REAGIMET/ Grekët për Ramën: Asnjëherë më parë në histori një shtet “mik” nuk ka ngritur kaq shumë pretendime

RAMA VIZITON BUNKART 2 - /r/n/r/nRAMA VISITS BUNKART 2 -Intervista e kryeministrit Edi Rama për gazetarin e njohur Alexis Papahelas është transmetuar mbrëmjen e djeshme në një prej kanaleve më të mëdha televizive të Greqisë, ΣΚΑΪ (SKAI).

Shikueshmëria ka qenë e lartë jo vetëm në Shqipëri, por edhe në në Greqi.

Të shumta kanë qenë edhe reagimet e fqinjëve jugorë pas deklaratave të Ramës për Çamërinë, çështjen e detit, Shqipërinë Natyrale dhe çështje të tjera të nxehta.

Një pjese të madhe të shikuesve grekë u ka bërë përshtypje e folura rrjedhshëm e gjuhës angleze nga kryeministri shqiptar, duke ironizuar se e flet shumë më mirë se homologu grek Alexsis Tsipras, raporton newsbomb.al.

Trishtim dhe zhgënjim kur dëgjon Ramën të flasë më mirë anglisht se kryeministri tonë”, shprehet një qytetar grek.

Por, dikush tjetër ironizon duke thënë: “Shokuese të shohësh shqiptarin që di anglisht”.

Një zonjë greke habit duke folur me superlativa për kryeministrin shqiptar, të cilin e krahason me Obamën:

Jam xheloze që nuk kemi një lider të tipit Obama”.

E ndjek me interes të madh”, shprehet një tjetër.

Por, të shumtë kanë qenë edhe ata qytetarë grekë që janë ndjerë të provokuar.

Asnjëherë më parë në histori një shtet “mik” nuk ka ngritur kaq shumë pretendime”, thotë Yannis.

Shikoni Istories të kuptoni se sa të rrezikshëm janë ata që na qeverisin. Rama flet për Çamërinë, ndërsa Kotzias fle gjumë”, shprehet një kundërshtar i partisë greke Syriza.

Ministria e Jashtme greke të heqë Kotzias dhe të vendosë Alexis Papahelas”, shprehet dikush për gazetarin grek që intervisoti Ramën.

Rama me përdorimin e shkëlqyer të diplomacisë ngriti çështje të rëndësishme”, shkruan një faqe sociale greke në internet.

Më sfidues se kurrë Erdogan. Më sfidues se kurrë Rama”, shkruan dikush tjetër në Facebook.

REMOTE_ADDR:[]

37 komente në “REAGIMET/ Grekët për Ramën: Asnjëherë më parë në histori një shtet “mik” nuk ka ngritur kaq shumë pretendime”

 1. Miri says:

  Dmth e keni kuptuar qe me ne fund shqiperia ka nje kryeminister dhe jo nje hajvan qe ju lepihet duke shitur atdheun per interesa personale

  1. NjeQytetarOptimist says:

   Hmmmm ka bicak Cecua..

  2. greece & turkey are shit says:

   d.mth. e kuptuat qe nuk keni miq dhe se per USA dhe BE jeni te pabesueshem se mund te qeverisni ate toke aty, te vjedhur prej nesh, dhe te therrisni per ndihme putanken…..qelbesira….vetem thika ju vjen hakut ju mamluke gjakprishur….krimba te helmatisur….te fala janulles….

 2. the Punisher says:

  Prisni prisni se nuk keni pare gje akoma. Jeni mesuar me ata pseudo shqiptare qe ju lepijne bythen per dy kocka. Jane thjesht zagare te Janullaposit. Hajdeni te “dashur” fqinj, ktheheni dhimbjen ne force, shtrengoni mollaqet…

 3. Dio says:

  Ky eshte vetem fillimi,une jam nje frekuentues i rregullt i athines dhe sa per greket zoti te ruajt,po do e marin vesh kush jemi ne aq me teper tani qe kryeministri jon arriti ate qe duhet ta kishin ber me koh udheheqes te tj.Krenàr si asnjeher tj rspkt Edi!

 4. "greqia"eshte e = me ISIS keshtu eshte krijuar says:

  O “greker” mos u edukoni ne kish, po mesohuni me realitetin.

 5. Shpresa says:

  Sa turp eshte te degjosh nje Debil dhe Idiot si Edi Rama! Ai nuk njeh veten e vet jo me te njohi ndonje histori!!! Drejtohet vendi yne nga nje njeri i trashe si ky Debil! Mos e hap gojen kot ore Idiot se na ke bere gazin e botes! Gje e shemtuar!

  1. sala says:

   Shpresa…..mos u mundo te shkruash sa ne nje faqe ,ne faqen tjeter dhe te ofendosh Ramen i cili po mundohet te fusi ne vije vendin te cilin e nxori nga shinat ai maloku jot

  2. cane says:

   Drejt e ke.Fatkeqesi qe nuk kishim doktoorrrin ne vend te Rames.Ju do kishit kaluar ne orgazma nga jarget e tij.Pirdhuni megjith plakun shtrembalaq e te shemtuar.

  3. Florian says:

   Shpresa qe shkruan ketu me lart i them qe je nje gje e trash je nje tul me dy sy qe i themi ne shqip je injorantr femer e mbaruar dhe me siguri e heq veten si greke ne greqi po te them dhe njeher je nje bazhell dhe me vjen per te vjrdh kur degjoj shqiptar te tille,edhe une ne greqi jetoj po sme rruhet fare,sepse si popull jemi shume here me larte nga keta morat.

  4. Athine says:

   @@Shpresa..Ti je nje “Putan Berishjane”..nje “Putane ” e Rendomte dhe e zhvlersuar ne Rrugen ATHINON Te Athines, qe askush as ti hedhe syte dhe askush nuk ta “LYP” Zogun, se te gjithe e dine qe je e Ndyre dhe Pa Karakter “Putane”….te ti them keto se edhe “Putanat” kane Cmimin e tyre..
   Krye-Lavirja e Politikes Serbe Sali Berishovici, dhe Shkaterrimtari i Shqiperise nuk ka me Shprese QE TE QEVERISE, akoma edhe nese do te kene Mbeshtetjen e “Putanave te pashpresa” si ju Shpresa….
   RESPEKT PER Z:EDI RAMA…i tha te gjitha ..DHE GREKET LE TI HANE VETE GENJESHTRAT E TYRE..lol

  5. Ta fus says:

   Ik moj kurve e shkerdhy nga greket .u bere ti te shash edi rames. Mbylle gojen me nai. …..banana

  6. Saba says:

   Debil je ty me gjith salen o grekofil.

  7. DASHAMIRESI says:

   Kush je ti ne te vertete , “Shpresa” , apo “Sllobodanka” ?!
   Me dukesh si Saliu , i veshur me fustan qe po pelcet
   nga marazi !

  8. Niko says:

   Po me debil se salitrapi ka me moj Shpresaaaaaaaa? ka me te shemtuar politikane se berisha yt?.Po keshtu e ka hak shqiptari !! Beji nenen te te thote baba!!

 6. Devolliu says:

  Ja keshtu rritet punesimi ne Shqiperi, duke dhene intervista ne TV grek dhe duke tregu qe Rama di te vishet me gusto, sidomos kur ja jep keshillat Linda.

  1. PO.PO says:

   E ke gabim…, bile shume gabim o “Devolliu”, ( z. Holli ) ,qe kerkon te kapesh pas flokeve te tu ,
   per te justifikuat tradhetine shumevjecare te baxhelles se Vicidolit dhe te taborrit te tij ,
   qe i vini pas si i verberi !

 7. xon k..derri says:

  Cfare ju duket vetja ketyre hibrideve qe as vete nuk e dine se nga e kane preardhjen ne ate hale te quajtur Greqi se jane me te zote se shqiptaret nuk hedhin syte mbrapa te shikojn se kush ishin perpara 100 vjeteve kokrea analfabetesh e injorabtesh qe Bota ju shkrojti Historine edhe sot pl te tille kane mbetur me 500 miliad borxh te paafte e parazite por fodulle e arrogante tipik Gen i poshter aziatik

 8. Athina says:

  Zoteri nje Gjitone Greke:Ju duket C´udi kur Kryeministri yne Flete Anglisht????Po ju “Harruat” se “Alvanoset” Mesuan per 6-te Muaj te Flasin Rrjedhshem Greqisht???Dhe per nje vite edhe tju bejne mesime te “Arvanitishtes”….
  RESPEKT PER Z:RAMA…VAZHDO KESHTU…10-te mil.Shqipetare jane me ju SaLI BERISHA ANTI SHQIPETZARI ME IMADHE…

 9. LORA says:

  Falnderim per Kryeministrin e shqiptareve,per politiken e jashtme dinjitoze,,,qe po afekton cilesisht dhe besueshem kthjellimin e fqinjeve tane greke dhe vendosjen e reciprocitetit real te marredhenive tona politike-ekonomime me ta.
  Besoj fort se ky komunikim publik I Edi Rames do te sherbeje per shtensionimin (nga politikat e shpifjes dhe indoktrinimit te skajme )te marredhenive shqiptaro-greke dhe futjen ne hulline e normalizimit dhe besimit reciprok.
  Nuk kemi tjeter rruge me efikase per nje bashkejetese fqinjesie te paqte dhe produktive per jeten e te dy popujve.

 10. @ says:

  Mos u capeloni kaq fort…. Politika eshte kurve….Kush del i pabese me nje del edhe me dy…
  Ai qe eshte mesuar ti puthe bythen Ilir Metes, nuk e ka problem t’ja puthi edhe te huajve.
  Patriotizmi i vertete matet me respektin e qytetareve te vendit tend. Mos harroni Berishen!
  Po afrojne zgjedhjet dhe banditeve u duhen votat tona. Mos u genjeni! Te gjithe derrat nje turi kane.

  1. VANDALET E PD-se says:

   Skutha si ty ” @ ” nuk na cfuditin aspak . S`ka shtepi , pa hale !

 11. spatari says:

  Shpresa ti je debil qe degjon dhe beson plakun mere qe sbene gje tjeter vetem bene shurren ne pantallona.

 12. Zara says:

  Nje politike e jashtme e shkelqyer. Po rikuperon shume vite histori te bera mbrapsht. Nje komunikim modern dhe I zgjuar. Te gjithe shqiptaret e vertete I ke me vete zoti Kryeminister.

 13. :)) says:

  Ajo qe me Ben pershtypje ESHTE,,,,qe Greket u cuditen qe Rama flet English ?????? me mire se tsipras ?????Duket sa INJORANZE ka Ne VENDET FQINJ ,,,se sa bukur ja tregojn realitetin Popullit,,,ne te varfer Jemi ,,,por pasuria qe kemi Duke ditur gjithcka cfar ndodh perreth nesh dhe mbar boten ESHTE UNIKE sa zihemi me grushta
  ,,, PRANDAJ ESHTE lufte e humbur me Greqine
  Se EDHE ata vete besojne akoma te Zeusi ne 2016,,mjer ne qe ngelem Duke u marr me POPULLATEN GREKE dhe SERBE te mbetur 200 vjet ne kishe Duke perkedhelur mjekren dhe koqet e prifterive qe ti veshesh si arabe jane xhuna xhajash me Afganet ??????

 14. Omer says:

  Ketij shokut i lumte b… Po shfrytezon teatrin me grekun per te thither votat e elektoratit nacionalist, duke ia hequr edhe ato pak mundesi AK-se me shoke (se PDIU-ne e ka ne these). Salen e qiti tradhetar e legen (siç eshte), opozite per ta rivalizuar nuk ka …keshtu qe shqiptarë pergatituni per Enverin e dyte kur te iki edhe Lir peshngritesi per lesh (se as 4 deputete s’ka per te mor).

 15. Kavajoti says:

  TRE GJERA KA I GJATI MENCURI TRIMERI E DEMOKRACI

 16. RIDI says:

  pershendetje,i degjova te gjitha reagimet,dhe me habit fakti qe nuk vleresohet pozitivisht fakti qe dikush nga politikanet tan i djatht apo i majt pak rendesi ka ben nje prezantim spektakolar te situates me greqin dhe mer nje revansh si politik dhe moral,ti bejme komplimente ati zotrie qe quhet EDI RAMA,DHE KAQ .

 17. veli says:

  Ramen epergezoj njeherit ua ben medije jo vetem grekut por te gjitheve atyre qe mbajne te shtypur popullin shqiptare se tani erdhi koha te lulezoj Demokracia ne cdovend , mjaft metortura , gjenocid e cka jo ?! Rama eshte ai qe ua thote gjithkuajt parasysh ,haptazi prandaj eshte nder Kryeministrat metemire te popullit Shqiptar , na rrnoft sa malet .

 18. mokja says:

  Shpresa kame nje mendim qe pak kohe me pare ke qene me nje emer tjeter ,dhe i gjinis mashkullore dhe tani qe je ndruar dhe je ber sheqerk ja ke aritur qellimit se je ne qender te vemendjes por nuk te mjafton se do qe te gjithe komentuset ti kishe te shtepia jote .Po mos u merzit se ne dor e e ke te beshe karjere me djersen e B***S.

 19. shvejk says:

  Po a ka me Enver se Saliu o Omer?

 20. shukri says:

  quditen greket qe flet RAMA aq bukur Anglishten nga smundjet e renda qe keni eshte edhe shqipetarofobia prandaj ju neve nuk na shifni e as te na ndegjoni, une ende skam pa ose takuar nje te huaj i cili flet nje gjuhe te huaj me mir dhe me paster se ne shqipetaret ore koke dera .

 21. Tetovari says:

  Dikush e shumëkush thotë se Edi e ka për vota. Mirë,le ta bënin edhe tjerët për vota dhe na që jemi popull,do ta pranonim. Por ka dallim se njëri thjeshtë për vota shiti detin dhe tjetri nuk i jep detin po kërkon Çamët të kthehen në tokën e tyre. Akti dhe burrëria e kryeministrit shqiptarë është për çdo lëvdatë. Thuani ç’të doni! Edi Rama e jep provimin shkëlqyeshëm para elektoratit që e votoi.

 22. Ilir says:

  Duket qe greket kane mbetur ne shekullin e karrocave, shqiptaret zoterojne nga dy e tre gjuhe te huaja dhe greket kane nga 60 vjete ne kanada dhe Amerike dhe mezi flasin greqisht lere pastaj per te tjerat.

 23. Shpresa says:

  Vetem keqardhje per komentuesit !!! Uroj qe me fjalorin qe keni perdorur me siper keshtu t’ju flasin femrave ne familjet tuaja te gjithe!!!

 24. albaniafirst says:

  Shpresa, jam dakort me ty vetem ne nje pike; te asaj qe njerezit qe komentojne duhet te mos perdorin fjale fyese. Komentuesit duhet te jene te sjellshem dhe te respektojne mendimet e te tjereve. Nga ana tjeter, do te te sugjeroja qe ne se zotrote je mbrojtese e flakte e Berishes dhe kerkon me cdo menyre te erresosh cdo veprim te sakte te Rames, te pakten mos komento ketu gjera qe nuk kane asnjefare mbeshtetje faktike apo llogjike. Intervisten e Rames, nuk e kam degjuar te plote, por kam degjuar nje permbledhje te atyre problemeve qe ai ngriti dhe duhet te them me bindje te plote se nuk do ti hiqja asnje presje asaj qe Rama tha ne televizionin grek. Po keshtu, ai eshte per tu pershendetur qe shpalosi para publikut grek pikpamjet tona, pasi ai publik ka degjuar vetem nje ane te kembanes, qe eshte ajo qe I ka treguar propaganda greke. Ne Greqi, si ne cdo vend tjeter, ka shtresa me opinione e bindje te ndryshme. Pjesa me e madhe e popullit grek eshte e perbere nga njerez te ndershem, qe e pranojne llogjiken edhe kur konkluzionet jane kunder tyre. Deri me sot, propaganda greke ka trumbetuar me te madhe se camet kane qene bashkepuntore te nazisteve dhe prandaj jane larguar nga Cameria. Ve bast se shumica e grekeve qe kane degjuar kete interviste, ne vazhdim kane filluar ti shikojne ndryshe shqiptaret qe deri me tani I kane perbuzur. Une nuk me duhet politika dhe nuk jam tifoz as I Berishes dhe as I Rames, por faktet jane fakte. Rama deri me sot ka noten 10 me yll, ndersa Berisha edhe si perserites ka ngelur ne klase. Ne se ne te ardhmen, Rama do ndryshoje per keq, atehere do humbase mbeshtetjen popullore qe ka sot. Se fundi, dua te shtoj se sot per sot, nuk ka asnje politikan shqiptar qe te perballet me Ramen. Per njerez si puna ime qe jetojme jasht Shqiperise, Rama eshte I pari Krye Minister shqiptar qe na ben te ndjehemi krenar per ate qe na perfaqeson te gjitheve.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *