“Pse erdhi në Tiranë, Gunther Krichbaum, katër ditë para se Rama të takohet me Merkel?”

laura chribergDeklaratat e Gunther Krichbaum në Tiranë, kanë shkaktuar shumë debate në mediat shqiptare.

Ai tha se Gjermania është kundër hapjes së negociatave për Shqipërinë, pasi nuk ka plotësuar kushtet.

E habitshme është se ai erdhi vetë në Tiranë dhe mbajti një konferencë për shtyp, për të thënë këtë gjë.

“Koha Jonë” shkruan se në fakt ka një përplasje në partinë e Merkel, e cila mendon ndryshe nga Krichbaum.

Sipas kësaj gazette, përplasjet në CDU janë shfryrë në Tiranë.

Deputeti që bën pjesë në grupin më të madh politik në Bundestag, CDU-CSU, pjesë e të cilit është dhe kancelarja Angela Merkel tha se Shqipëria nuk i plotëson kushtet për hapjen e negociatave në Bashkimin Europian.

Por pse nxitoi ky gjerman, ndërkohë që vetë kancelarja Merkel mund t’ia thoshte të hënën në sy vetë zotit Edi Rama?

Çfarë e bëri këtë gjerman të fundit të vijë para datës 29 nentor, ditë kur ka ikur gjermani i fundit i kohës së Hitlerit nga Shkodra?

Ndonjë hall dashurie shqiptare? Jo, nuk besohet se për kaq gjë të provojë pluhurin e sheshit “Skenderbej” ku po punon Erion Veliaj.

Ndonjë angazhim i madh për Europën dhe hallet e saj? Jo, pasi ka një grua-burrë në Berlin me emrin Angela Merkel.

Atëhere pse erdhi? Duket hapur nga gjuha aspak diplomatike që ka përdorur kur kërcënon Kancelaren gjermane nga Tirana. Kanë problemet e tyre në CDU.

Deklarata vjen në momentin kur mazhoranca pretendonte se në dhjetor do të merrte dritën jeshile për nisjen e procesit të anëtarësimit.

Të hënën ishte paralajmëruar një takim i kryeministrit Edi Rama me kancelaren Merkel në Berlin, i cili shihej si një mundësi e zyrtarizmit të çeljes së bisedimeve BE-Shqipëri. Por  Gunther Krichbaum, i cili tha se fliste në emër të kreut të grupit parlamentar në Bundesag, bëri të ditur se pa një vendim pozitiv të parlamentit gjerman, kancelarja Merkel nuk mund të jap “OK” për negociatat”, shkruan kjo gazetë, teksa dihen marrëdhëniet shumë miqësore të Krichbaum me Bashën dhe disa eksponentë në PD.

Megjithatë, tashmë pritet dita e hënë për të mësuar më shumë, kur kryeministri Edi Rama do të takojë në Berlin kancelaren Angela Merkel.

REMOTE_ADDR:[]

21 komente në ““Pse erdhi në Tiranë, Gunther Krichbaum, katër ditë para se Rama të takohet me Merkel?””

 1. Faro says:

  Njelloj si ketu ne tegjithe boten. Pra ketu ka E Rama, por e njeta parti ka edhe Blush edhe Hafiz por kish edhe Islam. Atje eshte Merkel, por eshte edhe ky Kritchbaun, qe per te keqen tone po me duket kfejtesisht i manipuluesh dhe i pamotivuar si Ish Doris Pack ae la nam tek ne bashke me Gollsrukun.
  Shihni Trumpin atje matan. I ziu Rama me cfar eshte rrethuar. Ka burrrrrre qe i duron keta sahanlepiresa?
  Klan i organizuaf kunder E Rames. Klan qe e do Shqiperine per ta rrjepur dhe i tremben nje SHqiperie sic po e ben EDI,

  1. Artjon says:

   Vazhdon veprimtaria anti-shpitare e sterniperve te Esat Pashe Toptanasve. E pabesueshme!

 2. Faro says:

  Njelloj si ketu ne tegjithe boten. Pra ketu ka E Rama, por e njeta parti ka edhe Blush edhe Hafiz por kish edhe Islam. Atje eshte Merkel, por eshte edhe ky Kritchbaun, qe per te keqen tone po me duket kfejtesisht i manipuluesh dhe i pamotivuar si Ish Doris Pack qe la nam tek ne, bashke me Gollsrukun.
  Shihni Trumpin atje matan. I ziu Rama me cfar eshte rrethuar. Ka burrrrrre qe i duron keta sahanlepiresa?
  Klan i organizuaf kunder E Rames. Klan qe e do Shqiperine per ta rrjepur dhe i tremben nje SHqiperie sic po e ben EDI,

 3. Para laci says:

  do jete naj dashnor i laura vorspit. pse sfoli per pd qe ka blloku reformen ne drejtesi? pederast si basha. ky do jet naj deputet si nard ndoka

 4. ETHEM says:

  SIÇ DUKET SB E LB KANEN LOBUAR FORT NE TE “MIRE” TE NEGOCIATAVE.KJO E MIRE SHKON QEKURSE KETA BEN ÇMOS PER REFORMEN NE DREJTESI DHE SIDOMOS VETTINGUN QE E ÇUAN NE KUSHTETUESE DHE KJO NE VENECIA.LOBIMI U PA QART NE KE KUR DEPUTETET E PF DOLEN KUNDER NDERSA U ÇUDITEN EUROPIANET.PD KA MARRE FLAMURIN E SHPIFSIT KUDO PER TE KEQEN E VENDIT TE VET.DHE KUR KETA NUK DUAN VENDIN E TYRE SI MUNDET TE NA DOI BOTA NE..!

 5. Albi says:

  O shqiptare , erdhi se i dhane ca para dhe i i thane hajde fol ca fjale kunder qeverise mse medemek fajin e ka kjo qeverisje qe nuk po hapen negociatat .Po eshte shume me e thjeshte .Ata qe i kane vene shkopinjte nen rrota reformes ne drejtesi dhe vetingut ne vecanti , pra PD e kompani , antishqiptaret qe nuk duan te behet Shqiperia , ata qe kane bere zullume pa fundm e kane frike drejtesine , kane thirrur ne skene e luajne teater me ca aktore me pagese e ca te tjere qe kane te njejtin problem me ta . SHQIPERIA DO FITOJE .

  1. al fier says:

   Bravo, kete po mendoja….kontrollojini llogarite Krricit…..

 6. Korbi says:

  Nuk do shume mend! Salivicidolasi -Basha-Blushi e Co. jan reaksioni dhe e keqja e shqipetareve ne keto vite te “tranzicionit”!
  Rama dhe mbeshtetesit e tij jane shpresa e nje Shqiperie per shqipetaret .
  “Gjumi rrit femijte por nje popull qe fle, Vdes!”-na meson Ismail Qemali !
  Ne keto momente te veshtira ka vetem nje shprese per shqipetaret, kudoqofshin.
  Mbeshtetje e EDI RAMES per zgjedhjet e 2017!

 7. tomorri says:

  Edi Rama :Keta kreminele te lindur kunder shqiperise duhet ti beshe plhur dhe hi ,duke filluare nga Sali Bersha dhe Lulezim Basha .Kjo miqesi me ate gjermanin do te kete edhe prapavije ekonomike te joshur nga Berisha dhe qeni i tije zagar Basha.Rrofte shqiperia dhe poshte tradhetaret me ne krye Sali Qen Berisha.
  Qnte le te lehin por karvani i Rilindjes duhet te eci gjithmone perpara me ne krye EDi Ramen,kush nuk na do le te pelcasi se ne jemi ne te drejten tone jemi per popullin dhe me popullin.

 8. Konica says:

  Kush e pjerdh ate sharlatan..
  Merkel vendos

 9. Gjylja says:

  Fick dich ins knie wixer du schwurtel

 10. DETARI Atllantidhes? says:

  Miliardat e vjedhura prej shqiptareve,i jane hedhur surratit ketij te korruptuarit dhe nuk besoj te kete arsye tjeter !
  Po te ishte problem real per kushtet……nuk kishte pse vinte deri ne Tirane ,ky gjermani,kur pas pak ditesh vjen vete do ta,Merkel ne Shqiperi !
  Dicka sigurte nuk shkon !!!!!!
  ???????????????????????????????????????????????

 11. mamuthi says:

  Imperialistet duan ta minojne shqiperine qe nen udheheqjen legjendare te ketij lideri global po ndricon boten. te gjithe nen efektin e hashashit jane dehur dhe ja fusin kot keta te huajt qe jane gjermane holandez qe ketij te gjtit i duket sikur jane lushnjare dhe librazhdi. Ec aty gjigant urgjent Beqen minister te jashtem dhe Ballen te integrimit do shofesh sa shpejt do terhiqen gjermanet duke i plotesuar kushtet e korupsionit. Te kane hale ne sy o njesh se bemat e ramistanit si bejne dot.

  1. DASHAMIRESI says:

   Kjo , sepse ti e shikon boten me syrin dhe trurin e mamuthit , mor Mamuth !

  2. nje lexues shqiptar says:

   Desha t’i pergjigjesha ketij “mahamutin” ketu me siper , me falni , mamuthit , por nuk pata kohe .

 12. SYPESHKAQENI says:

  duhet ti kete dhene ndonje cope toke saliu atij qen bire qeni

 13. says:

  BE por e tepron me zvarritjen e negociatave.

 14. © KENDVESHTRIM TJETER © says:

  Nje nga gabimet e qeverise Rama eshte mos bllokimi i fondeve te PD-s,te cilat ja zhvati shqiptarve dhe po i perdor kunder tyre.
  Vetingu duhet te fillonte nga ndryshimet kushtetuese,jo ti lihej ne dore gjyqtarve te koruptuar,per te bere “vetvrasje” !
  Europa nuk po ben ndonje mbrekulli,Greqia,Italia,Spanja etj shtojne numerin e shteteve te pakenaqura,qe kerkojne te largohen.
  “Gjermani” shet pordhe,sikur do punesoj te gjithe shqiptaret,ne 2017,apo 2018 !!!!!!
  Hyrja ne BE eshte nje hap I rendesishem per Shqiperine,por ne shekuj, ne kemi rojtur dhe do rojme,si shqiptare.
  Mos na ça trapin o gjermano-fashist,ne me shume nuk çfare humbim,ti si kone rrugesh,te ndersyen me euro te pista,per te na treguar ku bie “Stambolli” !

 15. Rajub says:

  Gunter Krich-baum-pun kerrichash

 16. Me siguri pase deklarates publike te kryedeputetit Gjerman Gunther Krichbaum i cili e akuzoj hapur Edi Ramen dhe qeverin e tije kriminale te zhytur ne korrupcion dhe krim te organizuar si dhe iplikimin e drejteperdrejte te Edi Rames dhe qeverise se tije lidhur me kultivimin e kanabisit ne Shqiperi .Pritet qe edhe shume diplomate e politikaj tjere perendimore ne ditet e ardhsme te akuzojne hapur kryemafiozin Edi Rama dhe qeverin e tije kriminale se jane te lidhur me korrupcione e krim te organizuar ,me kultivimin e droges ne Shqiperi ,me larjen e parave si dhe me prostitucijoni e tregti me qenje njerzore ,akuzat qe do vine ne ditet dhe muajt e ardheshem do jene akoma ma te ashpera sidomos qeverija e re Amerikane ne krye me Donald Trump do ja hjeke masken e krimit dhe mashtrimit Edi Rames dhe qeverise se tije kriminale!!

 17. mmoisiu says:

  P.D. po shfrytezon te gjithe arsenalin per te sabotuar endrat e shqiptareve ,kontigjenti i fundit dhe sic i thone “Asi nen menge ” ishte kurvicka Laura !

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *