Çdo të bëjë Berisha, firmëtarët dhe gjyqtarët anti-veting, nëse Venecia i jep “Ok” ligjit të Vetingut?

berisha ngjelaNga Spartak Ngjela

Nëse Komisioni i Venecias do të sjellë vendimin e tij të prerë: “ligji i vetingut është i mbështetur plotësisht në kushtetutë”, dhe do ta sjellë këto ditë këtë përgjigje – çfarë duhet të bëjnë kundërshtarët që penguan historinë europiane të Shqipërisë?

Sali Berisha, dhe një varg firmëtarësh të padisë antiveting duhet të japin dorëheqjen nga politika; ndryshe do të vërtetonin armiqësinë e egër kundër prosperitetit europian të Shqipërisë dhe shqiptarëve.

Dhe sigurisht që kjo do t’i rëndonte më shumë në krimet që kanë bërë me abuzimin e pushtetit në Shqipëri.

Gjykata Kushtetuese duhet të japë dorëheqjen për pezullimin e ligjit të vetingut, sepse, në të kundërt, do të vërtetonte se, për të mbrojtur korrupsionin në Shqipëri, ka vonuar me kast historinë progresive të popullit shqiptar.

Por, a ka mundësi që Komisioni i Venecias ta quajë antikushtetues ligjin për vetingun?

Kjo është pamundësi absolute.

E para, sepse ajo është shprehur një herë për vetingun në rastin kur ky ishte ligj kushteturs; dhe e dyta, sepse sipas burimeve të mia të mirëinformuara, Komisioni i Venecias e ka marrë vendimin e pranimit të ligjit si plotësisht kushtetues, dhe pritet ta shpallë këto ditë.

Ndoshta me rastin e vizitës së kryeministrit shqiptar në Berlin.

Koha e progresit europian shqiptar nuk mund të griset më nga asnjë lloj force regresive në Tiranë, kushdo qoftë ajo.

REMOTE_ADDR:[]

17 komente në “Çdo të bëjë Berisha, firmëtarët dhe gjyqtarët anti-veting, nëse Venecia i jep “Ok” ligjit të Vetingut?”

 1. Çezari says:

  Sipas burimeve tepër të sigurta (wikipedia):
  “kur krimineli zihet në flagrancë nuk i ngelet gjë tjetër veçse pafytyrësia”. Tacito-historian dhe filozof romak.

 2. I drejti says:

  Plehrat e PD-se me ne krye kriminelin Sali duhet qe me kete rast te marrin goditjen e merituar. Qofte i sakte informacioni juaj avokat. Vetem ne kete menyre do te marrin goditjen perfundimtare kjo race qe i ka bere kaq shume deme ketij vendi. Kur Saliu te veje prapa hekurave ky vend do marre fryme lirisht dhe do te prosperohet.

 3. dada says:

  Ngjela te jep kuraje popullit shqiptare/

 4. loni says:

  Fjala jote Spartak ne vesh te zotit !

 5. Qifi says:

  Ta jape nje here o Tak llapa pastaj flasim. Ti duhet te jesh i bindur bashke me gjithe rilindjen tende se DR BERISHA eshte i pa prekshem dhe imun ndaj krimbave si puna juaj.

 6. sapa says:

  Do ta pijne kafen te qete si gjithmone pa ju hyre ferre ne kembe!

 7. Taras Bulba says:

  I nderuar z.avokat Ngjela je njeriu qe po i bie ne koke kriminelit Berishe bashke me prokuroret e gjygjtareve te koruptuar,perse ju z avokat beni avokatarine me keta kriminele te popullit Shqipetar,ju nuk duheni te thoni qe keta funderina te japin doreheqje ,por ne diten e pergjigjes pozitive keta duhen te arestohen e te dalin para gjykates se Hages per cfare i kane bere ketuj populli,edhe nje here ke respektin me te madhe nga pjesa me e madhe e Shqiptareve

 8. DRINI says:

  Zoti Ngjela N.Q.S. EUROPA e ka ne plan ta pranoje SHQIPERINE do jete fitore historike per popullin SHqiptar se ajo “zuzka”Majlinda -Bregu dije ne face book shkruante se nuk ka negociata para zgjedhjeve se keshtu ja ka dhene urdherin Sali -Kerma por po u pranua Saliu me comp.do te marri ate qe e meriton dhe fjala juaj ne vesh te EUROPES.

 9. Brahoo says:

  Do talli bythen siç e ka tallur deri tani.
  O Taku,qe Tak-fak mbete….po ate more derzi nuk e denuan per 97,jo nuk e denuan por akoma nuk eshte thirrur asnjehere ne prokurori per 26 vite.

  Vetingu behet per peshqit e vegjel,per Berishen duhet te bjere dakort Nexhmija me Sigurimin.

 10. Fredi says:

  Sali Berisha duhet te shkoje ne burg. Ai kriminel atje e ka vendin.

 11. Arben says:

  PO VETTINGU, A PREK NDOPAK KUSHTETUTEN APO JO????????!!!!!!!!!!!!!

  CUDI E MADHE QE NUK ESHTE SHPREHUR ASNJE JURIST I NJOHUR PER KETE GJE.

  ESHTE SHENJE SE E PREK KUSHTETUTEN.

 12. DETARI Atlantidhes @ says:

  I BEJ THIRRJE z . Spartak ,qe te keshillohet me injorantet e forumit njihere,pastaj te beje shkrime te tilla………….!

  Bravo z. Ngjela , per kurajon dhe horizontin tend,qe per gjendjen politiko-ekonomiko-shoqerore qe ndodhet vendi yne ,je bere busull dhe termostat i mbajtjes konstante te frymes optimiste te njerezve edhe te thjeshte ne Shqiperi e jashte saj,por edhe te njerezve te kategorive te ndryshme.

  Te kryesh kete xhest si politikan,eshte hyjnore !

 13. Jimi says:

  Taku! Mos Thuaj cfare do te bej qoftelargu, qe i beri hallven ketij mileti, por thuaj, cfare pret me ky milet qe ti bejne? Ai vazhdon ta perdhunoj kete milet, dhe ky milet thote: Ishalla eshte hera e fundit!

 14. Baxhanaku says:

  Saliu sa vjen dhe i ngjet edhe me shume fidel kastros,si fizikisht po edhe moralisht.

 15. Tema kjo leter higjenike says:

  zagare te temes, ku e keni komentin tim..(qe i ploteson te gjitha rreegullat e postimit, nese keni regulla ju palaco pervec bindjeve politike dhe lepirjes bythes se EDVIN RAMES E ilir Metes, o palaco te tullacit Mero.

 16. LIBRA-REVISTA says:

  Njoftim per shtyp

  Ashtu sikurse pritej, ne nje delir te plote, ne Seancen Plenare te Parlamentit te dates 24 Nentor 2016, ne pragun e festave, Mareshalli Arturo-Ui (as dhia mos tu plakte ne shtepi), promovoi klubin e ri ”Klubi Bordello e Burrave te Shqupit”. Ky bastard i races shqiptare, nga me te vjetrat ne ballkan, e nisi rrugen e tij si manjak seksual qe ne vogeli, vazhdoi si i tille ne fakultetin e mjeksise, ku meqe ishte studet exelent ne latisisht, mesoi ai autodidakt edhe italishten e tij exelente. Vazhdoi me anetaresimin e tij ne vitin 1968 ne organizaten famkeqe PPSH te diktatorit me te eger te Europes Hoxha, me numrin e Teseres 108690. Duke meshiruar tipin Uriah Heep, i sherbeu deri ne vetmohim oligarkise komuniste deri ne vitin 1991, kur Ramiz Alia-udheheqesi demokrat ne lufte dhe pas luftes(sikurse ai e quante Ramizin) e caktoi te drejtonte PD per ta patur nen kontroll gjithe perjudhen e tranzicionit. Por mbasi si Uriah Heep permbysi kupen, filloi realizimin e endres se tij makbethiane, delirante ne dem te shqiptareve. Vendosi ne rendin demokratik shtetin berishjan dhe shtypi me egersi çdo reagim kundra tij(si per zgjedhjet e 1996), persekutoi, torturoi burgosi dhe zhduku te gjithe kundershtaret e tij politike, brenda dhe jashte PD. Si manjak delirant antikomunist dhe aventurier e çoi Shqiperine ne lufte civile ne vitin 1997, duke hapur depot e armeve dhe kreu grusht shteti ne shtator 1998, te cilin u detyrua ta leshonte nen ultimatumin e SHBA dhe BE. Vazhdoi me aferen korruptive te Gerdecit, ku vrau 26 vete dhe me shtypjen me dhune te protestes para kryeministrise, ku vrau 4 demostrues. Vazhdoi me shitjen e detit Greqise. Mbasi deshtoi ne zgjedhjet e 2013 si dhi e zgjebosur dha doreheqjen per sy e faqe, vuri nje kone ne krye te PD dhe vazhdon si gjithnje te perzjeje çorben e tij te ndyre, duke sjelle nder mend shprehjen ”Kurrizos ja drejton gungen vetem …..”

  Bota akoma ndihet keq me nje aventurier te tille delirant me shume, qe eshte gati ta çoje edhe nje here Shqiperine ne lufte dhe ja ka prere bileten per ne piedestalin e turpit si Antishqiptari me i madh i Kombit.

  I mallengjyer nga qendrimi i pasuesve te tij, sa me siper ne ekranet televizive, si dhe te deklaratave frymezuese te hollandezit te PD -“ Barba a Pizzo Fondo Schiena”- Lulëzim Bashën, Mareshalli Arturo-Ui ne delir te plote, thirri ne SHQUP, ne mesnaten e dates 24 nentor duke u gdhire data 25 nentor 2016(njelloj si ne fimosjen e draftit per drejtesine) grupin nismetar per themelimin e klubit te ri ”Klubi Bordello e Burrave te Shqupit”. Mbasi beri nje analize shteruese te situates, Sqapi -Agron Gjekmarkaj deklaroi se perkrah udheheqesit haxhiqamilist historik te partise Mareshallit Arturo-Ui (Sali Karaxhiç ) vetem pasuesi i tij i zgjedhur Lulëzim Basha-“ Barba a Pizzo Fondo Schiena”, mund ta fute SHQIPERINE ne BE. Me unanimitet u votua dhe kryesia e klubit, si me poshte:

  President Nderi: “As dhia mos tu plakte ne shtepi ”-Mareshalli Arturo-Ui (Sali Karaxhiç),
  Kryetari i klubit: “ Barba a Pizzo Fondo Schiena” – Hollandezi Lulëzim Basha,
  Nën Kryetari- ”Merre me lëng, se mishi mbaroi”- Sqapi -Agron Gjekmarkaj,
  Ndihmes Nen Kryetari- ”Ti i ke nda floket dysh, une ta daj kaptinen ne katersh” -dipllomati Tomor Alizoti,
  Sekretari: -”Me mustaqe pa mustaqe, turpin e ke per faqe”- Noteri Bujar Mehmeti.

  Anetare te Asociuar:
  – Anal-ist Ironiku Lolo-President i Republikes – Artan Hoxha,
  – Shkrimtari Përç Dinpaku – Preç Zogaj,

  Presidenti i Nderit ne fund uroi qe rradhet e ”Klubi Bordello e Burrave te Shqupit”, te shtohen sa me shpejt me meshkuj te tjere. Mund te aplikojne edhe homoseksuale te çertifikuar, nga KLD-ja si Gjin Gjoni, Artan Broci, Neritan Cena, etj. dhe Gerd Hoxha, etj., nga Unioni i Gjyqtareve.
  Zyra e Shtypit LIBRA-REVISTA

 17. shabani says:

  TAKO U KTHEVE NE RRUGEN E DUHUR LOJA KA MBARRUAR KETA MEDIOKRET TANE NUK E KANE KUPTUAR QE JANE E SHKUARA TANI , KOHA E TYRE MBAROI DO VIJOJNE BLLOKIME PASURISH NE ZVICER DHE REFORME NE ADMINISTRATE PLUS MAXI PROCESE

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *