Zbardhet skenari i PD, Basha fton Ramën: Ta amendojmë “Vetting”-un, s’pyesim Kushtetuesen

lulzim-basha-1-655x356Kryetari i PD-së zbulon skenarin kundër ligjit për implementimin e reformës në drejtësi.

Ai ka ftuar Edi Ramën të amendojnë ligjin e “Vetting”-ut pa patur nevojë për vendimin e Gjykatës Kushtetuese.

Në një prononcim për median nga selia e PD-së  Basha tha:

“I bëj thirrje Edi Ramës ta amendojmë ligjin pa patur nevojë për vendimin e Gjykatës Kushtetuese. Unë jam gati që tani. Kushtetuta thotë se vettingun duhet ta bëjë Kuvendi, ndërsa Edi Rama do ta bëjë vetë vettingun me vartësit e tij. Arsyeja është e qartë si do ta mbrojë krimin dhe korrupsionin”

Duke iu përgjigjur dhe akuzave të Ramës se PD po bllokon procesin e integrimit, në emër të opozitës Basha kishte dhe këtë apel:

“Qepe! Mjaft më me sulme të turpshme prej Don Kishoti drejtuar politikanëve më të lartë nga Amerika në Austri e kudo.

Mjaft më duke e shpallur armik opozitën e shumicën e popullit tënd. Nuk do të ketë kurrë paqe me drogë, kriminelë në politikë. Nuk do të ketë kurrë paqe aq për ty nëse vazhdon të fshehësh e mbështesësh drogën dhe krimin”.

Basha tha se Rama nuk ka nevojë të presë hyrjen në fuqi të vettingut për të larguar nga politika Elvis Roshin, Prengën:

Edi Rama nuk do zgjidhje për vettingun. E ka vettingun pretekst për të mbuluar dështimin e tij sepse zgjidhja është e thjeshtë dhe mund të bëhet menjëherë që sot, që tani, duke respektuar kushtetutën e votuar me konsensus.

Ai vetë kryeministri nuk ka nevojë të presë vettingun për të bërë pjesën e tij.

Nëse Edi Rama e do vërtet pastrimin e politikës dhe drejtësisë nga krimi dhe korrupsioni të shkarkojë që sot Elvis Rroshin, i dënuar për përdhunim e trafik droge nga drejtësia në Itali e Zvicër.

Për aq kohë sa Rama mban në politikë Rroshin, Bushin, Prengën e kriminelët e tjerë, përbetimet e tij për drejtësi e vetting janë përralla”, deklaron Basha.

REMOTE_ADDR:[]

25 komente në “Zbardhet skenari i PD, Basha fton Ramën: Ta amendojmë “Vetting”-un, s’pyesim Kushtetuesen”

 1. Alfons says:

  Ligjin e ka bere misioni BE’se EURALIUS dhe mbeshtetur nga SHBA o funderrine,nuk e ka bere Rama dhe nuk do behet sipas interesit se bythes tende e gjygjtareve tu te korruptuar. Palaco qe nuk skuqesh.

  1. Tony uk says:

   Jo moj lulke nuk do ta bejme vetingun sic do ti dhe gjygjtaret,mos harro moj luluqe se dhe po e hodhi poshte gjykata juaj,shume shpejt do vijne zgjedhjet dhe te jeni te sigurte se do merrni dhe nja 10 deputete me pak!! Dhe ai palo president qe keni vene po i mbaron mandati.prandaj doni sdoni ju vetingu do te behet,mund te vonoje por do te behet.Dhe ti moj lulke bashke me Sali qenin e keni te sigurte vendin mbas hekurave,per te gjithe krimet qe i keni shkaktuar atij vendi.Nuk ka p… Arushe qe tju shpetoje kriminele!!

  2. Elion says:

   Ti je mesuar qe te mos pyesesh Kushtetuesen por ligji e kerkon qe ajo te pyetet. Ju e votuat ligjin dhe pastaj e kontestuat. Sigurisht per qellime te mbrapshta qe te bllokonit fillimin e negociatave dhe qe te shpetoni miqte tuaj ne gjykata e kushtetuese nga ligji i vetingut. Dita kur vetingu do te zbatohet do te vije me mbeshtetjen e BE-se dhe SHBA-se. Ju si gjithmone esadist dhe tradhetor, kriminele e hajdute. Nuk ju beson njeri genjeshtrat. Ju doni ta ndryshoni ligjin ne ate menyre qe gjykatesit tuaj te mos ju hyje nje gjemb ne kembe dhe ju te vazhdoni te mbani drejtesine te kapur.

 2. england says:

  Roshi,Prenga dhe te tjere mund te jene perdhunues dhe trafikues droge sic pretendoni ju Lule,por ata nuk kane vrare askend,sic bere ti me shefin tend me 21 Janar!Kjo dhe te tjera mekate jane arsyet qe ju nuk lejoni vettingun,por nje dite vettingu do kaloje dhe ju dy-B e PD-se do shkoni pas hekurave…

 3. Labi Vlore says:

  Ligjin e Vettingut e kane hartuar ekspertet e OPDAT-it Amerikan, sebashku me ekspertet e EURALIUS-it Evropian. Nese SHQUP-i sebashku me kamikazet e tij ne Gjykaten Kushtetuese rrezojne ligjin e shkruar nga Amerikanet dhe Evropianet, le ta bejne. Rama te mos bashkpunoje ne asnje rast me kriminelt dhe bastardet e SHQUP-it. Jeni Kriminela, Kamikaze, anti-Shqiptare te perbetuar. Ju pret nje fund i tmerrshem per krimet tuaja znj. Lulzime.

 4. aqif tahipi says:

  Or lyl ,ramen e mbeshtesin shumica derrmuese e shqiptareve te ndershem ,ndersa ty o i shkrete nuk te mbeshtet as personeli i shqupit dhe grupi parlamentar. Deri tani ,kundershtaret e vetingut jane njerezit me te korruptuar ne Shqiperi dhe nuk besoj se rama do ju bashkohet ne kete kamikazllek politik qe keni nisur ju shqupistat.

 5. Kujtim says:

  O Lul legeni ti mban tere kriminelet me vete ti mban edhe xhelat Myziun krye hjdut , ti ke Berishen kryebandit , ti ke ter rugacet me vete , ti pi bira me drogamenet ne Lazarat, ti je nje i perdjekur nga drejtesia dhe nuk paraqites e shum e shum probleme te tjera

 6. Peco says:

  Qysh thote? “Qepe!…” O Zot sa me pelqen mua ky shejtan kur kercenon. Vallahi, te kesh nje dore hidhesa dhe pasi ti ulesh pantallonat dhe breket, duke i nxjere me kete rast bythen ne shesh, ti hysh dore me tufen e hidhsave dhe t’ja besh ate te uruar prapanice flluka-flluka. Po fol ore i uruar sic i ka hije dhe duhet te flas nje politikan ne kete bote te civilizuar, qe edhe fjala te zere vend. Po vetem kerceno. Kerceno dhe fol per bashkepunim pas kercenimit. Te bukur politike! Te bukur deshire per t’u marre vesh “per te miren e popullit”.Ah, o Zot, ne dore te kujt kemi rene!!!!!

 7. kombi says:

  Shume dakort qe Prenga ,Roshi , ka vene pasuri ,por jo duke vjedhur shtetin ,popullin , cfare mase duhet te marri qeveria per ju ,qe e keni rrjepur kete shtet
  Roshi dhe Prenga ,para jush dalin shume here me te mire ,prandaj qepeni halen se nuk keni goje te flisni dhe te kritikoni te tjeret ,duke bere te ndershmin .
  DO TE VIJE DITA E GJYKIMIT DHE PER JU SHUME SHPEJT .

 8. DETARI Atlantidhes @ says:

  Vettingu ,nuk fillon me politiken ne fillim ,por me drejtesine !
  Perrallat me Rosha dhe kokosha jane vetem perralla……

 9. Jak-Boston says:

  A nuk e merni vesh qe ia ndien butha lageshtine Lulush Bashicit, pasi do kete marre ndonje sinjal nga Venecia qe ligji eshte ne rregull dhe nuk shihet ndonje aresye per ndryshim. Keshtu qe dhe gjakataret e kushtetueses do e kene te pamundur ta hedhin poshte pasi Venecia e aprovoi.
  Prandaj Lulushja po ben rolin e iniciatorit dhe te atij qe do fort shqipetaret pasi i kane ardhur informacionet e radhes dhe shpresat i jane fikur.
  PD nuk eshte partia e demokrateve, por eshte partia e dallkaukeve.

 10. Tirana says:

  “Nuk do kete kurre paqe me kriminele” – thote Luli.
  Dakord Lul, perpara se te vije Vetingu, hajde beni gjyqin e 21 Janarit, shpallni kush vrau, ku ishe ti kur u vrane djemte protestues dhe ç’funksion kishe. Mund te behesh neser kryeminister pa i dhene pergjigje ketij krimi? Se nuk ishin derra Lul. Akuzo ke te duash, vetem jep pergjigje.

  1. tradia says:

   akoma e derdmene nuk e kuptove se 21 janari u organizua me parate. Sorosit. nuk. eke lexuar letren qe Sorosi i shkruan Klintonit ( Hilarit).

   1. Tirana says:

    Kush vrau more idiot kush vrau njerz

 11. Albani says:

  Lulit te vocerr ia shkruan hartimet lideri i tij shpirteror.

 12. dibrani says:

  Jo mor ,jo,nuk duhet te kete amendim,gjygjsori duhet te pastrohet nga kriminelet dhe te korruptuarit,kriminelet e te gjitha ngjyrave,me pushtet ose jo,duhet te dalin para dreitesise,kush ka frike nga reforma,pergjigjia eshte e thjeshte,vetem ata qe kane bere krime dhe nuk jane hetuar dhe gjykuar,se pse jane mbrojtur nga pushteti i tyre.Kur ne Shqiperi te bjer miti i pandeshkushmerise,atehere do filloje te behet ky vend.Per keta qe kane qene ne pushtet,bemat e tyre populli i njeh mire,dhe me pjell flori,keta lodhen kot,se nuk i beson njeri,pamvarsisht nga tualeti qe do perdorin.

 13. Gaspri says:

  Shume fytyre e ndyre ku “Koci i Teta Ollges”(keshtu kane filluar ta tallin kete fare bashe), pa nder e dinjitet, hileqar dhe eshte gadi te djege te gjith Shqiperine vetem e vetem qe te mos japi llogari per krimet e kryera.
  Nuk gjendet edhe nje i dyte ne te gjith boten qe te organizoje falanga te felliqura, te derdhe parane lume qe te shaje Atdheun e vet vetem e vetem qe te mos integrohet ne BE, pasi integrimi u heq mundesine ketyre funderrinave te perfitojne nga mjegulla dhe erresira.
  Zgjedhjet e 2017-tes po vijne. Shqiptaret do e hedhin ne koshin e plehrave. Sa i perket PD-se, nuk u a ka askush fajin, jane vete ata qe e kane vendosur ne krye dhe le ta mbajne me shendet.
  Mendoj se tashme Shqiperia e ka bere zgjedhjen e vet, ka ne krye Ramen e Meten, dy lidere te afte dhe qe me siguri do e cojne Shqiperine drejte perparimit e mireqenies.
  Ishte impresionuese pritja e ngrohte qe i beri kryetari i Bundestagut gjerman Ilir Metes, ishte impresionues pritja qe E Madhja Merkel i beri Edi Rames dhe Ministres Gjosha ne krah te tij dhe vleresimet maksimale perf ecuruine e reformave.
  Ishte emocionuese sot, ceremonia tek varrezat e Deshmoreve dhe vajtja bashke e Rames e Metes, po ashtu Takimi Meta e Rama me ish partizanet e familjet e Deshmoreve dhe fjalet prekese dhe frymezuese qe ata shprehen.
  Sic duken punet, me ne fund punet e Shqiperise kane marre per mbare.
  Ne popull ka optimizem qe me ne fund shteti ka filluar te ngrihet ne kembe.
  Bravo Rama e Meta, punoni, mendoni se i gjith populli i ka syte tek ju. Jeni tashme politikan te pjekur, keni fituar eksperience, populli u do te jeni bashke dhe mos lejoni hienat tu qasen e tu fusin pyka.
  Jemi ne momentin me te rendesishem per Vendin e Kombin, nuk u lejohet asnje pakujdesi. Keni arritur te na e coni perseri koken lart si popull, mos na ulni me se me te vertete jemi rraskapitur padrejtesisht per faj te ketyre hienave qe duan te na e heqin mundesine ti bashkohemi Europes..
  Po vazhduat keshtu, te bashkuar, historia do u ngreje ne vendin e Nderit.

 14. NjeQytetarOptimist says:

  Skenari: Futi Raxh Kapuri tufen e kopese se lepujve ne administraten gjyqesore 3 jave te shkuar, dhe po I preke, s’ka konsensus.. Kjo eshte oferta..

 15. tradita says:

  ha.. ha.. ha. Shah. mat… te lumte zoti Basha.. kete qe komentojne jane per buken e gojes, i blen aq sa bleu votat ne Diber. Per te gjithe njerezit qe dine te degjojne dhe nuk jane ne nivelin e analfabetefunksional e mirepresin politiken tende brilante europiane dhe jo bizantine si ajo qe bejne Rama e sejmenet etij.

  1. Tony uk says:

   @tradita,ti ose po komenton nga shqupi ose je komplet idiot!!

 16. Daniel says:

  EH MOR LUL, NUK E HA KUSH HIPOKRIZINE TENDE. TI VETE JE I PARI PER TU GJYKUAR. PO PSE AKUZON RAMEN PER RROSHIN ,PRENGEN E TE TJERE. DUHET DREJTESIA E REFORMUAR QE TE GRUMBULLOI RROSHET APO TE TJERE. HAPI RRUGE VETINGUT E MOS BE PROPOGANDE. NE QE JEMI RRITUR NE KOHEN E PARTISE ,TE KUPTOJME ME BYTH TY MOR INJORANT,LERI KERCIMET PO PERGJIGHU ASAJ QE TE KERKON RAMA,E MOS U BE PENGESE. PARTIA JOTE KA SHKATERUAR VENDIN E VAZHDON AKOMA. KETU DUHET TE NISE NDRYSHIMI YT DHE I PD. NUK KA KOHE.FILLOJE NDRYSHIMIN O EMIGRANTI LUL BASHA.

 17. Emigranti says:

  Le te takohen, por jo duke bere kompromise ne dem te demokracise, por ne te mire te vendit dhe qe te dy te pastrojne politiken e drejtesine dhe te vendosin norma per demokratizimin e partive dhe zgjedhje te ndershme.
  Te mos perserisin gabimin qe bene dikur Saliu dhe Edi.

 18. Lennard says:

  Te erdhi ujet ke Suma,mer langaraq.E ndjen Furtunen.Nuk shpeton dot me per Procedure.Ke hesape per te lare:VJEDHJE,SHPERDORIME,VRASJE:NUK SHPETON DOT NGA LAKU I DREJTESISE ME USTAIN TEND DHE MARROCET E TJERE TE OBORRIT:

 19. niki says:

  Ju ,Emigranti sygjeroni qe te takohen per te mirenn e vendit.Ne e dime shume mire qe do te ishte mese e kote ,sepse ate qe kerkon Basha eshte e papranueshme: teshpetojne bythen e tyre.

 20. Moni says:

  … Perseri “dridhet dhe mashtron” ky verior i pabese.
  Deri dje perkrahte me force “Kushtetusen” deri sa e cuan ne Venecia me qellim vonese VETING-gun dhe sot pasi nuk i eci perseri me mashtrimin e radhes me ate deputetin Gjerman, sot pa pike turpi e dredh dhe thote mos t’a degjojme KUSHTETUSEN, por te bejme ndryshime ….
  Ky gjatovine-shale-thate i frikesohet VETING-ut qe vjen shpoejt pa ndryshime nga VENECIA.

  Basha dhe Berisha prane arrestimit …
  Edi Rama drejt suksesit te pandalshem si i pari politikani me i forte dhe i afte i Shqiperine.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *