Anëtari i Kushtetueses, Kristo sulm politikës: “Vettingu” do të bëhet. Por…reformim total dhe sistemit politik

kristoPasi ka pezulluar ligjin e “Vettingut” që do të sjellë pastrimin e drejtësisë shqiptare nga elementët e inkriminuar dhe abuzues, Kushtetuesja i është sulur dhe politikës, duke deklaruar se ka nevojë për reformim të fortë.

Anëtari i Gjykatës Kushtetuese, Vladimir Kristo, është shprehur gjatë seancës së sotme për Vettingun, se ligji do të bëhet. Gjatë diskutimeve për shqyrtimin e kërkesës së demokratëve për shpalljen e ligjit në shkelje me Kushtetutën dhe për rrjedhojë shfuqizimin e tij, Kristo tha se ka ardhur koha për të reformuar sistemin politik.

“Vettingu do bëhet dhe shumë mirë që do bëhet. Problemi që më shqetëson për dy palët, a është kjo zgjidhje për reformim të sistemit apo zgjidhje pragmatike. Këtu s’ka as afate. A zgjidhet përfundimisht. Por, a mos ka ardhur koha të reformohet tërësisht sistemi politik pasi është tërësisht i deformuar”, u shpreh Vladimir Kristo.

Qëndrimi i anëtarit të Kushtetueses vjen në një kohë kur kjo gjykatë pezulloi ligjin e vettingut në 25 Tetor dhe sot la në fuqi pezullimin.

Një goditje e fortë për politikën, duke tentuar të shpërndajë përgjegjësinë ndoshta për këtë gjyqësor të anatemuar si një nga institucionet më të korruptuara në vend.

REMOTE_ADDR:[]

8 komente në “Anëtari i Kushtetueses, Kristo sulm politikës: “Vettingu” do të bëhet. Por…reformim total dhe sistemit politik”

 1. Tony uk says:

  Ato robt ku ti keni ndyresira.

 2. luli says:

  do ishte mire qe ta shkrinin dhe kete gjykate se kjo me duket qenka pengesa kryesore per pastrimin e drejtesise

  1. adi says:

   Jo vetem kete gjykate
   Po edhe prokurorine
   Edhe parlamentin
   Sa te kemi partine keto jane kot.

 3. capi dhia says:

  Ladi, po ti nuk je as i gojes dhe as i dores per politike, nga na dole me kete dekllarate. Sa lexova me siper eshte vetem retorike, dhe e shpelare sepse
  reforma ne drejtesi, eshte thene me qindra here, i hap rrugen reformimit edhe te sistemit politik qeverises. A mund te kete shtet ligjor me drejtesi te
  koruptuar gjeresisht dhe thellesisht? Pra duhet vendosur ne shinat e drejtesise shoqerore sistemi juridik, dhe keshtu hapet rruga qe bisturia te
  pastroje edhe qelizat kanceroze ne Parlament, dhe Qeveri. Dekllarata tende mesa kuptoj une vjen ngaqe ti dhe shefat e tu jeni nen presion. Trysnia e
  madhe, dihet qe mbjell dhe kultivon idete fikse te cilat po e shtyne takemin tuaj te gjymtoje filozofine e te Drejtes, e cila nuk mund te gjalloje e
  shkeputur teresisht nga qeveria, parlamenti, opinioni i gjere publik. Kur them gjymtim te filozofise te te Drejtes nenkuptoj largimin tuaj nga Ligji i cili nuk mbarset dhe vjen ne jete nga ndonje fuqi e mbinatyrshme po eshte produkt natyral i jetes shoqerore dhe i barabarte per te gjithe njerezit. Ne cfare menyre ligja e shpervjel ugualizmin e vet? Me vendime te ndershme dhe te paanshme. Te jesh i ndershem dhe i paanshem perkundrejt popullit tend te varfer, qe nuk te paguan dot rroge dhjetramilioneshe, nuk eshte mekat – po eshte Drejtesi. Tung.

 4. Lali says:

  O Kristo fo;ozofi, duhesh pastruar ti i pari qe pastaj ai do te zendesoje ty te pastroje politiken.Po qeke i koker hajduti e pisi qe ke frike,po ne hale do perfundosh dhe ti me ata koleget e tu.

 5. emigranti says:

  Ka shume te drejte.
  Pa reforme radikale, me rregulla te sakta ne politike nuk mund te kete drejtesi te pavarur.
  Pasi se fundi ishte ajo politike qe qelbi sistemin gjyqesor, administraten shteterore politike, shendetesine e kudo qe futi hundet.
  Por ketu eshte edhe roli jone.
  Ne rast se kjo klase politike nuk e ben kete transformim total, sidomos te vetes se bashku me sistemin gjyqesor, atehere duhet qe ne te mos kryejme rotacionin e radhes, qe kemi nje cerek shekulli qe e bejme, por ti drejtohemi forcave te reja politike, te tilla si ajo e z. Bojaxhi e te tjera qe mund te jene premtuese.
  Sot ato duken si levizje e zbehte te cilen vota jone do ta fuqizonte. Eshte nje levizje qe po ndodh ne mbare boten dhe jo vetem ne Greqi.
  Kjo eshte forca e vetme por shume e fuqishme qe kemi ne dore.

 6. Tigri.! says:

  Zvarriteni sa te doni se kot sa lodheni, e dini mir ju pisa maskaraj gjykates dhe, drejtsia e korruptuar
  Vetem ne rast se futeni andej nga keni dal se, s’keni ku te shkoni pisa,na turperuat, e cuat ne gjykaten e venecias sepse doni te shtyni sa me shum koh por… kot sa po jua humbni durimin SHQIPETARVE
  Nuk ju intereson qe shkelet simbas jush kushtetuta
  Ju intereson se perfundoni ne halet.. ne helet keni per te perfunduar.. ne halet.! Pisa

 7. lemi says:

  …po pse o shkerdhate hemafrodit tashti u kujtove qe ky sistem politik qenka teresisht i deformuar…ti duhet djeg i gjalle mor mut muti, mor hale, por mbasi te kesh dorzu ato qe ke vjedh…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *