo që binte në sy, ishte fakti që nga Kosova në Samit nuk ka marrë pjesë kryeministri Isa Mustafa, por presidenti Hashim Thaçi.

Është evidente në fakt, se Rama ka marrëdhënie shumë më të forta me Thaçin dhe e fton atë për çdo eveniment në Tiranë, ndërkohë që Mustafa shfaqet shumë rrallë krah kryeministrit të Shqipërisë.

Ndërkohë, në këtë Samit ka refuzuar të marrë pjesë Lulzim Basha dhe Bujar Nishani, edhe pse Rama iu kishte dërguar ftesë.

Basha tha se nuk merrte pjesë në shfaqjet e kryeministrit.

Pavarësisht idesë së mirë, Samiti i Diasporës ngre disa pikëpyetje.

“Samit për diasporën!

Vota emigrantëve në Shqipëri,- ncuk. Përfaqësues të diasporës në Kuvend në Atdhe,- ncuk. Lehtësi që të vijnë për të investuar në Mëmëdhe,- ncuk. #suksenëjetë samitit të diasporës”, shkruan me ironi gazetari Lutfi Dervishi.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/samiti-8-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/samiti-8.jpg","attachment_id":"584613"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/samiti-8-1-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/samiti-8-1.jpg","attachment_id":"584614"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/samiti-9-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/samiti-9.jpg","attachment_id":"584615"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/samiti-7-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/samiti-7.jpg","attachment_id":"584612"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/samiti-6-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/samiti-6.jpg","attachment_id":"584611"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/samiti-5-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/samiti-5.jpg","attachment_id":"584610"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/samiti-4-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/samiti-4.jpg","attachment_id":"584609"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/samiti-3-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/samiti-3.jpg","attachment_id":"584608"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/samiti-2-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/samiti-2.jpg","attachment_id":"584607"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/samiti-12-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/samiti-12.jpg","attachment_id":"584606"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/samiti-1-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/samiti-1.jpg","attachment_id":"584603"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/samiti-10-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/samiti-10.jpg","attachment_id":"584604"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/samiti-11-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/samiti-11.jpg","attachment_id":"584605"}]

14 komente në “FOTOT/ Kush mungoi, disa pikëpyetje dhe çfarë nuk u pa nga Samiti i Diasporës”

 1. koksi boksi toxi loxi zbokthi says:

  sa komb trap qe jan shqiptart!
  ca lejn lesht e bythes,shesin shtpi e katandi,gru e fmi,vec me ik jaht shtetit e mos me e kthy me koken pas. ca vijn prej jasht se “na morri malli per atdhe e memedhe..!”
  dhe festojn te hutuar si debilat qe pasi dalin nga spitali ku jan kuru keqesisht per trut e kokes,nuk dijn se cfar te bejn jasht se ne spital te pakten kishin buk dhe krevat te sigurt. cfar pamjesh qe te kujtojn Kohen e kuqe! pamje biblike mo.
  shikoni sesi mbi kte turm te pakuptimt,del relieve I kokes se gjatoshit,krenaris genetike te etnis son ,duke buzqesh nenze si Dull Komunizmi dikur n mes “gju m,e gju me popullin”!

  1. Kujtim says:

   Kjo qe beri Rama eshte e mire po mosmarja pjes e presidentit dhe Luluse qe vetem lehin si Llapaqen qe jane, jan kunder cdo gjeje te mir qe ben shqiperia. Nuk ke ci do keta plera qe presin vetem dit te keqia per shqiperin qe te bere si llapaqen. LEGENA NDJELLIN VETEM TE KEQIA

  2. Kujtim says:

   Kjo qe beri Rama eshte e mire po mosmarja pjes e presidentit dhe Luluse qe vetem lehin si Llapaqen qe jane, jan kunder cdo gjeje te mir qe ben shqiperia. Nuk ke ci do keta plera qe presin vetem dit te keqia per shqiperin qe te bere si llapaqen. LEGENA NDJELLIN VETEM TE KEQIA,,,,,,,,,,,,,…

 2. Petro says:

  Fasade si gjithmone.S’di te bej tjeter kryeministri yne.I takon asaj origjine qe vesh fustan me lule te bukura apo kostum modern me kollare lule sheboje por breket i zverdhen nga shur…..

  1. the Punisher says:

   Me fustan me lule dhe i beri gerrket te flasin me vehte. Imagjino po te vishte qillota dhe cizme si xhaxhi, do i bente te dhisnin ne breke sic jane dhjere historikisht.

   1. tomi says:

    hahahaha cfare i beri greke ve me? sa humor paske? po me 3000 ushtare i erdhi hakut grekeve? Te rrofte deliri se bletet ta paskan lene kosheren me kohe.

 3. Albani says:

  Keta ja kane bere naften diaspores,por dhe diaspora ne prag do tu dhjese ketyre.
  Femijet Shqipetare ne pamundesi qe te rikthehen ne nje shtet bordello ku asnje nuk i do,po pajisen me pasaporta Greke,Italjane ,etj.
  Normalisht njeqind here me mire Italjan dhe Grek me barkun e mbushur se sa Shqipetar barkthare,kush do ta sillte femijen apo ti bente propagande per atdheun e dashur kur aty nuk te japin as mundesine te fitosh nje kacidhe me djersen e ballit,kur pushteti mafioz nuk do tja dije per popullin e thjeshte fukara.
  Kush Shqipetar do te luftoje per Shqiperine kur komandantet e tyre udheheqes do te jene te paret qe do ta braktisin?
  Kush Shqipetar do te luftoje per ate truall dhe ate pasuri qe ne Fund te fundit nuk eshte aspak e tyre por e dhjete apo 100 personave.
  Kush eshte ai qe do te vritet,qofte dhe me Grekun per interesat dhe pronat e Aqifit,Idrizit,Metes,Bashes,Berishes,kokdhimit,apo mister 20 perqindeshit?
  DIASPORES TI RROJE;
  GREQIA
  ITALIA
  GJERMANIA
  AMERIKA
  KANADAJA
  ANGLIA
  TURQIA.etj,sa per atdheun po them fjalen e fundit’;kur nuk e rruan ti per ne,mos prit qe ta qethim ne per ty.

 4. blendi ...ziu says:

  Lutfi Dervishi …- NCUK |||

 5. stefan says:

  Po ben historine.
  Hallall qumeshtin e nenes o Edi !

 6. Aleko says:

  Po te pakten dicka do filloje se deri tani sdihet asgje per gjysmen e shqipetareve qe lane vendin pas 90 tes.Eshte gjysma e vendit nuk I thone shaka.Si mund te qendrohet indifferent sic na sygjeron petro.Eh sa petro ka tek ne xhanem, po te hidhet hapi I pare te pakten , te bejhet rregjistrimi I ketyre njerzeve dhe te krijohen ca lehtesira qe te investojne ata qe munden… ska asgje te keqe kejo.edjhe psemuri I madhe I mosbesimit midis shqipetareve baltos edhe ndonje dicka te mire qe shfaqet…

 7. redo says:

  Ky nuk rresht se ” show off” po kesaj eadhe ja ka fajin Linda…ajo e ” shpiku” samitin…packa se cirren shume inrelektuale te emigracionit ne pacauret tuaja ( gazetat) per nje mbledhje te emigranreve….por jo samit ama..atece shoiku Linda..
  ” LINDA AJO QE SHPIKU SAMITIN”

 8. kOCI SELFO says:

  JANE BYROJA POLITIKE E RE. EDHE NE FOTO DUKEN SI RAMIZ ALIJA E ADIL CARCANI

 9. Pro reformes says:

  Edhe kur bene ndonje gje, perpiqen si e si te gjejne ndonje gje per t’ia ulur vleren por harrojne se kush i ka zgjedhur keta. Cdo popull meriton qeverin qe ka.

 10. Emigranti SHBA. says:

  Lutfi Dervishi, sadopake vlerepozitive te kte ky samit, ai pereri eshte je pluse i madh per kryeministrin Rama qe pjesemaresit,jo vetem qe ju pergjigjen fteses, po re me shpenzimet e tyre , u solidarizuan me kete takim, i dhane kredite pozitive krueministrit Rama, Cfaqen mendime dhe dhane opinjone e tyre per nje bashkepunim e bashkeveprim, ne interes te gjithekujete, prandaje le te jemi me objektive, large urejtjes dhe pesimizmit. Edhe ne qe jetojme jashte atdheut, ky samite, na bene ta duame me shume vendin tone, pamvaresishte veshtiresive, shikojme progrese, prandaje ne pamundesi ekonomike per te investuare, te vime familjarishte per te pushuare disa dite apo jave. parate te mose i leme ne per bote, pore ne vendin tone.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *