Komunistët akuza Uran Butkës: Babai jot mbyti veten në banjë, ti e bën hero

porodina

Sekretari i Lëvizjes Antifashiste Nacional Çlirimtare në Shkodër, Odise Porodina ka reaguar në lidhje me dekorimin 67 anëtarëve të Ballit Kombëtar me titullin “Martir i Demokracisë” nga presidenti Bujar Nishani.

Porodina i cilësoi kriminelë figurat e dekoruara nga kreu i Shtetit, ndërsa theksoi se këtë shqetësim ia ka shprehur edhe Nishanit.

“Presidenti dekoroi ata kriminelet balliste. Ia kemi thënë në sy presidentit dhe nuk do ta pranojmë kurrë.

Babai i Uran Butkës mbyti veten në hale dhe tani i biri bën libra dhe e bën babain hero”, tha Porodina, kreu i LANC në Shkodër.

Dekorimi me titullin “Martir i Demokracisë” nga Nishani, i anëtarëve të Ballit Kombëtar, të pushkatuar pa gjyq në vitin 1943 nga ish-komandanti i Brigadës së Parë Sulmuese, udhëheqësi komunist Mehmet Shehu, rindezi debatin publik në lidhje me ngjarjet që u përjetuan edhe në Shqipëri gjatë Luftës së Dytë Botërore, veçanërisht marrëdhëniet mes partizanëve dhe ballistëve.

REMOTE_ADDR:[]

8 komente në “Komunistët akuza Uran Butkës: Babai jot mbyti veten në banjë, ti e bën hero”

 1. razo says:

  Uran Butka shok i Fahri surrat bythess…. 100% e vertet ! Njerez si Fahriu dhe Uran uturaku vuajne ende inferioritetin ndaj fitimtareve te luftes ketu e 70 vjet me pare… Evropa i ka injoruar me kohe keta mbeturina te luftes dhe i la te vdisnin kampeve te refugjateve… Historia nuk behet me uturaket dhe fahrite.

  Ata qe fituan luften do ngelen ne histori megjithese ne keto kohe shume njerez jane te infektuar rende nga servilizimi, cinizmi dhe smira per te mos permendur parate qe ju kane nxirre trurin e shpirtin.

  1. Peta says:

   Shoku pensionist injorant.
   Pse komunistet xhihadiste shqiptare, qe mburren se luftonin pushtuesin, ku ishin dhe pse nuk luftuan ushtrine greke pushtuese pasi ajo hyri ne Shqiperi ne 1940-1941 apo ushtrine gjermane kur hyri ne Shqiperi?

 2. spartaku says:

  Te gjitha keto jane shpifje.Komunistet na i paskan mbyllur ne these dhe kane futur nje mace branda,si metoda torture te komunisteve.Mbroçkulla me rigon.Opo shpifni,se shpifja nuk ka fund.Hani,hani se u bene mire.

  1. Gjeli says:

   Tradhetare quheshin dhe quhen nga xhihadistet komuniste vetem ato qe ishin kundra sllaveve, jugosllaveve, ruseve, lindoreve. Tradhetare nuk ishte PKSH, kopilja e serbeve, jugosllaveve, ruseve, sllaveve.

 3. Ballisti qe vrau veten ne hale says:

  Thone qe shkon ne gjak

  1. Gjethi says:

   Po “çlirimtaret” pushtues xhihadiste sllavo-komuniste a kishin te drejte te ishin kollaboracioniste e sherbetore te sllaveve dhe te kryenin krime para dhe pas “çlirimit”?

 4. Veterinari per komu ist says:

  Porodina , ti je nje shkavelllrus…..komunist …nuk ka specie ne planete me e flliqt se komunisti….

  Oj gjoooo, ti njk mundesh me e cilesuar askend si kriminel…..sidomos jo pa gjykim te rregullt.

  Por ti je kafshe komuniste edhe ke me mbete kafshe …egersira e k……

 5. Biri Butkave, per mua;Safet BUTKA, c’duhet te bente e beri, (ani se zgjidhie gabuar),per t’i kerkuar ndiese atdheut, sa gaboi, them duhet nderuar,Ai te pakten e ruajti emrin e TE atit Sali Butka, Urani gabon e gabon rende.
  Si pasues i bashkeluftetareve te Sali Butkes,(Jano P Xhoga Zavalanis rene me 1913 krye cetes qe komandonte, nderuar Qarku Gjirikastres ne 102 vjetorin e renies, me titull “MIRENJOHIE”),sa nip i keshilluesit te Safeti; atje tek
  “mbledhie e Suroppullit” thene “Luftetari Shekullit” Vaso Dama”;-
  “Mos nderrro rruge, biri i Sali Butkes.!” kur e thirren per veprim unik ne Frontin N.Cl. “, Kete e di besoj z,Uran.
  Nje jete me te rritur e punuar,koha e mesuesisse tij, se arrinte ketu, s’me besohet .
  Po me mire von se kurre i them si dashamires i fisit Tij te nderuar!
  Kohe ka per qendrim te vertete atdhetar.
  Nuk i mungon gje besoj.Shqiptari eshte zemer gjere…
  Kolegut porodina i them miqesisht,se ai flet gjithnje me llogjike; fjalori ka shprehie per lakim..plot.
  Pershendeti Veteraneve dhe komitetit drejtues, per qendrimin atdhetar qe manifestojne.
  Pasues Veterani 80 vjjecari me bindie “OPOZITARE po VELLEZER”
  Guri Naimit D.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *