Kreu i opozitës greke, Mitsotakis: Shqipëria, shqetësim real në rajon

micoShqipëria është një tjetër shqetësim i madh real në rajon“.

Me këto fjalë i është drejtuar grupit parlamentar të Demokracisë së Re, kreu i opozitës greke Kyriakos Mitsotakis.

Sipas tij, tre çështje që kanë të bëjnë me politikë e jashtme po e vënë Greqinë në një pozitë të vështirë në raport me interesat kombëtare.

Duke iu referuar deklaratave të fundit të kryeministrit Rama ai akuzoi qeverinë Tsipras për strategjinë që po ndjek lidhur me çështje të politikës së jashtme.

“Është e papranueshme të shtoni një tjetër shqetësim të madh në rajon. Shqipëria ka vënë në tryezë të gjitha çështjet”, theksoi Mitsotakis.

Kreu i opozitës greke iu referua edhe deklaratave të presidentit Erdogan që sipas tij mohojnë bazën ndërkombëtare konvencionale për Traktatin e Lozanës, raporton Respublika.

Në një mjedis të tillë, Greqia është e margjinalizuar, qeveria nuk ka strategji të qartë kombëtare.

Në çështjet e financave ne nuk jemi pjesë e ndonjë zgjidhjeje, komuniteti ndërkombëtar po përballet me ne me dhembshuri dhe keqardhje, por kjo nuk është e mjaftueshme për të mbrojtur interesat tona.

Takimi në Berlin i Gjermanisë, Francës, Holandës, Spanjës dhe Italisë tregon se të tjerë duan të vendosin për ne, pa ne”, deklaroi kreu i Demokracisë së Re.

REMOTE_ADDR:[]

31 komente në “Kreu i opozitës greke, Mitsotakis: Shqipëria, shqetësim real në rajon”

 1. alb sapun says:

  po po kyjdes se mos ju vijne me anijet iliria apo butrinti dhe zbarkojne trupat e frikshme te ushtrise shqiptare e pastaj do ju hajne bolet,po jane ne terezi keta greket

  1. Papa Jani says:

   Kujdes sapunin ti ate bej pa leri te tjerat

   1. Adriatik says:

    Po ca ja varni kooperativistit turkoshqiptar. Me ata merren doganieret e kakavia. Camet jane ok. Tsamourian do e shikojne ne youtube si gjithmone.

    1. Mbreti says:

     C eshte Ky Jevg , Micotakis!!???fare jevgu i leshit edhe keni ftyre te quheni gazetar duke publikuer jevgje te greqise cdo dit. Mja se nxivet faqet e internetit me kto Gabele, vangjel dule, Micokakis, cipras, edhe mutikakis tjere!

     1. Juglindori nga Korça says:

      Sa per sqarim
      Qirjakua nuk eshte jevg por eshte i biri i Mitsotaqit plak.

      1. e c'na gjeti says:

       Dy here jevg dmth

  2. tfgs1 says:

   prandaj edhe shteti grek duhet te zboi me force gjithe plehrat sunitoshqipfolese qe ngopin zorren me buke ne kete shtet,ku perpara se te kalojne kufirin tju fut edhe nga nje hu ne bith,madje me gunga…………………….

   1. k says:

    Micotaqo rri urte se po therrasim Erdoganin qe te shpetoje shurra ne breke.

   2. Elis says:

    Kujdes kur shprehesh se ka njerez qe edhe kockat e te afermve te tyre i kane lene peng na greku.Ti llomotit sa te duash,po kjo gjuhe dhune nuk tregon gje tjeter vecse se ti je nje pleher per vete e kerkon te identifikosh hallexhinjte me boten tende te semure psikologjike.Mer konsulta me mjekun mos e ndot humanizmin me keto mesazhe.Tru pjerdhur !

  3. adeci says:

   Ti o antishqiptar hengsh bolet e tua ishalla.

  4. Saba says:

   Ky jevg dotena haj bolet ja cifsha krejt familjen e fashistit ja cifja kishen e nones gjith ket urrejtje e ka ja dim forcen kti jevgu se jevg jan kta krejt ky edin se esht i rrethuar nga krejt anet prandaj ben kshu po te jet i sigurt se nji dit do ndodhe.

 2. batisti says:

  ik or morracak grek se po t doj gjermanija jua merr shtetin qe e keni len borxh n bixhoz.

 3. ‘Takimi i Berlinit’ thote kelyshi parazit nga Ponti ‘duan te vendosin per ne pa ne’ a eshte ne rregull nga trute e kokes ky jevgjit Selaniku kush kujton ky parazit e borxhli se eshte Greqia eshte pjelle e Fuqive Peendimore dhe gjuthe jetes nen tutelen e tyre more lekure zi Ponti me 500 miliard euro borxh do edhe te vendosesh hahahahahaha cohuni nga gjumi kishtare more debila se pl ju merr Lumi

 4. capi dhia says:

  Hajde boze, boze, boze per votuesit e paditur – ne prag fushate zgjedhore parlamentare.
  Nese fiton MicoTaqis, thone se ka shanse te mira, Taqi do te vije i pari ti puthe doren Edi Rames qe perfaqeson interesat startegjike te Ameriken dhe
  Gjermanise ne Ballkan.

 5. ?? says:

  O gërrqia do ju shkerdhejm nënën me krietarin tonë

 6. Epo kjo pune! says:

  o milet i keq, ju ka ngecur ne fyt gjeja e tjetrit dhe keni 150 vjet qe rrini me frike ne zemer, clirohuni, pranoni faktet historike sepse ndjesa vetem ju cliron dhe larteson. Kufijte nuk jane problem sa kohe njerezit kalojne pa problem dhe rendesia e tyre do bjere prandaj hidheni hapin dhe mos filloni prape nga e para se iken qeverite e shitura tek athine ne tirane.

 7. emigrant says:

  Reklamat qe keni vene ne kete faqe, e bejne te palexueshme artikullin. une filloj te lexoj ne krye, dhe faqja “Scroll down” me poshte. Une filloj te shkruaj, dhe faqja leviz po vete. Tema ka qene nje faqe shume e mire informacioni, dhe akoma i pelqej shkrimet tuaja, por me keto ndryshime, me merzit aq shume sa qe nuk ja vlen te vij fare ne faqe.

 8. korcari says:

  Asnje shqetesim nuk perben Shqiperia ne rajon. Nuk i kemi mjetet dhe as do ti kemi ndonjehere.

 9. zaho says:

  Nuk fashohet koka para se ta vrasesh

 10. Epyroti-Came says:

  I “Nderuar” Z.Micotakis!…Gjithmone Shqipetaret nuk i kane Fshehur Problemet e tyre Kombetare…Jeni ju Greket qe keni Fshehur Gjenocidin Came, si dhe nen Mburojen e Ligjit te Luftes me Shqiperine Konfiskuat Pasurite e Shqipetareve ne Greqi…dhe jo vetem kaq..por Zhvilluat nje Lufte Kunder gjithckaje Shqipetare akoma edhe Varrezat e Shqipetareve i Zhduket…
  1-E donit Europen per te Zhvatur..e donit NATON-po per te zhvatur…dhe mos Harroni se ishit ju Greket qe ju Lutet Europes per te Hyre ne NATO, nga Frika dhe Gllaberimi Turke.
  2-Pra jeni Perpjekur “Tua Hidhni” te Tjereve me “Ponjerite”(Dinakrite)..qe keni Trasheguar nga Manastiret Shekullore te kishes…
  3-Kthehemi te rasti Konkret , per sa me siper Flisni Ju “Kritikoni” Gjoja Qeverine e z.Cipras, OK..kjo eshte Detyra Juaj..pöor nuk na thate se c´fare Zgjidhje afroni ju SI ND-Nea Dhemkrateia:::per te gjithe C´eshtjet e pa Zgjidhura Greko-Shqipetare???
  4-Nga Intervista qe dha z.Edi Rama, pame se Greqia eshte shume e In teresuar..per “Mbeshtetjen Turke” per Shqiperine..pra ne njefare menyre GREQIA Kerkoj nga PALA SHQIPETARE “Besen” Shqipetare…..Po te shohim Faqet e Gazetave Greke:TE GJITHA FLASIN PER “RREZIKUN” ERDOKAN..Mbase dhe me te Drejte, nese e konsideroni “Rrezik”…por kjo nuk do te thote se SHQIPERIA KA “GISHTE” NE MARRDHENJET Greko-Turke.
  5-Ishte pikerishte Qeveria e Micotaqis Babai juaj qe me 1991-shin , c´do Shqipetari qe Hynte ne Greqi per te Mbijetuar duhej te Pohonte se “Ishte Vorjo-Epyrot”::..pra Politika Greke nuk ka asgje te Re ne Marredhenjet me Shqiperine,biles ajo ka Avancuar me Marreveshjen Detare..si dhe Varrezat e Ushtareve te Vrare ne Greqi, ku ju Pretendoni se jane 8000-mije…Thua se Lufta e Dyte Boterore u be ne Kufirin Greko-Shqipetare.
  Z.Micotaqis..si nje Politikane, dhe Pinjoll i nje Dinastie Politike qe je ni ne Greqi..duhet ti Zgjidhni Problemet me Shqiperine ne Interessin e te dyja Paleve..NESE MENDONI SE DO TE JENI JU GJITHMONE TE FITUAR , BENI GABIM..Koha e Sali Berishes qe ju Lepinte Bythen ka Mbaruar..Z.Edi Rama ka Hequr VIJEN E MARREDHENJEVE RECIPROKE Midis dy Shteteve…PARALELEN E BARAZIS..Tani ju beni si te doni…he e dime se jeni me “Dinake” se Shqipetaret por jo me te “Zgjuar” se Shqipot…lol

 11. ToniTR says:

  Greqia nuk ka pse te vendoset ne pozite te veshtire perderisa ceshtjet qe ngrejne te tjeret “nuk ekzistojne”. Me ne fund greket po zbulojne se deti qe i lag nuk eshte i perbere prej kosi. Nuk mund te kesh para qyl, falje borxhesh dhe ndikim nderkombetar ne te njejten kohe!

 12. Nick says:

  Goxha zgjidhje do te ishte ne fakt qe çeshtjet te mos ziheshin me goje fare…a thua se po nuk i zure me goje nuk egzistojne?! Shume historira me xhinde e lugjeter paske patur fatin e keq te degjosh kur ke qene i vogel!

 13. rajan says:

  QIR-JAKO, BEHU REALIST, TE KEMI DHE ARVANIT NGA NENA.

 14. says:

  Dështimi negociatave në zvicër për qipriotët.

 15. Shoku i Klodi Dibres says:

  Me Ramen punet regullohen kollaj. Ti japin nje salle per te ekspozuar pikturat , dmth per ato qe Rama i quan piktura dhe ka me i shit me çame , me kuç e me maç.
  Ishalla nuk i mbushet mendja te shpalle lufte tani se nuk e kemi dhe aeroplanmbajtesen Oriku ketu, dmth e kemi me mision per refugjatet.
  Se per ato refugjate u prish dhe me Trampin Rama.
  Se harrova sa emigrante shqiptare ka ne Greqi ?

 16. Jak-Boston says:

  Ky parlamentari opozitar grek po ben si Basha ne Shqiperi.
  Se pari Greqia dhe Shqiperia jane bere keq prej qeverisjeve te keqia te partive Demokratike simotra te privatizuara njera nga familja Micotaqis dhe tjetra nga familja Berisha.
  Beni mire tju kerkoni falje njerezve per keq qeverisje dhe te zhdukeni njehere e pergjithmone nga skena qi problematike dhe sherrxhinj te politikes rajonale.
  Micotaqis dhe Berisha ashtu sikurse familja Hoxha dhe Molloshevici skane asnje lloj te drejte te jene ne politiken rajonale. Nese politika lokale i pelqen le ti mbaje po mbasi te kene kaluar siten e korrupsionit dhe interesit publik para atij privat dhe klanor.
  Kerko falje grekeve per mbytjen ne borxhe pasi rajoni ska nevoje per mendjet tuaja te kancerizuara nga korrupsioni.

 17. DRENICA E KUQE says:

  A keni tru ju derrat e asimiluar dhe te majmur prej asimiluesve?! Nuk eshte Shqiperia as jane shqiptaret shqetesim ne rajon. Shqetesim ne rajon jeni vetem ju fqinjet pushtues te tokave shqiptare dhe asimilues bizar te elementit ortodoks shqiptar… Dhe, mbani mend mire ju fqinjet pushtues se shqiptaret do t’ua dridhin te gjitha “themellet” qe po i ngulitni ne token etnike shqiptare! Prandaj edhe bota duhet ta dije se Shqiperia dhe shqiptaret nuk jane shqetesim ne rajon, por shqetesim per rajonin e Gadishullit ilirik jane fqinjet pushhtues te shqiptareve.

  DRENICA E KUQE

 18. Relax says:

  Pas nje shekulli shqiptaret me ne fund kane kryeminister- Edi Rama,Zogu shiti troje shqiptare,Basha ne shekullin e 20 shiti nje pjese te konsiderueshme te Detit Jon(nenshkroi me doren e tij 2009),vrau protestuesit ne Bulevard ne 2011,vodhi miliona euro te Rruga e Kombit,…

 19. aqif tahipi says:

  Kot mundohet rama me keta pederat greke. Ata moe miq ,historikisht marredhenien me te mire e kane pasur me pallen ne sume. Vetem palla shqiptare ne sumen e jorgaqeve greke eshte zgjidhje per ceshtjet e diskutuara.Problemi i tyre qe ne antikitet eshte se jane rritur me frymen e marredhenies se “filias” ( ose kujdesi i te medhenjve per djemte e vegjel). Por natyrisht qe shqiptaret nuk mund ta pranojne kete lloj mendje te semure te politikes greke.

 20. Si eshte e mundur te quhesh i mire duke denigruar te tjeret xhanem.Ku vajti thenja e urte e te gjithe kohrave TE GJITHE NJEREZIT NJE ZOT KANE !? .Dhe me e keqja ;Duke e ditur, se e kane forzen zero. I thone ; Ne kete rast Grekut ,T’a ” rregulloj un ke Obama. T’a rregulloj une ke Merkeli bile ….do t’i them t’haj mutin Erdogani .Greket shyqyr qe i kemi. Nuk jane nga ponti, as nga kapadokia.D. m. th. pasardhrsit e Ittiteve .Kane qene dhe jane aty ku jane .Se bashku me izraelitet greket jane sot per sot geni i vemendjes njerezore. Paqja qofte mbi ne te gjithe.

  1. undefined says:

   Te vjen era grekofil mos u lodhe shume te na shpjegish “greker” e tu se i njohim dhembe dhe dhemballe se kush jane shiko filmkmet e 1922-24 te shikosh se nga erdhen te pakten gjysma e tyre me mbiemra OGLU e KARA pasraj ha m…ne forum sa te duash

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *