“Lamtumirë Komandant!”, Tsipras zbulon letrën që i shkruante Fidel Kastro

AleksisKryeministri grek, Aleksis Tsipras ka shprehur ngushëllimet për humbjen e Fidel Kastros.

Ai ka postuar një pjesës letre që Kastro i kishte dërguar atij kur u zgjodh kryeministër.

“Në situatat politike aktuale të planetit tonë, cdo vendim, më shumë se në cdo kohë, duhet të analizohet dhe aplikohet me kujdes”, i shkruante në një letër falenderimi Fidel Kastro.

Tsipras vijon me vlerësimet për Kastron:

“Ai ishte garantues i dinjitetit dhe pavarësisë së popullit të tij dhe punoi për themelimin e bashkëpunimit rajonal në Amerikën Latine. Kjo gjeneratë na lë pas një trashëgimi të madhe historike, politike dhe simbolike, që ne duhet ta adresojmë në situata të vështira, për shkak të dështimit të neoliberalizmit, por vizioni i socializmit nuk e ka gjetur ende mënyrë e re për tu shprehur.

Prandaj unë e pëlqej Fidelin, për ata që sot po përballen me shkatërrimin që po kërcënon planetin, ne na duhet të analizojmë dhe aplikojmë me kujdes vendimet politike. Lamtumire komandat”- shkruan Tsipras.

cipras

REMOTE_ADDR:[]

7 komente në ““Lamtumirë Komandant!”, Tsipras zbulon letrën që i shkruante Fidel Kastro”

 1. Apollon says:

  Te gjithe e qame me lot Fidelin e Lavdishem

  1. a says:

   Keta Jane Nacionalistat, Shovinistat Politikan te Greqise,…..qe na Mashtroni, kaq Vjete ore Arnauta Koqe-Zinje, Keta jane ata Gazetare “shovinista” (si Papakellai qe Intervistoj Ramen)……Mashtrusa Hipokrit te Pa Bese Arnaut.

   Jo ore nuk ka pasur Kurre ne Greqi qeveri me te Felliqura Shoviniste si ka ne Shqiperi, ato pak shoqata Patriotike te Greqise, nuk kalojne as nje here me shume se 5% te Elektoratit.

  2. Luan says:

   Kryeministrin i Greqise Tsipras eshte nje nga politikanet e gjenerates se re, i voli ka vizion te qarte per situatat qe kalon sot bota. E respektoj dhe e quaj njeriun e vi vlerave qe perpiqet per ta nxjerre Greqine nga buzegremina ku e cuan pasardhesit e tij.

 2. albaniafirst says:

  turkobythos, a do I mbash ne frere ti keta greket e tu apo si e ke hallin? Jo per gje por po na daline kamunista te thekur, me keq se keta “sunitet” qe I ke aq qejf zotrote.

 3. Johny says:

  Lamtumire Komandant i Madh! Vetem njerzit e ligj dhe ata qe nuk e duan lirine gezohen nga vdekja jote. Ti do te jesh pergjithmone ne zemrat e njerzeve te thjeshte!

 4. a says:

  Keta (nje pjese e Grekeve) jane Komunista te Vertete (pa c’ka qe Propaganta Komuniste i Arnaute i injoronte si “Aleks Xinxen”).
  Arnautet ne NJE gje kane qene te Sinqert dhe te Besueshem Historikishte …. vetem ne ndjenjat Miqesore dhe Vllazerore me Turqine (e pra Gjaku nuk behet Uje).

 5. fieraku NGA ferrasi says:

  Po ky komunisati qe ka hy koke e kembe borxh
  Po vajtoka diktatorin e urryer me oi.

Lini një Përgjigje te a Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *