Rama trazon Greqinë pas intervistës të tij, e cila ka pasur një super shikueshmëri

ramaIntervista e kryeministrit shqiptar tek emisioni i gazetarit të njohur grek, Aleksis Papahelas në televizionin “Skai”, është ndjekur nga më shumë se 130 mijë shikues duke tejkaluar shifrën mesatare të shikueshmërise së kanalit, ndërsa klikimet në faqen elektronike të tij janë më shumë se 500 mijë.

Reagimet e para për intervistën vijnë nga Demokracia e Re. Partia opozitare në vend, konkretisht, Giorgos Koymoutsakos, përgjegjës për politikën e jashtme, ka kërkuar thirrjen e menjëhershme të Këshillit për Politikën e Jashtme, ndërsa zv.kryetari i konservatorëve, Adonis Gjeorgjiadhis ka komentuar se “Rama me mirësi në dukje ka ngritur çështje shumë serioze dhe të rëndësishme për marrëdhëniet dypalëshe”.

Nga ana e shtypit grek, në kontrast me komentet negative gjatë javëve të fundit, vihet re kësaj here një përmbajtje në mënyrën e pasqyrimit  dhe shumica e mediave veçojnë faktin që Rama garanton në radhë të parë se Shqipëria nuk po ndjek një politikë të ndryshimit të kufijve.

Kathimerini thekson se  Rama hedh poshtë zërat se po bën një politikë irredeniste. Gazeta Ethnos, që disa ditë më parë shigjetonte buldozerët e Ramës në Himarë, zgjedh dhe thekson edhe ajo pohimin e tij se Qeveria shqiptare nuk ka strategji për ndryshimin e kufijve, apo për një Shqipëri të Madhe.

Pa asnjë koment gazeta “To Vima” publikon të plotë intervistën duke zgjedhur titullin:”Ideja e Shqipërisë Natyrale, rrjedh nga disa që kanë frikë”.

Edhe pro konservatorja “Eleftheros Typos”, që në artikullin e fundit të saj shprehte shqetësimet për deklaratat e Erdoganit për kufijtë dhe Edi Ramën e cilësonte si satelit të tij, nuk ka asnjë koment, por mjaftohet me  titullin e artikullit “Janë marrëzi ato që thuhen për Shqipërinë e Madhe. Nuk kemi ambicie kundër Greqisë”.

Nuk mungojnë edhe ironitë në faqet e portalit të gazetës “Protothema”, që zgjedh si titull-  “Nuk kemi synime irredentise ,por le të shkojmë një shëtitje në Çamëri”, ndërsa thekson se Rama pas Çamërisë, hapi edhe çështjen e Jonit.

Me pozitiv është titulli që zgjedh agjencia shtetërore e lajmeve për të ardhmen dhe bashkëpunimin, ndërsa në qarqet gazetareske që nuk janë dakort me shumicën e atyre që tha kreu i ekzekutivit shqiptar, mbizotëron opinioni se ai përdori një gjuhë të kulturuar dhe mënyrë diplomatike për të ngritur çështje të rëndësishme dypalëshe që vite më parë ishin tabu.

REMOTE_ADDR:[]

13 komente në “Rama trazon Greqinë pas intervistës të tij, e cila ka pasur një super shikueshmëri”

 1. Nick says:

  Shkurt puna; nuk kane ku ta kapin…po me shume se greket eshte merzitur bushati ketu ne Shqiperi!

  1. adi says:

   rilindja
   nuk ju duket se jeni bere shume, po shume karagjoze me kete madheshtine universale te kr rilindasit??????
   theniet e jozefines jemi bere si gjermania tani duken shume me modeste para kesaj parade idiote dhe qesharake te mediave rilindase.
   kur nje vend si greqia qe ka 20 here ekonomi me te madhe se shqiperia, e vizitojne presidentet e dy superfuqive ne harkun kohor te 6 muajve, mbajne me buke nja 600 mije shqiptare, ndersa nga shqiperia duan te ikin dhe te pakten 600 mije te tjere, jemi bere vend mbledhje i mbeturinave te europes perfshi edhe greqine ,e vetmja ekonomi eshte hashashi dhe leket qe rilindja qarkullon neper media, parlamentaret e denuar per prostitucion tentative vrasje droge vjedhje votojne reformen ne drejtesi ,dhe gazetaret greke kane modestine dhe kerkesen si cdo qenie normale njerezore per me shume nga qeveria e tyre , nderkohe ketu i vetmi muhabet eshte se sa i zoti eshte kr rilindasi??????
   qe ne fakt me intervisten deshtoi
   se pranoi si e donin greket, qe camet kane qene bashkepuntore te pushtuesve po nuk kane faj pasardhesit.
   per pronat e cameve i tha po gazetarit qe eshte nje ceshtje qe e zgjidhin gjykatat , po duhen thjesht lejuar te shkojne per turizem te shohin ish shtepite.
   per dushmanin tha qe ishte rastesisht atje sic mund te ishte nje kinez.
   pranoi me gojen e tij qe ne himare vec vunoit te gjithe fshatrat e tjere jane greqisht foles , qe dhe me budallai e kupton cdo me thene kjo kur e pranon kryeministri.
   Tentoi ta bente veten pak grek kur thote qe gjyshja e tij fliste greqisht etj .
   po mqs cipras prape e shperfilli mgjth kerkesen e perseritur te kr rilindasit, gazetat rilindase edhe deshtimin edhe talljen e gazetarit grek e paraqesin si aritje.

   ne fakt e verteta e kr rilindasit eshte shume po shume stere . Trump duket te jete nje njeri zemerak dhe hakmares .jo me larg se sot mblodhi gazetaret e stacioneve kryesore televizive dhe i akuzoi si mashtrues dhe te koruptuar sidomos ata te CNN . ne stafin e tij qe nga shefi i sigurise kombetare te shefi i cia e me rradhe ka mare njerezit me anti mysylmane te amerikes , jane kembane e forte e asaj ca pritet te ndodhi mbas 20 janarit . keto jane ne fakt lajme qe vendosin te ardhmen e nje njeriu si kr rilindasi keto te tjerat jane peralla per njerez qe e kane inteligjencen me pak se te nje pule!!!

 2. tfgs1 says:

  hahaha,tjeter shkruajne gazetat greke,tjeter shkruani ju gyzelet …………e myti,e myti i mbyturi jone!

  1. Albani says:

   Per nje jave nuk ka per tju marre gjumi.

   1. tfgs1 says:

    hahahahaha,sot jane ulur flamuret gjys shtize,te gjithe po qajne,jane mbillur taverrnat dhe bouzouket nje dite deshperimi per gjithe popullin grek,Ram corapekuqi foli ”made in tsamouria”[sipas medias gyzele] sepse media greke thexon me te madhe: ”Rama i 1mln barkthareve tourkoalvanoi qe qelbin Greqine[me grabitje,vrasje,narkotika,poutana etj] thexon se nuk ka plan per ”megali alvania”!
    gyzelaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa tourkoshqipfoles,masturbohuni……………..o allah einai megalos[allah uakbar]!

    1. A_B says:

     Pirdh e lyej lakra o tfgs

 3. kombi says:

  Ishin mesuar keq Greket dhe Serbet nga antishqipetari yne Sali qen Berisha me ADN Serbe .
  Tani fqinjet tane duhet ti vene gishtin kokes ,nuk mund te heshti me Shqiperia per ceshtje madhore ,kurse fqinjet na kercenojne per ceshtje tona ,qe nuk i takojne aspak atyre . Kete zbuthje e krijoj Sali qeni dhe Tos shurrsi sa ishin ne pushtet .
  Tani ndalu beke se ka hendeke !!!!

 4. pro says:

  -Perse e trazon Greqine.. ? Rama, ka kurajo dhe merr persiper detyra te mbetura pezull ne dekada..mendoj se do te zgjidhen me “mirekuptim”..Greqia me spiunet e ketejme eshte munduar te kryeje lloj lloj dallaveresh ne kurriz te shqiptareve dhe eshte ekspozuar,pikerisht nga keta tradhetare,qe nuk jane greke..,çameria,per momentin, eshte leva e Arkimedit e cila permbys historine greke te veriut dhe i jep perparesi Rames..Une nuk e konsideroj Greqine shtet armik ne kete rast…absolutisht problemet do te sheshohen me urtesi..si tek ne edhe ne greqi ka ekstremiste ,qe i fryjne kosit.te shohim..

  1. Saba says:

   Ky popull fashist edhe te vret edhe ste le te qajsh ki fashist popull ja jep vetes te vjell per shqiprin kurse shqiptaret ta mbyllin gojen kush muta jan kta qelbesira jan nje popull arrogant por veten do ta han se mendojn se jan dikush por ne realitet jan populli me degjenerus dhe me budall ne ballkan.

 5. popla says:

  Rama dhe trumpi te tjera thone te tjera bojne mos u lodhni kot!!!

 6. alb sapun says:

  po mirre si i ven kjo pune te nxjeri secili shtet hartat natyrale se te gjithe kane nje axhente te tille pavaresisht se nuk e pasqyrojne pasi dihet se ne gjithe boten cdo shtet ka nje minoritet ne shtetin fqinj dhe anasjelltas,pastaj te presim te gjithe luften e trete boterore asnje shtet nuk i pranon te tilla maskaralleqe ju qofshin me kete rruge qe keni marre

 7. Ai says:

  Ju lutem tgfs1, Cfare shkruajne gazetat greke?

 8. Kuq e zi says:

  Tabute kane vdek
  Çamet shkojne ne pronat e tyre dhe greqia njeh te gjitha minoritetet
  Gjermania pagoi per krimet e veta dhe jo tja fali greqise

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *