“Lulzim Basha, budallai që tha të vërtetën: Vetting-u është bllokuar nga PD, Kushtetuesja e kapur nga PD”

braceDeputeti socialist Erjon Braçe shprehet në lidhje me deklaratat e kreut demokrat Lulzim Basha, duke nënvizuar faktin se për herë të parë ai thotë të vërtetën: Se Vetting-u është bllokuar nga PD dhe se Gjykata Kushtetuese është kapur politikisht nga ai vetë dhe PD.

Ja çfarë shkruan Braçe:

Lylzim Basha thote nje here te vetme te verteten:

Gjykata Kushtetuese është kapur politikisht dhe, gjyqi për “Vetting-un atje është banal!

Nuk di ce gjeti, nuk e spjegoj dot vec me faktin qe eshte nje budalla.

Por i tha nje per nje te gjitha te vertetat:

E para, ligjin per Ëettingun e ka bllokuar ai dhe PD;

E dyta, Gjykata Kushtetuese eshte e kapur politikisht nga ai dhe PD;

E treta, gjyqi ne Gjykaten Kushtetuese ka vetem nje qellim, ndryshimin e ligjit te Ëettingut sipas mendjes se PD dhe interesit te gjykatesve e prokuroreve te saj;

E katerta, nese PD bie dakord me qeverine te ndryshoje ligjin, ska pike rendesie gjyqi ne Gjykaten Kushtetuese;

E pesta, kerkimi i opinionit te Komisionit te Venecias per ligjin e Ëettingut nga Gjykata Kushtetuese eshte kot, preteks per te fituar kohe dhe rritur presionin mbi qeverine;

E gjashta, ai dhe PD nuk kane asnje interes lidhur me procesin e celjes se negociatave per anetaresim te Shqiperise ne BE;

E shtata, interesi i vetem i Lylzim Bashes dhe PD, ka te bej me ruajtjen te paprekur te kastes se prokuroreve e gjykatesve te korruptuar e politik, aktualisht ne sistemin e Drejtesi, si pushteti real qe ai dhe PD kane sot ne Shqiperi.

Natyrisht,

Lylzim Basha meriton nje pergjigje te qarte e te prere nga maxhoranca aktuale pas kesaj deklarate.

Deri atehere dua te shtoj dy gjera;

E para, Ëettingu duhet te nise menjehere, sic e kerkon Lylzim Basha, sipas Kushtetuetes, aneksit te saj per kete proces, me dorezimin e deklarimit te pasurise nga cdo gjykates e prokurore dhe me kontrollin e plote te ligjshmerise se pasurise se deklaruar prej tyre nga ILDKPI.

E dyta, ndryshimin e ligjit nese behet pishman me Kushtetuten e re pasi ta lexoje, Lylzim Basha duhet ta negocioje me BE dhe SHBA, ata jane autoret dhe zbatuesit sipas Kushtetutes te atij ligji.

REMOTE_ADDR:[]

8 komente në ““Lulzim Basha, budallai që tha të vërtetën: Vetting-u është bllokuar nga PD, Kushtetuesja e kapur nga PD””

 1. "HORRI I bulevardit" says:

  Kush eshte ai organ qe gjykon tradhetine e plehrave qe kane zaptuar gjykaten kushtetuese.

 2. Blue says:

  LYLZIM Basha… ky debilli i vogel lules i thojka LYLE!!!!

 3. mokja says:

  O Erjon çerkoni popullin per aleat te cilin e keni duke botuar perhere budalleqet e pa fundme te pd ligji po nuk do pd behet aop jo na thuaj dhe ta mbledhim mendjen,se ky vend perfundimisht eshte peng i ketyre pislleqeve.Pra nuk qenka gje qe te fitohet dhe me maxhoranc se prap si do opozita behet.Saliu kur kishte ne pushtetin i bente gjerat me koken e tij dhe se ndalonin dot ase keta ne parlament dhe as ndonje ze nga Europa. Ju keni SHBA ,EUROPEN DHE SHUMICEN NE PARLAMENT DHE PRAPE ASGJE. PO HUMBISNI PIKE ME KETE MENYR .

 4. Phoenix says:

  Eshte budall i zgjuar o kokecpuar!

 5. capi dhia says:

  Ore Brace, pse bie edhe ti ne retoriken e Bashes. Apo PS dhe PD jeni te interesuara, nentoke, qe Reforma te jete aksi mbi te cilin te ngrihet fushata
  elektorale qe padyshim do te anoje rendshem nga ASHE. Po PD cfare do te fitoje? Deri ne shtator 2017 kur te formohet qeveria e re e ASHE do te
  kene ndodhur shume gjera interesante ne favor, ose, ne lehtesim te barres te korupsionit shqiptar ( PD, PS, LSI etj., dhe Gjyqesorit). Kjo, lehtesimi i barres korupsionit, do te ndodhe si pasoje e ngritjes institucionale, ngritje e pritesheme e paramenduar e paralajmeruar ekonomikisht dhe
  politikisht, te forcave konservatore,
  neoliberale, pseudonacionaliste vendimmarrese boterore. Kapitalizmi eshte jetgjate sepse: ai godet individet e koruptuar ekonomikisht po jo
  sistemin. Komunizmi goditi individet e koruptuar politikisht edhe sistemin, te dyja bashke.

 6. tomi says:

  Budalla? Po qe s’me duket fare i tille?

 7. Dhimitri says:

  Te ngrihemi ne sì popull protest para selis se Shqupi it edhe para Gjykates Kushtetuse
  Sic kan ata te force qe te na heqin te drejta neve sì popull
  Kemi dhe ne te drejta ti ndalim ATA dhe ti heqim nga zyrat è Shtetit pa dhun por sì shumic ne te rrespektojme policine è Shtetit dhe ata te ma mbrojne ne sì popull dhe jo ata 9 vete atje qe mund ti heqin te drejten gjith shqiptarve sikur vetem PD dhe Kta 9 vet nga kushtetusija I dikan te drejtat tona dhe vetem kta po hallosen se na shkelen te drejta neve sì shqiptare
  Dhe ne votimet e ardhshme ti japim nje mesim partis demokratike qe mos te dalin as partie tret por te Marin me pak vota se Ben Blushi
  Un qe shkruaj jam nje Emigrant pa shkolle mos me shani
  Nese nuk kuptoj shum

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *