Tsipras-Rama, bisedë telefonike: Retorika nacionaliste, e dëmshme

rama tsiprasKryeministri grek Aleksis Tsipras ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun e tij shqiptar, Edi Rama.

Kështu ka raportuar pak më parë televizioni shtetëror grek ERT.

Sipas inofrmacioneve paraprake, biseda telefonike është kryer me kërkesë të kryeministrit shqiptar. Dy udhëheqësit kanë theskuar rëndësinë e përforcimit të marrëdhënieve dypalëshe, për interes të dy popujve, por edhe të rajonit në tërësi.

Kryeministri Tsipras i ka dhënë rëndësi faktit që pala greke mbetet e angazhuar në këtë përpjekje, por ka theksuar se veprimet e kohëve të fundit dhe retorika nacionaliste në rritje minojnë konsolidimin e një klime të mirëbesimit të nevojshëm për ecurinë e marrëdhënieve dypalëshe.

Në të njëjtën kohë, ai ka vënë në dukje nevojën për të gjeneruar me hapa konkretë rezultate konkrete në bashkëpunimin mes dy vendeve, fakt për të cilin Greqia ka nisur një seri iniciativash.

Tsipras ka theksuar gjithashtu se  mbrojtja e të drejtave të pakicave etnike greke përbën një çështje kryesore për marrëdhëniet midis dy vendeve, por edhe një kusht themelor për ecurinë europiane te Shqipërisë.

Biseda vjen para intervistës që do të zhvillojë sonte kryeministri Rama për televizionin grek “Sky”.

Rama do të jetë personazhi kryesor i emisionit “Histori” që përbëhet nga një katërshe gazetarësh të njohur të shtypit grek dhe do të flasë për çështjet që shqetësojnë marrëdhëniet shqiptaro-greke.

Deklaratat e kryeministrit shqiptar muajt e fundit kanë zënë faqet e para të shtypit grek që nuk kanë hezituar ta cilësojnë kryeministrin e Shqipërisë si një politikan nacionalist që po mban një kurs tensioni dhe përplasje me Greqinë.

REMOTE_ADDR:[]

22 komente në “Tsipras-Rama, bisedë telefonike: Retorika nacionaliste, e dëmshme”

 1. Adriatik says:

  Dmth mos llap shum o pasagjer i taksise se rexhepit se nuk ta ka ngene njeri. E kuptuat o turkoshqiptare?

 2. tfgs1 says:

  BEQIRAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA,vuloseni ate kamaren e qelbet s ndrishe ”to makri” do te merrni dhe bashke me te dhe 1mln korraket qe mbushin zorren me buke ne Greqi…………..

 3. Andreas says:

  Biseden e paska kerkuar Rama po paska folur vetem Aleksi. I qenka mbyllur goja ketij telendarit te Tiranes?

 4. wiena says:

  Greqia si gjithmon hedh gurin dhe fsheh doren . Me keto metoda akuzuese kane perfituar ,por nuk do te shkoj me keshtu si ata duan .

 5. Shoku i Devolliut says:

  Ta kishte mbajtur ate aroplanmbajtesen qe dergoi ne Ujrat e Mesdheut Rama e Mimi se mbase iu hynte frika grekerve.
  Megaloman i pashembull.
  Tani meqe keshillat e Lindes i ke aty lexo dhe ” Dy popuj miq ” te Enverit dhe kjo histori mbyllet me lavdi e ty ne histori si dordolec.

  1. adeci says:

   Ja dhe dy devollinj te trashe.

 6. undefined says:

  Hahahaha televizioni grek telefonata na e paska kerkuar Rama hahahahaha more te semure psiqik ku rruhet Gjatoshit te flase me camin e falimentuar nuk i lane te tilla poshtersia o plera jevgjite po te pabese mbetet more lango

 7. mario says:

  Ore ky KM yne ka thene gje apo e ka sqaruar qe dum baben si Haxhi Qamil i koheve modernie qe eshte njeri donte shijakun kryeqytet ky do surrelin

 8. Adi says:

  ” Vetem greku paska folur”!!!

 9. G says:

  A kane thene mediet greke atehere qenka e “vertete” se greket nuk para genjejn hahahahaha nga ndonjehere nga “halli” si me bilancin e Euros “raste te rralla”

 10. AC/DC says:

  Mbas te gjithe atyre ‘krenarive,kercenimeve,recproriteteve,etj,etj,etj’filloi gjuha me e mire qe njeh ky kryeminister,aje eby….lepirjes

 11. razo says:

  Tsipras i doli boja shume shpejt… Ja futi shqelmin Gjermani gjer ne fyt ne Bruksel edhe e nisi si leckaman ne Athine duke ja bere shume te qarte prioritetet ne ballkan ku Greku nuk figuron fare.
  Nje pordhe beri Erdogani per kufinjte e u tronditet si vende dhe nuk dine ku kane koken. Greqia si shtet eshte primitive, te korruptuar deri ne qelize dhe otoman. Jane pasardhesit me te mire te perandorise otomane. Iku koha kur diktonit kushte sot as nje gjysem shtet si Maqedonia nuk ju pjerdh me.. Gjynah per njerezit!

 12. Mirush says:

  E ka kerkuar telefonaten brekdhjeri Qipras, dhe jo Rama. Kjo per shkak te intervistes se sotme, sepse QIprasi nuk e ka ftuar akoma Ramen atje, ngaqe “s’ka” kohe. Keshtu qe kur Rama i doli ne shteg papritur, u detyrua te minimizoje demin dhe ta marre ne telefon per t’u siguruar qe Rama mos te thote ndonje gje qe i prish pune atij.

  Ne fakt eshte mire, sepse Rama me kete gje ka marre pike, ne kembim te nje interviste te forte, mund te kete kerkuar disa favore te tjera. Prova do jete kjo: nese Rama nuk ka pranuar, sot intervista do jete e bukur dhe e forte. Nese ka pranuar te negocioje me Qiprasin, intervista s’do jete as mish as peshk, por ne te ardhmen e afert do kete leshime nga pala greke per disa çeshtje.

 13. Al says:

  E raporton nje media greke keshtu qe normal vetem greku ka folur.

  Edhe nese e kishe ndonje medyshje o i gjate per kete intervisten e sotme, kjo bisede them se ta ka mbushur mendjen qe ta besh e te perserisesh te vertetat qe ke thene gjate gjithe kesaj kohe.

  Hapini veshet mire sonte o ju shqiptaret grekofile koqetredhur. Te pakten kini miresine te mesoni se nga vini..

 14. Alben says:

  GREKET DUHET TE PAGUAJNE BORXHET NDAJ ITALISE, GJERMANISE DHE SHBA!!!!
  HAJDUTA GREKE!!!

 15. Ben Dibrani says:

  O tempora o mores! Shqiptaret e greqizuar i bejne pordhe eterve te tyre shqiptare, por pordha si pordha, ben pak zhurme dhe me pak “fat” mund te kete edhe ere. Fati i “grekeve” eshte i parashikuar dhe i vulosur perfundimisht, do te shkojne si pordha neper breke edhe pak, sa te fundosen perfundimisht.
  Ejjj , hahaha, shqiptaret i mbajkerkan greket me buke, po ju mor borxhlinj te ndyre jeni te mbaruar, ku i merrni leket qe paguani? kesaj i thone “edhe i dhjere, edhe krenar”.

 16. maximus says:

  ka ndonjeri ndonje ide se ku mund ta shofim kete bisede dhe ne cilin kanal mund te jepet nga shqiperia????????

 17. Albani says:

  Ciprasi ka pjerdhur se bashku me zagaret qe e mbeshtesin.

 18. vaso says:

  Ma ha mendja se dicka po leviz.Ata 4 gazetare jane qe te gjithe proamerikane.Ceshtja eshte ado te jete ne gjendje tu pergjgjet,se deri tani KM jone ka dhene intervista me shoket e vet.Sot do jete pak ndryshe.

 19. shqip says:

  çfare mjerimi. njerez qe fantazojne dhe masturbohen sa here ka ndonje lajm nga vendi i pensioneve. o te mbaruar, skizofrene e breke ulur. po a shitet identiteti per 200 evro? duke e njohur ramen, nuk do tua lere kete kenaqesi qe vetem ju e imagjinoni. dy here ja tha ne sy vuçiçit, dy here ne beograd. u turren gjyzelet me te shara. po pastaj ulen kurrizin e iu kthyen puneve. si rama ka pak ne greqi, ne mos asnje, qe mund ta munde me oratori e me argumenta. per kete une si i krishter i arberit nuk kam asnje dileme. po nje gje me ben pershtypje, ju grekoqiret pse nuk shkoni te jetoni ne eladhas? apo i beni yzmet evrove duke u masturbuar ne fb. po ç?rrace jeni ju? shqiptare se mbani veten, po shqip flisni me mire se” une”. po greke jo e jo. pasi greke nuk ekzistojne. banoret jane shtetas te greqise, po jane arvanitas kryesisht, dhe nje mix etnishe , si turq, bullgare, maqedone, etj. a mund te ma shpjegoni ju te pensionit 200 evro, ç’lidhje ka greqishtja e re me gjuhen e shkruar ne antikitet?. i keni dale si pronar atyre shkronjave, po nuk na thoni pse kuptimi i tyre perkthehet me shipen. ashtu sikunder gjuha e etruskeve. mire mo mire, shkruani si te doni, po paguani taksat e bindjuni ligjeve te ketij vendi. dhe kur i fusim fadromen tironsit, atje ne himare as qe diskutohet qe do futet. po te jete e nevojshme per komunitetin, ndoshta edhe tritolin do ua fusim. ju uroj shikim te kendshem. neser dite e re, masturbim i ri.

 20. Krio says:

  Keshtu zgjidhen problemet. Ka lezet.
  E pa Kreshnik Spahiu se tu shajt Greqin 1000 vota mori. U be si sorre. Nuk shifet me sy.
  Edi esht tregu burre nqs e ka marr n telefon. Kush e ka me pasterti nuk poshterohet kurr per cdo veprim

 21. Jak-Boston says:

  Dimri politik sikur po mbaron, por dimri si stine sapo ka filluar.
  Rama ka telefonuar per problemet kufitare dhe shoferet e burgosur.
  Kurse Cipras ka perfituar nga rasti tju thote europianeve se po bisedojme ashtu sic na porositet juve, pasi kukuvajkat greke ne Bruksel pervecse zhurme nuk arriten te benin gje tjeter.
  Te tjerat jo televizionet jo gazetaret jo……. jane per ata qe nuk jane ne gjendje te vene ne funksion trurin dhe duan televizionet apo gazetat tju tregojne se cpo behet.
  Ka ardhur koha e shqipetareve dhe per ata rreth nesh eshte koha e lehjes se zagareve.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *