“Krimi politik i ka varur shpresat te Gjykata Kushtetuese dhe politika shoviniste e fqinjëve”

ngjelaNga Spartak Ngjela

Borxhi grek gjerman dhe borxhi grek shqiptar ndaj çamëve, Çamërisë dhe pronave të shqiptarëve çame dhe jo çame – a do jetë kjo politikë e koordinuar shqiptaro- amerikano-gjermane, me presion kundrejt Greqisë ?

A do të jetë politika shqiptare e denjë dhe serioze për aleancën shqiptaro – amerikane në Ballkan?

l.Unë mendoj se po.

Por, ka edhe një pyetje më specifike: është politika shqiptare partnere e besueshme në këtë lloj politike ? Kjo do të varet nga qartësia e kryeministrit aktual shqiptar.

Dy paraardhësit e tij Nano dhe Berisha kanë qenë krejt të pabesueshëm nga politika amerikane për këtë lloj politike, se nuk kanë qenë fare për interesin shqiptar, sidomos Sali Berisha.

Aktualisht politika shqiptare është tamam në kohë, ajo duhet të tregojë më në fund forcën për të goditur racizmin antishqiptar në Greqi, kundër gjuhës shqipe; për genocidin e provuar kundër çamëve dhe për uzurpimin e mbi 100 000 ha tokë pronë e shqiptarëve autoktone në Çamëri dhe me gjerë. Por duhet të vijojë pa zig zage edhe luftën e nisur kundër korrupsionit aktual shqiptar.

Kjo kohë, në Perëndim, është koha e madhe e të drejtave të njeriut. Ai kryeministër shqiptar që nuk ka kurajë të mbrojë të drejtat e shqiptarëve, nuk mund të jetë më kryeministër i shqiptarëve. Janë katër shtete ballkanike ku janë shkelur dhe vazhdojnë të shkelen të drejtat e shqiptarëve. Por ka dhe dy shtete shqiptarë në Ballkan që janë aleatë të ngushtë me Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Il. Sot jemi në afirmimin historik të botës shqiptare në Ballkan, në një kohë që shqiptarët, si komunitet kompakt ballkanik, janë bërë sot domosdoshmëri e politkës amerikanë në Ballkan. Shqiptarët sot janë populli më proamerikan dhe më progjerman në Ballkanin Perëndimor. Pikërisht këtu ka filluar dhe duhet të zhvillohet racionalisht politika e re shqiptare, në fuksion të interesit shqiptar në Ballkan.

Rreziku rus në Ballkan ka vetëm një solucion racional: aleancën shqiptaro-amerikane. Kjo aleancë ndërkohë duket në rrugë të mbarë, edhe pse kundër saj janë ngritur hapur elitat e korruptuara shqiptare. Por ky në fakt ka qenë defekti i madh historik i shoqërisë shqiptare: elitat e korruptuara që kanë shitur interesin shqiptar për interesin e tyre korruptiv.

Kjo kohë antishqiptare po përfundon. Politika amerikane, përderisa ka përkrahës 95 përqind të shqiptarëve, duhet të hapë letrat për të gjithë korrupsionin shqiptar: kudo ku jane individët e korruptuar: në Gjykatën Kushtetuese, apo në Parlament. Dhe kryeministri aktual shqiptar duhet të jetë ndërkohë një aleat serioz i politikës amerikane.

Me krimin nuk mund të ketë tolerancë. Korrupsioni shqiptar është krim shqiptar kundër popullit, por dhe një krim ndërkombëtar. Dhe ky krim, shpresën e ka varur sot, të Gjykata Kushtetuese dhe të politika shoviniste e fqinjëve. Po forca amerikane në Shqipëri ?

Ja këtë po presin të shohin me shpresë dhe plot ankth shqiptarët..

REMOTE_ADDR:[]

11 komente në ““Krimi politik i ka varur shpresat te Gjykata Kushtetuese dhe politika shoviniste e fqinjëve””

 1. toptan kazaz topalli says:

  o Taku! haa haa!
  po e ben shqipnin si bicim dashnore kolektive,ose me mir ti themi po e fut ne nji “pallim tresh”.
  shqiptaret jan edhe proamerikan(pallohen me amerikanet) edhe progjerman (pallohen nga pankserat gjerman).
  tash: a do kemi pallim tresh? dmth hajdari amerikan atomic me hajdarin gjerman hitlerik do pallojn sumcen e shqiptarit qe e ka hap ne shekuj.
  tash vazhdimsija osht e sigurt. nuk do ket me tradhtina bashkshortore sic kishte dikur ne histori. kur, pasi u martu me jugosllavin shqipnija dhe pasi hengri suxhukun jugosllav n sum e braktisi shpejt e shpejt per tu hudh ne krahet e stalinov bollshevik rusovit ne siberin e larget idilike…duke thy hajdar muzhikun
  por edhe kjo dashni nuk zgjati shum se dul ne sken maoceduni I chajnis.
  edhe me kryetarin mao I prishen kurorat bashkshortore shqiptaret sepse kinezi nuk e kishte te madh dhe nuk e kenaqte sumen shqiptare.
  pasketaj erdhi koha e te ndenjurit singell ,dersa ngaqe vdiqen per hajdar(s rri dot pula pa honger mut,s rri dot kurva pa thy hajdar,s rri dot shqiptari pa honger car) ,shqiptaret cane kufijt dhe moren vaporrat skafet gomonet dhe u nisen ne perendim per te shiju hajdart perndimor aq emblematike.
  u enden hu m hu e car m car sa n trungun grek aq ne bishtlopaten italjane,duke vazhdu te hajn levat gjermane angleze francize..
  praktikisht shijuan komplet hajdarat e europerndimit shqiptaret,pasi kishin dekada me pare qe kishin ngren ato te lindjes.
  por story nuk ngelet me kaq. kristofor kolombi kaloj oqeanet. pse te mos kalojn edhe shqiptaret? apo s ka hajdar kokzi ne amerik! hajdar super dhe me nam biblik.
  dhe tash kan zen vend mir duke u pallu me amerikanet. esht martes afatgjat sepse amerikani nuk e le kollaj dashnoren ti iki nga duart. dhe kur amerikani esht I zen me pun elektorale,ateher vendin e tij e ze mekembesi amerikan ne europ,usta hajdar gjermani. esht hajdar I celikt.panks.
  dhe shqiptaret e duan te forten
  dhe e shijojn. dhe bythen ja dhurojn.
  o shqypni o moj dashnore
  mendjen time ti ma more
  je e mir ne te pallume
  packa se je shum e cpume.
  o dashnore kolektive
  qe pallohesh me te gjith
  gjithandej ku hajdar thyve
  ulerije porsi “bish”.
  ky eshte projekti amerikan per hymnin e ri kombtar shqiptar kur t bahet shqipnija e madhe.
  muzika do behet nga nji repist amerikan.

  1. BALLKAN says:

   Carin ne (sume) e mori definitivisht ➨ (jugosllavia).
   Carin ne (sume) po e merr gradualisht ➨ (greqiqia).

  2. Shqiptari i ILIRISE. says:

   Po ti mor cop muti,nuk na thua se kujt pidhi motre i perket.Apo meqe nuk di as cfare sperme je dhe as kush kurve te ka lene te kazani plehrave, e ke te lehte te shash shqiptaret.
   Megjithate dukesh qe ne Shqiperi ke jetuar dhe meqe shqiptaret qenkan palluar,ty te paska rene qe pallen te kesh ngrene dhe ti.Por me kete urrejtje qe ke patjeter do kesh ngrene edhe pallen e shqipove te cilen nuk e harroke dot.

 2. Shqiptari i ILIRISE. says:

  Shikoni kur te dalin goret e Saliut tani te lehin kunder avokatit.Shikojini!

  1. adi says:

   kjo eshte hera e fundit qe komentoj kur shkruan ky avukati
   perfundimisht qenka me i semure mendor se sa e mendoja!!!
   eshte humbje kohe
   si te komentosh aritjet e pafund te isis ose erdoganit mare sebashku eshte e njejta gje!!!!
   PS: kete nuk e uron as dot sherim te shpejte !!!!

 3. Ja keshtu.... says:

  O Toptan….b…q….i.
  Degjo si i kane kenduar shqiptareve bota.

  Rrofshin karet e shqiptarit,
  Qe i kane sa te gomarit.
  Qe qijne damat e Greqise,
  Ne vaporet e Anglise.
  Te shoqeruar nga muzika Italiane,
  Te mbrojtur nga topat Gjermane.

 4. BALLKAN says:

  ● Çdo vend, çdo shtet, çdo komb, çdo popull ne periudha te historise kane patur dhe kane nje Aleat Strategjik.
  Edhe Shqiperia, Shqiptaret gjate historise kane patur nje vend te madh Aleat Strategjik.
  Edhe ne aktualitet Shqiperia, Shqiptaret kane sigurisht vende mike, por kane vetem nje vend te madh Aleat Strategjik, USA.
  ● Ka patur ndonje shtet si Jugosllavia titiste qe konkretisht u orvat per [Dy] Aleat Strategjik njekohesisht:
  – herë shkonte ne lindje te BRSSS,
  – herë shkonte ne perendim te USA.
  ● Ka ndonje shtet si Greqia qe vazhdimisht e aktualisht orvatet per [Shume] Aleat Strategjik njekohesisht:
  Greqia dinake dhe e pabese konkretisht edhe sot,
  – Ne Veri kerkon Borxhe dhe qahet te EUROPA,
  – Ne Lindje ben takime ne prapaskene te RUSIA,
  – Ne Lindjen e larget puth doren aziatike te KINA,
  – Ne Perendim perkulet si lavire dhe perdridhet te AMERIKA.

  1. DASHNORI says:

   domethene greqine e kane dashnore kolektive.

 5. afrikanasi says:

  tipa kurvash qenkan ballkanasit o BALLKAN

  1. DASHNORI says:

   Kurva ka njëkohësisht dy ose më shumë Dashnorë.
   Kurva, ne gjuhen jo shume te shëmtuar greke quhet Kariola.
   Fjalori i Madh Etimologjik i Gjuhes Greke ende “nuk gjen dot” etimologjine e fjales Kariola.
   Dashnoret e mia esmere afro/aziatike greke qe jane gjuhetare profesioniste s´duan te dine per Fjalor, duan vetem te hane K*R.

 6. vaso says:

  Per cfare afirmimi flet z.Taku.Per faktin qe nuk kemi te drejte vetvendosje edhe aty ku jemi te pavarur,Shqiperi dhe Kosove.Miqte tane e dine historine se vet ata e bene dhe e shkruajten.Ka ardhur ora te ndryshojne dicka?Do cette ndonje gjobe,dhe kush do e paguaje.Nuk ma merrte mendja te fillonim per Shqiperine Natyrale nga Cameria.M.GJ.TH le te shohim,nga sonte.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *