Shqipëria ka 810 xhami, 10 janë jashtë kontrollit

xhamiPrej 850 xhamivë të ndërtuara në vendin tonë, gati 10 prej tyre nuk janë vendosur ende nën juridiksionin e Komunitetit Mysliman.

Përveç xhamisë në Unazë të Re, problematikë shikohen nga komuniteti edhe xhamitë në Zall Herr, xhamia në një fshat të Librazhdit, në Leshnicë të Pogradecit, në Rrashbull të Durrësit, një xhami në zonën e Shkodrës dhe xhamia e Cërrikut.

Për këtë të fundit burimet pohojnë se komuniteti mysliman po negocion prej muajsh për ta vendosur nën kontroll, ndërkohë që pak muaj më parë vendosi nën juridiksion edhe xhamine e Mëzezit, që më herët ishte në listen e xhamive problematike, përsa kohë ish imami i saj Bujar Hysa u arrestua për çështje terrorizmi, raporton TCH.

Komuniteti mysliman nuk ka folur ende për xhamitë që janë jashtë kontrollit ose thënë ndryshe xhamitë tek të cilat imamët janë të vetëshpallur. E vetmja deklaratë zyrtare për këtë çështje ishte një vit më parë nga kreu i Komitetit të Kulteve në ate kohë, Ilir Dizdari. Pas një raporti të shërbimit informativ që përmendte se në vendin tonë janë jashtë kontrollit 80 xhami, Dizdari bëri këtë deklaratë një vit më parë:

“Thanë mbi 80 xhami, mbi çfarë bazash e kriteresh u referohen, e kanë fjalën që jane objekte pa leje, se ne deri tani kemi 200 xhami që janë të mbyllura ashtu siç ka edhe objekte të kulteve të tjera”, ka thënë më 16 dhjetor të 2015, Ilir Dizdari.

Edhe sot pas një viti nga kjo deklaratë, si Komuniteti Mysliman ashtu edhe institucionet shtetërore nuk japin të dhëna zyrtare se çfarë është bërë me këto xhami, që janë raportuar si të pakontrolluara.

Ajo që dihet është se disa frekuentues të xhamive të lartpërmendura janë nën lupën e Shërbimit Informativ dhe antiterrorit për shkak të prirjejeve të tyre radikaliste dhe aq më tepër të lidhjeve të tyre familjare dhe shoqërore me shtetas shqiptarë që luftojnë në Siri.

REMOTE_ADDR:[]

11 komente në “Shqipëria ka 810 xhami, 10 janë jashtë kontrollit”

 1. ''....askush nuk urrehet me shume,se ai qe thote perhere te verteten[Plato]. says:

  BEQIRAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA MUSLIMS,jeni plehra arabe nuk u lidh asgje me SHQIPTARIZMIN….

  1. tfgs1 analfabeti bithekir harixhi prej Anadolli says:

   Ca i lidh turqit ortodokse me helenet pagane?!

 2. mirel says:

  Xhamite nuk shtohen vete o konstantuesi i Temes. Behu gazetar.
  Kush i financon dhe kush i lejon xhamite te ngrihen.
  Shikoni se mos ju del ndonje autor pikturash qe hedh firmat per xhami art.
  Kriminelet e ketij populli nuk hezitojne ta shkaterrojne ne gjeneze thelbin e ekzistences se shqiptareve, shqiptarizmin, vetem per te zgjeruar sa me shume llogarite e veta bankare.
  Hapini syte dhe behuni gati per votime o popull.
  Shkoni bindshem te kutia e votimit dhe i thoni “Po” xhamive, koncesioneve, plerave, dhe Nanos si kryetarit te plerave

 3. zef says:

  Tritolin dhe ne ere te gjitha nga e para deri tek e fundit.
  Fe e erresires, e injorances dhe e dhunes.

 4. AC/DC says:

  Vetem 810?????? Shume pak per nje vend qe duhet dhe do qe te jete perkrah Turqise,A.Saudite ,Pakistanit,

 5. labi says:

  oh e mjera shqiperi.

 6. alb sapun says:

  800 xhami te ndertuara pas viteve 90 prandaj shqiperia ka deshtuar, por perendimi nje sy qor nuk e ben dot se do vije koha qe sdo e qase per asnje gje kete shtet koti muzliman

 7. Shpellari says:

  Per te ndertu xhami apo kishe duhet licenca e shtetit, licenca kushton pare, si bakshish, nji pjese te pareve i merr ai qe nenshkruan licencen, kurse pjesen ma te madhe i marrin bashkite mafioze islame, ato kristiane dhe politikanet kurrupt, andaj s´eshte cudi qe industria ndertimore e xhamive dhe kishave po lulzon, si ne Kosove ashtu edhe ne Shqipri e Maqedini, sepse beduinet e Emirateve dhe magjupt Saud kan pare boll, s´duhet harrua qe ndermjetsuesit keyesor jane Recep Tajip Erdogani dhe Janullaqes, keta kan gisht ne keto pazarlleqe te pista, duhet dikush t´i bije fort tavolines me grusht dhe t´u thote boll mo!

 8. stambolliu says:

  Edhe ne Athine do te hapin Xhamija te bukra e madheshtore qe edhe atje te ushtrohet Islami si dikur 500 vjet lur Athina ishte nje fshat mysliman me Xhamija e varreza myslimanesh ne ate kohe kur 80 perqind e grekeve ishin mysliman te devotshem nga Cameria deri ne Krete

  1. . says:

   Ah ore Mjeran Kar-agjoz….krahason 800 xhamit + 350 Teqet e Albanistanit 28 mije Km2, me “dikur do te ndertohet 1 Xhami ne Ahine”.

 9. Xhafer says:

  O idiot kuj I duhet islami en token e gjergj kastriotit ik en stamboll o klysh kurve pse nuk hapin shkolla e fabrika por xhamija vu pshurrsha en to

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *