Kur Der Spiegel e quante Shqipërinë po aq të rrezikshme sa mësymjet e Xhinxhis Khanit

enverFalë kozakëve rusë, mongolët humbën pikën e fundit në Evropë përpara 400 vjetëve, megjithatë tani aziatikët dëshirojnë të mbrojnë shtetin xhuxh-Shqipërinë nga rusët.

Në emër të 700 milion kinezëve, Partia Komuniste i premtoi Shqipërisë me 1.9 milion banorë mbrojtje ushtarake. Pesë batalione kineze u vendosën në Tiranë në fund të dhjetorit.

“Ne do luftojmë së bashku dhe do fitojmë së bashku.” “Kundër kujt?”, pyeti shefi gjeneral kinez, Huang Jungscheng. “Kundër klikës renegate dhe revizioniste sovjetike – është cari i ri, që kërcënon përmes popullit të tij Evropën Lindore”.

Tre javë pas prishjes së marrëdhënieve mes Bashkimit Sovjetik dhe Shqipërisë, kjo e fundit e udhëhequr nga stalinisti i vjetër, Enver Hoxha, doli nga Pakti i Varshavës. Si mbrojtësin e vetëm të komunizmit në Evropë, shqiptarët vlerësojnë tashmë Mao Ce Dunin. Në kufirin kinez marshuan 250.000 burra sovjetikë, ndërkohë që Moska përforcoi flotën dhe mbrojtjen raketore në gadishullin Kamtschatka si dhe në ishullin Sachalin pranë detit kinez.

Kinezët përkujtuan se mikun e vogël në Evropë – Shqipërinë pra – deri tani sovjetikët e kishin shfrytëzuar vetëm për propagandë. Ata i premtuan delegacionit shqiptar në fund të nëntorit në Pekin, një kredi prej mbi 100 milion dollarë, që do të shfrytëzohen për investime në kulturë dhe ekonomi. Objektet më të rëndësishme janë: ndërtimi i Kombinatit të Nikelit (prodhimtari vjetore prej 800.000 tonë), një rafineri nafte (kapaciteti vjetor: një milion tonë) dhe një digë gjigande mbi lumin shqiptar Drin. Shpërblimi shqiptar kundrejt Kinës: Sipas informacioneve të London Observer të marra nga burimet sekrete jugosllave, në marrëveshjen e fshehtë, ata do luftojnë armikun e përbashkët Moskën, duke u stacionuar trupat kineze në bregdetin shqiptar.

Sipas dokumentave shqiptare, Moska dëshiron që në 64 orë të pushtojë Austrinë dhe Jugosllavinë, ndërsa më pas të shkatërrojë 24 bazat ushtarake të Shqipërisë. Megjithatë, sistemi raketor kinez në Shqipëri, nga komentatorët perëndimorë vlerësohen si “Kuba evropiane”. Raketat atomike kineze që duhet të rivendosen deri në vitin 1972, do mund të arrijnë “prenë” deri në 3000 kilometra, pra në rrezen e saj përfshihet edhe Moska, Volgogradi, Gorki dhe vetë Lenigradi. Ndërsa pa të drejtën evropiane në plan, janë edhe vendosja e sistemi raketor me rreze veprimi nga 10.000 deri 13.000 kilometra. Kjo nuk ka lënë të qetë Moskën, ku Breshnjevi gjatë samitit të Kievit mes udhëheqësve të republikave sovjetike, i kërkoi Çekosllovakisë që t’i premtonte se në “rast sulmi” do i dërgonte në gatishmëri 500.000 trupa.

Por në rast të një sulm kinez nga Shqipëria në drejtim të Moskës, ushtarët sovjetikë të Çekosllovakisë vështirë se do i ndihmonin. Presidenti Svoboda kujton pushtuesin se Kina dhe Çekosllovakia -me uratën sovjetike – kanë nënshkruar paktin miqësor dhe të mirëkuptimin mes dy vendeve. Dhe Çekosllovakia, kështu tha Svoboda në Kiev, “asnjëherë në historinë e saj, nuk ka thyer paktet ndërshtetërore.”

Der Spiegel, 6 janar 1969Tesheshi.com

REMOTE_ADDR:[]

3 komente në “Kur Der Spiegel e quante Shqipërinë po aq të rrezikshme sa mësymjet e Xhinxhis Khanit”

 1. Ata votuan mosndeshkimin e tyne says:

  pse ca ka ndryshuar?!
  atehere, mbizoteronte komunizmi kurse tani hashashi, Meta dhe Nishani, saliu e edvini, luluja dhe Lllalla.

 2. drejtori i drejtesis se drejt says:

  Nje gje s kuptoj. Cfar rreziku I ka ardh gjermanve prej shqipnis s kohs s enver hoxhs!
  shqiptaret e asaj kohe as drog nuk ju shisnin gjermanve,sikurse bejn sot,as prostitute dhe krime nuk eksportonin ne gjermani sikurse bejn sot,as kjorrupsjon dhe mashtrim nuk ju benin gjermanve sikurse ju bejn sot,as hajni e shkerdhatni te tjera nuk ju benin gjermanve sikurse po jua bejn sot. As rrefugjat s ju cojshin sikurse sot qe jua mbushen hajmet plot me rrefugjat. as pare nuk ju merrnin si shtet,sepse ishte shtet I mbeshtet ne forcat e veta,e jo si sot qe mbahet shteti shqiptar me paret e taksapaguesve gjermane.
  atehere ,cfar rreziku paska qen shqipnija atehere?
  dhe a eshte sot rrezik shqipnija per perendimin?
  perderisa perendimi nuk po e prano ne gjirin e vet,perkundrazi me “terhiq e mos keput” po e mbajn me shpresa,dhe prit ti kur t ndryshojn ko njukturat dhe kur t ja bejn edhe shqipnis sic ja ben turqis:”s ka vend ne europ per ty”! sepse jan xanun vendet.
  shtypi dhe medija nuk eshte mashtruese vetem ne shqipni,por ne komplet demokraci. perderisa sillen si struci qe fut koken ne rer me I bo qejfin vetes.
  dhe kjo gje u pa edhe ne fitoren e Trumpit ne amerik,kur gjith shtypi fliste se ai ishte I humbur I sigurt.por doli ndryshe.
  edhe kjo puna e “rrezikut shqiptar” eshte ndryshe. esht e kunderta. nese ka rrezik shqiptar per boten ,ai esht tash nga shqipnija demokratike. nga shqipnija hashashodemokratike.dhe jo atehere nga shqipnija e punes.
  po,prisni dhe do shifni,po nuk e psut si ke zgjedhjet e Trumpit.
  kur ta mbuloj me drog dhe krime shqipnija europerendimin,atehere do kujtohen kta gazetaret e pagu perendimor me analizu se kush ishte rrezik. ishte shqipnija e kuqe,apo shqipnija plot tym hashshi blu.
  gjithsesi nji fjal thot “si e ke koken ta vejn festen”
  edhe shqiptart,e pan se perndimi s don nershmni,drejtsi,respekt per njeriun,pun dinjitet.. por don drog,kurva ,shkerdhatni,te futme,padrejtsi,nje hap para tjetrit,….
  prandaj,pasi shqiptart e pan se perendimi osht nje kurvllik bythqim ,qe don vec krim,edhe ata ate po I bejn perndimit. po I rrasin hajdarin.
  deshe hajdar? na mere . jua solla. vet e deshe.
  esht hajdar shqiptar. me shtat gunga dhe tre nyje.
  esht si rrapi I mashkullores se cerciz topullit.!!!!

 3. .**** says:

  drejtori i drejtesis i tha te gjitha nuk kam çfar te shtoj rrespekte.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *