Kufiri detar, Greqia ‘aleancë’ me Berishën kundër Ramës

Rama kotziasMinistri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias, gjatë një konference të Lëvizjes së Ideve dhe Praktikave, drejtues i të cilës është ai vetë, ka deklaruar se përsa i përket Shqipërisë, Athina i ka rekomanduar Tiranës që të ulë tonet dhe të respektojë traktatet ndërkombëtare.

“Kemi vënë re shfaqjen e një nacionalizmi të fuqishëm nga ana e një pakice të elitës politike në Shqipëri. Edhe kundërshtimi i tyre për t’i dhënë nënshtetësinë shqiptare kryepeshkopit Anastas është një tregues i këtij nacionalizmi”, ka deklaruar Kotzias.

I pyetur nga gazetarët për intervistën e kryeministrit shqiptar për televizionin SKAI dhe konkretisht për shfrytëzimin e rezervave natyrore në detin Jon, ai ka përdorur ish-kryeministrin Sali Berisha për të sulmuar Ramën.

Ish-kryeministri pati deklaruar se marrëveshja për detin u prish pas ndërhyrjes së Turqisë.

“Deklaratat e Ramës ishin një përpjekje e tij që të kërkonte falje nëse apelimi në Gjykatën Kushtetuese të Shqipërisë për marrëveshjen e detit u bë ose jo me ndërhyrjen e Turqisë, siç e ka akuzuar edhe Sali Berisha. Është një çështje e brendshme në jetën parlamentare të Shqipërisë ky sqarim që bëri zoti Rama. Është çështje e tyre e brendshme. E tha Berisha që ai veproi me urdhër të një vendi të tretë, unë s’kam çfarë të them. Është problemi i tyre”, ka thënë Kotzias.

Kotzias ka thënë gjithashtu nga podiumi i konferencës se, në janar në Shqipëri fillon fushata elektorale dhe se rekomandimi që i është dhënë Tiranës nga Athina është që të izolojë sa më shumë zërat nacionalistë.

“Përveç respektimit të traktateve ndërkombëtare për minoritetin i kemi thënë Tiranës që për t’u integruar në familjen europiane duhet të luftojë krimin e organizuar dhe korrupsionin politik”, ka shtuar Kotzias.

REMOTE_ADDR:[]

27 komente në “Kufiri detar, Greqia ‘aleancë’ me Berishën kundër Ramës”

 1. Anastasios Janullatos Haleluja says:

  Vazhdoni Synimet Ekspansioniste Kufitare !
  Por Mua mos ma zbuloni akoma Masken Fetare !

  Ish Oficer / Major Specialist Ushtarak i Diplomuar i DEAS GREKE.

  Kandidati i Pare nga Ju si President i Greqise, I JUAJI: ANASTASIOS JANULLATOS HALELUJA.

  1. Spathiati says:

   Ju funderinat turkosunit, shikoni surratin e imamit te Qabese te Arabis, te imameve te akbanistanit, si edhe surratin e Erdoganit dhe te Gjylenit.
   Ju, por edhe rregjimi i Rames, sa do ofendime dhe propagande te beni kunder Kryepeshkopit Anastas, ju nuk nuk keni mundesi te ulni personalitetin e tij si nje nga burrat me te cmuar te besimit Kristian!
   Ptu, felliqesira!

   1. SHPATARI says:

    SHQIPTARËT JANË KOMB AUTOKTON BALLKANIK.
    Nuk jane as turq aziatik, as grek afrikano – aziatik.
    Ty ekstremist i [Krisi Evgjiterise] me imamet e arabise te dallon formalisht religjioni, te bashkon ngjyra & zgjyra, origjina e perafert.
    Ekstremistet dhjakonar grek te ortodoksise dhe ekstremistet fanatike te qabese se arabise jane mish i huaj ne Trojet e Shqiptarise.
    Ajo pështyma që drejton lart në Veri, gjithmonë do të bjerë në surratin tënd paçavure e zezë e Ballkanit, mavri bqr qelbësirë greke.
    MASKARA KATRAN FËLLIQËSIRË GREKE !!!!

  2. Tani says:

   Berisha duhet te merret ne gjygj per shpifje dhe duhet ose te paraqese fakte per ato qe ka thene ose te denohet si shpifes. Kjo tradheti i kalon kufijte e Shqipoerise dhe Qeveria e Parlamenti shqiptar duhet te bejne kete hap pas deklaratave te shpifura te ministrit grek. Tregojuni vendin me ligj shpifjeve te Sali Pashe Toptanit dhe tradhetive te tij te hapura ndaj Shqiperise ne dobi te fqinjeve.

 2. ToniTR says:

  Propozoj qe Bushati te dali ne nje konference dhe ti kujtoj Athines qe nje shtet i falimentuar, i cili vazhdon te haje buke fale taksapaguesve europian, duhet te pakten te shofi punet e veta. Gjithashtu duhet ti keshilloj mos te humbin me kohe me Cipriasin dhe Kotziasin por ti zevendesojne me Saliun dhe Bumcin dhe ne shume pak muaj do mund te realizojne endrren e tyre per tja kaluar Gjermanise per rritje ekonomike.

 3. adi says:

  Po pra
  Egzaktesisht sic e kisha shkruar.
  Rama me intervisten kerkoi falje me shprese se km grek Cipras do e ftonte ne greqi.
  Prandaj edhe diten qe do transmentohej intervista e regjistruar kr rilindasi mori ne tel km grek me shpresen se do e ftonte ne greqi gje e cila nuk ndodhi dhe mediat rilindase deklaratat e rames qe ishte kapitullim para greqise mundohen ta paraqesin si patriotizem.
  Sepse Rama tha.
  1) camet kane qene bashkepuntor te pushtuesve
  2) camet pronat mund ti marin vetem nepermjet gjykatave greke.
  3) shqiptaret ne greqi ishin rastesisht sic mund te ishte edhe nje kinez.
  4) eshte km I pare shqiptar ne histori qe pranon se himara me fshatrat e saj pervec njerit jane greqisht foles dhe si te tille tani duhet tju hapi shkollat greke.
  Pra nese ka njeri ne shqiperi qe te gjitha keto se bashku nuk jane njelloj neneshtrimi ndaj greqise me fal po duhet te jete I semure psiqik!

  1. ENKELAN says:

   NE CFARE M*T GJYKATASH DO TI MARRIN MOR PAPAGALL I JANULLATOSIT ,KUR NE DOGANEN GREKE SAPO MARRIN VESH QE JE CAM TE BEJNE KRYQ NE PASHAPORT?E KENI NE BALL TE SHKRUAR QE PAGUHENI PER TE BERE PROPAPGANDE NE RRJETE SOCIALE DHE PORTALE PRO GREQISE DHE TE VJEN PER TE QESHUR SEPSE KUR NUK KA NDONJE ZHVILLIM TE RENDESISHEM MES VENDEVE ZAKONISHT NE KETE PORTAL MUND TE GJESH VETEM “TFGS1” PATAJ KUR NDODH NDONJE ZHVILLIM FILLOJNE ME RADHE ADI ,FOTAQI ,ENTER ,KORCARI ETJ LEGENE SI PUNA E KETYRE…..

   1. adi says:

    debile ne shqiperi nuk eshte se qarkullojne pak , po ti duhet te jesh debil qe as lexon as degjon e as kupton.
    o palle
    ato numrat 1,2,3,4 jane te gjitha thenie te km shqiptar edi rama ne intervisten dhene gazetarit te televizionit grek Skai.
    po e ke edhe ne internet dhe mund ta ridegjosh.
    mbasi ta ridegjosh do e kuptosh te pakten perkohesisht se je thjesht nje palle!!!!!!
    ose nese ke me shume pyetje adresen e FB te km besoj e di dhe pyete vete.

     1. papa tfgs says:

      Mos i thuaj grek se i ben qejfin. Keta beqira ne shqiperi e mbajne veten per grek. Ne greqi thone qe jane HOMOgjene, se kur thone greke i qeshin e i tallin

  2. L leshi says:

   O kopili i sali bastardit Edi Rama nuk i kerkoi falje grekut por eshte kryekrimineli Berisha qe per interesat e veta shet edhe mamane tende grekut…..mundohuni njehere ti shikoni gjerat me realitet dhe ne interes te kombit shqiptare apo ju beqirat e SHQUPit nuk beni pjese ne kete komb ngaqe kryekarin e keni kopil serbi.

  3. Tony uk says:

   @adi,me fal i ke pire ilacet ne mengjes??
   Cfare thua o penallti Edi i qenka nenshtruar grekeve hahaaaa,ti paske pjerdhur komplet o rrushi,me siguri i merr lajmet ke shqupi.

   1. zz says:

    Varini kkk ketij @adi cope trapi nuk ja vlen dava gore 300 shqiptare i deshtuar rrasi pataten

 4. FAKT says:

  Shikoni ne cfare probleme dhe koklavitje na ka cuar Sali “Serbi” dhe shpura e tij. Pasojat e qeverisjes se tij dhe te nje politike re jashtme krejtesisht te” lodhur dhe te dobet” Nga nje ane duhet ti kuptojme keta egoistet greke qe jane akoma ne delirin e madheshtise.Nuk kane faj te shkretet ……..jane te habitur sepse kujtonin qe postin e KM pas Sali Serbit do ta ta mirrte i “nenshtruari” i rradhes .Me nje kerkese qe ju ben Edi Rama per mos perzierje ne problemet e brendshme te vendit direkt ta vene vulen e nacionalistit. “Ndersa per kete Saliun eshte ta “qash me lot” .Mire qe nuk ka turp qe nderin e vendit te vet qe duhet ta mbronte vet si KM ja ka mbrojtur Turqia por tani do te dali edhe nga situata ….pu pu pu.

 5. Fatosi-kosove says:

  Vertet quditem se si ka mundesi qe shqiptaret ta kane votuar nje te semure psiqik si sali berisha,jam duke e pare kuvendin ku ka disa dhjetra minuta qe pllet sali berisha dhe as vet nuk e dije se çfar flet,pasi sa shfaqet duke qeshur sa i mshon tavolines si i qmendur sikur do ta haje ate,vertet me dhimbsen femijet e vet nese ka te tille se si skan turp qe ta lene ti baje prralle,o zot ne çfar deregje ka ardhur ky vend,ku nje vrases na flet sikur nje i qmendur dhe krenohet se eshte demokrat,o i mjeri popull shqiptar,qe detyrohesh te poshterohesh nga nje sherbetor i serbise.

 6. Papa Jani says:

  Greket po perpiqen te kapen pas te vdekurit

 7. mirel says:

  Ca te te bejme o Kocias, na ke kapur mat.
  Une s’e shoh dot ate pusin Ramiun, por do ta votoj prape.
  Detin nuk ta falim.
  Megjithate, mund ta merni me koncesion.
  Eshte legjite dhe e suksesshme.

 8. aqif tahipi says:

  Per fat te keq ,trojet etnike shqiptare mbajne mbi vete shume bythqira antishqiptare qe megjithese nuk jane greke si janulla ,veprojne pothuajse njesoj me te.

 9. pro says:

  ..sido qe te jete ..prostitutat e ç’do kategorie ‘kane nje strehe,qe imbledh ..bordellon…po prostitutat politike..sidomos ne kete rast..prostitutat politike,internacionale..?hahahaha..qesh mire kush qesh i fundit,thone..inshalla arrijme te shohim fundin e felliqesirave ne te dy vendet..

 10. Liljana says:

  S’i ka mundesi qe akoma nuk ka dale njeri t’i fuse ne gjyq per tradheti shteterore te gjithe ata qe bene ligjin e detit. Akoma nuk arrij ta besoj se nuk po e ve njeri ujin ne zjarr. Ketu ne Londer te hetojne per 300 £ perfitime te paligjshme, lere pastaj per dicka kaq te rendesishme sa dhurim territoresh qe kushedi sa do denoheshin. Toni Bler ka dhene deshmi per luften ne Irak e Libi nje me nje.

 11. korcari says:

  Herret a vone do zbatohet lighi nderkombetar dhe kufiri detar do vihet aty ku duhet, na vjen apo s’na vjen mire neve ne Shqiperi.

  1. BALLKAN says:

   @ kor (c) ari
   Shko or Pirdhu lamash i shitur i boboshtices qe ke lexuar vetem (νόμων του συλλόγων) !
   Ligjet Nderkombetare nuk barazojne as ishullin, as shkembin detar, me TOKËN KONTINENTALE.
   SHËNIM:
   Herës tjetër ta shkruash [EMRIN KORÇARI] të saktë, ose thuaj Anastasios që të të ndërrojë kompjuterin, tutkun gjytyrym i shitur.

   1. korcari says:

    Sado qe te shash nuk e ndryshon realitetin. Toka ishullore eshte e barabarte me token kontinentale ne percaktimin e kufirit detar. Asnje nen i ketij ligji nuk thote dicka te tille. E thote vetem Turqia e cila PER KETE ARSYE nuk e ka firmosur akoma konventen e ligjit te detit. Shqiperia mesa e ESHTE anetare e kesaj konvente keshtu qe do s’do do detyrohet te pranoje prezencen e dy ishujve greke ne veri te Korfuzit (Othoni dhe Erikusa) te cilat e sjellin vijen kufitare me ne veri se sa ajo qe pranon pala shqiptare.

    1. BALLKAN says:

     @ kor (c) ari

     Jo Vrahonisidhes qe Nuk krahasohen me KONTINENTIN,
     Por as Ishuj si Korfuzi Nuk krahasohen me KONTINENTIN.
     Shko te Mesosh ç´do te thote: PLATFORMA KONTINENTALE; DETI TERRITORIAL; ZONA NGJITUR; ZONA EKONOMIKE EKSKLUZIVE.
     Shko te mesosh edhe dallimin: AUTOKTON / ARDHACAK, ta marresh vesh mire si ke ardhur ne TROJET E MIA me varka e legena.
     LEGEN ARDHACAK AFRO-AZIATIK GREK !!!

 12. says:

  Cënohet kushtetuta jonë nga pedofilët grekë

 13. Cdo komb ka plehrat, tradhtaret, te shiturit dhe muterit e vet. Fatkeqesisht edhe Shqiperia ka te sajet. Kryemuti eshte Sali Mut Berisha.

 14. Guri i Kamjes says:

  Kufiri detar me Greqine ka qene i caktuar me kohe. Gjykata Kushtetuese dha nje vendim qe do te mbahet mend gjate ne Shqiperi. Asnje detyrim nuk mund teb rendoje nga shtete te huaja apo akte nderkombetare qe ne t’i dhurojme Greqise siperfaqe te detit tone. Sipas Kushtetutes e ligjeve te tjera nese kjo ndodh eshte cedim i teritorit e ndeshkohet mjaft rende. Gjithashtu do te kujtohen me nderim nga shqiptaret njerez te ditur e atdhetare si Myslim Pashaj, Ksenofon Krisafi etj qe ndergjegjesuan popullim per hatane qe kishte ngjare nga shtetare te papergjegjshem. Askush nuk mund ta besoje se ishte Turqia qe ndikoi ne qendresen shqiptare. Kjo per faktin e thjeshte qe me shume ka interes Italia ne kete drejtim sesa Turqia.

Lini një Përgjigje te Brezi i djegur Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *