Ndahet nga jeta aktorja Elida Cangonji, vajza e njohur si ‘Zana e Dedës’

Ditën e djeshme është ndarë nga jeta aktorja Elida Cangonji, e njohur ndryshe si Zana tek filmi “Rrugë të Bardha”.

Elida humbi jetën në Francë, si pasojë e një leucemie akute.

Përveç “Rrugë të Bardha”, ajo ka marrë pjesë edhe në filma të tjerë të njohur, “Në kufi të dy legjendave”, “Shtigje lufte” etj.

Pas kinematografisë, Cangonji vijoi pasionin e saj për psikologjinë, fushë në të cilën aktivizohej në jetën e saj të përditshme.

Filmat ku ka luajtur Elida Cangonji

Në kufi të dy legjendave – (1981)

Njeriu me top – (1977)

Rrugë të bardha – (1974)….Zana

Shtigje lufte – (1974)

Në fillim të verës – (1975)…..Vera

Shpërthimi – (1974)

 

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/elida-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/elida.jpg","attachment_id":589578},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/elida-1-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/elida-1.jpg","attachment_id":589630},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/elida-2-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/elida-2.jpg","attachment_id":589632},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/elida-3-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/elida-3.jpg","attachment_id":589633},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/elida-4-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/11\/elida-4.jpg","attachment_id":589635}]

16 komente në “Ndahet nga jeta aktorja Elida Cangonji, vajza e njohur si ‘Zana e Dedës’”

 1. Shqiptari nga Kosova says:

  Ngushelime..! Vdekje e parakohshme, humbje e madhe..!

 2. mirel says:

  Te ai filem eshte nje kryeveper..kinge femer.
  Ngushellime

 3. GR says:

  U prehte ne paqe….
  Nje brez artistesh qe duket sikur sdo te perseritet me…. 🙁 🙁 🙁 🙁

 4. emigranti says:

  Mie vien shume keq ngushelli familjes

 5. enea says:

  ngushellime ! aktrimi i saj tek rruge te bardha te bente te te dukej fushe arrezi si tirana

 6. LORA says:

  Lajm i hidhur,per largimin e shpejte te njeriut te mire,psikiatres profesioniste dhe artistes me gjurme te pashlyeshme ne Kinematografine Shqiptare Elida Cangonji.edhe vdekja e mori ne nje date te shenuar ,per te n’a e kujtuar cdo vit.
  Te qofte i lehte dheu ,e mira Lida.

 7. Bushi says:

  Nje artiste e mbrekullueshme.Ngushellime familjes.

 8. tema says:

  Frengjishtja është gjuha e të vdekurve

 9. Enk says:

  O gazetashites, po shkruheni kur ka lindur, te dime ne ça moshe vdiq.. Gazetashites me diploma plepash.

 10. Koleg says:

  Ngushellime familjes per humbjen e parakoheshme te Dr. Elida Cangonji. Keqardhje qe statusin VIP e merr si aktore qe per te ishte nje hobi, dhe jo si nje mjeke psikiatre infantile, qe eshte dhe profesioni dhe pasioni i saj, dhe me nje kontribut te jashtezakonshem ne kurimin e femijeve me probleme te shendetit mendor. Kjo ka qene puna me vlere qe Dr Elida la pas dhe jo rolet.

 11. Elida Hisku-PERJETESOI VETEN mw vwpren e saj, si artiste sa, si NJERI !
  Ajo- ELIDA< me personalitetin e saj fitoj PAVDEKESINE .
  I perjetshem kujtimi saj!
  Ngushellime njerzve te zmeres,qe jane shume…

  Guri Naimit D

 12. Lida Al says:

  Lamtumire Lida e dashur, shoqja e mikja ime e mire. Nuk e prisnim qe te na ikje kaq shpejt. Dhimbja qe le pas do te jete e pasherueshme. Ngushellime te thella familjes per kete humbje te madhe e te parakohshme.

 13. ardi mamurrzaku says:

  Ngushllime familjes

 14. Ju lutem te me falni shkruar gabun mbiemrin e te ndieres Elida Caconji shkruar Elida Hisku.
  Guri naimit D.

 15. Arta says:

  Ngushellime per familjen e Elides
  Elida te bente per vehte me dhembshurine dhe bukurine a saj.
  God blessed Elida!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *