Frika historike e injorancës greke ndaj gjuhës shqipe, një roman me horror

ngjelaNga Spartak Ngjela

Para disa ditësh u arrestuan dhe u dënuan në Greqi dy shoferë shqiptarë pse kishin në makinat e tyre libra të shkruar në gjuhën shqipe. Por kjo nuk është një rastësi dhe as një lapsus policor: kjo është pjesë e pandarë e një historie antishqiptare, e injorancës anadollake greke, që ka njëqind e pesëdhjetë vjet që vijon. Kjo injorancë greke, dihet tani si e provuar se, për shkrimin e gjuhës shqipe, ka vrarë patriotë të mëdhenj shqiptarë gjatë pushtimit osman, në bashkëpunim edhe me pushtuesin osman, sepse edhe ky gjithashtu, ka qenë një armik shekullor i ethshëm i gjuhës shqipe.

l.
E gjithë histeria greke në 150 vjetet e racizmit grek antishqiptar ka qenë frikë dhe kompleks i psikikës së trembur greke nga zbulesa e historisë që po vinte. Historia e Greqisë moderne, është krijimi mitologjik i mbretit grek me dinasti bavareze, dhe, e gjitha, me tendence ahistorike antishqiptare, që shkon deri në racizëm.
I gjithë miti është një e pavërtetë për të pajisur me certifikatë historike helene të ardhurit grekë nga grekët e Anadollit.
Mbreti gjerman i Greqisë e dinte mirë se historia e kesaj treve, nga rrethet e Athinës e deri lart në kufirin malazez e serb, ka qenë një histori shqiptarësh. Por, fati i keq i shqiptarëve që ishin ende nën sundimin osman, dha shtratin e mitit bavarez antishqiptar. Ky mit filloi të zbehej, sidomos pas rënies së Perandorisë Osmane dhe krijimit të Shqiperisë. Por, pikërisht në këtë kohë, trysnia greke antishqiptare kaloi në racizëm të hapur.
Tërbimi i luftës antishqiptare, i drejtuar nga kisha greke, u vërsul i gjithi kundër gjuhës shqipe. Dhe kjo vazhdon edhe sot. Ky është një turp i madh historik, të cilit po i vjen fundi.
E gjithë propaganda aktuale greke për “të drejtat e minoritetit grek në Shqiperi”, nuk ka lidhje me minoritetin prej 50 000 grekësh të ardhur nga Anadolli në Shqiperi, në fund të shekullit të XIX-të, por, vetëm e vetëm, që të mos ketë kurrë një pretendim për gjuhën shqipe në Greqi.
Kjo në fakt është arsyeja e moslejimit të librave shqip në Greqi, dhe burgosja e dy shoferëve shqiptarë para disa ditësh.

ll.
Gjithsesi, fakti më i rëndë në këtë histori greke antishqiptare është genocidi anti-çam kundet shqiptarëve në Çamërinë e vitit 1946: vrasja e rrerh 6000 shqiptarëve dhe dëbimi nga trojet e tyre i 28 000 shqiptareve, banues të lashtë autoktonë në Çamërinë epirote shqiptare, në një territor prej 18 000 km2.
Edhe ky krim ka qenë një fshehje e madhe, por tani i ka ardhur fundi. Ky genocid makabër, i njohur botërisht tani, do të marrë lartësimin e tij të përditshëm për dëmin kriminal antinjerëzor dhe ekonomik që shteti grek i ka shkaktuar shqiptarëve dhe shtetit shqiptar.
Demi civil, i shkaktuar kundër shqiptarëve në Çamëri, sipas një përllogaritjeje për të vrarët, të shpronësuarit nga rreth 100 000 ha tokë, për të shpërngulurit e 28 000 shiptarëve drejt Shqipërise: dëmi i tyre civil per capita dhe dëmi që i është shkaktuar Shqiperisë që i priti, i përllogaritur jo deri në fund, i kalon 150 miliardë Dollarë amerikanë.
Greqia nuk ka shans që të mos e paguaje këtë dëm, të kthejë tokat e shqiptareve të shpronësuar në Çamëri dhe jo vetem aty, dhe të lejojë riatdhesimin e çamëve të shpërngulur në vitin 1946.
Shumë shpejt do ta shihni, që çeshtja çame do të jetë ndërkombëtarisht shumë e mprehte dhe njëlloj sikurse ishte çeshtja kosovare në vitet ’90 të shekullit që kaloi.

lll.
Ka ardhur koha që shqiptarët duhet të riafirmojnë vetveten në Ballkan me historine e tyre të madhe në keto treva, dhe, njëherësh, të lajnë hesapet me tradhtinë dhe tregtinë e brendshme të shqiptareve të shitur, që historikisht kanë qenë vegla të genocidit dhe racizmit antishqiptar grek, që nga vitet 1920 dhe vitet 1940, e deri te shitja e fundit e detit shqiptar në gjirin e Sarandës, në vitin 2007-2009, autorët tregtarë antikombëtare të të cilit jane ende nëpër këmbë dhe kërkojnë të livadhisin sërish me tregtinë e tyre të ndyrë, për të ardhur në pushtet me këtë lloj tregtie antikombëtare… Ashtu siç erdhën ne vitin 2009; kur politika greke iu mundësoi manipulimin e zgjedhjeve politike të atij viti.
Historia e Shqipërisë patjetër që duhet të rishkruhet, dhe, reforma e nisur kundër korrupsionit aktual shqiptar, patjetër që ështe hapi i parë i madh në krijimin e dinjitetit kombëtar shqiptar, përpara historisë që vjen. Dhe këtu do të fillojë sigurisht rishkrimi shkencor i historisë shqiptare, të fshehur nga shtetet fqinje, nga fuqitë e mëdha të Europës së fillimit të shekullit te XX-të, dhe nga historiografia e shitur ose e trembur shqiptare.
Kjo është arsyeja që shqiptarët sot, në të dy shtetet shqiptarë në Ballkan, dhe kudo ku jetojnë, duhet të jenë të bashkuar përpara kësaj historie të re që po vjen për të rikrijuar vetveten, pas një nëpërkëmbjeje antishqiptare që ka zgjatur mbi pesëqind vjet. Sepse, e gjithë përçarja e shoqërisë shqiptare në pesë shekuj histori, ka si arsye fshehjen dhe denigrimin e çeshtjes shqiptare në Ballkan.

REMOTE_ADDR:[]

96 komente në “Frika historike e injorancës greke ndaj gjuhës shqipe, një roman me horror”

 1. flamur says:

  te lumte zoti ngjela tregoja ketyre grekve te anadollit bashke me pederin janullen se kush jan shqiptaret

  1. . says:

   Keto “Injoranca” qe shkruan ore Plere, nuk jam i sigurt nqs i beson apo i shkruan per perfitime Politike (ne nje abjent ant-Helen qe keni krijuar).
   A ka mundesi o i Pa-shkolle, te diskutosh Historin Mijevjecare te Ndritur Helene, me Alfabet, Gjuhe, Emra, Toponime ….. te pa Cenuara dhe Ndryshuara per Mijera Vjet.

   Durresi 1 ore larg eshte shiko o “avokat” i deshtuar, Alfabetin, Gjuhen dhe Emrat ne mbishkrimet e Afiteatrit, shko ne Apolloni, Butrint…… hapi syte e Shpirtit tende te Ngusht.

   1. Nik says:

    robte ku ti kesh bytheqire…mongol…Ju jeni arabe dhe nuk keni lidhje me Greqine…legena…Greqia do shpaguaje per ato qe ka bere..Nje shtet artificial si Greqia po jeton periudhen e fundit te saj…Ju grekofileve do tua fusim shkopin tek bytha…Koha po punon per shqiptaret…

    1. Dule biondi says:

     Ha, ha Nik, sa mire e the. C’lidhje kane me helenet keta afro-aziatike gjithe komplekse e me ngjyren e syve nga shkretetira e Karakum-it , te cilet i bashkon vetem shtremberimi i doktrines fetare.
     Ishte viti 1805, pra 16 vjet para se Europa te sajonte te ashtuaquajturen Greqi, kur kisha bizantine vrau Dhaskal Todhrin, sepse kishte frike nga gjuha shqipe. Njelloj si ISIS, ne ditet e sotme, me banoret autoktone te Sirise
     C’lidhje kane me fene keta mongoloide qe mendojne vetem se si te zgjerohen duke perdorur thiken e helmin, armet e preferuara te Janulles me shoke.

     1. Patrioti says:

      Shume pak historianet shqiptare kane folur per Komisionin Nderkombetar te Rumelise Lindore in 1880. Lordi i Britanise Edmund Fitzmaurice si dhe Lordi Goschen, Ambasador ne Konstandinopul (Sot Stambolli) mbeshtetn fort krijimin e shtetit shqiptar. Duke u nisur nga fakti qe Shqiperise i ishin bere shume te padrejta historike ata kerkonin qe historia te behet e drejte ne menyre qe te parandalohen lufterat ne te ardhmen. Ata propozuan qe te krijohej shteti i Shqiperise me vilajetet e Shkodres dhe Janines, Vilajeti i Kosoves dhe Vilajeti i Manastirit. POr per fat te keq krijimi i Shqiperise nuk i interesonte planeve te Rusise dhe Austrise. Kjo beri qe ceshtja shqiptare te mos zgjidhej drejt dhe te mbetej, edhe sot, nje ceshtje akoma e pazgjidhur. Traktati i Berlinit qe ndoqi vite me pas kete Komision ishte nje disaster per popullin shqiptar. Edhe pse turqit (osmanllinjte) dhe greket me Kishat e tyre u perpoqen qe te ndalonin mesimin e shqipes librat shqip filluan te vinin ne Shqiperine e zvogeluar nga Londra, Brukseli, dhe Bukureshti. Pe rhere te pare ne Korca Amerikanet hapen ‘Shkollen e Pare Per Vajza’ komplet ne gjuhen shqipe. Italia dhe Austria me one hapen shkolla shqipe ne veri (Shkoder dhe Mirdite) per djem dhe vajza dhe keshtu fillojn Rilindja shqiptare. Ne Greqi jetojne me qindra mije femije shqiptare dhe prinderit desherojne qe tu mesojne gjuhen shqipe. Greqia vazhdon te njeten veprimtari ant-shqiptare dhe dskriminuese edhe pse ne Bashkimin Europian. Harta e ashtuquajtura te Shqiperise se madhe nuk bejne gje tjeter vecse tregojne historine e vertete te Shqiperise. Berja e Shqiperise vazhdon. Faleminderit avokat.

    2. Skypion says:

     Pak kohe me pare,ne kulmin e debateve qe shkaktoi papergjegjshmeria e Rames,ne lidhje me Kosoven,pati nje shkarrashkrim te singjashmit te Rames ne psikopati,Ngjeles.
     Sot,perseri kemi nje shkarrashkrim te tijin.Gjithe ne te njejtin stil patetik,qesharak,qe te kujton ato hartimet e dikurshme shkollareske,te kohes se nacional-komunizmit.
     I gjithe ky shperthim histerik nacionalist,eshte ne funksion te ngritjes dhe mbajtjes ne kembe te fabules se Rames patriot,nacionalist.Eshte karta e fundit qe i ka mbetur ne dore Rames,kozmopolitit te dikurshem,qe tallej e perqeshte kedo qe mund t’i dukej sado pak patriot,kedo qe mund te thoshte qofte edhe nje fjale,nje fjalez me konotacion patriotik apo nacionalist!
     Ca dite me pare, Nazarkua(i madhi), ne nje shkrim lavderues per Ramen,foli per “gjenialitetin” e tij ne strategjine nacionaliste,duke permendur frontet e “luftes” qe na paskesh hapur Rama,qe jane dy: me serbet dhe me greket….!!!
     Do te ishte per te qeshur,me keta te perhenur,nese nuk do te kishim te benim me nje loje te Kryeministrit te Shqiperise me ndjeshmerine kombetare te shqiptareve,per interes te pushtetit te tij.
     Se,nuk jane vetem kete dy te lartpermendurit,por edhe shume te tjere,dhe pjesa derrmuese e mediave ne Shqiperi,qe jane ne funksion te shfaqjes nacionaliste te Rames.
     Ka ca kohe,ca muaj,sidomos keto muajt e fundit,qe duket sikur shqiptaret i ka kapur nje si ethe nacionaliste.A nuk e keni vene re kete?!
     Pushteti me te gjithe forcen e tij,t e dukshme dhe te padukshme,e ka krijuar klimen e pershtatshme per ethe te tilla.E ka krijuar dhe po perpiqet me gjithefaresoj,qe keto ethe te vazhdojne derisa te sigurohet se kercenimi ndaj tij (pushtetit) ka kaluar.
     Qe ethet te vazhdojne,duhet qe temperatyra te mbahet e larte.Per kete nevojiten shkarashkrime si ky i avokatit shejtanbudalla,Ngjela;apo i shejtanbudalles tjeter,Nazarko.Por, edhe te shume e shume te tjereve,qe nuk na del vendi per t’i permendur ketu.
     Kudo ne mediat e pushtetit,nuk ka dite qe kalon,pa nje shkrim me konotacion nacionalist.Edhe ne televizione jane shtuar,si kurre me pare,emisione me sfond nacionalist.Sajohen e shpiken nga hici,debate me sfond nacionalist ne rrjetet sociale,blogje e forumet e kontrolluara nga pushteti.
     Kur mendohet se ra pak debati,mjafton nje status i Rames ne FB,per te ringjallur ate.
     E pas tij,pastaj shperthen histeria nacionaliste ne gjithe median armate…
     Une jam nacionalist.Streha ime eshte e thjeshte.Nje strehe vorfnore.Por,nuk e kam braktisur kurre.
     Pertej,ndodhet streha e kozmopolitizmit.Ajo eshte nje strehe komode,shume komode.Eshte luksoze.Por,nuk me ka joshur kurre.Nuk me ka joshur aq,sa per te braktisur strehezen time te dashur e te varfer.As nuk do te me joshe kurre.
     Por,verej qe,herepashere,qe kete kasollen time te varfer e mesyjne shume nga banoret e strehes luksoze…!!!
     Pse nuk rrine ne luksin e tyre,ata,por vijne e mbajne perizin ne kasollja ime e varfer??!!Aaaaa?!
     E kane nje arsye: per te shpetuar pikerisht ate jete luksi atje…
     Keshtu ka qene,keshtu eshte e keshtu do te jete.Ketu e kudo.Kete na thote historia.
     Eshte kjo arsyeja,se pse edhe nje snob kozmopolit,si Edi Rama,po gjen strehim keto kohe ne strehen vorfnore te nacionalizmit.Ai e di,qe e ka te domosdoshme nje agjerim nacionalist ne strehen vorfnore.Eshte mundesia e fundit qe ka per te shpetuar jeten luksoze ne ate banesen pertej,qe i ben hije kasolles time te varfer.
     Jo se e ka dashur,por se kjo eshte streha e fundit qe i ka mbetur,pasi ka provuar shume te tjera,qe nuk do ta kompromentonin me vorfni.
     Qe ketej,ka lindur ajo shprehja famekeqe per strehen time,mua dhe te singjashmit e mi.
     Ne fakt,sic edhe e thame me laret,une nuk e kam braktisur kurre strehen time nacionaliste.Kurre.As qe do ta braktis.Per mua,ajo eshte streha e pare dhe e fundit.
     Prandaj,eshte e padrejte,shume e padrejte,qe streha ime dhe e shume e shume te ngjashmeve me mua,perfshire edhe ne,te cilesohemi me ate epitetin vecanerisht fyes.
     Horrat jane Edi Rama me shoke,qe e shohin strehen tone si te fundit per futur koken,per ta shpetuar ate.
     Faji yne i vetem,nese mund te quhet i tille,eshte se e kemi ta pamundur te mos i lejojme horrat t’i mesyjne strehes tone.
     E kemi te pamundur.E kjo pamundesi edhe te lendon,pse jo.Nuk eshte turp te pranohet kjo.
     A ka lendim me te madh,tek sheh, se tek streheza qe nuk e ke braktisur kurre,t’ia behin krejt papritur,ca zuzare si Rama e Ngjela e lloj lloj qurani qe deri dje te perqeshnin tek tregonin me gisht kasollen e varfer kur jetoje,te kakarisin per nacionalizem?!!

     1. Millosh says:

      Skypion !
      Nqs asht stil patetik, qesharak dhe shperthim histerik nacionalist, PSE e merr mundimin ti i kunder – pergjigjesh ?! Aq ma teper, kur ti flet edhe shqip !!
      Noshta ke te drejte, nuk e marr persiper te verteten por ama, qendrimi i jot dhe i grekeve gjithashtu, ka ere te keqe.
      Askush nuk e dyshon ate qe e kan etiketuar si kulture greke, por nuk e kuptoj pse keni frik !!!

   2. kodrasadikitk says:

    Gjuha e shkruar e kultura qe quhet helene eshte shqipja o shoku ,kurse ardhacaket jan ata te anadollit qe vehten e quajn greke njashtu njisoj sikur jan ardhacak sllavet gjegjesisht serbet e serbise se sotshme ,e drejta eshte ne anen tone dhe e drejta do te triumfon ,mire e ka thene avokati ….

   3. Linda says:

    Nuk di ti njeri te komunikosh si qytetar i botes ne shekullin e 21 ????????
    Ku e ke grumbulluar kete mllef prej kapadaiu ??????

   4. kuq e zi says:

    kur do shkruash per kolonel janullen zoti ngjela???
    ku eshte kisha jone e fan nolit qe themeloi per te shpetuar shqipen nga kisha greke kush e solli kolonelin ne shqiperi???
    pse kisha jone ortodokse nuk ju besua arberesheve te italise por vrasesve te papa kristo negovanit kush firmosi kush e pergatiti kete skene qe kolonel janulla te ngulej aty ku eshte i kushtoj shume rendesi kishes greke se ajo lindi vetem per te zhdukur gjuhen shqipe
    i kushtoj shume rendesi kishes greke sepse ma ka lene amanet i madhi frasheri ku thonte

    GREKU SULMON ME KISHE

   5. Kosova says:

    O cop muti ti as grek nuk je po je thjesht cop muti lexo historin e shqipris te madhe o legen muti edhe shkrimin antik qe ke shkru e fliq o both qiri ……

  2. adi says:

   avukat
   nuk eshte se e ke me detyrim qe cdo here qe shkruan duhet te shkruash nga nje idiotesi???????
   nese cameria e cameve eshte 18.000 km katrore dhe camet gjithe e gjithe jane 28.000 .
   me fal po ate pjese te epirit qe ti e quan cameri nuk e dinim qe te ishte shkretetire.
   se edhe ne shkretetira kane nje nr te me te madh popullsie per kilometer katrore prej 1.5 banore sa na thua zotrote. psh arabia saudite e ka densitetin 12.3 banore per kilometer katrore. avukat paskemi ne kufi nje shkretetire me te thate dhe me te eger se ajo e arabise???????
   pra ose camet paskan jetuar ne nje shkretetire ose ti z. avukat ja fut pordhes si zakonisht.
   cila te jete e verteta valle????
   edhe ketu te puna e cameve ndae mendjen ose do i marim greqise 150 miliarde dollare dhe do mbajme camet ose do cojme camet ne greqi e do ju falim grekeve 150 miliarde dollare se te dya bashke zor me duket se behen sic thua zotrote. vetem na thuaj si do e realizojme se edhe gjermanet qe ju kane dhene me letra 400 miliarde dollare nuk po jua marin dot. dhe me kete qe thua nuk eshte se na fut ne lufte dhe me gjermanet??????
   apo gjermanet do na lene ne rradhen te mbarojme pune ne njehere.
   sa per punen e historise eshte e sigurt se ka nje komplot boteror pro grek kunder shqiptareve dhe qellimi eshte i qarte se ata e dinin qe nje dite ne shqiperi do vinte nje kr rilindas qe kishte nje mik nje avukat dhe keta mund te rezonin jo vetem presidente amerikane po edhe historine e botes.
   rrofsh o avukat qe mer pjese te rubrika kush thote trapllekun me te madh e na mban me te qeshur . deri tani ti rezulton fitues me konkurence te dobet te ca turqve qe shkruajne te tema.
   dhe mqs jemi te turqit avukat pagesat nga erdogani meri vetem ne valute se mos ti jep ne lira turke se ike per lesh shume shpejt!

   1. Spathiati says:

    Adi, keta kane shkalluar fare.
    “Avukati” dhe Rama, jane me shume psikopat se sa Llalla turkoarabi me shoke.

  3. . says:

   A do te ndodhete ky Incident nqs ne librat (pacavure), nuk do te kishin Shkrime dhe Harta me permbajtje Shoviniste (edhe perse kaluan pa dokumenta).
   Gjimnazin ne Greqi e kame mbaruar, por nuk do te gjesh as nje liber shkollor Grek qe flet per Trevat Grek e ne Ballkan ose ne Anatoli, ose per Harta Shoviniste (kush ka bere Likio ne Greqi mund te me pergenjeshtroj).

   Perse o PLERA o MAJMUNA te Ballkanit beni lojen “provokuese” te Turkut, perse e Kruani Bythen me “gjethe fiku”, c’fare faji ju kane Shqiptaret e Pa fajshem dhe ata Injorant qe te paguajn Provokimet Tuaja Idjote dhe te Mire Paguara nga Gylenist, Erdoganist, Arab, Katar….

   1. sofia says:

    o idiot qe nuk guxon te vesh asnje pseudonim, pa le emer! Edhe une shkollen ne Greqi e kam mbaruar, por Skenderbeu nuk eshte grek, as Kolokotroni s’eshte grek, as Marko Boçari…. si shkruhet ne librat greke, por edhe Aleksandri nene ka Olimbine, motren e babait te Piros, po dhe ne Turqi te hidhesh e njejta gje per Ataturkun….por dhe Homeri ka shkruajtur Odisene ne shqipen e vjeter me germa greke qe une e kam pare me sy dhe nje greke me kerkoi te ja perktheja ne greqisht se kishte kopje te origjinalit. Prandaj o idiot po te pyes se ketu ne faqet e internetit na sillni shume broçkulla injorante: Kush eshte e pare, gjuha e folur apo gjuha e shkruar? Se po na thoni qe shiko emrat e shkruar neper Shqiperi. Jane te shkruar s’jane te folur. Ik dhe pyet Homerin. Dhe nje te fundit se trumbetoni shume; Ne Shqiperi nuk ka as turq e as greke , me perjashtim te emigranteve dhe levizjeve ne shekuj, por shqiptare. Per kete pyet dhe Sami Frasherin ne librin “Shqiperia ç’ka qene, ç’eshte dhe ç’do te behet”. Greket ne jugun e Shqiperise jane bujq qe i kane marre shqiptaret per te punuar toka dhe pastaj nje pjese ngelen aty, bene martesa etj…Pra, toka eshte shqiptare, ndersa ata greke emigrante….Pasataj, pushtimet kane bere punen e tyre. Te pershendet Sofia nga Shqiperia.

    1. . says:

     Moj Haneme Buce, mos ndyje emri “Sofi” (dituri ne GR.) ……
     1- ne asnje liber shkollor, dhe ne asnje liber Historie ne Greqi nuk thuhet qe Skenderbeu eshte Grek, por “Alvanos Igemonas” (lexo ne wikipedia Greqish) moj “skrofe”,
     2- ne te gjitha Liberat Historik dhe shkollor Greke thuhet qe Kolokotroni, M.Bocari…. jane Arvanites
     3- sa per te Folurn dhe Shkrimin…. nuk do shume mendje te Kuptosh e para eshte folur ajo Gjuhe qe eshte shkruajtur dhe e Para…apo jo moj Idjote.
     4- sa per nenen e Aleks-andros qe kishte dy emra Olimbi dhe Myrtali, as emri Olimbi (mal ne Greqi) as emri Myrtali (emer bime “mërsinë” ne Shqip) nuk te kujton Shqiperi… apo jo moj Kerme.
     5- sa per Homerin, nuk ka Grek qe mos te dije ta lexoj dhe ta kuptoj Iliaden e cila studiohet qe ne Γυμνασίο 13-15 vjec (pa shkuar ne Λυκείο), kurse ne Shqiperi nuk dine se c’fare eshte Iliada dhe Homeri.
     6- sa per Bujqe dhe Bejler dihet mire qe Bujk eshte Rebeli dhe i Shituri Bejler …. apo jo moj prostitut.

     1. adi says:

      O cun .
      Nuk ben mire qe e ofendon nje njeri si kjo Sofia.
      sespse duket qarte qe ajo eshte nje femer e pashkolluar e pa lexuar dhe me shume gjasa eshte viktime e trafikimit.
      Bile bile kjo vajze ka nevoje per ndihme te specializuar psiqike. se te thuash qe iliada qe eshte nje hymn I homerit per lavdine e grekeve dhe heronjve te tyre, eshte shkruar ne shqip eshte e pakuptueshme se pse homeri nuk do shkruante nje gjysem fjale per shqiptaret? Dhe per me teper ndryshe nga gjithe bota kjo vajze qe paska pasur ne dore nje kopje te orgjinalit te iliades ja paska perkthyer nje greku nga shqipja dhe jo nga greqishtja e vjeter sic ka bere gjithe bota.
      Prandaj ne emer te humanizmit kristian qenie te tilla zakonisht njeriu mundohet ti meshiroje.

      1. maks says:

       ckeni mor grekqire qe ofendoni nje femer shqiptare pse mor bira kurvesh keni shkuar emigranta ne gerqi dhe jeni bere greker mor idjota dhe per dijeni qe dita e shqiptareve ka ardhur dhe historia do rishkruhet

     2. reco says:

      Arvanites ashtu si arbereshet e italise edhe arnautet(sic thone turqit) jane thjesht trajta te ndryshme te te njejtit emer pra arberesh dhe qe eshte emri mesjetar i shqiptareve..shpresoj ta dish o toc bibe se cfare jane arbereshet…se mos na i besh greke dhe keta sepse ndoshta e kuptova gabim por ate po nenkuptoje per marko bocarin dhe kolokotronin qe jane arvanites dhe jo shqiptar…arvanitet jane shqiptaret e mesjetes e shef sa te rosh do mesosh thote nje fjale tona ketej….cfare eshte bere me perpara eshte folur e para ajo gjuhe qe eshte shkruajtur e para….ahahhahaha o idiot se ofendon dhe emertimin idiot gjuha e folur dihet dhe nga nje 5 vjecar qe vjen para asaj te shkruar ne disa popuj biles keto te dyja ndahen dhe me shekuj….perpara se te shpiknin alfabetin shume popuj vetem e flisnin gjuhen e tyre nuk e shkruanin ate….pra nje popull ka folur me perpara gjuhen e vet dhe nuk ka ndonje cudi nese ka filluar ta shkruaje ate shume vone po kjo sdo te thote qe gjuha e tij eshte e re sepse nuk e paska shpikur alfabetin me perpara se ndonje gjuhe tjeter apo se e ka shkruar gjuhen e vet me vone se popujt e tjere….gjuha shqipe eshte gjuhe me e vjeter ne grupin indo-europian le ne vend te dyte armenishten dhe pastaj vjen helenishtja…shko edukohu pak shiko kongresin e gjuheve te stokolmit te 75 dhe 85 dhe lere propaganden qe ju kane mesuar prifterinjte grek ne kisha…. ne ate kongres bota e akademikeve detyroj dhe greket qe ne fillim kundershtuan qe ta pranonin rezultatin final …po te jap fakte dhe jo brockullitje …gjuha jote e sajuar ne shekullin e 19 ajo greke nuk figuron dhe te lutem mos na brockollis qe gjuha greke eshte ajo helene se pervec alfabetit qe e keni marr borxh skeni asgje te perbashket me helenishten ….cdo studim krahasues te fjaleve ndermjet greqishtes dhe helenishtes e nxjer ne drite kete fakt…qe keto 2 gjuhe kane te perbashket vetem alfabetin dhe asgje tjeter…loool ne shqiperi sdine c`eshte iliada lmfao.hahahah pse ca leshin ishin ato qe mesonim ne letersi ne nga vit i 1 deri ne 4 ne gjimnaz ..ahahahah boll mos fol me se le nam nuk ka shqiptar mos te dije per odisene dhe iliaden ne shqiperi…e dine 1000 here me mire se cdo grek anadolli …mqe ra fjala nje shqiptar i madh ka loz rolin e odisese heroit helen te luftes se trojes…bekim fehmiu apo se ke pare se e ka lozur ky shqiptari…mos guxo ti thuash nje shqiptari se cfare eshte homeri se e studiojme njesoj si naimin dhe autore te tjere tane pasi na lidhin bashke paraardhesit tane pellazget nga te cilet ne 1\3 e kane prejardhjen dhe helenet e vjeter …me shpjego pak ne greqisht emrat e iliades dhe ca kuptimi kane dhe ti marr une ne shqip dhe te jap kuptimin e tyre te vertete te edukohesh dhe ti …homeri ashtu sic e thone ata autoret helene qe po te rije 5 min ti studioje ti tyc bibe do ta dije qe e shpallte hapur me krenari prejardhjen e tij nga pellazget hyjnor ashtu sic deklaronte vet autori…nuk thoshte kur e pyesnin qe vij nga pellazget por nga pellazget hyjnor sepse ata jane djepi i civilizimit te europes…….e shef qe nje shqiptar po te thote dicka qe ti trap se ke degjuar kurre ne ato shkollat e tua greke te propagandes shoviniste qe mesohet vetem urejtje per fqinjet dhe jo dije…dije e vertete…shfleto herodotin dhe te tere autoret e vjeter grek qe kane folur per epirin andej nga vinte olimbia per te ditur se nga e ka prejardhjen ajo apo aleksandri i madh dhe leri traplliqet se historia flitet me fakte dhe jo me sajesa sa do te bukra qofshin ato…do vije dita kur bota do ta cbeje kete histori te fallsifikuar te ketij shteti artificial qe e ka emrin greqi dhe atehere ku dreqin do fusni koken..e verteta vonon por nuk harron….dhe je fiksuar shume me fjalen prostitute duke sulmuar ate qe mesa kuptoj eshte nje femer pse apo te vret e verteta …qetesohu merre shtruar sta ka fajin ajo apo ndonje komentues ketu ta ka fajin prifti qe te ka perrallisur tere jeten dhe pastaj kur perballesh me te verteten pas nje jete te tere me genjeshtra qe nuk bazohen ne fakte thjesht ne propagande e verteta te dhemb shume…

  4. Anton says:

   Bravo z. Ngjela. Vetem anti-shqiptaret do te shkruajne keq per shkrimin tend. Te gjithe shqiptaret gezojne per historine e tyre. Te lumte pena dhe goja per keto te verteta historike qe ke shkruar. Historia e lavdishme shqiptare eshte vjedhur nga evgjiteria e ardhur e Greqise. Shqiptaret po behen gjithmone e me te vetedijshem per historine e tyre te lavdishme. Hapja e bibliotekave nderkombetare, librat e shkruar nga historiane te vertete nderkombetare, interneti e kane ndergjegjesuar kombin shiptar er historine e tij te lavdishme dhe te vjedhur. Historia me se fundi pas 500 vjetesh eshte me ne. Une do te shtoja qe te gjitha keto jane bere te mundura me ardhjen ne pushtet te Edi Rames qe ja u ka thene te vertetat grekeve ne tryeze. Z. Rama duhet te ruhet sepse forcat greke antishqiptare, ata qe helmuan, Papa Kristo Negovanin dhe Petro Nin Luarasin, mund te veprojne edhe kunder Edi Rames. Edi Rama duhet mbrojtur si nje ikone kombetare sepse eshte i vetmi kryeminister shqiptar pas 500 vjetesh, qe nga koha e Gjergj Kastriotit, qe po i thote te vertetat ashtu si kane qene dhe jane.

   1. Mbreti says:

    Fjalet e tua ne “vesh “te Zotit. Kur te shkollohen te gjith shqiptaret mese vonti ahere do kuptojn sesi jan gllaberuer ter Historis nga Jevgje ne te 4 ert aneve!!

  5. Scutari says:

   “flamur” hasani, jetojne akoma ata shoket e tu islamist ne Siri, apo Rusia i ka hedhur trute e atyre kriminelave islamik ne ere?
   Ja pyet pak shoket e tu imam, dhe pastaj hajde te shash Orthodhokset.

  6. Jam shume dakord nga ana parimore e shkrimit te avokatit.
   Por , me te gjithe ate djerse qe i ka kushtuar shkrimit, i ke vene dinamitin me nji rresht ku shprehesh se na paskan ardhur ( 50. 000 ) grek nga ana solli !!!!
   Zoti avokat ,ketu te lexon e gjithe bota,dhe do apo nuk do ti, ne nji fare menyre ben edhe mesuesin e Historise ,qe e menderos fare me keto rreshta !
   Minoritete ne Shqiperi nuk ka !
   Ata jane ashtu si ti dhe si une,,,,, thjesht shqiptare ortodoks ,por me nji ndryshimi nga ne…..filogrek,,,ose thene thjesht…bythqime…..

  7. greece & turkey are shit says:

   te lumte Spartak, i erdhi fundi funderinave jevgjite te azise qe kane pushtuar tokat tona. te fala janulles o jevgjiter

  8. ''....askush nuk urrehet me shume,se ai qe thote perhere te verteten[Plato]. says:

   o Zot,nuk mjaftonin plehrat sunite apo shiite por shqiperia e mjere do te vuante edhe nga te tredhurit bastarde[atheoi]……..!!!

  9. Janë says:

   THE DOCUMENTARY THAT SHOCKED GREECE – SKAI “1821”
   GREKET E SOTEM JANE ARVANITAS
   http://www.youtube.com/watch?v=M99ze151HvA
   http://www.youtube.com/watch?v=hYUWsErJEUE

   DOKUMENTAR, GREQIA SHTET I SHQIPTAREVE
   http://www.youtube.com/watch?v=fqMmFS14JjA

   MARIA EFTHIMIOU Larisa 1955
   https://www.youtube.com/watch?v=zNJ8sxOEHfU

 2. Faro says:

  Te lumte Ngjela! Ua ke thene troc , pa dorashka.
  Ku jane historianet qe edhe Aferditen ( qe vetem shqip ka kuptimin real te bukurise se dites qe rizgjon jeten) , ta keqinterpretojne me dashje, vetem e vetem qe te perfitojne dicka nga greku.

  1. . says:

   O Faruk, po mire Grekut “ja Hodhem”, po hajde ti mbushesh mendjn Historiografis Boterore, per ato peralla qe Thua….. mbushi mendjen Botes se Civilizuar qe Afro-dhiti (e dale nga shkumba e detit) quhet Afer-dita…..,
   Per Afro-dhitin ka nje Mitologji qe e njef dhe e studion gjithe Bota madje dhe ne UT ne degen “Filologji Greke” ne Tirane (kap syte o Qorr ne Internet Anglisht), po per Afer-Diten cfare Mitologjie te Thurim, o Idjot i pa shprese !!!!
   Perse o Idjota c’do gje te Bardhe e quni “qumesht” dhe e gelltisni.

   1. Sokoli says:

    seriozisht qe paske rrjedhur, se edhe terma fjale qe jane fare te kuptushem ne shqip dhe bejn muu si lopa mes dites I kthekemi ne greqisht. na shpjego pastaj pak pse nuk e shkruajn bota e kulturuar me DHITI kete punen e aferdites po I thone si e ka kuptimin ne shqip dhe pse nuk eshte perendi e shkumes se .B***thes po eshte Yll (Planet ) qe ndricon me shume dhe duket dhe kur afron Dita?) ne antikitet nuk kishte ndonje perendi pershkumen se nuk e rruante njeri por shikonin Yjet dhe u dukeshin si perendi prandaj mos u mondo te mbulosh M. me Sh themi ne se duket se kush vjedh nga mitologjia dhe ne greqishten e sotme ato jane fjale Ilire nga Dodona e vjeter qe nuk fliste greqisht. pra I keni huazuar dhe dhene ide te shtremberta nga nje gjuhe barbare qe nuk e kuptoni. ti qe e di shqipen e kupton shume mire po nuk ta mban dhe nuk do ta thuash te verteten.

    1. . says:

     Qe je bir Ku..ve, s’ta ka fajin Greku… prandaj mos fol me Urejtje por me Logjk.

     Lexo ne Internet “Aphrodite Wikipedia” ne Angisht …por edhe ne Shqip.
     …Aphrodite (Greek: Ἀφροδίτη) is the Greek goddess of love, beauty, pleasure, and procreation. Hesiod derives Aphrodite from aphrós “sea-foam,” interpreting the name as “risen from the foam”.[6] Janda, accepting this as genuine, claims the foam birth myth as an Indo-European mytheme.
     As with many ancient Greek deities, there is more than one story about her origins. According to Hesiod’s Theogony, she was born when Cronus cut off Uranus’s genitals and threw them into the sea, and she arose from the sea foam (aphros). According to Homer’s Iliad, she is the daughter of Zeus and Dione. According to Platon (Symposium, 180e), these two origins were of entirely separate entities: Aphrodite Ourania and Aphrodite Pandemos…..

     Po mos te kishin shkruar Helenet per ΑΦΡΟΔΙΤΗ-n ti nuk do te njifje Asgje ore Majmun.
     Setgjysherit e tu Palloheshin mbi deget e Pemes dhe jetonin ne Shpella kur Hesiodi (“Isi-odos” ne GR =rruge e drejte ne AL) shkruante Histori dhe Filozofi, kur ndertoheshin Partheonet, kur benin Olimpiada, kur benin Amfiteatre….

     1. Devolliu says:

      O bir prostitute nuk e ka afrodhiti por emrin e bukur ne shqip AFERDITA

     2. Sokoli says:

      se si palloheshin te paret e mi apo te tute as une as ti nuk e dime por qe punen e hajdutit dhe genjeshtarit qe ne antikitet e keni pas per zanat ju ate e tregon dhe bemat tuaja ne Iliade qe vetem me dredhi dini ti merrni gjerat. prandaj sa per bij kurvash ate e dime mire se kush jane ne ballkan. ne shqipot prandaj nderruam fene qe mos te na pallonte sulltani pa callme grate po me mire djemte ushtare. kurse ju pranonit me mire gjinekat se qefin u bente dhe prandaj I thoni daje sot. prandaj rrote e k**it mos na trego wikipedian qe as vet se ke idene se ca eshte po faktet historike qe ska wililesh ku shkruan cdo njeri ti kontestoje. si puna e camerise dhe e athines qe fliste shqip deri dje qe ja u tha si me lezet palloshi jone ju greqirave. mbulojeni diellin me shoshe sa te doni nuk behet dita nate. hajt te fala gjinekes e thuaji qe ka vajt dita te bleje sapun. 😉

      1. Sokoli says:

       ja dhe kuptimi “i pakuptimte ne greqishten tende te famshme i Aferdites dhe me thuaj cfare lidhje ka afrodhiti (apo shkuma aftrikane) si e quan ti ne greqishten e leshte se e lashte nuk eshte me ate qe e gjithe bota ne antikitet u jepte fuqi hyjnore yjeve dhe vizioneve ne qiell dhe natyre ” po shkuma skam degjuar ndonjehere deri me sot te kishte veti hyjnore vec rruajtjes se leshit.
       kuptimi grek I aphrodhitit:
       “The goddess of beauty and love,[1] born when Cronus castrated his father, Uranus, and threw his genitalia into the sea.[2] Her Roman counterpart is Venus.”
       dmth eshte hyjnesha e loqeve te Uranit. a ka ndonje kuptim se shume hyjni me dashuricka keni nxjerre deri tani de kur ju themi ne qe jemi bijte e Hyllit “ilirit” qe hyjnite tona te Dodones kishin kuptime Stalaktite dmth emerimi I saj ishte me kuptim qe ishte ylli me I bukur tregues I ardhjes se dites, lindjes rikrijimit. prandaj dhe ata antiket e tu kur e perkthyen nga gjuha barbare kujtuan se qe te rilindje duhej te shkoje permesh shkumes se loqeve te Uranit. ketu eshte puna topke qe dhe ne antikitet edhe pse dinit te shkruanit nuk dinit te perkthenit se nuk kishte google translate ajo ka qene problem.
       te fala Janulles I thuaj mos e rruaj mbaje me shkume si afrodhiti.

       1. iliri says:

        Hahahaha me lot, mire ja ktheve atij jevgut, rrenjet ti kerkoje andej nga mongolia, ai nuk ka pune fare ne ballkan 🙂

        Te fala janulles i thuaj mos ta rruaj e ta mbaje me shkume si afrodhiti! hahah epike

 3. suliot says:

  o vllahu ngjela, meru me punen tende si avokat dhe leri historite se nuk ju takojne juve,sot flet me ndjenje patriotizmi se je aty ne tirane, por po te ishte kufiri me lart do te ishe ndoshta dhe minister i qeverise greke dhe do te flisje si ministri papa i hrisi agjis.
  mere me origjinen tuaj vllahe me mire dhe leri te tjerat

 4. millosh kopiliq says:

  faji eshte edhe tek ne sepse akoma merremi me Dialekte dhe nuke po arrisim ta ngrisim shqipen ne vendin e duhure , vet shqiptaret po deklarohen turq,greke, mutlimane………. ne austri gjuha dhe diplomate greke skane kurfare rendesie, ndersa njerezite ne shqiperi po mendojne se bota fillone dhe mbarone me greqine………..

 5. Klimax says:

  Cila histori po vinte more idiot??!! Historia nuk vjen, por eshte dhe ishte ketu, mes nesh dhe para nesh! Historia ka lene gjurmet kudo ne cdo pellembe toke, ne cdo mbishkrim dhe kollone mermeri!
  Ato gjurme historie jane dhe emigrimet e mijra e mijra arvanitesve qe prej shek XI e ne vazhdim per ne drejtim te trojeve dhe popullsive greke per ti mbrojtur e per tu mbrojtur, per te jetuar ne harmoni e bashkejetuar me te njejtin identitet te paraardhesve te vet!
  Ato gjurme historie jane edhe zaptimi nder shekuj nga turq, mongol, afgan, evgjiter, roma dhe lloj-lloj nomad aziatik e egjiptian te ardhur me turmat osmane ne trojet e arvanitasave!
  Ato gjurme historie jane edhe ngritja e minareve islamike mbi themelet e kishave te shkateruara, krijimi dhe popullimi i fshatrave dhe qyteteve te reja me arkitekture, kulture dhe identitet osman!
  Ato gjurme historie jane kur arvanitasit e ngelur akoma ne keto troje shkuan ne ndihme te revolucionit grek kur ne te njejten kohe bejleret shqipefoles me ushtrite e tyre luftonin per mbrojtjen e Perandorise Osmane, aq sa edhe kur kjo perandori ishte shfarrosur nga Ballkani, vullnetare te shumte me callma e poture u sulen per ne Canakkale per mbrojtur Stambollin dhe Sulltanin e tyre!!!
  Por, le te mos shkojme me tutje, mos te kujtojme batalionet shqiptare perkrah fashisteve te Musolinit ne 1940 e ngjarje te tjera!
  Kjo eshte historia more trap, kjo qe eshte perjetuar ne keto troje dhe jo ajo qe mendon ti se do te ndodh ne te ardhmen!
  Te tjerat jane endrra me sy hapur dhe preshin ne bythe!

  1. millosh kopiliq says:

   kame pare nje emision ne TV Gjermane pere arbereshet e italise ,aty gjithmone thuhej se keta jane greke , a eshte kjo e vertet apo fallcifikim i qellimshem i ndonje greku qe ka arriture deri te nje emision gjerman, a eshte keshtu krejt “historia” greke, ju jeni te semure nga prrallate greke, besoje se ne te ardhmen realiteti do jete shume i hidhure pere greket

  2. klimax pederasti muti jevgu 300 evrosh says:

   Si nuk lodhesh duke shkruar varikarizma e perralla or Klimax pederasti

 6. Ben Dibrani says:

  Shqiptaret e asimiluar ne “greke”, tashme jane bere “me katolike se Papa”, dhe sillen me antishqiptare se greket imagjinare qe nuk jane tjeter vecse nje pjelle librash te genjeshtert. Jane te tmerruar nga barazia ndershteterore sepse jane mesuar me honoraret qe kane marre nga jeta e tyre hipokrite, nen nje identitet fallc, por kjo barazi do te nxjerre te vertetat e pathena deri me sot.
  Ka vetem nje rruge per ata dhe boten, te lejojne te verteten te dale ne menyre qe edhe bota te njohe jo vetem historine reale, por edhe te kuptoje shumcka as qe mund te kuptohet pa ju referuar Gjuhes Shqip.

  1. . says:

   Deri “Dje” dhe per 25 vite rresht benit “Viktimat” e “Shovinizmit” Grek, nje Peralle qe u shpik vetem dhe vetem per te krijuar Ambientin e Pershtatshem per tu kthyer ne Shovinista Spurdhjek, te paguar me nje Kothere Buke nga Neo-otomanistet (vellezer) Erdoganist dhe Gylenist.

   Kishte te drejte Greku qe i shikonte Arnautet me dyshime se e dinte sa te Pa Bese qe Jane Historikisht.

 7. alb sapun says:

  ore ty enveri ta ka be edhe shuren ta nxjerresh nga bytha prandaje kur e ben shikon nga pas se mos ka ndonje grek,po mire po dhendrin pse e ke zgjedhur nga minoriteti grek mos valle na santazhon dhe ti mor surat muti

 8. Nje shqiptar says:

  Arrestimi i dy shofereve shqiptare dhe denimi i tyre nga autoritetet greke, sepse trasportonin libra te shkruara shqip, eshte nje turp i madh per tere shtetin grek qe e konsideron veten antar i Bashkimit Europian. Ky fakt e ka njollosur shume Greqine ne arenen nderkombetare. Duhet te korigjohet sa me shpejt nga ata grek qe duan Greqine dhe qe kane pak mend ne koke.

  1. Altin says:

   Permbanin harta shoviniste te Shqiperise se Madhe…po te ndodhte e kunderta kush e di se c’do benim ne…. Avokati ka pjerdhur dhe kerkon te perfitoje politikisht…..dhe thote gjepura me qellim….

 9. Lpl. says:

  Iku reforma Ngjela ju paraprine aksjoneve te Rames tani agjenda eshte Vorioepiri tju kunderpergjigjemi Grekerve me armen e tyre .Ali pashe Tepelena ishte Arab Ismail Qemali Turk nga anadolli ti Vllah bashke me Ramen Hasan Riza Pasha Iranian bashke Dashamir Shehin dikush eshte Goran dikush Armen ata qe jane otokton ketu Dropulli himara Mirdita Dukagjin Thethi Shllaku Vermoshi Lalet Myzeqare sulmohen dhe te paret dalin te ardhurit qe duan te na nxisin konflikte me fqinjet .Grekerit Shqiptare siq pretendoni ju nuk behen dhe nuk jane si ju e kane ndare mendjen as Serbet e Kosoves nuk behen me misliman se i kane rezistuar Turkut ata qe si rezistuan u bene misliman Shqiptare Xhokoviç dhe Dacic Kosovare jane Shqiptare te vjeter puro si ne katoliket qe i dallon edhe si race se nuk jane si pjesa tjeter e Shqiptaret dhe gjithe antropologet boterore ne Dukagjin i marrin mostrat per te percaktuar racen e pastert dhe te vjeter ballkanase .Pa shume buje se sju pjerdh njeri aty ke te bedh me politika shtetesh e jo para kompiuterit ti ju kthy pergjigje ironike ndjekesve as ti avokat nuk je ne panel televizjonesh qe flet gjithmone ti , aty ka rregull ka diplomaci dhe duhet respekt per ate qe ke para keshtu funksjonon bota .

 10. Altin says:

  Ne kete rast po ja fusni kot fare si abokati ashtu dhe ju qe komentoni qe nuk dini ngjarjen….

  Permbanin harta shoviniste te Shqiperise se Madhe…po te ndodhte e kunderta kush e di se c’do benim ne…. Avokati ka pjerdhur dhe kerkon te perfitoje politikisht…..dhe thote gjepura me qellim….

  Ata dy personat njehere u thoshnin qe kemi pasaporta diplomatike dhe ne realitet doli qe nuk kishin….as dokumentacion per materialet dhe cfare eshte me e rendesishme ishte material provokativ….

  E verteta duhet thene…konsulli shqiptar ne janine e pranon kete fakt….

 11. Epo kjo pune! says:

  po dhe sikur te mos qendrojne argumentet (sigurisht qe qendrojne dhe po dalin perdite e me shume ne driten e diellit), c’ne gjysma e komentuesve hidhen kaq perpjete sikur i ka pickuar zekthi! Po mire mor njerez qe i thoni vetes shqiptar, pse beheni me katolik se papa apo ndryshe me grek se greku! Me e shumta mos u beni pjese e argumentit e nese keni dicka per te komentuar, komentoni si mund te behet me mire sepse dihet qe nese ka borxhe historike per te lare, i ka greku dhe serbi dhe jo ne. Respekte z. Ngjela.

  1. Kanina e Ismailit says:

   Sepse po e njejti person eshte me shume pseudonime!…Jane 3oo eurshit e janulle koleres.Por sic i thone nje fjale te urte popullore,heret a vone do shkoje haka tek i zoti…\\\

 12. Historiani real says:

  Avokat ngjela qe tani eshte kthyer nga avokat ne historian flet si idiot sepse vertet eshte nuk ka faj sepse jeton ne nje vend qe eshte i mbaruar me vjen keq qe e them por kjo eshte e verteta une per vete jetoj jashte sepse ne ate vend nuk mund te jetosh sepse edhe leket nuk te hyjne ne pune sepse ai vend nuk ka as demokraci as klase intelektuale e mireqene por ka vetem spiuna dhe bythlepirsa qe jetojne si ne kohen e perandorise osmane per te ngrene nje kocke pse aq dine aq kane largpamesine e tyre te shohin boten dhe nuk mund te flasesh ti per greqine e lashte apo per historine e botes se qyteteruar qe ka nje zanafille nga greqia e lashte dhe aty ka lind demokracia qe ti se ke iden sepse nuk e njeh demokracine sepse ke jetuar ne nje vend komunist dhe prap je ne nje vend gjoja demokratik qe akoma e qeverisin ish komonistet dhe femijet e tyre ato kane pushtetin akoma dhe nuk e leshojne sepse ai popull nuk ka intelktual por ka pseudo intelktual si ky pelivan av ngjela qe flet kur i hedhin kocka majtas djathtas apo po mbron edi ramen si dje sali berishen si qeni te zotin per kocke per cfare per te treguar historine e cameve qe e dine mire ato se cfare ka ndodhur ne ato vite te okupacionit italian apo gjerman dihen historite e tyre i qe cfare kane bere ne ate lufte qe shkateruan dhe luftuan kunder greqiaw sepse menduan erdhi mundesia si dikur ne perandorine osmane do beheshin te zotet e vendit dhe ndersa greket luftonin pushtuesit gjerman dhe italian keta luftuan prapa kraheve hapur sepse ashtu e menduan ata dhe per kete moren shperblimin e merituar por dua te them se kishte edhe njerez te pafajshem por kjo eshte lufta kush gabon paguan edhe gjermanet e kam fjalen per popullin gjerman nuk ishte i gjithe prohitlerit por ne fund e pagoi gjithe gjermania kjo eshte historia avokat ngjela dhe leri perallat per historine q greqise se shume injorant ti dhe ca pseudointelektual qe kujtoni do ndryshoni ju historine boterore o te mjere prandaj ka ngelur ai vend si shqiperia aty ku eshte sepse mbizoterojne njerez si ju kur sjeni te zote ia hidhni fajet botes ne shtepine tende cfare ndodh e ka fajin i zoti i shtepise jo bota jo fqinji por i zoti pra populli ai eshte sovrani qe duhet ta shkund ate vend pra duhet revulucion qe ti fshije nje here e mire ate vend te zene prej pseudo intelektualeve palaco dhe komunisteve te moderuar qe jane ne pushtet dhe opozite e gjithe politika ne shqiperia eshte minus jo zero aty duhet te pastrohet ky vend kjo eshte historia reale te tjerat jane fjale

 13. ilir says:

  Grekeve ju djeg miza ne kesule, koha po ecen per shqiptaret, trojet shqiptare do te ribashkohen si para 1913 pasi te gjitha vendimet e asaj kohe ju perffundon akti juridik per 100 vjet…rrofte USA!

 14. "greqia"eshte e = me ISIS keshtu eshte krijuar says:

  Po te degjosh shume prifterinjet e kromosur ,keshtu do perfundosh

 15. Sarandis says:

  Z. Ngjela kur shkruaje kete artikull mbrojtes per gjuhen shqipe, nuk mendove te pakten te mos perdorje gjithe ato fjale greqisht? E si avokat i mire qe je e shpetove dhe gjuhen shqipe nga armiqte e saj. Si antigrek qe je si e durron emrin tend grek… o Spartak? Po te shkruan nje grek qe nuk do harroj te shkruaj dhe te flas shqipen.

  1. Mbreti says:

   Kush te tha qe Spartak esht greqisht?? More Janulle. Spartaner kan qen fis luftarak e jo brek zgjebur Gabel qe e kan lepurin ne bark si neogreket e sotem te ardhur nga ponti e anadolli, kapadoki etj. Sparta gjendet ne vendin Arka e Dijes, Arkadia. Jo ne gabel neo koine greqizim!

   1. Sarandis says:

    Po ve bast qe edhe ti ske emer shqiptar, o “mbret”. Sparti ndodhet ne Lakoni. Skam kohe te te mesoj ty edhe gjeografi.

    1. tt says:

     Spartanet ishin Doret te zbritur nga Malet e Ilirise Veriore mire pic derr i Janulkes prandaj ishin efhe luftarake apo edhe kete doni ta mohoni hahahaha dhe ti me thua Spartak emer “grej” me thuaj nje helen me emer Spartak more rembythje hahahahaha ik ore kkkk me njohuri sa nje grope halje na ben efhe “kompetenti ” pale kokrra e b…q…

     1. Sarandis says:

      Shume i trondytur dukesh. Jam i sigurt qe emrin se ke shqiptar. Per nje gje po te fal ,qe je krenar qe ke fqinje Greqine. Ne cdo cep te botes qe te shkosh brenda do kesh Greqine, gjuhen e saj, kulturen e saj, fillosofet e saj…. etj, etj. Gjithashtu e sigurt eshte qe anadollekun e ke trasheguar dhe te del shume kollaj ne siperfaqe. Je kaq u turbullosur dhe qorruar qe nuk vlereson qe nje grek si une te shkruan ne gjuhen e sat eme. Une u perulem gjithe shqiptareve qe mesuan te flasin dhe te shkruajne greqishten te cilet jane miliona. Ti nqs je dhe moshe e re eshte fatkeqesi e madhe!! Nqs je i paarsimuar se kane fajin greket. Mund te shkosh edhe ne Turqi qe te perseritet historia anadollake dhe ty te shikosh pak “drite”…..

      1. Mbreti says:

       Ti je i ardhur nga anadollak, Anadolli ishte grek, Ballkani esht Shqiptar!! Neogreket jan Jevgje!!

       1. Sarandis says:

        Kur nuk guxon te pranosh superioritetin e helenizmit, per gjuhen, shkencat, etj sic e ben gjithe bota, me vjen keq qe po ta them do kalosh nje jete ne depresion psiqik. Duket shume forte se po e ben nga xhelozia ndaj fqinjit. Dhe kjo eshte semundje e perjetshme. Nga nje ane kane te drejte arvanitasit e Greqise qe sduan te kene lidhje me Shqiperine e sotme dhe me shqiptare si ty. Gjithe bota vizitonte dhe viziton Ballkanin per Greqine dhe jo per Shqiperine. Une ne Greqi qe jam kam shume miq shqiptare qe jane me mendje te hapur qe i nderoj dhe me nderojne. Greket dhe shqiptaret jane popujt me te lidhur ne Ballkan (shiko edhe numrin e madh te martesave mes tyre). Por ty keto gjerra nuk i shikon se mbi ty mbizoteron komplexi inferior ndaj grekeve. Une ndjehem kenaqesi kur shkruaj shqipen por ty besoj nuk do te arrish ta ndjesh njesoj edhe per gjuhen me e zoteruar sic eshte greqishtja. Ti me ato qe po shkruan perfaqeson llumin e shqiptareve ku mes tyre jane Spartak Ngjela, Idrizi e nje pakice tjeter. Shqiptaret e mencur qe jane me te shumte e lene menjane pakicen ku je dhe ty. Sa per rrenjet e gjithsecilit mos u merr se jam i sigurt se ty nuk di te tuat nga po vijne. Qetesohu!!!

        1. Mbreti says:

         “Neo Greket e Kapadokis sic je ti edhe llumi 50% i popullsis ne “Greqi” i keni dhene nje Mut Botes. Jeni Jevgje qe keni ditur te shkruani per bukurit e Shqiptareve , Burrerin e Akyllit, Aleksandrit, Udhesies, etj. Greket e lashte jan Kto Shqiptaret e mjere qe ende mbaj Plisat e bardhe mbi koke si ne kohen e Antikitetit more maxhup. Jeni njerzet me te leshur ne evrope me juve ngjasojn kurdet edhe Sirianet 1 me 1. Be Ish Jugoslkavi kur ishem, shkovem njeher me nje grup Dllovene, Kroate e Shqiptar nga Kosova edhe Serbe ne Greqi… C na pane Syte as ne Bangladesh nuk dalluem nga rraca ” greke” fallco.. Jevgj jeni, kot e keni

         1. Sarandis says:

          Perplasu sa te duash si femijet. Je i pushtuar nga inati per gjithe njerezit rrotull teje. Nqs greket e sotem jane nga Kapadokia, ti shkon pak me tutje …nga Siberia dmth je fare turke. Atje jane rrenjet e tua. Turk je 100%. Shqiptaret e vertete kane llogjike dhe ti llogjiken nuk e humbe ……sepse nuk e kishe kurre. Je i helmuar nga cdo gje te keqe. Perpiqu nje here te mos perdoresh fjalet greke ne fjalorin shqiptar …..do te ngelesh si i mbytur. Te pakten ato qe ke brenda mbaji per vete ….se po qeshin te tjeret me ty , me ato qe po shkruan. Varferia ekonomike kalon nje dite , por per varferine mendore qe ke , shpresat jane baraz me zero. Me larte te shkrova ….qetesohu…. Po ta them dhe nje here tjeter …QETESOHU!!!!

        2. Mbreti says:

         Cfar helenizm i ka… It more Maxhup je ka fol? Juve snadeli se adhurueri rracen Kosovare e mendoni pse kto te poshter sun i assimiluam ne greke e te mirrnit pjese edhe juve ne rracen e familjes Evropiane, doni apo sdoni ne evrope ketej Neogreket u duken si Talebane a Te shqiptaret i shohin se te vetet me karakter Luftarak si Spartanet, kosovareve edhe Verioreve te Dhqiperis vetem sa sua marrin ne goje! Shifni lire jevgje si dukeni qe cdo dit po u ngaterroin me Kurde e Siriane!!! Muahahaha

         1. Sarandis says:

          Shume vlere te dhashe Turk budalla…..

 16. E verteta says:

  Klimax eshte shkerdhate bythqire 300 evrosh e ema eshte bushter jevge qe qihet per 300 evro

 17. ... says:

  greket kan nji vizion delirant te historise. Ku nji perzieje popujsh anadollak, sllave dhe pasardhes e skallaveve te vjeter quajn veten helen.

 18. Alban Hamzai says:

  Z.Ngjela! Meqe avokatllekun nuk e ushtrove dot asnje dite,tani do te behesh me nder historian duke shkruar perrallat e kafeneve shqiptare si histori . Desh harrova,qe kur u zgjodh presidenti I ri I SHBA ,nuk boton me foton me llulle . Na morri malli per shprehjen tende te preferuar “reforma shqiptaro-amerikane ne drejtesi” .Por mos e perdor me ,sepse edhe pas mbi 100 vjet te krijimit te Shtetit Shqiptar ,tregon qe nuk jemi te afte te bejme shtet,por duhet te nderhyje SHBA-Evropa .Sa per histori trego me mire ato qe ke jetuar vete :kur e kishe babane minister te Enverit trego per privilegjet .kur babai ra nga fiku trego per hurin e burgut ,trego per prapanico-lepirjen qe ke bere pas 1990 ,por nuk te dhane ndonje kocke per te lepire ;jep ndonje mendim per luften fshataro-evgjite te 1997 kur filluam te hame njeri-tjetrin ;ne fund te fundit jep ndonje mendim kur jemi cliruar ,sepse tani per tani na mbetet te festojme 28,5 Nentorin si Data e Clirimit . Edhe nje here:na mori malli per puron se dukesh tamma si kryetar I “reformes shqiptaro-amerikane” .Ju lutem botoni komentin tim!

  1. Luan Shabani alias Leonidhas Shabanis says:

   Hahahaha ….kur Spartak Ngjela ushtronte avokatllikun , ( i licensuar edhe ne Itali) ti o Alban Hamzai abu Fotaqis mbaje rradhen te mbushje zorren me ndonje tas pershesh te Janullaposi. Mos u merzisni….shtrengoni mollaqet, kthejeni dhimbjen ne force.

 19. njeshi says:

  Shiko minjte ”grek” si acarrohen po u vjen k—-i ne gryke ,, po i mbyt k—i i se vertetes ai i SHQIPTARISE haaaaaaaaaaa,,,, ptuuuuuuuuuuuuuuu minj anadolli ..greek demokraci” ANGLIA KA 1000 VJET PARLAMENTA KETA ” GREKET ” SKANE AS 200 VJET SHTET … DEMOKRACI GREK” PTUUUUU

  MINJ TURK

 20. EleΥΘeriskeΨi (1) says:

  Arsimimi shqiptar fallco i te gjithave periudhave historike pa asnje baze shkencore, inferoriteti, injoranca totale turkoshake shqiptare, po rrezikon seriozisht stabilitetin në rajon, por edhe Shqipërinë në vetvete me revizionizmin institucional të ngjarjeve historike, kohet e fundit veçanërisht ato të periudhës së L2B. E kaluara e “gatuar” ne tekset shkollore në një mënyrë kerkon të legjitimoj shovinizmin e paparë shqiptare dhe irredentizmin kundër Minoritetit Etnik Grek, duke shfaqur nje agresion ekstreme ndaj Greqisë në të njëjtën kohë që Greqia ishte vendi që në fillim të viteve ’90 shmangu një krize të pashmangshme humanitare në vendin fqinj, duke mirëpritur mbi një milion emigrantë dhe akoma, pamvaresisht se ndodhet 8vjet ne nje krize te papare ekonomike, mban mbi supe 700.000 shqiptare, ku fare mire mund te ktheheshin ne atdheun e tyre. Fakti, qe një pjesë e madhe e sistemit politik shqiptar, sponsorizohet nga dumbaba duke shfaqur ne sinkronizem te plote me mama Turqin nje agresion ekstreme ndaj Greqisë jo vetëm me nje retorik idioteske nga politikanët dhe zyrtarët e qeverisë, por edhe nga ky jiousoufaki i vogel turk, i thencin avokat, te cilit akoma edhe nje kock e vogel i mjafton per te vjellur kunder Grekeve . E di edhe ky plakush, se fal strehes se fundit te maskarenjeve- nacionalizmit do marr edhe ky ca vota ne zgjedhjet e ardhshme.

  1. Pelasgian says:

   Ska te ashtuquajtur “minoritet grek” ne Arberi.

   Harroje o pidhpalare!

 21. mirel says:

  Ee avokat i leshit. Shkruaj per Keti Bazhdarin se ajo te degjon me vemendje..
  Per sa the..Greqia dhe vendet fqinje kane patur burra dhe politikane qe luftojne per vendin e tyre. Dhe jo tradhetare e kurva qe e shesin popullin dhe vendin per ca para me shume.
  Shiko si shuhet nje popull neper kontrata e koncesione..neper xhami qe ngrihen si pikat e shiut.
  Neper rruget e botes ku nderrojne gjuhe dhe zakone.
  Si mendon ti ata shqiptare te Greqise. Pas 20 vjetesh gjenerata tjeter do quhen greke..
  I nus shteti shqiptar rrugeve, pa ju dhene asnje mundesi te jetojne.
  Se nuk i del dufi i koncesioneve as kryeministrit dhe as larove qe e pasojne.
  Pastaj me thuaj kush e beri Liqenezen Pustec?
  Ne Maqedoni, Greqi, apo Serbi do e kishin gjetur me plumb ne koke kedo qe do nderronte emrin e vendit ne favor te armikut..
  Prandaj, si shqiptare te qelbur qe jeni, mos e hapni shume gojen kyr flisni per “friken” e grekerve.

 22. Faro says:

  E tmerrshme!!!!!!!
  Kur lexoj se c’shkruhet shqip ne emailet e mesiperme, nuk mund ta besoj qe po i shkruajn njerez qe dijne SHQIP.
  Ju lutem me thonI se si i thone BORES ( bora) greqisht. Une dij se HERODOTI, i thosh po BORA. Madje quante HIPERBOREAN ata qe ishin ne veri te lumit ISTER ( Danubi ). Dhe era e veriut quhej BOREANE.
  Ka sh shume…………fjale te greqishtes se vjeter, qe gjuha shqipe i ruan.Gjuha Shqipe, qe sulmohe kaq shume edhe sot.

 23. ish burgaxhi says:

  E duam Gjelen kryeminister dhe president,ai eshte me i zgjuari nder ne,bravo zoti gjela duhet ti dermojme dhe neve keta minoritaret e ardhur nga anadolli edhe ne himaren jone shqiptare.Zoti Gjela president zoti gjela president eshte edhe shok i ngushte me udheheqsin tjeter te lavdishem Edvin Ramen dhe keshilltar te lavdishem Omer bazen.

  1. Sarandis says:

   Shqiptaret apo greket te burgosen?

 24. ;;;; says:

  Cjane keto ofendime per 1 shkrim o njerez !?

 25. avokati i djallit says:

  O Ngjela, ca kujton, se Tsipras fle dhe gdhihet me ti dhe Ramen ne mendje? Jane ne klube te tjera greket dhe kane gjera te tjera per te zgjidhur. Ka nje muaj qe Rama leshon brockulla, po per Tsiprasin sikur nuk elziston. Cdo shqiptar qe ka kaluar qofte edhe 3 muaj ne Greqi mund te ta thote me siguri, qe greket nuk ua kane ngene shqiptareve.
  Kur eshte puna per Shqiperine, te tjereve u tregoni gjykatat shqiptare, megjithese e dini edhe vete cfare sistem i kalbur gjyqesor eshte ne Shqiperi. Ka 3 vjete qe teme e dites eshte reforma ne drejtesi.
  Edhe ne Greqi foli drejtesia. Si avokat qe je fol me fakte dhe leri pordhet e medha.
  Anadollak je ti qe u drejtohesh te tjereve me argumente te tilla. Vetem njerez anadollak masturbojne me brockulla te tilla.
  Vertet eshte per te ardhur keq ne cfare bataku po bie ky vend.
  Mire qe fitoj Trump se kush i duronte pordhet e tua. Vertet c`behet me ate reformen tende shqiptaro-amerikane?

 26. Zigur Qarri says:

  Si gjithmone i sakte,Z. Spartak Ngjela.
  Zgjidhja e problemeve te mbrendeshme,do te perqendroi energjite e shqiptareve ne problemet madhore kombetare.
  Konflikti politik ne Shqiperi eshte nje fenomen i stimuluar nga Greqia,si forma me efikase per ta shkatrruar Shqiperine.
  Militantizmi partiak deri ne urrejtje,eshte nje fenomen teper negativ,gati vetevrases per shoqerine dhe kombin shqiptar.
  Edhe nje here,te lumt Z. Spartak Ngjela.

 27. Gora says:

  Historine grekve ja u kane mitizuar te tjeret dhe greket rrafin gjoksin ka erdhur koha te mesojne te verteten dhe ta marrin janullen mbrapa ti ferkojne bythen.

 28. Miku i shqiponjes says:

  O avukat, po ma hap bre burre telefonin. E di , nuk po ma hap se kujton se do te shaje. Jo bre Sparti e ke gabim. Ti kujton se i njeh shqiptaret. Po, i njeh, por sipas mendimit tend, si trubosh qe te mund t”i mashtrosh ti. Si nuk ndryshove fare o Sparti. Mban mend nje here e nje kohe, kur nuk kishim koker leku ne xhep dhe rrinim shtrire ne divanet e thjeshta te Aze Hajda-it dhe ti me sy te mbyllura, murmuritje nje varg te vetem. “Kujt ta fusim neser, kujt ta fusim neser, kujt ta fus…..” kuptohet me ndonje shkrim ne gazeta qe ta detyronim per te na dhene ndonje lek. Atehere tre gazeta ishin me peshe Ril. D, Ko j. dhe Z i p. Ne parapelqenim ate te katolikut . Atehere nuk i kundervisheshe grekut se Aze me nje mik tjeter tonin, por grek , dilnin nje here ne muaj ne Athine e na sillnin ndonje kacidhe. Kuptohet Aze pjesen e luanit e mbante per vete , por ti ishe gati t”i puthje dhe kemben e palare si shenje mirenjohjeje edhe per ato qe te jipte ….!!! Greqia edhe per ty ishte atehere idhull. Na tregoje histori qe na mahnisnin te lexuara, na thoshje, ne librat e burgut. I thoshje keto me qellim qe te beje me te ditur Azemin ne lidhje me helenizmin qe ta prisnin me mire greket e t”i rrisnin tagjine.
  Keshtu na thoshje, por ne fakt doje ta beje me mik se ne Aze-n , qe te te rriste racionin. Bile na thoshje se edhe origjina jote, deri te gjyshi, greke ishte. Shtoje akoma se edhe Kicua dinte greqisht. Por doje te luaje edhe me dy porta. Kur na conte Aze-ja me ate mikun tjeter grek ne takim me ate Kanllellon e ambasades greke te Dajti, ti me marifet e mirrje menjeane dhe i thoshje ne anglisht duke futur edhe ndonje fjale greke se Aze-n po e peleqisje dhe e beje te ditur ti.
  Historine me Greqine, si flori e shkuar floririt na i kishe ne mode atehere kur punonim me greket me naften qe ia conim Serbit me Shqiponjen.
  Mban mend atehere sa inat i more amerikanet kur nuk pranuan ta shoqeroje ti Aze-n ne viziten e tij zyrtare ne SHBA. Pastaj, e drodhe. Ia hodhe fajin Aze-s dhe u prishe me te per pak kohe…. Sa filloi Aze-ja te te jipte prap ndonje kacidhe.
  Eh, mor Sparti ! Nuk e harrove akoma kete havaz e nuk te vjen fare turp. E i thua keto pallavra shqiptareve vetem tri dite pasi iku Obama nga Athina, qe i beri Greqise dhe helenizmit sherbimin me te madh historik. Obama nuk tha asnje fjale per ne shqiptaret, more miku im.
  Sparti, une kam prap nja dy propozime per ti. Shko ca kohe andej nga Hamerika dhe mesoju Obames me shoke historine Greqise se nuk e dine dhe mesoju pak se ku bie Shqiperia. Pastaj , ose beju bashkekryetar me Idrizin ne partine came, ose, me ndihmen e Rames hiqe qafe fare Idrizin. Behu Cam dhe priju ceshtjes came. Une jam i bindur se nuk jane 150 miliarde dollare qe Greqia i detyrohet Shqiperise per kete ceshtje, por dy here me shume. Keshtu qe, tani qe te erdhi koha e pleqerise, perfito nga keto para pjesen e luanit dhe ngre pastaj nje permendore per vete! Por kujdes gjej nje vend ku te mos e permjelin qente !!! Tani besoj se do te ma hapesh telefonin….! Apo jo!

  1. Mbreti says:

   Ti paske qen i vojtur more ngordhje, po shko ha doi supe te Janulla mor i mjere e ngrohu se po pikon pe kembeve. Ndrroe emrin shite motren ne serbi, shiti kushurinkat kut mundesh , shite detin, zhvishu lakuriq. Ptuhh magjup i ka…it

  2. NoName says:

   Jeni i mahnitshem!! Une sapo shkorva pak me pare, qe ky eshte nje “historian” 5-leksh qe ben milionat me brockullat qe iu shet trureve tubo shqiptareve analfabete dhe anadollake!!

 29. alohade says:

  Nje artikull i shkelqyeshem , ku ve pikat mbi ” i ” ne maredhenieve
  shqiptaro – greke ,dje dhe sot . Por dua t’ i them dy fjale “Skypion-it” :
  Zoteri apo zonje ” nickname” : Avokat Ngjela thote nje sere te verte-
  tash te pa refuzueshme . Ketu nuk behet fjale per ” nacionalizem” dhe
  as per fallsifikim te se vertetes nga ana e zoterinjeve Rama-Ngjela ,por
  per nje te vertete historike. Fqinjet na kane vjedhur historine . Kjo eshte
  e verteta. Nje miku im suliot ne vitet 80- te , fis i Marko Bocarit nuk e
  dinte se Ai ishte shqiptar. Dhe u habit kur une i thashe se M.Bocari, Ko-
  lokotroni,Bubulima, etj. , 80 perqind e udheheqsve te Revolucionit grek
  1829 ishin arvanitas dmth , shqiptare . Dhe ky person ishte nje gazetar
  i mirenjohur ne Greqi. Me erdhi shume keq qe ne nje udhetim ne Guate-
  male ra avioni dhe miku im vdiq ne kete aksident , fis i Marko Bocarit,
  udheheqesit te Revolucionit grek.
  Nje pyetje : pse e dogji patriarkana greke biblioteken e Ohrit ??? Pse e
  vrane Petro Ninin Luarasin dhe Papa Kristo Negovanin grekerit ? Apo
  shume e shume martire te tjere qe kambrojtur jo vetem gjuhen shqipe
  por edhe token shwiptare.
  Dhe se fundi : zoterinj a e dini cfare ka thene poeti i madhe francez i
  periudhes se romaticizmit , Shatobriandi : ” Vizitova Athinen , nje qytet te
  piste shqiptar” , viti 1850 .

  1. tt says:

   Nje korrigjim: Nje fshat te piset shqiptare.Ne ate kohe Athina ishte larg te te qenit Qytet kete e bene me vone gjermanet pasi prishen Xhamijat he varrezat myslimane te Athines dhe e ndertuan nga fillimi perndryshe Athina sot nuk do te kishte ndryshim nga Bathorja hahahahaha

 30. alphade says:

  Lutem botoni komentin tim.FLM !

  1. NoName says:

   Historianet 5-lekesh qe ketej iu ofrojne histori 5-lekeshe shqiptareve, aspak profesionale, po thjesht si te shitur ne qarqet politike per miliona euro, behen vegel e shplarjes se trureve te nxehta dallkauke!!
   Shqipetaret duhet te kuptojne qe nuk ecet perpara duke u marre vetem dhe vetem me te kaluaren!! As qe e marr mundimin fare te lexoj kto mediokritete, dhe nuk do dal me zjarr ne mbrojtje te GR se as qe me intereson, po di qe ne kto kohra kur fashizmi po merr revansh ne gjithe boten, ne do benim mire te mos renditeshim ne nje radhe me ta, sic beme kur u futem ne kampin socialist!!
   Gjithmone ne hostori zgjedhim te behemi me te keqijte, e pastaj na e ka fajin historia!!
   Eshte qesharake te flitet dhe propagandohen synime territoriale o tutukuner, se pikerisht tani po e shikoni se kush jane Kosovaret me te cilet vdiqet te bashkoheshit njehere!!

   1. undefined says:

    Ik ore skuth se bie era grekofil km larg mos u lidhe kot nallone burgu te jeni kaq rr.k..nga trute hahahahs trap

 31. korcari says:

  Ardhacaket shqiptare lehin qe te kujtoje bota se jane autoktone

  1. undefined says:

   Bota e di nuk eshte nevoja te “kujtoje” jevgjit Korce shko laj ndonje hale ne Greqi ate bej ti qe di td besh me mire te vjen era qenzgjebs ma do mendja plus hurdhat e grekut

  2. undefined says:

   Bota e di nuk eshte nevoja te “kujtoje” jevgjit Korce shko laj ndonje hale ne Greqi ate bej ti qe di td besh me mire te vjen era qenzgjebs ma do mendja plus hurdhat e grekut

 32. alphade says:

  Shenim: ceshtje memorie ,Shatobriandi mund te kete thene :” nje fshat i piste shqiptar” FLM .
  per korigjimin.

 33. NoName says:

  Nuk behe fjale per thjeshte libra shqip o ana tjeter e medaljes se fashizmit grek, behet fjale per libra, ku propagandohen synime territoriale!!
  Ne jeni burra ju shqiptaret, qe s’jeni ne fakt, coni libra te tille me synime per territore ne Turqi!! Coni ne Gjermani?? Po ikni ore se jeni po aq pleshta sa dhe pleshtat greke qe bejne gam gam!! Jeni dy qener rrugesh qe haheni e na keni lodhur veshet!!

 34. Shefi says:

  Spartaku vuan nga deliri i madheshtise. Sa me pak mend qe ka , aq me shume torturohet te gjeje tema per diskutim. Tani se fundi merret me Greqine. E kush ja fershellen se cfare thote Spartaku? Nje njeri qe ngre per flamur ceshtje te genjeshterta. prandaj sja vlen te merresh me te.

 35. Shqiptar i Ndershëm says:

  Janë hedhur në sulm veglat greko-maskarenjë, kundër Intelektualëve Shqiptar, kundër Gjuhës Shqipe, kundër Shqiptarisë.

  1. po. says:

   Nqs je shqiptar i ndershem dhe e do shume gjuhen shqipe , te pakten mos perdor asnje fjale greke e huazuar nga greket maskarenje. Greqishtja eshte gjuhe qe do vdese, ndersa shqipen do ta flase gjithe bota!!!!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *