Fiks Fare: Paradoksi i “Dëshmorëve të Atdheut”

deshmorFillimisht Dëshmor të Atdheut u shpallën të gjithë ata që kishin dhënë jetën në lirinë e atdheut, pra gjatë Luftës së Dytë antifashiste.

Sot shpallen dëshmorë edhe individë që bien në krye të detyrës, por jo të gjithë. Natyrshëm lind pyetja : A janë të gjithë dëshmorët e shpallur, dëshmorë? Apo ka edhe nga ata që janë jashtë varrezave të Dëshmorëve të Atdheut që e meritojnë po aq sa ata, ndoshta edhe më shumë të nderohen e përkujtohen.

Në varrezat e Dëshmorëve përveç dëshmorëve të Luftës edhe atyre që ranë në krye të detyrës, ka edhe nga ata që janë shpallur dëshmorë pa qenë në luftë dhe pa rënë në krye të detyrës.

Ka nga ata dëshmorë që kanë fituar statusin e Dëshmorit të Atdheut duke shkelur pikërisht rregullatorin që e përcakton, ligjin e dëshmorit.

REMOTE_ADDR:[]

2 komente në “Fiks Fare: Paradoksi i “Dëshmorëve të Atdheut””

  1. sofia says:

    Tani ajo vorreze nuk perben me simbolin shqiptar te çlirimit por dhe te pushtimit, ose e thene troç…e mori dreqi ate pune. Shqiperia nuk eshte me nje shtet po dy. Nje drejtohet nga Edi Rama dhe shteti “ligjor” nga Sali Berisha. U rruat shqiptareve balta qe mbajne. U duket sikur do rrojne nje mije vjet. Deshmoret e luftes duhet te kishin shtepine e tyre dhe nuk mund tu afrohej njeri, ndersa keta te tjeret le te kishin nje vorreze me vete se ca kane qen kriminela deshmore, ca ballista deshmore, ca hajduta deshmor, ca nuk u dihet traga por sheh ndonje enderr Nishani naten apo i dergon urdher Berisha dhe ne mengjez i ben deshmore. Tani urimi im eshte: I PA HARRUAR KUJTIMI DESHMOREVE PARTIZANE !

  2. Fufi says:

    VDEKJE FASHIZMIT, RROFTË FASHISTJA!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *