The Telegraph: 15 fakte të jashtëzakonshme për Shqipërinë

Gazeta e njohur britanike “The Telegraph” në seksionin e saj “udhëtime”, ka publikuar një shkrim për Shqipërinë me titullin “15 gjëra që mund të mos i dini për Shqipërinë”.

Shkrimi është publikuar me rastin e 104­vjetorit të pavarësisë nga Perandoria Osmane.

 1. Shqiptarët nuk e quajnë vendin e tyre Albania, por Shqipëri.
 2. Më shumë shqiptarë jetojnë jashtë vendit, se sa brenda kufijve.
 3. Nuk ka orare për autobusët
 4. Kanë fituar një çmim Nobel për Paqen.
 5. Buzëqeshja dhe lëvizja e kokës kanë domethënie të ndryshme në Shqipëri.
 6. Është një nga vendet më të rrezikuara nga katastrofat natyrore sipas OKB.
 7. Ka qenë një ishull komunist.
 8. Po kthen bunkerët e ushtrisë në pikë tërheqëse për turistët. Te lidhura
 9. Kanë një mbret të dalë nga “veza”.
 10. Lord Bajroni ishte fans i Shqipërisë.
 11. Është plot për plot me lule.
 12. Nuk kanë asnjë medalje Olimpike.
 13. Dikur ishte ‘kryeqyteti i kanabisit në Evropë’.
 14. Ka një nga qytetet më të bukura në Evropë
REMOTE_ADDR:[]

18 komente në “The Telegraph: 15 fakte të jashtëzakonshme për Shqipërinë”

 1. konitza says:

  Bajroni, dihet qe ishte qejfli shume nga mbrapa dhe shqiptaret, dihet qe duke qene te frustruar seksualisht, ia bene qejfin me teper se c’duronte prapanica e tij. ndersa, sa per perrallat me mbret nga ‘veza’, ata idiote vete c’mendojne se nga dolen valle mbreterit e princat e tyre veshemedhenj. ne mos tjeter, mjafton ti shikosh nga veshet, lehte e kupton qe mbase kane nje shartim dhe me gomeret…cinizmi i tyre s’ka fund, edhe pse bejne sikur te lavderojne ndonje gje.

  1. Xha Teme says:

   Konitza, te lumte. Nuk mund te thuhet me mire se sa kjo qe thua ti…Big Like se mos na inatoset Mero Anglezi Tironsi aristokrat

  2. Anna says:

   Big like nga nje mike
   Gia soy Xha Tëme

 2. dash says:

  Kujshhhhh pshhhhhhh ca te thushhhhhh kujdishhhhhh

 3. kashi says:

  per ke qytet e kane xhanem?

  1. AQIFI KRYEQYTET BATHORJA says:

   PER BREZIN E SALIUT , ESHTE FJALA PER bERATIN

 4. korytsa says:

  Lord Bayroni e mesoi vesin ne Greqi

 5. stolicknaja says:

  ku te vini te shikoni si haet torta neper festa me pjate dhe me pirun ne menyre shume te kulturuar

 6. p!dhanory says:

  15. kan kurvat me t mira t rrozullimit.
  mjafton t pallojsh nji shqiptaresh dhe te vje mendja verrdall sikur ke q! 15 shekuj rresht.

  1. Cimi says:

   Kurve si plaka jote apo ti je kopil s’ke plake.haha!

   1. armand says:

    E ka pjelle janulla nga bitha.

 7. MAJAKOVSKI says:

  Shqiptaret kane jo nje por DY nobeliste Nene Tereza dhe Dr.Ferid Murati shpikesi I viagres
  Kane te pakten nje medalje Olimpike 1972 peshngritesi Ymer Pampuri. Por kane edhe ne sportin e qitjes.

 8. Lida Al says:

  Ai nuk e di per Medaljet Olimpike qe kemi fituar disa here ne peshengritje e qitje, te pakten keto qe me kujtohen. Federatat shqiptare duhet t’i bejne te njohura

 9. Lida Al says:

  Ai nuk e di per Medaljet Olimpike qe kemi fituar disa here ne peshengritje e qitje, te pakten keto qe me kujtohen. Po edhe ne mundje kemi fituar, ne mos gaboj. Federatat shqiptare duhet t’i bejne te njohura keto rezultate.

 10. sapa says:

  Me kryesorja qe nuk e kane shkruar:me te koruptuarit e planetit!

 11. bythqiresi qibyths says:

  jo me kot I vetmi nobelist shqiptar esht ai qe shpiku vjagren. dh kuptohet.
  nje komb muzikantesh fito nobel ne muzik
  nje komb human e fito nobelin per paqe
  kombi I zhvillu I ka nobelistat ne shkenc politik mjeksi…
  kurse shqiptart,si komb kurvaburrash dhe prostitutash gra qe jan,pra “komb p!dh!”, e fitojn ne “sferen e tyre te influences”,ne q!msi. dhe shpiken vjagren, qe kurvat shqiptare te shumfishojn fitimet. esht nje gje e zgjuar shqiptareske. sepse vjagra rrit dhe forcon industrin e p!dh!t.
  burrat neper burgje
  rrijne dhe ngujohen
  grate kto rruspije
  ne p!dh po pallohen.
  kto jan vargjet filluese te poems me t fundit te kadares e titullu “per shqiptaret”.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *