Jill Stein kërkon rinumërim të votive në tre shtete ku Donald Trump fitoi me një diferencë të ngushtë

steinPasi një profesor i Universitetit të Miçiganit publikoi një studim, sipas të cilit ka gjasa të mëdha që makinat elektronike të votimit në Pensilvani, Uiskonsin dhe Miçigan të jenë hakeruar, kandidatja presidenciale e të gjelbërve, Jill Stein ka grumbulluar 2 milionë dollarë, për të kërkuar rinumërimin e votave në këto shtete, ku Trumpi fitoi me një diferencë fare të vogël votash.

Studimi i profesorit J. Alex Halderman tregon se në ato konté ku votimi është kryer me makina elektronike Clinton-i ka marrë mesatarisht 7% vota më pak se pritmëritë. Ndërsa në kontétë ku votimi është bërë me letër rezutati ka qenë brenda pritmërive.

Ky profesor u bë i famshëm kur demonstroi më 2010, sesi mund të hakerohej sistemi elektronik i votimit në kryeqytetin amerikan.

REMOTE_ADDR:[]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *