“Vdekje grekëve”/ Kush është shqiptari i kërkuar, që dogji flamurin grek në mes të Athinës

Quhet Skerdi Berti Avduli dhe është person në kërkim në Greqi, pasi akuzohet se i vuri flakën në mes të Athinës flamurit grek, duke lëshuar parulla e thirrje kundër vendit fqinj, si ajo “Vdekje grekëve”.

Ngjarja ka ndodhur më 17 nëntor, ku i riu në fjalë, i maskuar e në shoqërinë e personave të tjerë dogji publikisht flamurin grek.

Skena, u filmua dhe u shpërnda në rrjetet sociale, me thirrjet “Vdekje Greqisë!”. Lajmi mori dhenë në mediat greke, ndërkohë që autoritetet e cilësuan provokim të pastër dhe i riu akuzohet për “nxitje të urrejtjes etnike”, raporton Panorama.

Sipas mediave greke, aktualisht profili i Skerdi Avdulit në rrjetin social “Facebook” rezulton i mbyllur, kurse mbi 33.235 persona rezultojnë se e kanë pasur këtë pjesë të bisedave.

Për kapjen e të riut shqiptar, që mësohet se jeton në Athinë janë angazhuar jo vetëm dhjetëra forca policie, por edhe ato të shërbimeve inteligjente greke, të cilat ende nuk kanë rënë në gjurmët e tij.

Ai akuzohet për shfaqje ekstremizimi mes komunitetit të shqiptarëve në Greqi, madje disa nga mediat greke shkruajnë se të tilla skena pasojnë deklaratat e forta të kryeministrit, Edi Rama në adresë të Athinës zyrtare.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/avduli-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/avduli.jpg","attachment_id":"585471"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/avduli-1-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/avduli-1.jpg","attachment_id":"585472"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/avduli-2-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/avduli-2.jpg","attachment_id":"585473"}]

42 komente në ““Vdekje grekëve”/ Kush është shqiptari i kërkuar, që dogji flamurin grek në mes të Athinës”

 1. Frank says:

  Bukeshkel qen turk,Do ta shtypim koken kudo qe te futesh mi kanalesh qynef islami.Shiko emer illyr abdul???oust giftoturko.

  1. hahaha says:

   Ti rruani [email protected] vrromojevgjite qenef Ponti qe qelbeni sufllaqi e hurdha si qen kazanesh

   1. Frank says:

    Ti ku jeton???e ke pare atdheun tende si eshte???U bete dhe juve te flisni qe benit me kembe nga 5 dite neper male te shikonit pak evrope ne greqi,te flas ndonje komb tjeter hajde po juve ishit dhe jeni akoma mbledhsit e perimeve,pastruesit e haleve dhe sklleverit e grekeve.Mos u beni merak se do kaloje mire ky ABDULI race aryane made in tyrkia.Deri dje nuk kishit pare ushqim me sy,shkuat ne greqi dhe pate bote me sy dhe mbushet zhaben e qelbur se ishit me keq se sirianet.do ndonje foto te te kujtoj majmunet e viteve 91???.Greqia harxhon per kapota sa ju nuk harxhoni per ushqim,dhe te gjitha ato kappota ndyhen ne vrimat e motrave,nenave dhe grave tuaja.

    1. @frank kopili says:

     Cudi se mami dhe motra jote kane mendim tjeter.

    2. I paemërt says:

     Mbledhesit e perimeve larsit e haleve dhe sklkeverit jeni ju b..q…qe keni shitur shpirtin per 5 kacidhe tek jevgjitet dhe na beni “grekun” ketu ne forume more deshtake qe as vete nuk e dini se kush jeni more plehra tipik bithe [email protected] si puna jote skerbythje

     1. Frank says:

      Ti je ai i forti i lagjes qe te ben turku te falesh ne arabisht,apo je ai tjetri qe i shet motren serbit per nje lope???apo je ai bisnezmeni qe shet gopin e te motres per 3 euro ne semaforet e italise???fol pra cili je ti??? dhe cfare i ka bere greqia shtepise tende apo atdheut tend???ty po te qin ne byth turku dhe i egersohesh grekeve,mesohu edhe ti si u mesuan gjyshet tuaj dhe e mbajne ne sume 500 vite nga turqit dhe na hiqen dhe illyre.oust gabel turk.Ti do ta lejoje nje grek te punonte ne helen tende qe quhet albanania dhe te dilte naten te digjte pulen e zeze qe ka flamuri yt dhe te theriste vdekje turkoshqiptareve?????.pres nje pergjigje si je vete turk i pabese.

      1. Shqiponja says:

       Ti pederast greke qe njiheni ne gjithe boten si fshataret e evropes dhe pederastet e botes ku 40 perqind e meshkujve grek jame pederaste po ju jeni klyshat e turkut o pede turku jua leroj mamat e motrat tuaja se dhe gerqin e mbajti 500 vjet o peder grek

       1. €piriiiiii says:

        Edhe Pse ky i riu ka bere 1 veprim te PaPergjegjshem ne Qender te Athines sikurse ka edhe plot Grek qe bejne te tilla veprime,ju Opininista ne vend ta Kritikoni ta Qortoni beheni pal me kete Anarkist. Mos i bej Tjetrit Ate qe ti Sdeshiron te ta bejne ty. Jini me Realiste kos u hidhni deg me deg jo e ka bere Asfalia greke jo e ka bere Sigurimi grek. Me Greket kemi qene dhe do te jemi Historikisht gjitone, dhe Patjetr duh te krijojme mardhenje Besimi te Qendrushme dhe te Sinqerta, jo vetem me Greqine por edhe me Serbine dhe Italine keto jane Shtetet Kryesore Kufitare.

      2. TI JE AI FRANKU QE QUHESH ALLA GREK,,,DHE KUR VJEN NE SHQIPERI FLET VETEM GREQISHT QE TE DUKESH QE JETON JASHTE,,,QE QELBESH ERA BAGETI,,,,QE MEZI PRET QE GREKU TE BJERI DREKEN NE MAL,,,,QE I GEZOHESH KASOLLES SE DHIVE DHE USHQIMIT QE TE BIE GREKU,,,,SIMBAS MENDJES TENDE TI JETON NE EVROPE,,,,QE TI SE DI AKOMA SE KU BIE,,,,O KORRAQ I ZI,,,,TI QENGA AZIS NE GREQI QUHESH ZISO,,,SE PO TU THUASH QE QUHEM AZIS TI PRESIN KOQET,,,,,PTU HARRAM BUKA SHQIPTARE,,,NJEREZ PA SHTYLL KURRIZORE,,,,,

     2. Frank says:

      Ti je ai i forti i lagjes qe te ben turku te falesh ne arabisht,apo je ai tjetri qe i shet motren serbit per nje lope???apo je ai bisnezmeni qe shet gopin e te motres per 3 euro ne semaforet e italise???fol pra cili je ti??? dhe cfare i ka bere greqia shtepise tende apo atdheut tend???ty po te qin ne byth turku dhe i egersohesh grekeve,mesohu edhe ti si u mesuan gjyshet tuaj dhe e mbajne ne sume 500 vite nga turqit dhe na hiqen dhe illyre.oust gabel turk.Ti do ta lejoje nje grek te punonte ne helen tende qe quhet albanania dhe te dilte naten te digjte pulen e zeze qe ka flamuri yt dhe te theriste vdekje turkoshqiptareve?????.pres nje pergjigje si je vete turk i pabese…

    3. Arber says:

     Frank o grek qe na paske mesuar shqip…
     Ne me te vertete kemi qene dhe jemi te varfer në krahasim me ju dhelperat Greke, Po dhe ju kini lare dhe Lani hale Kur shkoni në emigrim në Gjermani e Amerike. Edhe kapotat ju duhen me shume se ne shqiptaret, se I bini shume bythes ju andej.

     1. Frank says:

      Shqip ke mesuar ti o majmun turk,kur mesove ti te falesh ne arabisht ,,pse mos ta flasim ne shqipen qe jemi edhe autoktone ketu.
      allahi akbar do jete si mirmengjezi juaj edhe ca vite se po ja u shterngojne sumen islamiket.Mos shaj greket per bythe se juve ju dalin edhe duke qare pederastet se u merziten duke e bere neper ferra dhe duan edhe krevat.edhe pederast edhe islamik shipturk ,llum i botes.

  2. Alessio says:

   Po ti çfare je qen grek ,bukeshkale i vendit ku ke lindur dhe jetuar qe del ne mbrojtje te qe s’kane lene gje pa bere kunder shqiptareve. Reagove ti kur ushtaret greke kendonin kenge per te vrare dhe per tua nxjerre zorret shqiptareve? Ai tha vdekje Greqise dhe s’tha vdekje ortodokesve. Pse e quan ti qenet islam. Po me siguri ke ngrene atje ndonje luge çorbe te prishur dhe tani vjell ate qe duhet ta kesh jasteqitje i nderuar qen grek.

   1. Frank says:

    Or ti Alessio,o mbetje koqelepires me emer alessio,po mbiemrin si e ke mahmuti,islami,hasani apo sulejmani.ik ore kodosh pusht Ushtria greke jo vetem do beje kepucet me zorret tuaja por do beje edhe sapun per te lare gomaret.Ik mblidhi pak ata kokepalaret qe rrine duke ju lutur grekeve dhe italianve te kalojne kufirin dhe gjeju pune se lane nam me keq se sirianet o alessio alesho turk.sado qe te hiqeni evropiane,nuk ka evropian qe ju don dhe urreheni ne cdo vend.albanezi di merda.

    1. Tani says:

     Mire qe do e beje ate ushtria greke, jam dakord me ty ndoshta i vjen koha dhe asaj pune por tani per tani meqe e kam bere ushtrine ne Gr ushtaret greke mjaftohen me brimen e bythes te mamit, motres, gruas dhe goces tende. Ndersa ti si patriotis greqis qe je na shan neve dhe ata(greket pra mo) bejne sikur gezohen, po kari vuuuu e di ti spo ta them me.

    2. Tani says:

     Mire qe do e beje ate ushtria greke, jam dakord me ty ndoshta i vjen koha dhe asaj pune por tani per tani meqe e kam bere ushtrine ne Gr ushtaret greke mjaftohen me brimen e bythes te mamit, motres, gruas dhe goces tende. Ndersa ti si patriotis greqis qe je na shan neve dhe ata(greket pra mo) bejne sikur gezohen, po kari vuuuu e di ti spo ta them me.

  3. tfgs1 says:

   nuk ka shqiptar Abdul more gazetar kok tul,flitet per korrak sunit or shiit…………….plehra araboshqipfolese!
   shqiptaret dhe greket jane aderfia: nje besim,nje ADN ,nje Zot!

 2. Tirona says:

  Hallall qumeshti i nenes…..!

 3. Njeriu me top says:

  Loje e manipuluar nga Greket. Kane gjetur njerez qe i kane manipuluar dhe duke i paraqitur Botes neper Medja rrezikun nga ekstremistat… Kjo loje u tentua edhe ne Austri ne ne fund Vitin e 2013 nga Agjenti tashme i njohur Grek….., qe gjoja ka themeluar UCC-ne . Qeveria Shqiptare duhet te sinjalizoj te gjitha strukturat Europjane per keto lojra te rrezikshme per Shqiptaret kudo ndodhen.

 4. Ta lumsha says:

  Ty të qoft hallall çdo gjë mor bir se nderove kombin me trimërin tende,eshka digjet me ngadal por eshtë e sigurt koha e shqiptarve po vjen

 5. Zike qorri says:

  Zikja e ka bo. Mos e diskuto.

  1. nje ish myslyman says:

   Ziguri eshte duke te bo mamin ahaha

 6. Mark ramy uk scotland irland says:

  Edhe une mendoj qe eshte loje e asfaliqise

 7. Vladimir says:

  Ky eshte nje akt i rende, i palejueshem dhe qe na turperon te gjitheve. Te protestosh, apo te kerkosh te drejtat qe te takojne eshte nje gje, te fyesh nje popull e nje komb te tere eshte krejt tjeter gje. Keshtu kam komentuar edhe kur ca horra palohimarjote dhunuan flamurin tone.
  Absolutisht gjeste te pa justifikuara dhe qe na rendojne te gjitheve, veçanerisht komunitetit shqiptar ne Greqi.

 8. xx says:

  Nuk eshte nevoja ta thoni aq here kete ndodhi neper gazeta sepse nuk ka vend per mburrje.Nuk digjet flamuri i nje vendi aq me teoer kur jeton ne ate vend.Mendoni po te kish ndodhur ne Shqiperi e njejta gje.Nuk eshte koha per keto ”heroizma”,sepse i shpie mbrapa marredheniet midis dy vendeve dhe cfare eshte me e rendesishme nuk zgjidh asnje problem.ATIJ DJALI ,JA TURBULLON MENDJEN ANARKIZMI.

 9. stolicknaja says:

  ne keto manifeste te dhunshme nga anarkistet marin pjese greke qe nuk duan tia dine per shtet,por ne gjysmen e ketyre vandaleve i jane shtuar shqiptare afgane siriane etj qe nuk eshte nje kauze per ta,per 13 arestimet qe u bene ne 17 nentor ku ka edhe shqiptar gjykatat thane se do japin denime maximale qe shkojne deri ne 10 vjet,besoj se do behet mesim per te tjeret dhe flas gjithmone ne te miren e tyre te mos marrin pjese se kjo histori me anarkistet eshte nje loje 40 vjecare qe te huajt se kuptojne kollaj ideologjine e saj dhe shkojne vetem se mos hapet ndonje dyqan per ta vjedhur

  1. affy says:

   Ne pergjithesi i sakte komenti ,stolicknaja . Por une do shtoja se Shqiptaret qe jane ritur ne Greqi e kuptojne dhe shume prej tyre jane pjese e grupeve anarkiste .

 10. Nuk eshte gjest i mir, pa diskutim, por kur duhet…..duhet. Bravo te qoft….

  1. jhi; says:

   E kupton cfare ke shkruajtur !!!!!!????

 11. Petro says:

  Keto jane perpjekje idiote te agjentures inteligjente greke qe te krijoje tensione te kota edhe para intervistes se Kryeministrit me gazetaret greke.Jane lojra te njohura, e shume te njohura biles!Kjo do te thote qe politika greke eshte ne hall!Por shyqyr,ju erdhi radha te merrni disa leksione reprociteti nga Edi Rama!

 12. SYPESHKAQENI says:

  kam frike se luli e sala lozin lojna te pista kohe negociatash eshte nuk i dihet
  kjo eshte sikur grekeve tu pallosesh mamitat

 13. Lym Gjeta says:

  Nuk e di ,por kam pershtypjen se do e kapin dhe do e detyrojne te ulet ne shishe te birres .

  1. jevgu brrakes says:

   Po mer lali , po, por ishalla nuk qellon ndonje shishe birre nje litershe se ka me hek keq Avdulja , do ti bohet rrondelja si komardare zetori !!!!!!!!!!

   1. I paemërt says:

    E paske provu me duket qe flet me kaq siguri

    1. ta vej emrin sipas rroçkes says:

     po te haka bytha per ndonje shishe shampanje pese litershe ty “nessuno” ste mjafton shishja nje litershe !!!!!!! Eh mer plak si kane ndryshu kohet , osht rrit mireqirja !!!!!!

 14. Patriot,..... says:

  Ti frank cfare pune ben? Mos riciklon kapotet e grekqireve ,qe te dergojme edhe nga Albania kapotet tone mos te shkojne dem,,dhe na posto nje foto tenden te 1991,te krahasojme me ndonje rrace majmuni ose te ndonje te afermi qe te gjejme ADN more rrum bythe.

 15. Arber says:

  O Frank spo kthe mo pergjigje.. apo te mbaroi turni aty te agjencia greke ku punon.
  Te djegesh flamurin e tjetrit në vend te tij nuk eshte e drejte, ama edhe kto te sharat e tua si meritojme. Po ska problem, nje dite do ta kuptosh ti dhe te gjithe greket e tjere se Shqiperia shume shpejte do te jete pjese e EU dhe eshte partnerja me e mire e USA në rajon.

 16. Kola says:

  Ky eshte akt i paster terrorist e banditesk. Duke e paraqitur si akt heroik, ne bejme dy gabime te medha:1-duke propoganduar keto banditizma, harrojme se keto mostra sot dogjen flamurin grek, por neser me siguri do dhjesin flamurin shqiptar ne mes te Tiranes. 2-U bejme thirrje gjithe genit te jenicereve te hidhen ne sulm ndaj gjithckaje qe perfaqeson dhe bashkon popujt.
  Ky Avduli qe ka bere kete “heroizem” mesiguri eshte nga ata pinjojte came qe pasi e zuri veten ne Greqi, sot i djeg edhe flamurin. Pabesia nuk ka brire.

 17. Gang says:

  Te grisesh flamurin e 1 shteti nuk esht ndo1 trimeri e madhe!
  Me te vertet njerzit mund te ken dufe te mbledhura nga shum situata te renda qe mund te ken kaluar por kjo nuk e justifikon as1here djegien e flamurit te 1 shteti i cili minimalisht te mirepret brenda tij.
  Nqs shqiptaret do ishin kaq trima sa kerkojn te imponohen kaq barbarisht ne syt e te gjitheve do i ftoja PUBLIKISHT te digjnin
  flamurin Turk ne Ankara ose Stamboll ose te digjnin flamurin Serb brenda ne Beograd!!!
  ju garantoj se brenda ores do gjeheshin dhe do vareshin prej koqesh si keca ne mes te pazarit!
  nuk tregohet trimeri me njerez te kulturuar si shteti grek po nqs ka ndo1 byth ta tregoj trimerine me egersira turke ose serbe
  pastaj ec e flasim perseri!!
  PS: djegia e flamuri e riperseris nuk tregon as1lloj trimerie perkundrazi

 18. . says:

  jane lojrat nga shteti fqinje.ata duan te fajsojne komunitetin shqiptare atje.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *