REPLIKAT/ “Dua të kthehem në Shqipëri por më thonë është varr”. Ja si përgjigjet Rama

ramaNë Samitin e Diasporës, kryeministri Edi Rama ka shkëmbyer edhe disa pyetje dhe përgjigje me të pranishmit.

Pyetja: Zoti kryeministër dua të kthehem në Shqipëri, por 90% e të rinjve shqiptarë më këshillojnë të kundërtën, je idealiste dhe Shqipëria është varr për idealistët. Më jepni argumente për të kundërtën.

Përgjigja e Ramës:

Nëse do më gjesh në ndonjë vend që shumica nuk i thotë një idealisti e ke kot këtë muhabet, atëherë hajde dhe të gjykojmë Shqipërinë.

Kush vendos për të ikur apo për t’u kthyer e bën vetë dhe s’ka nevojë të marri këshilla majtas apo djathtas ndërkohë që e vërteta është që ka njerëz që ikin por edhe që vijnë, ata që ikin zënë më shumë vend në lajm e debat, ata që vijnë s’përbëjnë lajm.

Statistikë nga një studim i Universiteti i Harvardit se në vitet 2011-2014 forca e punës për shkak të njerëzve që janë kthyer nga Greqia për të punuar në Shqipëri është rritur me 7.9 %.

Cili nga vendet e reja të BE nuk ka përfituar nga mundësia e lëvizjes së lirë të njerëzve të vet? 6 milionë polakë kanë ikur nga Polonia për të punuar në tregun e përbashkët të BE. Ka humbur Polonia?

Rama ka sjellë edhe një shembull:

Më erdhi para ca kohësh një djalë në një lokal e më tha “bëjmë një selfie”, mirë i thashe, “por na gjej një punë o burr” më tha.

I thashë ca shkolle ke mbaruar? “Po jurist si gjithë shqiptarët”.

REMOTE_ADDR:[]

23 komente në “REPLIKAT/ “Dua të kthehem në Shqipëri por më thonë është varr”. Ja si përgjigjet Rama”

 1. Dashnori nga Peqini says:

  hahaha, dmth kjo e diaspores se sukseseshme kerkon pune ne Shqiperi. 😀

 2. linda qe shpiku samitin says:

  Ku ushte kjo? Ne samitin qe ” shoiku” Linda?! Lol

 3. Albani says:

  PO perse more burre na Zen me goje studimin e Hrvardit kur ne jemi ketu dhe po e shikojme me syte tane,dhe tek e fundit perse nuk e ben vete shteti nje studim.
  Leri pordhet Rama dhe mos zer me goje Harvardin per te na mbushur mendjen se nuk i hame ato dengla.
  Zure me goje 6 milione Polake qe kane lene Polonine,por nuk zure ne goje ata qe kthehen.
  FORCA E PUNES ESHTE RRITUR ZOTI RAMA NGA TE KTHYERIT E PAPUNE TE GREQISE,POR JO VENDET E PUNES NE SHQIPERI.
  ESHTE RRITUR PAPUNESIA DOJE TE THOJE.
  TE GJITHE JEMI DESHMITARE TE PERKEQESIMIT TE TREGUT DHE SITUATES EKONOMIKE NGA 2010-ta E KETEJ,ESHIKOJME CDO FUND VITI KU SHITESVE ME PAKICE DHE TREGETAREVE VETEM QE U ULET XHIROJA E MALLRAVE,KU NE CDO TAVOLINE SHQIPETARI KA PERHERE DHE ME PAK USHQIM.

  1. albaniafirst says:

   Albani, ne asnje vend ne bote K.Ministri nuk te gjen pune. Jane individet qe kerkojne dhe krijojne vende pune. E keqja eshte se te gjithe te rinjte ne Shqiperi kane futur ne xhep nje diplome nga nje i ashtuquajtur Universitet i tipit “Kristal” dhe duan pune zyre. Te rinjte tane, me mire punojne pune te rendomta ne Greqi e Itali se sa ne Shqiperi.

   1. sit back and relaks says:

    Ath zoteri mund te na e shpjegosh perse politkanet premtojne shtimin e vendeve te punes apo uljen e papunesise sa here ka zgjedhje? Nqs KM dhe qeveria nuk te krijoka vende pune perse rri pozita duke u mburrur se ka hapur apo krijuar kaq e aq vende pune? Shikoje edhe iher se mos e ke gabim konkluzionin.

    1. keli says:

     KE SHUME TE DREJTE, e vertete qe km, nuk te gjen pune, por politikat e qeverise duhet te krijojne vende pune e jo te mbjellin palma????????????

 4. Petro says:

  Mjere ne qe kemi nje kryeminister te mjere.Te mjere se po perserit, ashtu si Berisha tipet e qeverive Lenka-Simoni-Hekurani-Pali e kompani.Te na jap vetem nje te dhene .Sa vete me arsim te plote perendimor, madje dhe me mesatare te larte ka pushuar nga puna dhe sa te tjere po te tille s i ka pranuar e jane detyruar te kthehen nga erdhen.Keto jane bla bla te turpshme te tij dhe koston e mban qytetari i thjeshte qe kudo ose gjen porta mbyllur ose gjen paaftesi dhe zvarritje me vite.

 5. kizi says:

  ktheu se me kete kr. qe ri gjithe diten ne fb do kalosh sh. mire

 6. Bushi says:

  Ai qe ka bere pyetjen se shqiperia eshte “varr”,eshte idiot.Shqiperia nuk eshte varr.Ajo eshte nje vend i bukur ku punojn e jetojne mbi tre miljon shqipetare.Eshte nje vende qe e kane zili bota.Ka nje natyre te bukur,nje bregdet fantastik,me pasuri natyrore (nentoksore dhe mbitoksore),ku firmat e huaja po pasurohen.Shqiperia po ndryshon.Kush nuk ka sy ta shikoi dhe nuk i pelqen le te iki, te bredh neper bote.Shqiperia eshte vendi ku na ka rene koka,jemi rritur dhe edukuar ketu,dhe eshte lajthitje ta quash shqiperine “varr”.Jo nuk shkon kjo shprehje ogurzeze per vendin ton.

  1. Ledjo says:

   Gabim qe eshte shprehur keshtu’varr’, por ne Shqiptaret e Diaspores kemi hequr aq shume sa qe nuk eshte mire ti merrni fjalet tona shabllon…….. Rama nuk mund te gjej pune por mundet qe te krijoj kushte qe specjaliste te fushave te ndryshme, te mire shkolluar ne Perendim, ti ingranoj jo si per shperblim, por si permiresim dhe avancim per vendin. Ne qofte se dikush mendon se mund te japi le ta provoj , nese jo, te vazhdoj jeten atje ku eshte.

   1. Petro says:

    O ledjooooooo Po ne na jane kthyer femijte nga Europa me diploma me yll(110/110 lode)E di c do me thene? Dhe ky fylli i gjate me qeverine e tij komuniste, si dhe ajo tjetra qe shkoi na i pushuan nga puna.I ke kembet ketu ti apo ku jeton?Ata punesojne vetem kurvat dhe kurvaret, koketrashe me diploma te blera dhe fisin dhe farefisin e tyre.Kjo e ka vdekur administraten si ne vitet 80 te shekullit te kaluar me qeverine e Lenkes, Simonit, Themijes, Palit, Rites, Pilos,Hekuranit e soj e sorollop.

  2. Cekja says:

   Teta edukatore …..dua te shkoj ne Shqiperi

  3. Perrallat e Edit says:

   Lexoje edhe njehere ate qe ka thene vajza, “Shqiperia eshte varr per IDEALISTET”. Ti fole per bukurira natyrore qe nuk jane ndonje vecanti dhe aq e madhe pasi vende te bukura dhe shume here me te zhvilluara ka bota me bollek. Fole edhe per firma te huaja qe po pasurohen, qe s’me duket dicka edhe aq idealiste por krejtesisht e kunderta. Sidomos ne nje vend ku kapitalizmi eshte i shfrenuar per shkak te mungeses ose moszbatimit te ligjeve mbrojetese te punetoreve. Shqiperia eshte parajse vetem per ata qe jane bere pale me kete lloj sipermarrjeje kriminale dhe shfrytezuese qe eshte shnderruar vendi, por per njerez idealist nuk ka se si te jete parajse, perkundrazi eshte pikerisht varri ku idealistet shkojne ose qendrojne per te vdekur dalengadale. Pak a shume eshte nje version i rikonfiguruar i diktatures Enveriane duke ndjekur modelin kinez. Ne Shqiperi mbijetojne vetem kafshet, jo humanet, per arsyen e thjeshte sepse eshte nje kopesht zoologjik dhe jo nje shtet me qenie njerezore. Njerezit iken sa paten shansin.

  4. Petro says:

   Ti nuk je Bush po karabush. Do jesh ndonje qe e dredh per nje pune shteti te rehatshme, papune ose ndonje koke trashe biznesmen , horr dhe hajdut.per ty nuk eshte varr. Ji lumtur, ke premisa qe femjet te te behen grogaxhi e bixhosc.Bravo.

 7. Krio says:

  Kur e thith ky. Sa her ne jav dhe ca ditesh. Qe ta dim te pakten mos t ja marrim per ters

 8. rame boleshi says:

  Rames i ka rastisur nje popull qe nuk e kupton sado qe atij iu cor zeri duke ia shpjeguar. Eh more pis milet, njehere ju pikoi njeri nga qielli dhe ju nuk ia dini vleren. Nuk behet ai vend. Ik edhe ti o Rame se e ka marre lumi, ik drejto ndonje popull tjeter qe ka nevoje per ty. Po ku te shkoje?? Edhe amerikaneve ia u tha troc te mos e votojne Trumpin por as ata nuk e degjuan! O ky nuk eshte per ne Toke, ky do cuar ne Mars.

 9. Shën Novruzi says:

  Per “Bushi”: Uuurrroooaaaah…..Eshte varr per nga politika dhe drejtimi i ekonomise or tunxh,….

 10. corape kuqi says:

  Rama bojaxhi dhe ka gjet pune ne shqiperi jo ti jurist.
  Rama qe sja thote as per ligje as per ekonomi, as per politike po e kemi krietar, shakaxhi. Qar te dush e kemi. Kthehu ktu plako se noi inxhinier a doktorr e bo.
  Se kryeminister derisa e ben ky palla ska njeri mos ta boj. Dhe ver llapa e bo. Se lan pas nej te dy rrugve ne qender.

 11. Bomba says:

  Ky eshte nje genjeshtar dhe mashtrues,si nuk ka turp qe permend Harvardin se gjoja na paska bere nje sondazh per shqiptaret qe kthehen nga Greqia ne shqiperi?????????????????????????????????? zot na ruaj nga ky debil mashtrues,nje inorant dhe idiot qe po evuan 90% i popullates te shqiperise se ai 10% qe quhet Ortodoks po jetojne shum mire se jane bere Doganjere,ministra e Z/ ministra nga cdo ministry ,port,etj.Po ku e gjetet kete idiot o Sperma Enveriste?kete mashtrues qe jeton me genjeshtra gjate gjith jetes se tij.Kryeministri me i paafte qe ka pasur shqiperia ndonjehere gjate 104 viteve te shtetit te saj.

 12. sit back and relaks says:

  Lerini mos i merrni me qafe ata qe kane nje jete qe punojne e shkollohen jashte. ne shqiperi te iken zari per nje hall idiot qe mund te te lidhi me administraten e jo me te besh hajer duke hapur biznes apo te punesohesh ne administrate a ku di une. cdo drejtor qe ka nje firme punesimi ne dore do zarfin ne dore dhe kete e di i madh e i vogel keshtu qe mos na hapni barkun. vetem firmat dhe kompanite afer pushtetit marrin thelen e luanit neper tendera, te tjeret marrin therrime si nenkontraktore etj etj etj. Pa borxhet dhe ndihmat apo huate nga bankat e huaja shteti jone krenar dhe patriot do ishte katandisur ne nje big mejhane varfanjakesh dhe pijanecesh me keq se sa eshte tani. Kush iku dhe krijoji nje jete ne perendim mund te kthehet ne shqiperi si vizitor apo per te kaluar pleqerine po per te behere hajer njehere per njehere as qe behet fjale. Thuajani njerezve gjerat troc dhe sic jane, mos ju harxhoni kot kohe dhe para.

 13. sapa says:

  Ai qe e ka bere pyetjen pa dyshim qe nuk vjen ne shqiperi se te vish ne shqiperi ske nevoje ta pyesesh Ramen.Kurse fjala varr nuk shkon per arsyen se tek varri nuk te ngacmon njeri kurse te jetosh ne shqiperi e dine me mire ata qe e perjetojne ate.Cfare duhet me teper se te humbasesh pronen,te perballesh me gjykatesit,prokuroret,pushtetaret,mjeket,mallrat e fallsifikuara,karburantin e qelbur,prishjen e paisjeve elektrike prej korentit albanez,etj etj etj etj qe nuk numerohen ne jeten e “lumtur ne shqiperi”.Jo me kot ikin njerezit karavane ku te mundin vetem te jetojne jashte se e dine si eshte te jetosh aty.Prandaj edhe Greqia konsiderohet si “parajse “per shqiptaret e jo me te jetosh diku tjeter ne perendim.Prandaj nuk jam dakort me fjalen varr.Persa i perket berjes se shtetit aty jane pse nuk e bejne?SA shekuj duhet te prese ky popull qe te behet shteti?Nuk i le Saliu?Ta arrestojne neqoftese ai nuk e do kete proces zhvillimi per popullin e tij.Jo nuk eshte Saliu por jane te gjithe qe jane te perlyer dhe nuk kane te drjeten morale te denojne njeri tjerin.Prandaj edhe perendimi kerkon te ndihmoje kete popull te pandreqshem dhe e ka te pamundur.

 14. edmond says:

  Statistikat e Rames .mund dhe te kene qelluar si qorri ne shenje persa i perket atyre qe u kthyen nga grecia…por le te bejme dhe nje llogaritje te thjeshte fare….ishin shume ata qe u kthyen kur grecia ra ne krize (dhe vazhdon te jete) me mendimin se te pakten ne vendin e tyre sikur kishte nje shprese (atehere) por aq sa u kthyen u detyruan te iknin perseri sapo grecia ua mundesoi te ribenin letrat ( kundrejt nje shume monetare prej 450euro per person…kto pa llogarit leket per avokat) per te mos thene te gjithe te gjithe por me te shumtit po kte e di i sigurt se jetoj ketu dhe e shoh perdite ,pa llogarit dhe ca mijera te tjere qe iu versulen vendeve te tjera europiane ..pra dhe pse ne krize preferuan grecine ,se fjala krize eshte per europen se ne jena te mbaruar….pra u vra shpresa e mijera njerzve,dhe sbesoj se ata u kthyen qe rama apo berisha ti fuste ne pune por ata jane te detyruar te pakten te krijojne klimen dhe lehtesirat e nevojshme por pune….gje qe spo ndodh….vertet qe me ikjen nuk zgjidhet gje se duhet te qendrosh e te perballesh situatat se Shqiperine nuk e bejne te tjeret jemi ne qe duhet ta bejme dhe mua me vjen turp qe jam larguar dhe per mua merite ka ai qe qendron por per secilin zgjedhja eshte personale…me fal qe ika por jam atje Shqiperi…

 15. muza says:

  Z Rama si km duhet te na sqaroj pak pse eshte rritur papunesia ne vend? Pse akoma na ikin dritat, pse uji eshte me orar, pse rruget jane akoma si ne kandahar? Dhe pse taksat mbi sherbime jane rritur dhe vilen. Brockullat me patriotizem e nacionalizem nuk na hyjne ne pune. Nje drejtoreshe e zyres se punes ne qytetin e lungodrames tha se ishin hapur 3000 vende pune. Gezim I madh po ku keshtu pyeti dikush? Fason dhe call center. .. Se harrove dhe mijera te tjera me shirje, korrje dhe paketim hashashi. Mire qe s’ka idealista ne mase se vertete do t’ju dukej jeta si ne rrethin e nente te ferrit. Sa te kemi z rame km, qe ia kalon dhe dr mortjes nga deliri, ne do t’ ia kalojme dhe murgjve tibetian, si me te lumturit ne bote…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *