“Kathimerini”: Rama përsëriti pretendimet e komunitetit çam

ramaNë një përpjekje për të ulur tensionet mes Greqisë dhe Shqipërisë, kryeministri Edi Rama mohoi se po ndjek një politikë të jashtmë me qëllimin për të diskutuar rikthimin e tokave të komunitetit çam që u përzunë nga Greqia gjatë Luftës së Dytë Botërore, por tha se nuk mund të mohet Çamëria.

“Nuk mendoj se është irredentiste t’u thuash njerëzve, fëmijëve tanë, se dikur në Greqi ishte një zonë e quajtur Çamëri”, tha Rama në intervistën e tij. Ai shtoi se komuniteti çam kërkon “të drejtat e tyre dhe po thërret për një përfshirje në negociatat për të zgjidhur mosmarrëveshjet mes dy vendeve. Greqia e refuzon një gjë të tillë duke i cilësuar çamët bashkëpunëtorë të nazistëve.

Rama gjithashtu mohoi në intervistën e tij se vendi po ndjek endrrën e Shqipërisë së Madhe.

“Në kemi Shqipërinë, kemi Kosovën, kemi shqiptarë që jetojnë ë jug të Serbisë, në Maqedoni dhe Mal të Zi. Por nuk ka asnjë plan për rikthimin e Shqipërisë së Madhe. Nuk ka asnjë plan të mbledhim këta shqiptarë në një vend të përbashkët”, tha kryeministri Rama.

Intervista e tij erdhi pas një tensioni diplomatik mes dy vendeve pas vendimit të Bashkisë Himarë për të shembur 19 shtëpi, që grekët pretendojnë se janë të familjeve greke.

Por Rama theksoi se këto shembje janë pjesë e Rilindjes Urbane.

Rama përsëriti dhe teorinë se Akropoli u shpëtua nga një shqiptar në shekullin e 17-të.

Të martën Rama pati një bisedë me Cipras e cila thuhet se ishte mjaft e tensionuar.

Cipras i tha Ramës se është një detyrim i Shqipërisë mbrojtja e minoritetit grek, si një vend kandidat për në BE.

Cipras gjithashtu theksoi se është e nevojshme rikthimi i një klime besimi për të zhvilluar më tej marrëdhëniet dypalëshe.

 

REMOTE_ADDR:[]

18 komente në ““Kathimerini”: Rama përsëriti pretendimet e komunitetit çam”

 1. Klimax says:

  Nderrimi i emrit eshte nje vendim individual dhe askush nuk eshte detyruar nga shteti (grek) per kete gje. Ne qoftese ky tip “ironik” flet per dy apo tre sportista qe paskan nderruar emrin, atehere perse nuk ndodhi e njejta gje edhe me shume sportista te tjere ne Greqi?
  Nje shembull pa folur per te tjere, Mirela Manjani perse nuk e “detyruan” te grekezoi emrin??!!
  Cudia eshte se megjithese per shume vite ne periudhen e diktatures kishte lista me emra ne zyrat e gjendjes civile per emrat qe duhet tu viheshin femijve ne Shqiperi, fakti eshte se mbi 70% e popullsise “mbytet” nga emra turko-arab!!
  Kjo eshte ironike Rama, i vetmi popull ne Europe pa identitet dhe jo idiotizmat e tua per “presionin grek” ndaj emrave qe ne fakt (ata qe e nderruan) ne emrat e tyre nuk kishte asnje rrenje identiteti shqiptar!
  Apo shqetesohesh perse c’turqezohen disa shqiptare ne identitetin e tyre te emrave?
  Ke frike mos te merzitet vella Erdogani qe ta perplasi ne surrat ne mes te Tiranes se shqiptaret jane turq dhe Shqiperia eshte Turqi?
  Eh, atehere leri pordhet se vetem breket e tua grisin!

  1. Papa Jani says:

   Nga Kahramanli ne Karamanlis apo Karamanqis nuk te cturqizon o buthqir i janulles…..

  2. Argita_B says:

   Klimax,
   Fakti qe ne Greqi shqiptaret kane qene te detyruar te nderrojne emrat eshte i pamohueshem, dhe te pretendosh te kunderten eshte mashtrim ose propogande. Ne vitet 90 ambasada greke jepte viza vetem per emrat e krishtere, kete e kam perjetuar vete dhe skam nevoje as per politikane dhe as historiane kafanesh. Une kam mar vizen dhe nje shoqja ime qe kishte nje emer musliman nuk e ka mare!!
   Ne Greqi nuk ka ligj per ndryshimin e emrit, po te njeten gje beri dhe turku q kush konvertohej ne musliman nuk paguante taksa, ndersa te krishteret paguanin.
   Jemi ne shekullin e 21 dhe politika greke ndaj çamerise eshte nje turp i vertete, qe turperon historine e lashte greke, ate histori qe frymezoi deokracite perendimore.
   Ramen mund ta kritikojme ne shume pika, po dje ka folur si burre shteti, i moderuar, paqesor, pragmatik, miqesor ndaj popllit fqinj grek.

 2. Shpresa says:

  Te vjene per te vjelle kur degjon se cfare flet ky Injorant qe nuk di te lidhi dy fjale jo me te japi intervista per historine e vendit tone…Njeri qe nuk di nga ka origjinen e vet…Shko mbaji iso turkut se vetem kete din te besh ore i paafte!

  1. Une says:

   Pirdh se shfryesh i thone kesaj Shprese te pashprese.
   N.q.se Edi eshte injorant ti mbetesh nje gjytryme Vicidoli qe po ta qellosh me plumb ne koke te kthehet plumbi mbrapsht…

  2. lola says:

   Shpresa moj kurvicke.Duhen shume , po shume mend ama te kuptosh Ramen dhe jo me ta gjykosh ate.Nje cope injorante si ty as nuk I vjen tek thoi I kembes atij.Shko kontrollohu tek gjinekologu sepse si prostitute qe je mund te kesh mbetur shtatzene prandaj te vjen per te vjelle.

 3. WEB1 says:

  As edhe nje gje konkrete nuk tha ,e degjova intervisten deri ne fund ,konfuzional ,perserites ,gati gati nje lutje per miqesi ,dhe i binte cekicit te miqesite e vjetra dhe popujt miq e bla bla bla ,,,
  Ta kam thene o gjatosh me kohe ,,politiken e jashtme e ke ,,thene katunarce BERRNUT .be ate qe ke per te bere ne himare beje !! dhe mos be shume rreklama .Nq.s ke ne plan prishjen e disa shtepive beje dhe mjaft

 4. Tahir Gashi says:

  Nuk behet stan me lepuj!

 5. xyz says:

  Shume mire Rama. Je i pari Kryeminister qe ka folur hapur. Tani e tutje duhet te intesifikohet dialogu me Nderkombetaret- EU……Greqia do te reflektoj.

 6. cufja says:

  Eshte shume naive te medohet apo te pritet patriotizem nga Rama- Rrama njeh vetem arrithmetiken e thjeshte ta numurit te deputeteve qe mund ta mbajne si kryeminister. E futi ne valle Liken pasi e kishte kerdisur me sharje, vetem kur ja mbushen mendjen se pa ate, nuk do ta shihte me sy karrigen e kryeministrit. Tani kur ka frigen se mos ja dredh perseri Likja. po lidhet me Idrizin se mos e shpetoje ai nga halli. Kjo eshte e gjithe historia e qendrimit te tij patriotik me Greqine. Shtoi kesaj historie edhe friken se BE nuk do te hape negociatat per integrimin me marrezite qe ka bere ne qeverisje, e duke ngacmuar Greqine, do ta perdore me vone si alibi se ishte Greqia ajo qe ja prishi “sukseset” e integrimit.

  1. I paemërt says:

   Ik mer qen zgjebs i Sales mer pic derr mos na e shpif me ket injorancen tate mer kuluf

 7. Zigur Qarri says:

  Te lumt Z.Rama,te lumt!As edhe nje shenje urrejtje dhe armiqesie.
  Si gjithmone,bythshiturit,te pabeset pa indetitet,zagaret e ashtuquajtur grek,
  ne fillim te komenteve,per te treguar qe jan komplet debila.Ore te pabese,
  ore bythshitur,si nuk qet edhe nje here te vetme pro shqiptareve?!Sa jan
  nigerianet suedez aq jini ju helen.Nuk e percakton indetiteti fetar rracen,
  por ADN,ore zagar qe keni perzier gjakun me urine.Nese nuk jeni dakort me
  Z.Rama,ju nuk do te jeni kurre dakord me nje tjeter Kryeminister,sepse ai
  nuk eshte mysliman,aty ku mund te kapeni e te akuzoni per turk,megjithese
  shumica e vete grekeve jan produkt bastard i perdhunimeve osmane.
  Prandaj edhe Greqia eshte e dhjere,sepse e kan dhjere turqit qe ne fillesen e saj.
  “Te fundit do te jene te paret dhe te paret te fundit.” Mateu Kapitulli 20 paragrafi 16.

 8. undefined says:

  Nuk jane Pretendime moj gazete kurve por te drejta te nje Komuniteti qe ju ardhacaket e Azise se Vogel ja moret dhe po ja mohoni i zaptuat token pronen Shtepite me keq se maloket e Sales ‘toke e xanum’ por ata e bejn nga injoranca e varferia e padia por ju sot ngase e beni me 35 vjet ne BE ju qe me mbaheni “djepi i demokracise” legena

 9. korcari says:

  Te gjith ata qe flasin per Camerine Rama i quajti nacionalista qesharake.

 10. Jam cun Mula pushke me qite says:

  Nuk jam berrisha detin me shite
  Une jam Rama pushke me qite
  Jam Shqipetar me zemer zjarr
  Qe me greket nuk bej pazar
  Mbroj shqiptaret mbroj camerine
  Nuk pazar as me serbine
  500 vjet shijuam tradhetine
  Kjo e fundit flet per saline
  Me faslica e kostandine
  Nga serbija ne Athine
  Jam Edi Rama mbroj Shqiperine

 11. mirel says:

  Mire mo mire..ketej u beri qefin cameve, perseriti te njejtat retorika historike, tashme te mbyllyra, sepse kjo ishte ne fakt thelbi i deklaratave te Ramiut, nga ana tjeter iu ben qefin dhe maqedonasve…
  Iu merr shqiptareve Liqenezen dhe ku jep maqedonasve Pustecin.
  Politikan i madh, s’ke c’i thua
  Bicim patrioti domethene..

 12. k says:

  Eshte e drejte qe qeveria te mbroje te drejtet e çameve dhe ti ktheje atyre
  shtepite dhe pronat qe kane ne greqi.
  Por qeveria me pare te ktheje pronat atyre qe ja kane vjedhur ne shqiperi
  tek halliasi apo ne babrru.
  Se te japesh tokat e grekut dhe komshiut eshte shume e thjeshte dhe propogandistike.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *