Nexhmije Hoxha ishte pjesë e Partisë Fashiste, para se të kalonte me komunistët?

nexhmijeNë një kohë kur debati i madh historik partizanë-ballistë është rihapur sërish në prag të festës së çlirimit të vendit, ish-kreu i Arkivit të Shtetit, Kastriot Dervishi ka publikuar një dokumente që tregon se Nexhmije Hoxha ka qenë pjesë e Partisë Fashite.

Sipas tij, bashkëshortja e udhëheqësit komunist u bë pjesë e fashitëve në tetor të vitit 1941 para se të martohej.

Meqë tani jemi në prag të 29 nëntorit “të lavdishëm”, për të gjithë antifashistët e vërtetë apo falsë, po postoj për njohje e ndërgjegjësim dokumentin e regjistrimit në Partinë Fashiste të zonjushës Nexhmije Xhuglinit. Ky dokument është i datës 10.11.1941. Dokumentin e kam publikuar në librin tim “Historia e lëvizjes komuniste në vitet 1924-1944 dhe formimi i PKSH-së”.

Dokumenti në fjalë si dhe disa të tjera rreth saj, ruheshin nga Enver Hoxha”, shkruan ai.

dokumenti

REMOTE_ADDR:[]

29 komente në “Nexhmije Hoxha ishte pjesë e Partisë Fashiste, para se të kalonte me komunistët?”

 1. Shefqet Cela says:

  Une e shikoj lajmin ne nje kend tjeter veshtrimi: “arshivat qe paska lene diktatura paskan qene te pa manipuluara”.
  Kjo del qarte, perderi sa edhe gruaja e Enver Hoxhes, ka ate biografi qe ka patur realisht, ne dokumenta.
  Po keshtu edhe dokumentat e pronesise jane te sakta, megjithse u shtetezua toka.
  Persa i peket Nexhmijes, ky nuk eshte lajm, sepse ajo u radhit nga te parat ne Frontin N.Cl. dhe shkrehu pushke kunder fashistave.

  1. Letra says:

   Po or tej. Or fshatar dembel. O pensionist injorant. Te mire sipas teje kane qene dhe jane spiunet e Serbise apo Jugosllavsie.

 2. tfgs1 says:

  fashista,ballista,kriminela,tradhtare,bithcare,beqira,sumqira,spiuna etj te gjithe sunite and shiite [muslimon brothers]………”sport” te cilin e luajne edhe sot,rrace perverse varu [email protected]@rin!

 3. ShkoDrani says:

  Nuk ka qene e vetmja. ABdyl Kellezi, ish zg/kryeminster komunist, ka qene anetar i Partise FAshiste.

 4. marenglen marengleni says:

  ha haa !!!
  ca gallate “me dokumente”!
  po te ishte nanji I huaj edhe do ta hante vertetesine e dokumentit,por shqiptaret,qe s lan pasport,green kart,viz,vul e document te huaj a shqiptar pa fallsifiku,madje qe kan fallsifiku edhe kadastrat e kohes se turqis para pesqind vjetve,pra nji shqiptari qe e di dhe e jeton perdit se cfar esht procesi I fallsifikimit te documenteve,atij si falet qe ta besoj kete document si te vertet,dhe ata qe e publikojn jan bythqima. sepse kerkojn te shpifin nje qime floku para syve te tjetrit kur kan nji trung sa nji derr rrote kari para syve te tyre ,kar qe I varen bolet dhe I shkojn ke goja qe ata I lepijn si pedera.
  po kjo esht document fallco mor shkerdhata. fallo,per ilegalet e asaj kohe qe flinin me kobure ke koka. ata jo vetem triska fashiste por edhe pasporta fallco benin.
  ne e dijm shum mir sesa e zhvillume esht industrija e pasportave dokumenteve fallco ke shqiptart. ata per me ik jasht shtetit fallsifikojn gjithcka,e jo me rujt koken nga t hujt qe po se po do benin cdo fallsifikim. dhe ky fenomen,fallsifikimi I dokumenteve te identitetit behej ne cdo komunitet,jo vetem ke komunistet.
  ikni er shqiptare se jeni komb bythqimash. gjith kombet e tjer I respektojn personalitetet e tyre ,dhe,edhe nese ata kan te meta ,jua fshehin dhe s ua publikojn,sepse rrisin figuren e nacjonit te tyre ne sy te botes,kurse shqiptart edhe kur I kan si jezu krishti duan ti paraqesin si djall demon shejtani me brir…
  ca shkerdhatash komb!
  shko shaja personalitetet kombtare italjanve,grekve,francezve a anglezve. provoje. te hidhen ne fyt. edhe te vrasin., kurse shqiptaret muter s lan njeri shqiptar te shquar pa perly me mut. te gjall a te vdek. .
  kjo esht munges e theksume moraliteti. nese je burr dili para n mes t sheshit ne mejdan kur tjetri esht ne gjendje dhe me fuqi,e jo kur ai esht plak I smur I vdekur dhe I pafuqishem. turp! turp per shqiptart!

 5. tomi says:

  Jo vetem ajo. Edhe Qemal Stafa ka qene anetar i Partise Fashiste. Edhe Omer Nishani e Bedri Spahiu e plot te tjere. Ska asgje te re ketu sepse keto gjera ka 70 vjet qe dihen.

 6. Jeronim de Rada says:

  Enveri dhe Nexhmija ishin e keqja me e madhe per shqiptaret pas pushtimit 500 vjecar tuek!

 7. says:

  Haxhi Lleshi thoshte se pastronte banjat Nexhi

 8. hanimun says:

  Legenhagen …??!!
  Legen shkrimtar.

 9. ballisti me teser komunisti says:

  Enver Hoxha ka qene shefi Gestapos

  1. Ballisti (KS) says:

   ………hahahahahaha, kurse Mehmet Shehu ishte “Obergruppenfüher” ne SS, por Dushan Mugosha dhe Vlladimir Popovic ia ndryshuan mendjen dhe mbasandej u bo particon zhugan!

 10. Zaho Pakokerama says:

  EDHE BUFI E SHIKON

  qe eshte nje dokument teresisht i fallsifikuar ! Dy shkrimet, emri i Xhuglines dhe firma e Stermasit jane bere nga dy duar te ndryshme. Edhe vete emri i saj “hyn me veshtiresi” ne hapsiren nder tekstore.

  Pastaj ajo qe e ben edhe me qesharak kete “zbulim” te Dervishajt (hajdut i arkivave shteterore), eshte ruajtja e tij ne arkive (!?).
  Me qe prezantohet si dokument “origjinal”, dhe jo nje fotokopje apo kopje e dyte, fashistet ruanin vetem rregjistrin e fansave te tyre, dhe jo teserat e antareve qe ishin thjesht personale.

  Ky qelbesira Dervishaj, qe ka shkelur nje sere ligjesh te Kodeve Penale te çdo periudhe, duhet burgosur si kriminel ordiner jo vetem per grabitjen (jo ne kete rast qe duket qarte qe eshte fallsifikim), por edhe per vete kete fallsifikim qe ka bere.

  1. Nacionalisti says:

   Ca behet keshtu?
   Edhe kete do t’a mbroni? Kaq Hipokrite jeni?

   Nqs eshte keshtu ju kam dhjere mu ne Shqiperi,
   une po iki, le te mbetet ketu kjo tufa e hipokriteve Komuniste
   te pandreqshem dhe te hane mut!

 11. Agron says:

  Epo qenka pjerdhur edhe historiani i nderuar !! Ne kushtet e ilegalitetit komunistet e gjithe botes kane perdorur dokumente per ti shpetuar ndjekjes , bllokimin gjate kontrolleve etj. etj. Shikoni kush e ka firmosur !! Z. Stermasi qe me siguri ka patur njohje apo nderhyrje per ta firmosur kete dokument !! Ju lutem si gazete e nderuar mos botoni idiotizma te tilla pasi nuk perbejne lajm. Znj. Nexhmije eshte ende gjalle dhe duke qene edhe shoqe e Qemal Stafes etj komunista te asaj periudhe nuk mund te ishte dhe Fashiste !!! Tung

  1. Nacionalisti says:

   Po mor palle, po Enveri pse e ka ruajtur?
   Ku jane ju “patriotet tane” qe bete luften “kunder” okupatorit, LANC-in? Hapni syte maskarenj, ja cfare lufte keni bere ,
   Plehra te poshter, dhe nuk eshte vetem Nexhmija, po Omer Nishani, presidenti i pare i Komunizmit,
   Me vule te njome ne Shpatull si anetar i partise fashiste(si ato qe u vendosen kafsheve per matrikull) .
   Ky fakt eshte perdorur nga greket kunder Shqiperise per t’a klasifikuar Shqiperine ne bllokun Fashist!
   Lexojeni “patriote te medhenj”, mesoni te verteten dhe mbyllni gojen Plehra!
   Hani mut Qeras Nexhmija!

 12. Strategji says:

  Kur e ka pa qe fashizmi pordhi, u hudh ne komunizem pastaj se e dinte qe kapitalizmi nuk kishte shume shance ne Shqiperi. Plus qe nuk do i leverdiste as asaj as Enverit meqe s’dinin nga biznesi. E vetmja gje qe dinin te benin ishte te shqyenin popullin e tyre politikisht, dhe ate bene per disa dekada deri sa i rane breket.

 13. fieraku NGA ferrasi says:

  Hahaha hahaha hahaha
  Fashista komunista socialista lsista
  Pdista mutista .

 14. Ballisti says:

  Dmth fillimisht kjo kuder ka qene me e mire sepse ishte fashiste….mdersa me von i prish dhe u be shum e keqe….dmth komuniste.

 15. xhemi says:

  Edhe une kom nje leter ne te cilen thuhet, qe Qazim Melleti ka bere pjese ne partine komuniste.
  Aaa medet, ca hallesh ka populli e me ca meret “media” fshatareske shqiptare.
  Po sa mire i paska ruajtur “diktatori” keto dokumente, se Sala i zhduki te vetat mbas ’90-es.
  Hedh nje budalla nje gur ne lume edhe hajde te kalojme diten, me nje fjale futja pordhes, i thone ketij muhabeti.

 16. rob i zotit says:

  mos publikoni traplliqe te tilla, se lat nam. cdo njeri ne adobe fototshop e ben kete. E vetjma gje origjinale ketu eshte firma dhe vula e eqremit

 17. XIXA says:

  Dhe Enveri e Nexhmia nuk kishin mundesi ta zhduknin kete dokument ???????

 18. Shefqet Cela says:

  Sipas meje, lajmi eshte i vertete, ne qofte se do ta quajme lajm. Kjo nuk ka asnje rendesi, duke marre parasysh se jo u radhit ne luften N. Cl. Pati nje rrol te rendesishem edhe ne Konferencen e Pezes ne sekretari.
  I rendesishem eshte fakti qe diktatura i ka ruajur me skrupolozitet dokumentat qofte edhe ky qe ben fjale per gruan e vete Enver Hoxhes. Po keshtu jane ruajtur tapite e pronave, megjithse toka u shtetezua.

 19. joel shkodra says:

  Perse titulli me pikepyetje? Shumica e shqiptareve ne ate kohe ishin anetare te Partise fashiste. I ka renduar ne biografi shume veteve gjate regjimit kjo gje. Por Nexhmijes e shokve te saj jo vetem nuk i ka renduar, por ka luftuar te tjeret per kete anetaresi.

 20. maxhupi qe ta zgupi says:

  inat kijini por jepini hakun!
  rrini shtremet por flisni drejt ama!
  jepini Cezarit ate qe I perket Cezarit!
  po ti kushtoni vemendje fotografis eshte nje cift model nga paraqitja.
  dhe ,nese ndonjeher do zbulohet ndonji qytetnim alien ne ndonji galaksi larg “prapa djellit”,dhe ata,alienet do kerkojn ca foto nga njerzit e planetit Toke,si bicim kartolinash per vit t ri,atehere kjo foto e ciftit Hoxha do te ishte kandidatja me mundesi maksimale fituese ndermjet fotove te tjera te cifteve candidate te mbledh nga te kater anet e botes.
  edhe hollivudi do ti kushtonte respect ksaj fotografije qe eshte me te vertet nje cop art.
  dhe,nje fjal thot se paraqitja e jashtme tregon boten e brendshme,.pra se kush jemi se cfar karakteri kemi e tregon pamja e jashtme e jona.
  dhe,nese vazhdojm ne kte teori,atehere do perfundojm se nuk mundet kurr qe djjalli te ket paraqitjen e Jezu Krishtit.
  s mundet nje nje cop bukuri te fshehi nje shpirt te shemtuar…
  shikoni ftyrat e “t bukurve te dheut” te sotem. shifni sal e familjen e tij se cfar djajsh jan.
  shifni deputetet e demokracis se cfar shkerdhatash jan ne paraqitje.
  si perfundim,vetem duke par kte foto te ciftit qe ka drejtu shqipnin ne rrugen e daljes nga nje vend myslimano osmano katunaro malokaro pa shtet,ne nje vend me shtet serjoz e te besueshem,me njers te lir te qeshun dhe te punes e studimit, me gra pa citjane e shamija t zeza n ftyr…me popull te eduku e mesu,… pra duke pa se sa te pashem jan kta njerez qe e ben shqipnin te pashme pas asaj shemtire 500 e kusur vjecare turko anadollako zogolliane,pra duke pa kte cift tamam si prej hollivudi ne kte foto,ndjehesh krenar per rracen shqiptare.
  dhe tamam ,po t ja tregosh ndonje miku te huaj kte foto dhe ti thuash se jan udheheqsit e kombit tend ai I huaji do te thot “Oh,How well to be Albanian”!

 21. sofia says:

  Nexhmija ishte fashiste njesoj si shqiptaret qe nderruan emrin dhe ben pasaporta fallco ne Shqiperi ne kohen kur ish Sali Berisha gjalle dhe u konvertuan ne greke. Tani ata jane prape shqiptare qe Sali Berisha ka cofur. Keshtu eshte dhe ajo puna e Nexhmies; ky Kastriot Dervishi nje publikon keto letra, duhet ne radhe te pare, ne qoftese ato jane te verteta dhe jo fallco, te spjegoje rrjedhen e ngjarjes. PO Sali Berisha nuk ishte komunist dhe u be fashist?

 22. Veterani says:

  O te kripsha mend o Dervish! Po pse a nuk i kemi pare edhe neper filmat e Kinostudios, ku komunistet paraqisnin dokumenta si anetar te Partise Fashiste apo si bashkepunetore te Gjermaneve, e tani ti po na i servir sikur ke bere ndonje zbulim. Po dhe sikur te jene origjinale e tamam te asaj periudhe, nuk eshte per tu habitur, por bravo u qofte nqs kan arritur ti nxjerin,se kjo tregon se sa te afte kemi qene per tu futur deri ne brendesi te institucioneve te pushtuesit. Fakti i pa mohushem eshte se ata luftuan e vune jeten e tyre ne rrezik, per te ardhmen e Atdheut. Tani ne kete kohe,ju qelbesirat me ne krye kryekriminelin e tradhetarin e Kombit Shqiptar, sali berisha, i ndjekur nga kelyshi tije lulzim basha,doni te hidhni helm si cdo vit, ne prag te festave te medha te Nentorit,qe te cilen skeni shanc ta beni, sepse Populli e ka mese te qarte tradhetine tuaj. Rrofte 28-29 Nentori, e Lavdi luftes heroike te Deshmoreve te Atdheut,e jete te gjate atyre luftetareve heroike te LNC qe jane gjalle.

 23. Nacionalisti says:

  Ca behet keshtu?
  Edhe kete do t’a mbroni? Kaq Hipokrite jeni?

  Nqs eshte keshtu ju kam dhjere mu ne Shqiperi,
  une po iki, le te mbetet ketu kjo tufa e hipokriteve Komuniste
  te pandreqshem dhe te hane mut!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *