Kotzias: Shqiptarët janë nacionalistë, nuk i japin nënshtetësi shqiptare Janullatosit

kotziasMinistri i Jashtëm grek, Nikos Nikotzias tha në një deklaratë për mediat se “kundërshtimi i shqiptarëve për t’i dhënë nënshtetësinë kryepeshkopit Anastas eshte tregues i nacionalizmit të fuqishëm”.

Duke komentuar deklaratat e kryeministrit Rama në  lidhje me çështjen e kufirit detar mes dy vendeve dhe anullimin nga gjykata kushtetuese, Kotzias  tha se qëllimi i ish – kryeministrit Berisha ishte të rrëzonte Ramën duke bërë aleancë me Greqinë për t’i falur kufirin detar.

REMOTE_ADDR:[]

31 komente në “Kotzias: Shqiptarët janë nacionalistë, nuk i japin nënshtetësi shqiptare Janullatosit”

 1. korcari says:

  I jepet apo s’i jepet nenshtetesia, ai eshte lideri i Kishes Orthodokse te Shqiperise qe gjith populli Orthodoks e respekton. Kete nuk e gelltitin dot sunitet e Shqiperise.

  1. zz says:

   E respekton llumi si puna jote por jo ortodokset e vertete shqiptare

   1. korcari says:

    haha e kam per nder qe nje Turk si ti te me quaje llum

    1. Shqiptari says:

     Turk je ti, se edhe te parin e fese tuaj e ke ne Stamboll

    2. Shqiptari says:

     Turk je ti, se edhe te parin e fese tuaj e ke ne Stamboll

  2. Korcari pe Korce says:

   Une si orthodhoks SHQIPTAR respektoj Fan Nolin! Per mua Janullatos eshte uzurpator i Kishes sone. Mezi pres diten qe ai te shkoje me te shumtit dhe nje shqiptar te vihet ne krye te Kishes sone te pervuajtur!

   1. korcari says:

    nuk i dihet. mund te jete Grek edhe pasuesi. dhe s’ka ndonje gje te keqe.
    ne fund te fundit quhet Kisha Orthodokse e Shqiperise dhe jo “Kisha Orthodokse Shqiptare”

    1. Toni KS says:

     Shume bukur dhe nuk paska asgje te keqe. Pse nje shqiptar nuk mund te jete ne krye te Kishes Orthodokse te Greqise apo Serbise?

     1. korcari says:

      Sepse Kryepiskopi zgjidhet nga Sinodi i kishes perkatese.
      Ne Sinodin e KOASH ka edhe mitropolite me prejardhje greke keshtu qe statistikisht ekziston probabilitet i larte qe edhe Kryepiskopi i ardhshem te jete Grek. Per ne Orthodokset nuk ka rendesi perkatesia etnike por te qenit i perkushtuar ndaj Kishes. Edhe Shqiptar te jete, ai do vazhdoje vepren e Anastasit.

    2. Nacionalisti says:

     Mor pis Grek, do ju vie fundi edhe juve grekofilat bithqit.

     1. korcari says:

      haha do na ruash trapin

  3. Tani says:

   Po Greqia sa shtetesi ju ka dhen shqipatreve qe jetojne e punojne aty qe prej me shume se 20 vjetesh. I keni lene edhe pa pension, lere me qytetarine. Jeni nje komb dinak, genjeshtr dhe hajdut. Po i vidhni djersen dhe punen e emigranteve duke mos u dhene as minimalen per jeten pensionin dhe mbrojtjen shendetesore. Eshte e paturpshme ti kerkosh ti japesh Janullatosit qytetari shqiptare kur ai eshte grek. E perse e do ai qytetarine? Cfare i mungon? Ben cfare te doje. Por nese Janullatosi qenka katandisur qe te kerkoje qytetari ne nje vend qe Greqia e konsideron barbar dhe te prapambetur kjo eshte nje fitore e madhe per shqiptaretr dhe Shqiperine. Nuk jemi me ata qe askush nuk donte te behej qytetar.

   1. korcari says:

    funksionalisht nuk i hyn ne pune nenshtetesia Shqiptare.
    eshte krejtesisht simbolike. per gjith ato qe ka bere per KOASH.

    1. zz says:

     Atehere perse lehni si qent e rruges kur kjo na qenka vetem “simbolike” hahahha ore b…lepires bastard nje m…do te marri spiuni i Asfalise ashtu do te ngordhi duke pritur deri sa te qerohet nje here e pergjithmon

     1. korcari says:

      Ai ka shtetesine greke prandaj nuk e zbojne dot nga Shqiperia.
      25 vjet po lehni por ai po e ben punen e tij qetesisht. Dhe kur te vdese do mbetet ne Shqiperi, do shpallet shenjtor dhe do kthehet ne simbol. Do shikosh dhe kishe me emrit e tij te ndertohet.
      Dhe ju turqit lehni sa te doni.

  4. vjeshta says:

   Vetem ju, çobenët e rrespektoni. Orthothoksët shqiptarë nuk i përfaqëson ai!
   Íntorcete napoiu în natia ta!

   1. korcari says:

    Ti Turk normal qe nuk e respekton

 2. ttt says:

  Dilni tani te gjithe qe e keni ngrene sa krahu e shani…….alternative tjeter skeni qe nga momenti qe keni humbur llogjiken.

 3. Jimi says:

  Po ti more kodosh Kociu! meqenese e ke kaqe shum per zemer kete Shqiperine tone, bej nje kerkese per pasaporte shqiptare, per vete
  dhe pastaj mendo per pasaporten e Janullatusit.

 4. niki says:

  Sa qesharak behet ministri ,nga ana e tyre shqiptaret qe jetojne ne Greqi per 25-vjet i kane trajtuar si kafshe.

 5. Lexues Shqiptar says:

  Anastasios Janullatos – Misionar i Shovinizmit Grek.

 6. tt says:

  Anastas koqevyshkuri ose Anastas bytheci nuk eshte prift por nje misionar i Asfalise greke nje shoviniste i oreve te para dhe per te tille njerez me antivlera nuk ka nenshretesi shqiptare pike mbaroj thes m… more vesh mora thuaj kopil Greqie qe nuk te dihet preardhja

 7. Askushi says:

  Ore por qenke hajvan …. por fare… akoma me keto vazhdon ti. Mor po keni mbetur me te vertete 500 vjet mbapa. U rritet u poqet dhe prap mbetet koqe… Kok lopa… usht apo do hajvania..

 8. Relax says:

  Mbi 2,300,000 shqiptare,arvanitas,cam,…si te doni quani,jetojne sot ne Greqi!Greket ne menyre masive po i kushtojne vemendje sportit te notit,pergatiten te braktisin tokat shqiptare dhe te drejtohen drejt Kretes dhe ishujve te tjere,…

 9. Dr. Vehip (Veip) Proda says:

  I nderuari Zoti Kotzias,
  Greqia s`paska ministër të jashtëm, por një çoban të shovenizmit dhe monarkofashizmit grek. Zotëri, si qytetar shqiptar, si dashmirës i popullit grek, i miqësisë dhe i fqinjësisë së mirë, por secili në shtëpinë e tij, kam disa pyetje e mendime: Së pari, kërkoni të drejtat e minoritetit grek në Shqipëri, por duhet ta dimë se si i trajtoni ju minoritetet në Greqi dhe, konkretisht, minoritetin shqiptar atje? Ju lutemi na e tregoni, që edhe ne të marrim shëmbull nga ju dhe ta vëmë në jetë praktikën tuaj. Së dyti, ju e akuzoni Shqipërinë e shqiptarët se janë nacionalistë, sepse nuk i kanë dhënë shtetësinë Janullatosit! Po ju, pse nuk u jepni shtetësinë shqiptarëve të përzënë dhe të deportuar nga Greqia, me dhunë, gjak e krime, të cilat janë të “denja” të klasifikohen: krime kundër njerëzimit? Jo vetëm kaq, por nuk i lejoni as pleqtë të shkojnë të shikojnë vatrat e tyre, ku u ka rënë koka dhe të çmallen me shtëpitë e tyre, ashtu siç janë, të rrënuara a të tjetërsuara, në Çamëri dhe në viset e tjera etnike shqiptare në Greqi. Na lind pyetja: çfarë bëhet me pronat dhe pasuritë e shqiptarëve sot në Greqi? Së treti, nga një anë na ofroni miqësi, nga ana tjetër i lejoni vetes të na mësoni të rrimë mirë, sepse jeni më të fuqishëm ushtarakisht në radhë të parë dhe bëni demonstrime ushtarake deri në kufi. Atëhere si mund të besojmë se jeni miqtë tanë, kur mbani në fuqi Ligjin e Luftës, kur në ushtri nuk ka zëra, por kore ultranacionaliste, që këndojnë këngë rrënqethëse kundër shqiptarëve, çdo ditë, në repartet ushtarake, në detashmentet e policisë, për të mos përmendur qarqet e tjera kundërshqiptare dhe askush nga shteti e pushteti grek nuk merr masa? Vallë, a duhet t`u besojmë fjalëve tuaja se Ligji i Luftës nuk ekziston, kur pikërisht na kërcënoni ushtarakisht? Së katërti, a ka ndonjë shkollë shqipe të mbështetur nga shteti grek, kur gjysma e Greqisë është me shqiptarë? Së pesti, ju kërkoni varreza të pafund të ushtarëve grekë të rënë gjatë luftës italo-greke, duke synuar që, në çdo cep të Shqipërisë ku ju keni pretendime territoriale, të ngrihet një i tillë, për t`i bërë memoriale dhe piramida të kufijve të greqizimit dhe të aneksimit të Shqipërisë. Vallë, çfarë bëhet me varrezat e shqiptarëve të vdekur a viktima, apo të vrarë në luftrat për lirinë e Greqisë, përfshi edhe ato të Luftës së Dytë Botërore?
  Zotëri, mos pështyni lart se u bie në fytyrë! Ju shqiptarët i njihni mirë!

 10. Zhozituta says:

  Per koqe qe me je o Koçi. Sa mire do ishte te ishim nje çike nacionaliste. Po ku ka komb me pak nacionalist ne bote se shqiptaret e gomar.

 11. kombi says:

  Nenshtetesi ? E para qe Janulla nuk duhej te qendronte ne Shqiperi .E dyta qe Greku nuk pranon kurre te marri nenshtetesine tone dhe as qe ka bere nje kerkese ,por KOTZIAS ja fut kot ,gjoja Qe Shqipetaret jane nacionaliste . Sa te ndyre qe jane .

 12. Kuq e zi says:

  Hahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
  Kolonel janulla do e marre pasaporten kur te shpalle papa kristo negovanin shejtor dhe kur te mallkoi kozmain e etolise

 13. Albani says:

  RAST TIPIK SHOVINIZMI GREK.
  I RRESHQASIN PROBLEMEVE DUKE MOS DASHUR ZGJIDHJE ,ME KUNDRA-AKUZA.
  RAMA TE DASHUR DIPLOMATE DHE MINISTRA MBROJTJEJE,NJERI I TENXHERES DHE TJETRI I DUCES,PIKERISHT ATE PO THOTE;
  EJANI TE ULEMI NE TAVOLINE.
  EJANI TE ULEMI NE TAVOLINE DHE TI SHTROJME DHE SQAROJME TE GJITHA.
  NE TAVOLINE PASTAJ SHTRONI DHE JU KERKESAT TUAJA.
  PATJETER QE NUK KENI CKERKONI ME,SEPSE I KENI MARRE TE TEPERTA, DHE NUK ULENI NE TAVOLINE SEPSE E DINI QE JU TAKON QE TE KTHENI KUSURIN,PRANDAJ DHE BROCKULLAT QE LESHONI NGA GOJA JANE MBETYRINA QE VETEM ERE TE QELBUR PRODHOJNE PER JU.

 14. Aso says:

  Ky Kotzias nuk mbush fare. Ministri apo qeveritari nuk ka pune me fetaret. Se si trajtohet prifti, kjo eshte pune e atyre qe mbushin kishen. Po keta kane ngelur ne kohen e bizantit kur pushteti dhe kisha ishin ortak e ndihmonin njeri tjetrin . Prandaj kane arritur te shperndajne supe per qytetaret, se degjojne kishen, se nuk ndajne dot kishen nga shteti.

 15. saranda says:

  Cudi “te jete katandisur edhe Shabani yne keshtu ” mjere greqia per minister te jashtem qe ka , per kujtese ,krahasoni Papuliasin me kete.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *