Çfarë do të thotë kjo për një “alvanos”

rama tsiprasNga Ornela Çuçi

“Shqipëria është Europë, Greqia është Ballkan”. Një frazë e shkruar jo nga një shqiptar që mund të akuzohej për ndjeja nacionaliste anti-greke, por e shkruar nga Kristos Raptis, një gazetar me reputacion në shtetin fqinj. Raptis e bën këtë konstatim duke marrë shkas nga intervista e kryeministrit shqiptar Edi Rama në televizionin Skai në Athinë, ku ai hapur siç nuk e kishte bërë asnjë politikan i lartë shqiptar më parë, preku një nga çështjet më të ndjeshme mes dy vendeve, mënyrën se si janë trajtuar shqiptarët në Greqi gjatë këtyre 25 viteve. Atyre që u është dashur nga halli, të punojnë e jetojnë atje.

Ndërsa Rama u nxori grekëve nga skutat e ndërgjegjes së tyre ballkanase ndjenjat anti-shqiptare iu tregoi atyre se shqiptarët nuk ishin si shumë prej tyre; shqiptarët nuk i kishin detyruar grekët të ndryshonin emrin dhe fenë për të pasur një jetesë normale në Shqipëri.

“Ne (grekët) jemi të mbërthyer nga stereotipet, psikozat dhe irredentizmi i nën-ndërgjegjes së vjetëruar dhe të paaftë të politikës dhe kërkojmë pretekste për grindjet dhe dinakëritë në vend që të marrim shembull nga dëshira për prosperitet dhe progres që përshkon fqinjët tanë”, shkruan Raptis.

Ishte kjo arsyeja se pse intervista e Ramës ka një domethënie për të gjithë shqiptarët që kanë jetuar ose jetojnë aktualisht në greqi.

Unë jam një ndër ta; kam kaluar fëmijërinë dhe adoleshencën time në këtë vend, ku kostoja e vendimit për të mos ndryshuar emrin më ka rënduar shumë me racizëm dhe fyerje. Vetëm kush e ka provuar, e di, sa e vështirë ka qenë për ne fëmijët “alvanos”, t’ia dilnim pa mohuar emrin, vendlindjen, gjuhën, identitetin, vetë veten tonë.

Në ditën time të parë të shkollës në Greqi, kur sapo kishim shkuar si emigrantë në ‘97-ën e mbrapshtë, një zyshë më shoqëroi në klasën e caktuar, duke më prezantuar si e vetmja shqiptare në shkollë. M’u caktua banka, dhe në klasë filluan menjëherë lëvizjet. Banka e tretë e rreshtit të tretë ishte për mua. Bosh! Një bankë para meje bosh. Një bankë pas meje po bosh. Të gjithë nxënësit rrinin tre veta në një bankë. Pëshpërisnin të gjithë duke parë nga unë, por nuk kuptoja asnjë fjalë. Dikush fshiu hundët dhe pecetën e hodhi në bankën time. Deri në fund të shkollës, isha gjithnjë e papërfshirë askund, isha shqiptarja, e ndryshmja, një qytetare e dorës së dytë në atë vend.

Një vend i mahnitshëm, i cili flet në çdo rrugë me histori e kulturë, një vend që ka pritur qindra e mijëra emigrantë e në të cilin mentaliteti i një pjese njerëzish nuk pasqyron prejardhjen e tyre aspak. Sigurisht që jo të gjithë grekët janë njësoj, janë kaq të shumtë miqtë dhe bashkëpunëtorët e mi në atë vend, por përherë më ka dhembur kjo kohë e jetës sime, të cilën e ndiej edhe sot kur kaloj në kufi si turiste, e ndiej në supermarket, e më dhemb kur fëmijët e mi pëshpërisin shqip kur gjyshi i çon në parkun e lojrave “se do të na kuptojnë që jemi shqiptarë”.

“Nuk e imagjinojmë dot këtu që t’i themi dikujt se je nga pakica greke që të jetë sportist dhe të jetë në ekipin tonë kombëtar të ndërrojë emrin”, tha kryeministri. Asnjëherë më parë prindërve të mi që jetojnë ende në Greqi, nuk iu qe dridhur zëri nga emocioni për politikën shqiptare, teksa përshkruanin reagimet e shqiptarëve të tjerë emigrantë në pallat, në autobus, në punë, pas kësaj interviste. Asnjëherë më parë ata nuk patën folë me kaq krenari për një zyrtar të shtetit amë, sa të nesërmen e intervistës të kryeministrit tonë tek Skai.

Shumë zëra në Shqipëri i konsideruan deklarata si të rrezikshme për faktin se ka 25 vjet tanimë që debatet me shtetin grek janë bërë nisur nga pozita inferiore, dhe të trajtohesh, apo të paktën të pretendosh të trajtohesh si i barabartë me fqinjët e tu, nuk do të thotë të vësh në rrezik marrëdhëniet dypalëshe, por të mbrosh dinjitetin e një kombi, dinjitet të cilin e ka për detyrë ta mbrojë çdo kryeministër i Shqipërisë. Edhe në qoftë se këto deklara të kryeministrit të vendit tim, janë bërë thjesht për motive politike apo për efekt votash, aspak nuk më intereson. Ajo që më intereson është efekti që patën këto deklarata në mbarë opinionin publik grek.

Bashkëqytetarët e mi grekë, tashmë janë të sigurt se ne shqiptarët jemi qytetarë europianë, jo thjesht ballkanas, dhe si të tillë duhet të bashkëjetojmë me të drejta të barabarta brenda Bashkimit Europian. (Mapo)

REMOTE_ADDR:[]

56 komente në “Çfarë do të thotë kjo për një “alvanos””

 1. Faro says:

  REALITET i hidhur!
  I lumte kesaj vajze dinjitoze! U desh te shkonte Kryeministri Ndryshe nga te tjeret, qe edhe kesaj vajze te neperkembur, thjeshte nga ndjenjat nenvleresuese si emigrante, t’i ngrihej koka lart.
  Kete Edi Rama, e ka bere qe ne fillim te karrieres se tij, jo ne Greqi, por te fqinji tjeter, tek emisioni i Mauricios ne Itali.
  I ndryshoi jeten kesaj dhe sh te.tjereve!

  1. zhaku i pamposhtur says:

   Faro nuk duhet të festojm e të kalojm në delir me një intervistë të ramës..rama thjesht bëri detyrën dhe mendimi im është se i anashkaloi gjëërat..gjarpëri do goditur në kokë me hekur dhe jo me pambuk..megjithatë mesazhi i ramës ishte pozitiv duke ditur që politika e tiranës konttrdollohet nga. asfalia greke.

  2. tfgs1 says:

   sa keq me qen………….korrak!

  3. tfgs1 says:

   SORRE ARABE PSEVTOAZETARE,keta vogelushe pse qajne per GREQINE ”RRACISTE”………..!!!??

   https://www.youtube.com/watch?v=e1n5ACB32ak

   1. robert says:

    Karo-fagos cecua ka bicak dhe ta shkelyen pidhin e nones tende …….

   2. PO.PO says:

    Bravo “mutofagos” , !

 2. Poradeci says:

  Nje shkrim brilant, e cila ka marre shkas nga nje qendrim dinjitoz i k/ministrit tone. Hallall qumeshtin e Netes. I ngrite moralin shqiptareve kudo ne bote. Ky eshte morali yne, poshte hordhite derri-shjane dhe palacove te tjere rrugace.

 3. Papa Jani says:

  Shume bukur e ke shkruar

 4. ...... says:

  Shqipetar, shikoni c’fare llumi eshte mbledhur ne pd. Armiqte me te urryer, nuk kane me asgje te perbashket me ne Shqiptaret e ndershem, prandaj mos kurseni asgje ndaj tyre, funderrinave te qelbur, te cilet kerkojne perseri pushtet per te nxire jeten e femijve tane. Vemjeve, kermave dhe hienave vetem nje gje u ka mbetur, larg duart nga Shqiperia dhe drejtimi i ketij vendi te mrekullueshem.

 5. Dibrani-Uk says:

  Te lumet pena dhe respekte e dashur bashkatdhetare. Kam jetuar ne Greqi dhe kam qene present se shume veta qe per servilizem dhe para jane nenshtruar te Greket. Burra apo gra. Kam jetuar dhe qene i pranishem ne mira ngjarje racizmi . VITET 1991-1999 dUA TI FSHIJ NGA KUJTESA. Neve qe nuk jemi nenshtruar na kane trajtuar si recke dhe jo njerez por ce do se ne kemi fituar perball injorances ektemiste fashiste. Sote jetoj ne Angli dhe fatmirsisht jam ne bisnes dhe jetoj pa stres dhe i lire. E urrej politiken dhe propoganten fetare ne Greqi por nuk mund te urrej shume grek apo greke qe me jan gjetur prane ne momente te veshtire. Te uroj fat edhe ty dhe familjes suaj.
  Keshilla ime larg nga jetersa dhe puna ne Greqia per shiptaret. Greqia eshte fshati me i prapambetur i Europes

 6. elitex says:

  Ne fakt ka dy lloje Shqiptaresh ne Greqi:

  1) Ata qe e ndjejne veten te fyer, dhe me shume komplekse per origjinen e tyre. Kjo pjese e shqiptareve edhe gjene me te vogel e marin si racizem. Eshte qesharake ne fakt, sepse nuk u ngritem e te shanim ndonjehere Vloren qe ka probleme me Tropojen! Dhe na duket kaq e madhe kur nje grek nuk te sheh njesoj si grek! Keto qe ka kaluar kjo shkrimtarja ne Greqi, i kane kaluar fshataret (nega Tirana e siper iu thone katundar) ne qytet. Vinin ne shkolla e pesonin nje diskriminim total vetem pse flisnin me nje theks tjeter e ishin nga fshati! Por ky nuk eshte racizem per shkrimtaren! Keta persona te kesaj kategorie e humbin jeten ne emigrim duke mallkuar te tjeret pse nuk i shohin si vejta e tyre, pa e kuptuar qe nuk jane si ata dhe fundja fundit nuk duhet te jene. Persona te kesaj kategorie zakonisht, ndrojne emrat e u flasin femijve greqishte te pergjysmuar. Ata qe nuk i drojne dhe e heqin veten per atdhedashes zakonisht iu iken jeta duke u ankuar dhe duke i mare malli per atdheun, edhe pse nuk duan te kthehen ne atdhe.
  2) Ata qe e kuptojne qe jane shqiptar, nuk jane grek, as nuk duan te behen me pahir, dhe nuk e cajne koken. Zakonisht keta jane me te lumtur, sepse e kane kuptuar qe diskriminimi eshte pjese e karakterit te njeriut dhe e praktikon qofte me fene, qofte me kombesine, qofte me fshatare-qytetar, apo me ngjyren etj etj. Zakonisht kesaj pjese nuk i ben shume pershtypje e gjitha kjo (ku eshte shume me pak e theksuar sesa ne Shqiperi!, ik provoje ne Tirane te thuash jam nga Ballshi, nuk ti var njeri qurrat), dhe mundohet te jetoje e shijoje jeten, me ato mundesi qe i jep shteti fqinj.

 7. stolicknaja says:

  greqia me zorr nuk te mban po te kishte kaqe shume racizem pse te mos i mbledhin gjithe shqiptaret e ti dergojne ne patridhen e tyre e ne vendet e punes te punesohen qytetaret greke te papune te cilet kapin shifra mbi nje milion dhe rrogat pothuajse jane barazuar si per grek ashtu dhe per te huaj,nje gje eshte mese e sakte se racizmi kohet e fundit eshte nga ju dylberat e erdoganit se kujtuat se ka ca probleme ekonomike dhe do ju nenshtrohet kathe dobicit qe i del perpara,ju zonja cuci dhe ju komentues te ndjere para disa ditesh ne manastir maqedonsit ju poshteruan duke ua djegur muzeun e vetem te gjuhes shqipe qe ndodhet aty po per cudi nuk kishte asnje koment se mesa duket shqiptari e ka zakon ta ferkoje pallen me me te fortit dhe jo me ata qe kane sa vetja e tyre

  1. zz says:

   Ik ore llum shkoj lepij ndonje kocke ate bej ti ore derr se nuk merr vesh ti nga keto shkrime psikopat dylber i Janulles ke pare ti te tille kokrra kkk

  2. PO.PO says:

   Nuki lahet m…i me shu…e , thote populli ,o z.Stolicknaja !
   Beni tualet,sa te doni , lekura juaj mbetet ajo e Afrikanit Verior .

  3. miri says:

   Greqia ka firmosur ca konventa si te gjithe shtetet e tjera dhe prandaj nuk i heq dot Shqiptaret te gjith menjehere ,se ndryshe dhe Evropa dhe vendet e tjera ku ka shume Greke qe kane shkuar per emigrim si puna e Shqipetareve do kishin te njejtin fat,dhe sa per informacion punet qe bejne Shqipetaret ne Greqi jane punet qe sdo te bej Greku. Kam udhetuar shume neper Evrope por njerez kaq te semur nga nacionalizmi dhe fanatik si puna e Grekeve nuk kam par.Nje shembull e gjithe bota thote “piva nje kafe Turke “,ik e kerko nje kafe Turke ne Greqi te shikosh si do plasi sheri se do thone qe “s’eshte Turke por Greke , ju hengert mortja te gjith sa jeni edhe ketu doni te tregoni nacionalizma njerez te semur eshte per te vene duart ne koke. Prisni dhe pak se do shikoni si do ta qani emigracionin Shqipetar me gjith ata Pakistanez e Afgane etj qe kane ardhe kohet e fundit ne greqi do ti shikoni minaret qe do ndertojne se shpejti ne mes te Athines .

 8. a.f. says:

  Nuk paragjykoj perjetimet raciste te kesaj vajze ne Greqi. Mund te jene te verteta dhe duhen kritikuar. Por nuk eshte e ndershme te pergjithesosh diskriminimin qe ka pesuar kjo vajze, kur ka me qindra e mijra raste te tjera qe femijet dhe studentet shqiptare ne Greqi, e kane ndjere veten shume me mire se ne shkollat e vendit tone. Po ashtu, mendimet personale te nje gazetari grek, nuk perbejne opinionin publik te Greqise dhe nuk ka vend per nje eufori. Kryeministri jone duhet vleresuar me veprat qe ben per shtetasit e vet dhe jo me fjalet qe shpesh jane demagogji.

  1. Sokoli says:

   aq mire sa dhe ne gazeta dilnin shume here me urrejtje dhe fyerje per “alvanosat” me notat me te mira qe duhet te mbanin flamurin grek ne parade sa dhe femijet “alvanosa” e kuptonin cfare eshte rracizmi deri ne shtet.

   1. xheJ eN Bi says:

    Stefan H….

    Edhe une jam nje minoritar si edhe ti, po ato qe ty te duken manipulime ,
    nuk jane manipulime po te verteta.
    Nese pronari mori shqiptaret dhe nuk te mori ty ,prap eshte diskriminim per te dya
    palet ,si per ty edhe per shqiptaret .Per ty se nuk te pranoi ne pune , kurse
    shqiptaret do benin pune te zeze ,pa sanje siguracion.
    Stefan , e ke kuptuar gabim se ne nje vend kapitalist ,punedhenesit i intereson
    vetem pasigurimi i punetorit .Kjo ndodhe vetem ne Greqi dhe jo ne shtetet
    e tjera kapitaliste.
    Te mohosh se shqiptaret musliman nuk u detyruan te nderojne emrat nuk do te te besoje
    njeri ,se ate e jetojme çdo dite .
    Regjistrimi ne Greqi nuk u be ne vitin 1998 ,po ne 2011 -en dhe nuk ju kerkua njeriu
    te binte dokumenta nga vendlindja, se jemi regjistruar vete.

    Stefan , po ta kishte xhaxha Spiro Koleken nuk do quhej Edvin Rama ,po Edvin Koleka.
    Stefan , eshte naivitet te krahasosh femijet e tu dhe te mijte kur shkuan ne shkolle
    me femijet e shqiptareve. Femijet tane me tu futur ne klase folen ditekt greqisht dhe
    nuk kishin nevoje per perkthim .
    Stefan , prap ben nje pyetje naive kur thua se pse nuk i ndruan emrat bullgaret dhe
    rumunet, po si ti ndronin ,nga ortodos ti benin musliman ?
    Sa pe arabet vertet nuk i ndruan ,po kur nuk ju folen ne emrin origjinal,
    po duke ja deformuar. Po te bie nje shembull, punoja me nje bangladeshas i cili quhej
    Shaokat ,po asnje nga greket nuk i foli Shaokat ,po e therisnin ” Sho “, vetem une e
    therisja Shaokat.

    Stefan, me shume shpirtengushtesi po tregon ti qe ju kujtone shqiptareve se greku
    i ka mbajtur me buke.Do ta quaja ashtu vetem nese greket do ti kishin ushqyer
    pa punuar , por prinderit e e Orneles dhe gjithe shqiptaret mbijetuan fal punes qe ben edhe pa u shperblyer
    ashtu siç duhet dhe pa siguracione.

    1. albaniafirst says:

     xhej En Bi-faleminderit per ndershmerine

    2. Stefan H says:

     Drejtuar Xhej En Bi: Falemnderit per konsideraten qe komenton komentin tim. Se pari mos u kapni pas gabimeve teknike, se ndersa psh ne shqip ka dallim dajo dhe xhaxha, ne greqisht nuk ka dallim, besoj qe kupton gabimin tim, ne se je vertet me origjine greke. Po dyshoj se keni ndonje lidhje me minoritetin, te vajti shume rende ne stomak permendja e kontributit te dajos se Edi Rames per braktisjen masive te shqiptareve te vatrave te tyre, sapo atyre ju hoqen zinxhiret.
     Ka nje interpretim te gabuar te konceptimit tim, Greqia ju dha mundesi shqiptareve te benin ate qe nuk jua dha shteti shqiptar per 60 vjet e qe vazhon edhe sot te mos ju a jape. Sigurisht, me punen e tyre jetojne ne Greqi! Por potencialin per pune e kishin shqiptaret edhe ne Shqiperi, ku u shfrytezuan nga sistemi monist e pluralist. Potencialin per pune shtepie grate shqiptare e kshin edhe ne Shqiperi. Por pikerisht ne Greqi , si ne asnje vend tjeter, ato u bene pjese e familjeve ku punuan per shume vite, duke krijuar nje afinitet dhe miqesi me familjet greke. A nuk meriton qe nje shoqeri e tille qe u dha mundesi prosperiteti emigranteve te lavderohet?
     Informacioni juaj se regjistrimi i shqiptareve filloi ne 2011 eshte i gabuar. Valet e emigracinit nuk kane pushuar dhe shteti grek eshte detyruar te shpalle disa here riceljen e mundesise per regjistrim te kontigjenteve te reja te emigranteve . Kam kryer sherbimet e nje menaxheri kur mblidhja certifikatat dhe pasaportat e shqiptareve dhe kjo filloi pikerisht ne 1998. Madje homogjenet greke ishin akoma me nje karte qe kishin marre qe ne 1991-92. Pikerisht ne saje te ketij mekanizmi, dhenies se leje qendrimit dhe lejes se punes shqiptareve nga shteti grek para se tju a jepte ato homogjeneve greke u be e mundur qe Shqiptaret musilmane te regjitrohen me emrat e tyre reale. Ata nuk kishin me nevoje te genjenin, sic kujtonin me pare. Vetem pas dy vjetesh, kur thuajse gjithe shqiptaret egzistues ishin regjistruar , filloi dhenia e lejeve per homogjenet greke.
     Lidhur me emrat qe sipas jush eshte naivitet, nuk ka rendesi se si u flisnin greket arabeve, kjo vjen nga veshtiresia qe nje gjuhe ka per te shqiptuar emrat e nje nacionaliteti tjeter. Fakti i rendesishem eshte pse nuk ndryshuam emrat e tyre arabet ? A nuk ishin edhe ata nje komb musilman? Madje shume shqiptare nuk dalloheshin se emrat e tyre nuk dukeshin emra musilmane. Ne vend qe te qortohet kjo mungese e thelle karakteri e njerezve qe ndryshojne besimin dhe emrat sipas rrethanave, duke krijuar fabrika certifikatash fallco dhe pasaportash fallco, fajesohet Greqia qe shqiptaret musilmane nderruan emrat ne gjendjet civile ne Shqiperi dhe erdhen me certifikata me emra te ndryshuar nga Shqiperia ! Me falni, por kjo eshte krejt jo racionale per tu pranuar!

  2. PO.PO says:

   Nuki lahet m…i me shu…e , thote populli ,o z.Stolicknaja !
   Beni tualet,sa te doni , lekura juaj mbetet ajo e Afrikanit Verior .
   Kurse komentuesi a.f. duket sikur per here te pare ka hyre ne
   internet tani qe po lexon shkrimin e kesaj vajzes , bile e shikon si
   me dyshim vertetesine e thenieve te saj ! Nje njeri qe ka ndjekur
   shtypin dhe ka pasur kontakte te gjera me emigrantet shqiptare
   ne Greqi , nuk do te shprehej si “a.f.”-ja , qe s`do vete t`i shohe
   gjerat ashtu si jane ne realitet .

 9. Stefan H says:

  Komenti ne fjale ka disa te verteta, por me shume te manipuluara. Une personalisht i takoj minoritetit grek, dhe kur shkova per te filluar pune nuk i tregova asnje dokument punedhenesit grek. Ai me mori sepse nuk do te me paguante mua asnje siguracion shoqeror. Nderkohe qe kisha aplikuar per rezidence dhe mora karten greke qe njihesha si resident me te drejte pune ne Greqi, sapo i tregova punedhenesit karten, ai me tha te nesermen se “nuk kishte me pune”. Kjo dmth se punedhenesit ne nje vend kapitalist pak i intereson ne se je i ligjshem ne nje vend dhe me prejardhje greke, atij i leverdis me mire qe puntori i tyre te mos kete te drejta. Ashtu sic ndodh ne shumicen e rateve me kapitalistet shqiptare ne Shqiperi.
  Edhe heren e dyte qe provova ne ndertim, punedhenesi na vuri ne rresht mua dhe disa shqiptare te tjere. Mua qe kisha leter residence nuk me morri ne pune. Prandaj mund te them se diskriminimi ishte pozitiv per shqiptaret , ne disfavor te residenteve me prejardhje greke. Ja pse eshte genjeshter e madhe te thuhet se shqiptaret u detyruan te nderojne emrat nga ndonje qender shteterore apo shoqerore greke. Nga gjithe emigrantet, vetem nje pjese e shqiptareve nderuan emrat duke menduar se do kene trajtim me te mire, gje qe nuk ka asnje vlere ne tregun kapitalist te punes.
  Kur filloi regjistrimi i emigranteve shqiptare ne 1998 shteti grek i detyroi shqiptaret te sillnin certifikata dhe pasaporta me emrat e vertete te tyre. Megjithate nje pjese shqiptaresh i ishin futur kaq shume genjshtrave, sa i ndryshuan emrat e tyre ne Shqiperi (me vendim gjyqi apo me kerkese ne gjendjen civile-ligje sipas oreksit te Berishes) sepse librezat ne banga i kishin hapur me pashaporta fallco apo me emra jo reale). Greqia i detyroi shqiptaret te deklarojne emrat e tyre te vertete-me sa duket kryeministri Rama nuk e di nje gje te tille.
  Pse nuk i ndryshuan emrat e tyre bullgaret, rumunet, arabet (siriane, kurde, egjiptaiane, etj)? Kryeministri Rama mund te thote lehtazi gjera te genjeshterta, por e mira eshte te kuptoje esencen: te qenit shqipetar ne Itali apo Greqi e gjekte ishte “pasaporta” prezantuese e nje individi inferior me prejardhje nga nje vend inferior prandaj shqiptaret i nderorin emrat. Pyesni intelektualet shqiptare qe kalonin ne kufijte e vendeve europiane se me sa dyshim shiheshin pasaportat e tyre kur kaperxenin kufijte drejt perndimit. Kjo ishte gjendja ne te cilen xhaxhai i Edi Rames, Spiro Koleka me shoke, e kishin katandisur Shqiperine. Prandaj Edi Rama hedh tullumbace per te fshehur rrenjet e ketij realiteti.
  Ne 1997 kur erdhi ne Greqi komentuesi i artikullit, Greqia ishte tejngopour me emigrante shqiptare rreth nje milion dhe te tjere nga Bullgaria, Rumania, Rusia etj. Madje mafia shqiptare kishte filluar te organizohej duke kryer krimet me te shemtuara. Ishte koha qe shoqeria greke, nga nje shoqeri e hapur ne 1990 filloi te aktivizoje mekanizmat e saj mbrojtese, ashtu sic ndodh sot ne Austri, Gjermani e gjekte. Por megjithate femijet e mi psh nuk pesuan ndonje diskriminim, perkundrazi u bene krenaria e shkolles. Prandaj artikull-shkruaresi le te na thote se si mbijetoi ai Greqi, kush i dha pune nenes dhe babait te tij (Nqs nena e tij ka punuar, me siguri ne shtepite greke ka punuar ashtu si shumica e grave shqiptare). Pertej nje shpirtngushtesie, le te shohim mundesite qe i dha atij personi shteti dhe shoqeria greke, mundesi qe atdheu i tij nuk ja dha (ndryshe pse do ikte familja e tij ne Greqi). (Gjithe studenteve shqiptare qe kane mbaruar studimet e tyre ne Greqi ju eshte dhene shtetesia greke). Mos valle nuk e lejoi te vazhdoje shkollen e larte falas (po qe se ka pasur dy gram tru ne koke), ndryshe nga te huajt ne cdo vend tjeter europian qe paguajne fee registration, sic paguajne dhe vete studentet shqiptare sot e kesaj dite ne Shqiperi? Mos valle ju pre rruga ndokujt nga femijet inteligjente shqiptare per te bere doktoraten apo master, po falas ? Edhe sikur te mos kete vazhduar shkollen e larte autori i shkrimit, sa leke ka paguar per librat e tij deri ne perfundimin e liceut (12 vjecares), ku shoket e tij ne shqiperi paguajne me mijera cdo vit per te blere librat e shkolles qe Greqia ja dha atij falas?
  Eshte gjithashtu turp te genjehet qe sportistet “u pagezuan greke”. Mos do flasim per Pirro Dhimen qe nuk na qenka me kombesi greke sepse qeveria shqiptare atij dhe mijera himarjoteve nuk i ka njohur as sot te drejten e tij si pakice kombetare greke? Nuk po permendim se cdo certifikate e femijeve te shtetasve shqiptare te minoritetit grek te lindur ne Greqi perkthehet ne shqip me detyrim duke hequr mbaresen “s” per gjinine mashkullore, qe eshte karakteristike e emrave greke. Nuk po permendim se edhe per minoritetin grek te njohur ne shqiperi, gjithe gjendjet civile i kane shqiptarizuar emrat e tyre me urdher qeverie.
  Ne se dy ose tre sportisteve te tjere shqiptare ju dha shtetesia greke, ku qendron pengesa qe keta sportiste behen pjese e ekipeve kombetare greke? A nuk kemi plot raste shqiptaresh si puna e Shabanit (fillimisht pjestar i ekipit te ngritjes se peshave te PANATHINAKOS ) apo Manjanit qe jane inkuarduar ne kombetaren zviceriane, apo braziliane qe jane pjese e kombetareve portugeze apo spanjolle, apo turke pjestare te kombetares gjermane etj. Madje edhe nje rus u be pjese e kombetares greke te ngritjes se peshave. Cdo vend do te shrytezonte talentin e personve te ardhur ne Greqi, duke ju shtuar atyre kreditet e karieres se tyre sportive ne nje vend qe do te behej atdheu i tyre i dyte. Politizimi i ketyre fenomeneve tregon me se pakti nje mendjeshkurtesi nga Rama si ish sportist, te paktem mua mentaliteti i tij primitiv nuk me perfaqeson. Rama le ti marre sportistet shqiptare ne Shqiperi dhe tju jape “nder” !

  1. undefined says:

   E rrotullono sa e rrotulloni dhe po prap aty dikni ku ja u do interesi juaj si grekofilet ashtu dhe ju minoritaret e “persekutuar” po ne nje brime i bieni fyellit gjithmon kunder shqiptareve kush direkt e kush i kamufluar si puna jote por asnje here nuk e keni marre mundesi per te gjetur se kush jeni ne te vertete dhe nga vini do te ishte ndoshta gjeja me mire qe do te benit ju “minoritaret” ne jeten tuaj te vetetonit se kujt turme i takoni

   1. @ says:

    Ti “undefined”, qe e heq veten per shqiptar, mund te jesh ashtu sikur ke dhe pseudonimin tend. Ne Shqiperi ka shume raca, me shume se ne cdo vend europian ne raport me popullsine. Po te marr nje shembull: Jevgjit ose magjypet jane me shumice ne Shqiperi dhe nuk flasin gjuhe tjeter pervecse shqip, por te gjithe e dime qe ata nuk jane autoktone dhe as shqiptare. Po te behet nje regjistrim real popullsie ne Shqiperi, ku te deklarohet pa dhune raca, kombesia dhe feja, rezultatet do te ishin te atilla qe komentues sikurse UNDEFINED ( te pa percaktuar) do ta kishin mbyllur gojen dhe nuk do trazonin me keq ujrat e turbullta te Shqiperise dhe te Ballkanit.

    1. undefined says:

     E ngaterron Shqiperin me Greqine i [email protected] aty jane keto rraca qe ti edhe i permend ketu zotrote lerini njerezine ne Greqi te thote e lire etnine e vet mos i beni presion me Kishen dhe Fen dhe do te shikoni se sa “grekd” ka ia Shtet hibrid si i thone nje fjale ne Ballkan ‘ Ne Greqi gjen cdo gje por jo greke’ kjo eshte mjaftushem prr ty i [email protected]

  2. albaniafirst says:

   Stefan H, ka gjera qe ju thoni qe mund te jene te verteta. une nuk kam qene atje si refugjat, por dy here si visitor per disa dite. Dua te te them se diskriminimi I shqiptareve ishte tejet I dukshem. Kam miq e shoke qe emigruan ne Greqi, njerez intelektuale qe u detyruan qe te punojne pune te rendomta, pasi skamja eshte nje semundje qe mund te kape kedo. Nga keta persona, qe une I konsideroj edhe sot njerez me virtyte, kam mesuar se trajtimi nga autoritetet greke I emigranteve shqiptare ka qene tejet rracist. Nderrimi I emrave shpesh u be I detyrueshem, pasi nuk kishin asnje mundesi tjeter per te marre dokumentet perkatese te nevojshme per nje jete normale. Nga ana tjeter, kam degjuar se ajo qe thoni per minoritaret greke qe shkuan ne Greqi eshte plotesisht e vertete. Kete e kam degjuar nga nje shoku im I fakultetit qe ashtu si ju eshte minoritar grek. Me qe ra fjala, si une ashtu dhe e gjithe shoqeria jone, asnjehere nuk e kemi denigruar shokun tone minoritar per aresyen e te qenurit minoritar. Edhe sot ne te gjithe komunikojme me respect me ate person. Ka shume raste qe tregojne se ne shqiptaret, kurre nuk ju kemi perbuzur as ju dhe as ndonje pakice tjeter qe kane jetuar ne Shqiperi. Kjo tregon se si popull ne qendrojme shume me lart se greket e sotem Edhe si visitor, une vete kam ndjere perbuzjen e policit grek qe s’kishte as cerekun e bekgraundit tim kulturor apo profesional. Sidoqofte, nuk besoj se ishin shumica e grekeve qe diskriminonin shqiptaret, por ishte administrata greke ajo qe diskriminonte cdo individ qe vente atje nga Shqiperia. Ne kete kategori ishit edhe ju si minoritare.

   1. Stefan H says:

    Konkluzioni qe nxirni se shqiptaret qendrojne me lart se greket eshte nje shprehje e nje krenarie boshe do te thoshja. Me kujtohet kur desha te parkoj makinen ne Sarande para shume vitesh i thashe shokut tim qe kishte qendruar ne Sarande: prit ta parkoj me mire se do me shajne , erdhi greku e na bllokoi parkingun’ “jo greku, por greku i mu….” me tha shoku im.
    Verejtjet e mia ndaj opinionit tuaj te krijuar me dy dite vizite ne Greqi nuk jane te mjaftueshme per te nxjerre te tilla konkluzione, qe shqiptare jane trajtuar me perbuzje nga administrata greke. Nuk i perjashtoj raste te tilla, madje edhe une vete kam raste te tilla negative. Por kjo nuk me shtyn qe mungesen e kultures se nje apo disa punonjesve ta pergjithesoj per gjithe administraten. Mund te pranoj se administrata eshte shume burokratike, por sidoqofte administrata zbaton ligjet e shtetit me me shume korrektei se ndodh kjo gje ne Shqiperi. Nuk me eshte dashur kurre qe te paguaj leke nen dore per ndonje sherbim, kur ne Shqiperi kjo eshte “normale”.
    Fakti qe shqiptaret jane pjesa me e integruar e emigranteve deshmon per te kunderten e opinionit tuaj. Madje qeveria greke ju ka bere nje sherbim shume te madh shqiptareve kur e kushtezonte lejen e qendrimit me nje minimum te domosdoshem ditesh siguracioni -ne kete menyre nje shumice em madhe shqiptaresh do marrim ose kane marre pensione nga puna e tyre ne Greqi, gje qe bashkeatdhetaret e tyre qe qendruan ne Shqiperi ndoshta nuk e gezojne, kapitalizmi i eger shqiptar i la ata krejt ne meshire te fatit.
    Fakti qe intelektuale u detyruan te benin pune te rendomta eshte nje gje e zakoneshme edhe per greket. Kontigjenetet e te diplomuarve ne shkolla te larta i tejkalon shume here nevojat per pune te kualifikuar. Sigurisht nuk eshte shume e kendeshme qe nje mesues matematike te jete nen komanden e nje personi qe ka arsim te mesem apo me pak, por ky eshte fati i shumices se emigranteve ne cdo vend te botes pamvaresisht ne jane shqiptare apo ruse etj. Madje mund te te them nje shembull, mjeket e huaj ne France me ligj paguhen me pak se ata franceze.
    Nuk duhet te anashkalohet se nje shumice e madhe shqiptaresh mesuan profesione nga me te ndryshmet, u kualifikuan dhe hapen aktivitet e tyre te ligjeshme dhe kjo eshte nje fakt i pamohueshem. Po tju propozosh atyre te kthehen ne Shqiperi, do qeshin me nje ide te tille. Mund te themi ne global qe shoqeria greke perbehet nga shume segmente, duke filluar nga ata me altruistet te cilet kane hapur shkolla per te mesuar shqiptaret edhe gjuhen e tyre, nga forca te majta qe kane si parim barazine me ligj te emigranteve me vendasit, nga forca ekstremiste te cilet ashtu si Trumb, po te kishin fuqi, do ti debonin gjithe te huajt brenda nje dite. Fakti qe nje shumice e madhe shqiptaresh jetojne e jane pjese e shoqerise greke tregon se mbizoteron kapaciteti afrues dhe integrues i shoqerise greke.

 10. taqo says:

  Duke dale nga inatet e vogla ,nacionalizmi falls .dhe i vonuar..(por i dobishem per njer kategori njerezish) keto lloj shkrimesh kane vlere mjaft pozitive ne pergjithesi ,….jane ekujvalenca ,pjese te vogla te nje botekuptimi te ri qe ka zene e formohet ne ballkan,nepermjet tyre ne po shohim se sa arkaike dhe jashte kohe jane kufijte reth e rotull,inflyenca direkte europiane po i shkrin dhe po i ben te pa vlefshem ato……pa tjeter do te kete njeres te kenaqur dhe te pa kenaqur ,kufijtwe ne ballkan kane qene arbitrare te vendosura nga fuqite e medha ….erdhi koha sejcili te gjeje vetveten ,por ashnjeri kushdoqofte nuk ka te drejte te imponohet ne zgjedhjen e dikujt qe martohet ne serbi a mal te zi ,qe pelqen te jetoje ne greqi apo shqiperi……ne kete mori levizjesh dhe termetesh sociale kulturar po dhe do te vazhdojne te perplasen ,do te triumfojne te gjithe por jo me tregues te njejte ……..nuk kemi pse te ngazellohemi apo te merzitemi ,koha po na jep te drejten historike …..te shikojme se me sa zgjuarsi dhe elegance do ta perfitojme prej ketij momenti ……lufta vazhdon me mjete te tjera

 11. Para Laci says:

  E gjithe kjo histori me serbet dhe greket me kujton nje quote ne filmin Braveheart me Mel Gibson “They may take our lives, but they’ll never take our freedom!” “Ata mund te na marrin jeten, por ata kurr nuk mund te na marrin lirine tone!”
  Keta dy shtete qe u munduan te na mbajne ne erresire gjith jeten, dashur pa dashur kane rreshqitur vete ne erresiren qe pergatiten per ne. Vetem shikoni se si i kane zaptuar inati, ideologjite fetare, genjeshtrat, etj, sa qe tani nuk mund te dalin dhe ti thone popullit te tyre te verteten ashtu sic eshte sepse e dijne se kane shume mekate per te lare.
  Tani jemi ne “te shtypurit” qe po i themi “shtypesit” te dale nga kjo erresire.
  I shtypuri eshte me i cliruar se sa shtypesi. Ky eshte grushti me i forte qe mund ti jepet opresorit

 12. Para Laci says:

  E gjithe kjo histori me serbet dhe greket me kujton nje quote ne filmin Braveheart me Mel Gibson “They may take our lives, but they’ll never take our freedom!” “Ata mund te na marrin jeten, por ata kurr nuk mund te na marrin lirine tone!”
  Keta dy shtete qe u munduan te na mbajne ne erresire gjith jeten, dashur pa dashur kane rreshqitur vete ne erresiren qe pergatiten per ne. Vetem shikoni se si i kane zaptuar inati, ideologjite fetare, genjeshtrat, etj, sa qe tani nuk mund te dalin dhe ti thone popullit te tyre te verteten ashtu sic eshte sepse e dijne se kane shume mekate per te lare.
  Tani jemi ne “te shtypurit” qe po i themi “shtypesit” te dale nga kjo erresire.
  I shtypuri eshte me i cliruar se sa shtypesi. Ky eshte grushti me i forte qe mund ti jepet opresorit.

 13. Para Laci says:

  E gjithe kjo histori me serbet dhe greket me kujton nje quote ne filmin Braveheart me Mel Gibson “They may take our lives, but they’ll never take our freedom!” “Ata mund te na marrin jeten, por ata kurr nuk mund te na marrin lirine tone!”
  Keta dy shtete qe u munduan te na mbajne ne erresire gjith jeten, dashur pa dashur kane rreshqitur vete ne erresiren qe pergatiten per ne. Vetem shikoni se si i kane zaptuar inati, ideologjite fetare, genjeshtrat, etj, sa qe tani nuk mund te dalin dhe ti thone popullit te tyre te verteten ashtu sic eshte sepse e dijne se kane shume mekate per te lare.
  Tani jemi ne “te shtypurit” qe po i themi “shtypesit” te dale nga kjo erresire.
  I shtypuri eshte me i cliruar se sa shtypesi. Ky eshte grushti me i forte qe mund ti jepet opresorit.
  Jo me kot Shqiperia eshte Europe dhe Greqia ballkan.

 14. Para Laci says:

  E gjithe kjo histori me serbet dhe greket me kujton nje quote ne filmin Braveheart me Mel Gibson “They may take our lives, but they’ll never take our freedom!” “Ata mund te na marrin jeten, por ata kurr nuk mund te na marrin lirine tone!”
  .
  Keta dy shtete qe u munduan te na mbajne ne erresire gjith jeten, dashur pa dashur kane rreshqitur vete ne erresiren qe pergatiten per ne. Vetem shikoni se si i kane zaptuar inati, ideologjite fetare, genjeshtrat, etj, sa qe tani nuk mund te dalin dhe ti thone popullit te tyre te verteten ashtu sic eshte sepse e dijne se kane shume mekate per te lare.
  .
  Tani jemi ne “te shtypurit” qe po i themi “shtypesit” te dale nga kjo erresire.
  I shtypuri eshte me i cliruar se sa shtypesi. Ky eshte grushti me i forte qe mund ti jepet opresorit.
  Jo me kot Shqiperia eshte Europe dhe Greqia ballkan.

 15. Para Laci says:

  E gjithe kjo histori me serbet dhe greket me kujton nje quote ne filmin Braveheart me Mel Gibson “They may take our lives, but they’ll never take our freedom!” “Ata mund te na marrin jeten, por ata kurr nuk mund te na marrin lirine tone!”
  .
  I shtypuri eshte me i cliruar se sa shtypesi. Ky eshte grushti me i forte qe mund ti jepet opresorit.
  Jo me kot Shqiperia eshte Europe dhe Greqia ballkan.

 16. Emigranti SHBA. says:

  ,Zonja Cuci, Faleminderit per shkrimin. Intervista e kryeministrit Rama, para gazetarit te televizjonit Skaji, na ka mbushure me krenari dhe dinjitet edhe ne bashkeatdhetareve tuaje, ketu ne SHBA. Per here te pare gjate ketyre 25 vjeteve, inferjoritet, pse jo dhe poshterim nga polikanet greke, pame e degjuame kryeministerin Rama, ti thote hapur, publikishte, padrejtesite qe qeverite greke i kane bere popullit tone ne per gthesi, vecanerishte asje Came, qe edhe sote e kesaje dite, slejohet te shikoje, varet e te pareve, vatrat ku linden, pronat qe lane, mbajtjen e ligjit te luftes, qe slejon akoma, normalizimin si duhet te mardhenjeve, midis dy shteteve, fqinje, qe njeri antare i BE, tjetri drejte hapjes se negocjatave. Pa folure per gjithcka qe trajtoi me dinjtet dhe ne menyre prefekte , na bejne krenare dhe qe edhe ne te mose ndihemi inferjore para te tjereve. Bravo zoti kryeminister, vazhdo rreformat, qe po e nxjerin vendin tone nga gjendja ku e lane paraardhesit . sice kin pature suksese e takimet e mepershme me kreret e Evropes, SHBA, Ballkanit, edhe ajo e dates se shenuare e 28 Nendorit me Kancelaren GJermane Merkel, te jete e sukseshme dhe me lajme te gezuara per gjthe shqipteret kudo qe jane.

 17. dibrani says:

  ca thua zonja cico shqiperia eshte evrope prandaj nuk i japin akoma dhe sot te drejten e negocimit e jo me te behet anetare e ketij unioni nga ana tjeter greqia ka hyre ne union ne vitin 1985 kur ju nuk kishit idene se ca eshte coca cola po me sa duket evropa ju ka vene paralel me turqine se dhe ajo ka nja 40 vjet qe kerkon te hapi negociatat e pastaj te behet antare por nje nain me bisht morri,mund te kete ca probleme ekonomike greqia prandaj llomotisni ju opinionistet por kur ta rrimare veten duhet ta shikoj njecike me ndryshe kete muhabetin me shqiperine se ja ka zgjatur me shume litarin se c duhet

  1. loni says:

   po ti o malok te qifsha gruan grek je?????pse ka malok grek???mos e turpero greqine mor dibran moter qire te qifsha rracen e qelbet.malok.

   1. @@@ says:

    Nuk eshte dibran por shurrtore janulle ae perdor nick si dibran kujtojn se jane te zgjuar kllufat e Anastas bythecit dhe nuk bien ne sy hahahahaha varu k… pune te tredhurish

 18. Shqiptari says:

  Nje shkrim real. Pa u zgjatur ne shume argumenta. Se ne cdo intervist apo bisedime qe mund te bejne politikanet,gjenden te mira dhe gabime, ose me mire jo cdo gje na pelqen te gjitheve, per mua ishte e mire, per ty jo, per ata po,per ato jo,per ne ketu jo,per ata atje po, keshtuqe jo te gjithe kemi nje mendje. Kryesorja eshte se zKryeminister Edi Rama, eshte i pari Krm. qe po ja u thote hapur e balle per balle problemet fqinjeve, Serbise dhe Greqise, me argumente bindese dhe me nje gjuhe miqesore dhe diplomatike,plus dhe na ka ngritur dinjitetin si Shqiptar. Gje te cilen, me perpara asnje lider Shqiptar, qoft Kryeminister apo President nuk e kane bere,e per te mos folur per Sharlatanin sali berisha,qe pa pike turpi del sot e kesaj dite, ne mbeshtetje te Greqise, per dhenjen e gjithe atij teritori detar, a thua se e kishte mallin e babait.

 19. Shefit de Balzac says:

  duartei kam shume mire
  e paralizuarapor nuk rez[sva dot pa

 20. gjethi says:

  Asgje me shume se te lumte, ty Ornela per komentin brilant dhe zotit Rama per intervisten brilante!le te fantazoi nipi i klanit kapo, bushati me fantazite e semura te dados se tij sali karaxhic se e beri per ate e kete, qente le te lehin Shqiperia te behet me dinjitoze.

 21. Roland says:

  Kjo do ta kete patur surratin si bytha e zikes……”hihihi,,

  1. xxxx says:

   Edhe lekurzi nga Ponti anadollak pra jevgjit edhe emrin Roland kjo eshte edhe PARANOJA e asaj Greqi ku njerzit me veladon te zi ju kane shkerdhyer cdo qelize te te menduarit normal dhe ju kan kthyer ne zombi qe nuk ja keni iden se ku eshte poshte e ku eshte lart. FATALE

  2. tfgs1 says:

   hahahaha,ka pas me shume lesh ne fytire e sqetula sesa sto kolo tis……….skylomoura!

 22. Arben says:

  Bravo Zoti Kryeminister !

  Une do te bej nje koment tjeter. Ne Shqiperi sharja dhe ofendimi jane pa baze, dmth hava. Psh banon ne qytet , nuk ka shkolle, nuk punon; i thote nje fshatari je malok dhe pike. Ne fakt ky fshatari eshte me me kulture se ky, se ka shkolle , punon, ka pasuri dhe normal me i mire dhe menderisht e fizikisht. Prape hajde binde te parin. Ashtu i rraskapitur, i drobitur, i paushqyer, i pa fuqishem ai, vazhdon ne tijen jam Qytetar ( vetem se ka nje bodrum ose nje hyrje 1+1 te diktaures ne kushte mizerje). Vete shqiptaret nga natyra jane inatxhinje te medhej dhe ne shume raste krijojne probleme. Duhet te edukohemi me shume.

 23. Roland says:

  Xxxx. Ti duhet te jeshe nga ai soj graqirash,qe duhet te jesh mesuar me jeten e qire prej te droguari ,nga hashashi i albanistanit,ti je thjesht,,i dhjere por krenar ,,te qifsha sojin tend ,mbetje otomane…..

  1. xxxx says:

   Jevgjit me emrin Roland hahahaha une te shkrrdhej cte mbaj ai prag Shteoije more soj b…lepirsash e kurvash llapaqene more vesh mora thuaj kurve tretuaresh me tantella

 24. avokati i djallit says:

  Qekur fjala “allvanos” eshte ofendim zonje e nderuar?
  Keto jane fjale per te ngushelluar veten. E kam ndjere edhe une ate barre te te qenit shqiptar ne Greqi.
  Por kushdo ka te drejten e tij ta shikoj dhe ta perceptoj tjetrin si te doje, nqs nuk e fyen dhe nuk e dhunon. Se cfare ka ne mendje cdo grek nuk e di dhe eshte puna e tij, por mund ta them me siguri qe rralle mund te gjesh grek te te fyej ne punen tende. Pervec thumbave te kalamajve, por c`tu besh kalamajve? Nqs eshte ofendim fjala “allvanos”, atehere problemi gjendet tek shqiptaret, jo tek greket.
  Edhe me ceshtjen e emrave genjen veten moj zonje. Emrat jane ndrruar fillimisht ne Shqiperi, jane pajisur me certifikata ne Shqiperi dhe pastaj kane vajtur ne Greqi. Kete hollesi te vogel e anashkaloni.
  Ashtu eshte jeta zonje e nderuar, kudo qe te jesh do kesh dicka ndryshe. Dhe do vendosesh ti, si do jetosh ne ate ambjent. Dhe cdo vendim ka dhe nje kosto.

 25. Albani says:

  Bravo Ornela
  te gjithe krenare jemi ndier me kryeministrin.
  Megjithese e dime qe nuk do te ngelemi pa pasoja (ne ne Greqi),prape e perkrahim dhe jemi krenare per Ramen.
  Ka kaluar koha qe te shtiremi sikur e kalojme mire.

 26. albaniafirst says:

  Pergezime autores per shkrimin dinjitoz. Keto jane vajzat tona shqiptare me te cilet ne mburremi. Jane keta shqiptaret e vertete qe jetojne e punojne me ndershmeri dhe dinjitet kudo ku jane.

 27. Padrino says:

  Komplimente, autores se shkrimit, cka shkruan, eshte vertete. E kam provuar, ne kurizin tim, drurin, nga ana e ushtrise, greke, ne vitet, 91 -92, kur me kapen, me shoket e mi.qe shkonim per te punuar. Edhe njehere qe shpetuam morem malit, atje ku dhe dhija e Ka te veshtire te kaloje, na qelluan me arme, zoti na shpetoi, greku keto 25vjet qindin na Ka punuar ne shqiptareve, veshtire te gjesh me te poshter nga greket.dhe pse smund, ti fusesh te gjithe greket ne nje kallep.

 28. Tironsi says:

  Te gjithe ata qe perkrahin Ramen dhe Ornelen jan psikopate dhe mendjeshkalluar. Jane pa dije dhe histori. Jane njerez kot. Te humburit e Ballkanit!! Nuk e lodh me penen te shruaj per mbeturinat turkoshqiptare.

  1. Lexues Shqiptar says:

   @ (Tironsaqis nga Monastiraqis),
   Shqiptarët nuk janë absolutisht turq aziatik.
   Shqiptarët nuk janë absolutisht grek afrikano/ziatik.
   Shqiptarët, pavarësisht religjionit, Janë Komb Autokton Ballkanik.
   Përçarja që kërkon të mbjellësh ti anonim; Kurrë nuk do të arrihet.
   Të përshëndes derisa ta nxjerrësh prapë surratin nesër me Këngën e Bukur me Famë Botërore: GREKO MASKARA.

  2. Albani says:

   Stefan
   Jo vetem Shqipetaret ne pergjithesi,por dhe shteti yne gjithmone eshte perbuzur nga shteti Grek.
   Dua te theksoj qe nga periudha 91-98 kur ti punoje kudo dhe pa asnje lloj problemi te gjithe Shqipetaret e vertete jane deportuar nga 6-7 here nga policia,dhe ceshte me kryesorja kane vuajtur mbi kurrizin e tyre dhunen dhe cizmet e policise dhe ushtrise Greke,dhe nuk eshte cudi qe ne radhet e nenpunesve,policise dhe ushtrise Greke eshte perqindja me e madhe e fashisteve krisavgjite te cilet fuqizohet dhe nga vota juaj minoritare.
   Ti trego per veten tende por ti nuk mundesh qe te shkruash per secilin Shqipetar,sepse ne qofte se shqipetaret do te shkruanin secili vuajtjet,perbuzjet,dhunen dhe racizmin qe ka perjetuar do te duheshin nje milion dite qe ti lexoje.
   Harron reagimet e nje pjese te shoqerise Greke kur flitet per nxenes Shqipetare te dalluar,mund te thuash qe jane pakice,por harron dhe klithjet ne kor nga forcat speciale Greke ne festen e tyre kombetare kunder Shqipetareve,NJE SKANDAL I VERTETE qe duartrokitej nga populli dhe tribuna.Mos duhet dhe te dish qe dhe edukatore kopeshti kane pushuar nga puna ne Greqi sepse disa nga prinderit Greke kishin pare te vizatuar ne tabele flamurin Shqipetar,kishte vizatuar flamunjte e vendeve nga vinin nxenesit e saj,por kjo ishte krim ne Greqi,Turp.
   Mundohem qe te jap disa raste qe ta kuptosh thellesine e probemit dhe prapambetjen Greke.
   Jane me mijera dhe miliona rastet e diskriminimit,ti flet per veten tende,por mua dhe mijerave te tjereve si une kur trokitnim dyerve ne Greqi per pune pyetja e pare qe na benin dhe me bucasin veshet dhe sot ishte jeni Shqipetare apo minoritare,dhe te thoshe Shqipetar ne shumicen e rasteve te shikonin me perbuzje.
   Mundet qe ta justifikosh kete qe do te te tregoj.
   ne -93-in vellai 15 vjecar u kap nga nje patrulle ushtarake ne kostur,pervec qe rrinin 40 veta ne nje dhome dhe nuk i lejonin te benin as shurren ne tualete ushtaret ne prani dhe te oficereve i nxirrnin dhe i torturonin dhe poshteronin me radhe per cdo dite per dhjete dite me radhe.
   dhe me e keqa ishte qe i leshonin dhe qente te cilet i kafshonin kudo.
   Nuk ishin qente e ushtrise Greke tregon vellai,por ata langaraqet qe hanin mbeturinat e guzhines se tyre qe na kafshonin dhe po tu shmangeshim dhembeve te tyre do te provonim “”dhembet e ushtarit””.
   Qente Gjermane te ushtrise thote vellai megjithe insistimin e “”instruktoreve”” te tyre Greke qe te na kafshonin nuk e benin ate pune kurre.
   QENTE GJERMANE THA ME SERIOZITET ISHIN SHUME ME TE ZGJUAR NGA USHTARET DHE OFICERET GREKE,ROBERIT DHE VIKTIMAT NUK I LENDONIN.
   Pas dhjete ditesh,kur ne familja po mbanim zi sepse e morem vesh qe ishte kapur nga ushtria ne Kostur ,kthehet me nje furgon nga bilishti,nuk ishte i shqyer vetem nga rrobat por dhe nga trupi,femije 15 vjec,mbaj mend qe vellai infermier i beri per nje muaj penicilina dhe i fuste fasho dhe pambuk ne madhesine e nje patateje neper plaget e qelbezuara te kofsheve dhe belit,fuste fashot me ilac dhe i pastronte boshlliqet e krijuara nga kalbezimi i infeksionit.
   Kur te kesh ndonje djale 15 vjec dhe ta trajtojne ne menyre te tille shteti Shqipetar atehere shkruaj ato qe shkruan.
   Ngjarja eshte e vertete me pike dhe presje dhe realiteti eshte nje milion here me i hidhur se sa pershkrimi i ngjarjes.
   Ti mund te me quash genjeshtar sepse nuk te pelqen ta pranosh,sepse i tille je gatuar dhe brumosur,por me besojne qindra dhe mijera Shqipetare qe kane rene ne duart e ushtrise Greke ne postat e Kosturit apo dhe te kallpaqit.
   Ky eshte shteti dhe shoqeria Greke,qe permban fashiste dhe raciste ,USHTARE DHE POLICE,OFICERE DHE KOMANDANTE,NJEREZ TE THJESHTE DHE MINISTRA.NATYRISHT QE KA DHE NJEREZ TE MIRE NE GREQI.POR JO SHTET TE MIRE.
   Prandaj kur te shkruash here tjeter trego dhe anen tjeter te medaljes Greke e cila eshte shume e piset dhe e erret.
   Perse me ka rastisur shpesh qe te takoj minoritare ne Greqi,njerez 40-50-60 vjecare te cilet nuk u pelqen te flasin Shqip dhe bejne sikur nuk kuptojne dhe me detyrojne qe ti shaj nga pragu qe ta vertetoj ate qe po them?
   Mos me detyro me te shkruaj prape,sepse mendoj qe jane me miliona rastet e dhunes dhe racizmit ne Greqi kundrejt Shqipetareve,PRANDAJ DHE E KEMI KRENARI KRYEMINISTRIN TONE RAMA I CILI PERFAQESON DENJESISHT ZGJUARSINE,PAQESINE,MIRESINE,DINJITETIN DHE KULTUREN E KOMBIT SHQIPETAR,KRENARI QE FATKEQESISHT DHE GABIMISHT JU PJESETARET E KATEGORISE QE TI PERFAQESON NUK E KENI.

 29. Stefan H says:

  Alban, pershtypjet e tua personale nuk mund te fshehin faktin e thjeshte: afer nje milion shqiptare kane gjetur prosperitetin qe u ka munguar ne Shqiperi. Sado melodrama te thurren per sjelljen e policise ndaj emigranteve te paligjshem qe futeshin me dhjetra qindra ne dite nga kufiri pa i ftuar askush, nuk mund te mohohet realiteti i sotem, qe shqiptaret jane bere pjese e shoqerise greke.
  Po te kujtojme qe nje turist francez u fut ne zonen detare shqiptare ne 1988 (ne mos gaboj) dhe trupi i tij u be shoshe nga plumbat e ushtarit shqiptar, do kuptosh qe policia greke qe ka detyre te ruaje rendin, ashtu si ne cdo vend, eshte shume me miqesore me te huajt sesa homologet shqiptare ndaj te huajve qe shkelin ne token shqiptare. Sikur 10 siriane (apo arabe ne pergjithesi) te kalojne kufirin shqiptar ne menyre te paligjeshme, ata do te perfundojne ne qelite shqiptare si shkeles te kufirit, apo nuk eshte e vertete qe ka ngjare kjo qe po them? Po me mijera njerez qe zbarkonin ilegalisht ne nje toke te huaj, pervec atyre qe mijerave te tjere qe ishin te ligjshem, cdo te bente Shqiperia perballe nje invazioni te tille?
  Nuk e mohoj se shqiptaret qe kalonin kufite enderronin per nje jete me te mire qe Shqiperia ju a kish mohuar, nuk e mohoj se ndaj tyre shpesh ka pasur dhe tejkalim te dhunes ne dem te tyre (shteti ligjor grek i ka denuar raste te tilla-ndoshta mjaft prej rasteve te tjera nuk jane denoncuar), por a mundej nje shtet i vogel si Greqia te perballonte nje vale kaq te fuqishme emigracioni qe ne te njejten kohe ishte burim i rritjes se kriminaliteit ne permasa te frikeshme, uljes se vleres se dites se punes per mijera punonjes greke, hapjes se mundesise per ti dhene prioritet punes se zezes si rezultat i pangopesise se kapitalisteve greke ?
  A nuk i mbylli kufijte Shqiperia ndaj refugjateve siriane qe iknin per te shpetuar femijet e tyre nga bombat tani ne 2016? A nuk i mbylli kufirin Skopja (ish republika e Maqedonise) ndaj refugjateve siriane duke ngritur madje edhe klone si dikur Enver Hosha? A nuk i mbylli kufijte Austria? Hungaria?
  Kurse Greqia nuk e beri kete gje ndaj shqipetareve! Ajo perkundrazi, ne valen e pare te emigracionit shqiptar ju hapi dyert shqiptareve. Por cdo teperim ka pasojat a veta. Prandaj perpara se te bejme hartime per protestat ndaj shqiptareve qe nuk duhet ngrinin flamurin flamurin grek, duhet me se pari te vleresojme se ne menyre institucionale shteti grek e inkurajonte dhe e inkurajon nje gje te tille. Edhe vete shkollat e inkurajonin kete gje. Po pse mos valle mesuesit qe u vinin nota te mira shqiptareve ishin shqiptare? Te marresh e te paraqitesh si mbizoteruase protesten e disave (Greqia eshte vend demokratik, kushdo ka te drejte te protestoje ndaj dickaje qe nuk i pelqen) perballe vleresimit qe i ben vete shkolla ketyre shqiptareve dhe shteti, nuk shpreh vece deshiren per konflikutalitet me Greqine. Arsimimi falas i mijera shqiptareve deri ne rangjet me te larta, universitete dhe TEI dhe arsmimi pas universitar i tyre jane tregues qe shvleftesojne rastet sporadike te “diksriminimit” ndaj tyre (edhe nqs e pranoj si te vertete cdo rast diskriminimi te treguar per jush). Por rastet sporadike nuk mund te erresojne realitetin. Nje peme nuk mund te fshehe nje pyll!!!
  Une do te thoshja, ashtu si mijera shqiptare qe punojne e jetojne ne Greqi nje faleminderit madhe! Kjo eshte nje ure tashme e vendosur dhe nuk mund te erresohet nga pakenaqesite e nje pakice, sado te verteta te jene faktet mbi dhunen e ushtruar ndaj tyre nga segmente te caktuara (qe jane te pranishme ne permasa shume me te medha ne Austri e gjekte). Kjo as ka lidhje me periudha te mepareshme historike. Sot Shqiperia desheron te hyje ne Europe, me se pari duhet te shtrije doren e miqesise ndaj fqinjeve (kusht i detyrueshem i integrimit), ashtu sic beri francezi me gjermanin qe ishin ne armiqesi te perhereshme.
  Edhe nje gje duhet te jete e qarte, shqiptaret jane e organizuar ne shoqata te njohura nga shteti grek, ata kane te drejten te shprehen per shqiptaret ne Greqi dhe jo enderruesit shqiptare qe e njohin realitetin vetem nepermjet gazetave, te cilat shpesh i japin vend sensacioneve dhe jo te vertetes.
  Shqiptaret e pakenaqur askush nuk i mban me zor ne Greqi, vizat jane liberalizuar, le te provojne te shkojne me kontigjente kaq te madha ne Gjermani, mbase ju del me mire, mundet qe Merkelit ti vije keq dhe ta terheqe fjalen e saj ne 2015 kur u kerkoi shqiptareve qe te mos kerkonin azil ne Gjermani. Saper Ramen, edhe une e kam votuar, por per sa kohe do ndjeke klime konflikti me Greqine dhe nuk do ngrihet ne lartesine qe ja kerkon detyra si kryeminister, nuk do ti marre dot me votat e emigranteve shqiptare. Koha do ta tregoje.
  (shenim: Fatos Lubonja shprehet i zhgenjyer per mungesen e njohurive historike te Rames-nuk eshte aspak krenar per te, kur pretendon qe nje shqiptar -qe nuk ishte aspak shqiptar- pengoi me negociata bombardimin e Akropolit-qe ne fakt nuk e pengoi, akropoli u bombardua na venecianet.)
  Sa per minoritaret qe nuk duan te flasin shqip, kjo eshte e drejta e tyre. Perderi sa ju dini greqisht dhe doni te bisedoni me ta, cfare ju pengon ta beni nje gje te tille? Madje keni rastin te tregoni qe jeni superiore, sepse zoteroni vec shqipes edhe gjuhe te tjera. Por gjuha mbart mesazhin e komunikimit , ska rendesi ne se eshte shqip, gjermanisht apo greqisht. Shenoj se edhe ne Gjermani po te tentosh te flasesh anglisht do te thone se “ketu jemi ne Gjermani dhe jo ne Angli”.

 30. Altin says:

  Kjo cupa qe thoni ju…kur jetonte ne Gjirokaster ku studioi, punii etj dhe u be dhe experte mjedisi sic thote ajo…nuk i ka pohuar ndonjehere keto…perkundrazi thoshte te kunderten…. Por tani vitet e fundit qe iku PD nga pushteti iku nga prefektura ku u shqep me euro….dhe vajti te strofkulla e Cilit…. por duke pare qe pd nuk ka ndermend te marre pushtet filloi ti serviloset te majtes se edhe edhe vete UET ku ajo eshte mban kete qendrim dhe kesisoj shkrimesh perpuqet te beje pershtypje te mira dhe te vetpromovohet me publik qe te ngurhet pak ne kariere….dhe kete stil e luan shume bukur…..KJO ESHTE E VERTETA E SAJ….

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *